Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Ombre фризура

Ombre фризура 20 Мар 2013 10:55 #235325

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Дали некој досега пробал да направи омбре фризура? Најактуелната фризура во моментот во светот помеѓу славните, на модните ревии. Омбре претставува постепено осветлување на долниот дел од косата што е добро затоа што нема потреба да ги боите црните корените воопшто. Еве неколку фотографии од омбре фризура слика 1 слика 2 Јас се решив да пробам да направам, има еден клип на youtube како до професионално омбре, вака изгледа многу едноставно, не планирам сама да правам, ќе одам на фризер, ама прво детално ќе го проучиме видеото со фризерката :) Бидејќи коренот многу брзо ми расне и морам да се бланширам скоро секој месец, оваа опција ми изгледа прифатлива и интересна, нели ако излезе како што треба. Ќе треба да се офарбам темна боја и потоа со бланш да се извадат светлите прамени и врвовите.

Ме интересира дали некој од вас пробал ваква фризура, каде сте ја правеле и дали сте задоволни од резултатот? Јас неделава ќе одам, па ќе ставам слики како ќе излезе. Ако направам каша попара ќе си ја крцнам косата, и онака сеа со бебушот здравје дома ќе бидам, па никој нема да ми го гледа евентуалниот хаос на косата :laugh: Али стискам палци да ми искочи како што треба :trep:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ombre фризура 20 Мар 2013 11:06 #235326

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Bev do pred 2 dena so Ombre frizura, ama nesakajki :P Godina dena ne bev satirana i edna drugarka sretnuvam vo Ramstore i mi vika-si pravela ombre?? Jas vakva :what: Skopcav sto mi zbori zasto gledam deka e u moda, ama ne go znaev imeto na frizov :) Za zal imam kup beli vlakna i nisto od trendovskoto, otidov na satiranje (koe ne mi fati bas :( ), trpev do sega poradi losata bremenost, ne bev sposobna da dosedam 3 saata na frizer... a mnogu mi se sviga i bas mi lici lesno za odrzavanje :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ombre фризура 20 Мар 2013 11:47 #235329

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Tuka epten ja rekramiraat ovaa farba koja ima specijalen cesel so koj se nanesuva farbata da se dobie Ombre efektot.Jas bi probala sama ne mi izgleda komplicirano :) Eve i Упатство
Последна промена: 20 Мар 2013 11:48 by Fairy.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ombre фризура 20 Мар 2013 11:48 #235330

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Bas gledav reklama za Ombre farbite na loreal. Interesen efekt :OK:mikimaus se nadevam deka dobro ke ti izleze :naviva:

Edit: :hahaha: MonaLisa vo isto vreme sme pisuvale. Na veliko se reklamiraat i ovde. Iskreno poslednoto idenje vo market ne gi zabelezav farbite...mnogu ima pa ne mi padnale vo oci. Bas ke gi pobaram
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
Последна промена: 20 Мар 2013 11:49 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ombre фризура 20 Мар 2013 11:55 #235331

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Da :hi5: epten e dobra reklamata, odma ti se posakuva da ja kupis farbata :laugh:
I jas kako sto pisa Nebo bev podrasnata vo korenot koj mi e potemen ama iako ima 10 beli vlakna ne mi se ostava prirodniot Ombre efekt.
Jas stalno sama se farbam i sega doma imam edna potemna edna posvetla farba, pa moze da se napravi eksperiment za nekoj mesec :lize:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ombre фризура 20 Мар 2013 12:01 #235332

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Mene minatiot mesec frizerkata taka me ofarba, znaci na mojata vekje postoecka svetlo rusa kosa, na korenite i dodade svetla cokoladna i isleze bas fino.
NO koga dojdov doma reakcijata na MM bese - Ti neli bese da se farbas :blink: Ama sto znae maz za modni trendovi :ua:
I sto e najubavo od se sto mozes dva meseca da ne se farbas i ne izgleda nesredeno.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ombre фризура 20 Мар 2013 12:55 #235333

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
ova samo na cokoladni i rusi nijansi moze ili i na crna ima opcija?
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ombre фризура 20 Мар 2013 14:15 #235338

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
eve go klipot na youtube spored koj jas ke se pravam, inaku dolphin moze i na temna kosa, jas na primer sakam da se ofarbam kako mojata prirodna kosa temna kafena i da stavam svetli prameni, eve eden takov primer
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ombre фризура 20 Мар 2013 14:39 #235339

