Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Јас фризерка

Ре: Јас фризерка 08 Ное 2011 07:51 #163615

• mamaAnita
  • mamaAnita's Avatar
  • teenager
  • Теми: 828
  • Thank you received: 572
Јас во последно време си ја правам косата со големи самолепливи витлери и добро ми излегува. Еве вакви:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јас фризерка 08 Ное 2011 08:22 #163619

• Molly
  • Molly's Avatar
  • senior
  • Теми: 2294
  • Thank you received: 1512
Јас дефинитивно незнам да ракувам со фен и четка. Фенирање строго на фризер или другарка ми ме фенира. Ја пеглам најчесто косата со пеглата и имам слично како тоа Мама и Мартин што стави слика(незнам како е нејзиното, но кај мене четката не се врти) и можам да ја зафенирам малце колку да се рече и да ја навиткам. За се друго на фризер. :poimnemam:
Последна промена: 08 Ное 2011 08:23 by Molly.

Ре: Јас фризерка 18 Ное 2011 14:25 #165470

• ruzicka
  • ruzicka's Avatar
  • new born
  • Теми: 48
  • Thank you received: 37
Јас на мојата коса и правам што си сакам :P Долга ми е до половина, редовно си ја кратам по малце, само претходниот месец ја скратив малце повеќе, околу 5 см.,и ја ишишав во два степена, значи од доле ми е долга скоро до половина, а од горе ми е со степен. Најчесто ја виткам со тенка преса за коса (ја вртам околу пресата и правам локна), а поретко ја пеглам. Некогаш ја фенирам малце нанадвор, некогаш правам некое фризурче што ќе го најдам по интернетов и така. Во глобала пошто сум опседната со косата да ми биде чиста и спастрена, а ми се мрси на два дена, ја мијам секој втор ден и и правам нешто различно.
Најзадоволна сум од косата кога ми е виткана, најубаво ми стои, а и имам фатено терк па отприлика губам околу пола саат на виткање, и немам гајле следните два дена.
Еве го нашето бебе, сега има

Ре: Јас фризерка 13 Дек 2011 20:38 #170638

• bubale23
  • bubale23's Avatar
  • toddler
  • Vnimavaj sto posakuvas, moze da ti se ispolni! *
  • Теми: 225
  • Thank you received: 60
Jas od ko pamtam za sebe si imam prava dolga do ramena prirodno peglana kosa bukvalno wash & go bez susenje i feniranje samo eden cesel od sabalje i ko peglana super sredena, ko Rejcel od frends. Arno ama nesto mi vleze v glava prec poroduvanje da ja skratam do nad ramena i na pocetok si ja nosev non stop sobrana za po doma. pred mesec dena bev na frizer, farbanje i sisanje i pobarav da me isisa nazad pokratko so gol til i napred podolgo. Prvite nedela dena super mi bese, so merak si se fenirav, lesno na glava subo, podnovna, ama sega pak sum repce non stop i ko kje treba feniranje neznam koj kraj da go fatam:tazna: Sega mi e krivo i si ja sakam mojata dolga kosa!! Vo megjuvreme duri poranit se feniram so fen-cetka na sloevi so stipka ili si stavam vitleri samoleplivi - no tazno e sto i od dvata nacina efektot trae 10 min i mi se vitka nanadvor:zid: Pak da se sisam i da eksperimentiram :D

Ре: Јас фризерка 18 Јан 2012 05:11 #175553

• mamatobe
  • mamatobe's Avatar
  • senior
  • Теми: 1471
  • Thank you received: 601
Of kolku ne znam da se isfeniram :zelen:
S'klet mi e da stojam pola saat pred ogledalo i na kraj nisto da ne naparvam, a kosava mi e diftar neviden - nakaj vitkana, ama ne e vitkana, ko prekrsena nekako bez vrska...
Sega imam bob frizurka (pozadi pokratka, napred ispod brada nekade) i ja odrzuvam so pegla. Peglanje sekoe sabajle :zid: Samo toa me spasuva za da licam na nesto. Letno vreme glavno ja pustam da izrasne i ja nosam sobrana.