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Мене ми се допаѓа комбинацијата темно кафена основа со светли чоколадни врвови, ама ептееееен.(мислам најубава ми беше на Џесика Бил) Инаку сум си ја размислувала комбинацијава , но мене косата ми е сега некоја средна должина, а фризурава ми е некако за малку подолга коса.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ombre фризура 20 Мар 2013 20:53 #235354

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Многу е добра фризурата,и јас баш сакам да ја пробам.Се фарбав неколку години црна ,а последната година се фарбам кафеава-слична нијанса како мојата природна боја и јас сум баш во овај стил моментално :laugh: Но јас сакам со посветли краеви ,но тешко дека ке ми фати на црната боја :poimnemam:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ombre фризура 21 Мар 2013 03:39 #235360

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Ејј јас многу, ама многу сакам омбре. И последниот пат на фризер кога побарав така да ме фарбаат, не ми дозволија :laugh: (измалтретирана ми била косата :(). Ама си ветив дека летово ке имам таква !!! Ќе се шишнам малку да падне исушеното и ќе речам : мачкајте сега! Сама не се осмелувам ништо да направам. Има на нет многу интересни варијанти на овој стил и мислам дека може да биде полн погодок за сезона пролет/лето. :OK:
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ombre фризура 21 Мар 2013 04:41 #235370

 • Milenaa
 • Milenaa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 133
 • Thank you received: 35
 • Карма: 0
Bravo za temava - i jas sakam vakva frizura. ne bi sakal da eksperimentiram doma ,tuku sakam da odam na frizer.ama ne znam kade? Pisete ako ste ja pravele OMBRE i kade
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ombre фризура 21 Мар 2013 04:47 #235374

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Eve Milenna jas prvpat ke pravam ombre pa ke stavam sliki kako ke mi ispadne, ili ke ispadne ubavo ili ke i se ostvari na majka mi zelbata da imam kratka maska frizura :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ombre фризура 21 Мар 2013 05:24 #235383

 • Хава
 • Хава's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 182
 • Thank you received: 103
 • Карма: 0
Јас имам омбре моментално,имам и слика,ама не знам како да ја поставам.Не ја правев Скопје и не можам да помогнам по тоа прашање.
M.2007
A.2012
Последна промена: 21 Мар 2013 05:28 by Хава.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ombre фризура 21 Мар 2013 06:09 #235388

 • Milenaa
 • Milenaa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 133
 • Thank you received: 35
 • Карма: 0
mikimaus wrote:
Eve Milenna jas prvpat ke pravam ombre pa ke stavam sliki kako ke mi ispadne, ili ke ispadne ubavo ili ke i se ostvari na majka mi zelbata da imam kratka maska frizura :laugh:
Se nadevam ubavo ke ti izleze. cekam slikicki-jas epten sum zainteresirana za toa inace imav i ja takva frizura .bev plava(bela) i eden den resiv da ne ja farbam veke ja pustiv i 4 mseci ne se farbav i otidov na frizer me izfarba kafeavo i rece za za i msesec ili a nedeli dojdi pak za farbanje zosto ke ti se poznava razlikata.Ama na mene mi se dopadna i ne otidov da se farbam i posle toa dozna deka mokjata frizura se vika ombre -i toa slucajno dobiena.imam i slika ama ne znam kaj se stava bi stavila
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ombre фризура 21 Мар 2013 07:16 #235392

 • Хава
 • Хава's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 182
 • Thank you received: 103
 • Карма: 0
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/img]
Еве ја мојата слика,фала микимаус за помошта околу поставувањето на сликата :3
M.2007
A.2012
Последна промена: 21 Мар 2013 07:19 by Хава.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Mama Ane, mami29, anusska, mama and this user have 12 others thankyou

Ре: Ombre фризура 21 Мар 2013 07:29 #235393

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Lellelellee Hava kolku ti e najprekrasna kosata :what: I jas sakam vakva :trep: Mnogu mnogu mnogu ti e ubava :) Samo mojata prirodna e potemna. Kazi kade ja pravese i ako imase nekoi detali kako ti ja pravea bas bi mi pomognalo da i objasnam na frizerkata. Pretpostavuvam so blans se vrvovite? Korenot e tvojata prirodna ili so farba? Aj detali please
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ombre фризура 21 Мар 2013 07:30 #235394

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
jas mozam da vi ja preporacham kate od studio k. pred edna godina i praveshe ombre na moja drugarka koja beshe dojdena od london. ja napravi kako shto trebashe, dolnite prameni i bea crveni a vekje nagore si ostana nejzinata prirodna boja, temno leshnik. ne koristeshe specijalen cheshel, tuku folija i chetka.

e, i jas si imav ombre cela godina :laugh: zatoa shto reshiv da gi izvadam shatiranite prameni ama bez da ja farbam. pa si se shetav taka, iako na pokratka ne se primetuva mnogu. pa koga kje me prashaa zoshto sum takva nesredena, im vikav deka imam :muahaha: ombre. i koga konechno seta boja izleze i si ja vrativ mojata boja( iako nikogash ne sum se farbala), pochnaa da rastat beli vlakna. bea 2-3, ama eve gledam rastat ko ludi. i ljuta sum, zoshto mora da gi pokrijam. i sega sum na 100 uma, ama ova e za vo druga tema.
Последна промена: 21 Мар 2013 07:31 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ombre фризура 21 Мар 2013 08:59 #235402

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
ova e prekrasno na posvetla kosa. na potemni kosi nekako mi e pogrubo. ja gledam slikava od Hava i se vooduseviv kolku e ubavo
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ombre фризура 21 Мар 2013 11:26 #235414

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Da i mene nekako mi lici kako za kosive na Miki Maus i Hava (odlicna ti e). Za vakvi garavi ko nas Big Sister samo ombre vo krevet, a ne na glava. :laugh:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Ombre фризура 21 Мар 2013 11:43 #235418

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
nema vrska plava ili crnka, ubavo stoi sekako, efektot e toj. eve kako beshe kaj drugarka mi, identichno

samo kaj kratka i vitkana kosa, efektot ne e toj.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy

Ре: Ombre фризура 21 Мар 2013 12:20 #235425

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Ima vrska ic ne mi se bendisuva. Vidov dosta fotki na net i stvarno na ovie smegjive poubavo im stoi. Baska ubavo stoi isklucivo na mnogu dolga kosa

Eve mene na ovaa mi bese kao najubava ama iskreno pak ne mi se svigja. [img size=300x300]ombrehair.org/wp-content/uploads/2012/12...-Hair-Style-2013.jpg[/img]

Baska ovoj tip na frizura bil vo moda 2011 godina. :P
Последна промена: 21 Мар 2013 12:24 by macika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ombre фризура 21 Мар 2013 12:31 #235426

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
drugoto e vekje prashanje na vkus. sakav da kazam deka ombre podednakvo se pravi i kaj temni kosi. ova izleze lani ama pak i ne e tolku odamna. i bob e stara frizura 50 god, pa stalno e aktuelna.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ombre фризура 21 Мар 2013 16:14 #235439

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
I jas go delam stavot na macika, na plavi e preubavo, ama temnite mi se kako nesredeni pank frizuri i ne mi se dopagjaat, isto samo dolgi dolgi kosi mi se ubavi vo vakva tehnika..
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ombre фризура 22 Мар 2013 04:31 #235451

 • Хава
 • Хава's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 182
 • Thank you received: 103
 • Карма: 0
mikimaus wrote:
Lellelellee Hava kolku ti e najprekrasna kosata :what: I jas sakam vakva :trep: Mnogu mnogu mnogu ti e ubava :) Samo mojata prirodna e potemna. Kazi kade ja pravese i ako imase nekoi detali kako ti ja pravea bas bi mi pomognalo da i objasnam na frizerkata. Pretpostavuvam so blans se vrvovite? Korenot e tvojata prirodna ili so farba? Aj detali please
Прво ,фала. :sram: Јас не објаснував на фризерот,значи тој си тераше,јас си читав списанија :kez: ,финти во техниката не знам ,а и не гледав.Знам само дека ме правеше со фолии.Е сега за бланшот,нормално ме праша,дали сакам(нели оти малку е појак и ја оштетува косата).Да,на врвовите ми е бланширано,па после фарбано плаво.Во коренот не е мојата боја на коса и таму е фарбано,мојата е за една нијанса потемна.Е сега ,кога ке ми подраснат корените од мојата коса,одам и ме фарба само во коренот и така имам омбре со месеци.Потоа кога ке порасне косата планирам да го ишишам бланшираниот дел.Го правев во градот каде што живеам,не во Скопје.
M.2007
A.2012
Последна промена: 22 Мар 2013 04:33 by Хава.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cuvce
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.