Every passing minute is another chance to turn it all around.

Ре: Јас фризерка 18 Јан 2012 05:30 #175555

• vodolija
  • vodolija's Avatar
  • senior
  • Теми: 1121
  • Thank you received: 809
И предходно сум пишала, и сама се фенирам, и сама се пеглам :hahaha: , и сама се виткам со фигаро. Пред некој ден научив и да се виткам со пегла што е многу побрзо, а и добро изгледа.
Ама што да се прави кога ако ја оставам нефенирана сум како глуварче.
Се губи повеќе врема ама и заштедувам, и колку толку средено изгледам и имам професија плус во случај да не се снајдам најдобро во постоечката :laugh:

Ре: Јас фризерка 18 Јан 2012 08:19 #175597

• Kinky
  • Kinky's Avatar
  • senior
  • yummy mummy
  • Теми: 1804
  • Thank you received: 713
Ја од летоска не се фенирам више. Косата ми порасна и сега само ја стуткувам со прсти пошо ми е и онака природно благо навиткана и ја оставам природно да се суши. Каков раат било ова... Може да се случи само шишките да ги пројдам со фен 30 секунди и толку, а најчесто и нив ги оставам така навиткани и онака се долги па не ми сметаат многу.
Mother is god in the eyes of a child.

"I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."

Ре: Јас фризерка 18 Јан 2012 12:13 #175667

• Nebo
  • Nebo's Avatar
  • ВИП
  • Смејте се!!!
  • Теми: 1569
  • Thank you received: 700
vodolija wrote:
Пред некој ден научив и да се виткам со пегла што е многу побрзо, а и добро изгледа.

Daj kazi kako? Lani mi pokaza edna devojka i sega pred nekoj den mi tekna taka da se napravam i ne mi uspevase :( , sum zaboravila :emm:

A i jas se friziram sama (vo minatoto i sama se farbav, a i 2,3 pati se imam sama isisano :laugh: )

Ре: Јас фризерка 18 Јан 2012 17:15 #175707

• Mami-Anje
  • Mami-Anje's Avatar
  • senior
  • majka na dve prekrasni decinja
  • Теми: 1411
  • Thank you received: 1701
jas sama se farbam,feniram i peglam dodusa nemam mnogu problematicna kosa prava e i dolga pa ne mi e tesko istotaka sama si pletam sekakvi pletencinja i site mi se cudat kako sum mozela taka sama da se spletam ama darba toa e :poimnemam:

"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...

Ре: Јас фризерка 18 Јан 2012 17:40 #175709

• vodolija
  • vodolija's Avatar
  • senior
Nebo wrote:
vodolija wrote:
Пред некој ден научив и да се виткам со пегла што е многу побрзо, а и добро изгледа.

Daj kazi kako? Lani mi pokaza edna devojka i sega pred nekoj den mi tekna taka da se napravam i ne mi uspevase :( , sum zaboravila :emm:

A i jas se friziram sama (vo minatoto i sama se farbav, a i 2,3 pati se imam sama isisano :laugh: )

Јас од Youtube се учев, првиот пат малку ги изгорев прстите :zelen: ама сега се усовршив.Земаш прамен со пеглата, го вртиш нанадвор и само виткаш. Ама објеснив...еве линк Линк-локни со пегла

Ре: Јас фризерка 19 Јан 2012 08:12 #175730

• Dolphin
  • Dolphin's Avatar
  • senior
  • Теми: 2766
  • Thank you received: 642
vodolija , prethodno ja feniras malku pa posle so peglata vitkas?
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)

Ре: Јас фризерка 19 Јан 2012 09:51 #175734

• vodolija
  • vodolija's Avatar
  • senior
Не ја фенираш, ја сушиш само, и кога ке ти биде речиси сува ја виткаш. Јас предходно, пред да пеглам и ставам и еден спреј од Лореал за против кршење на косата (мислам дека нема врска спрејов, ама ајде), а на крај или малку силиконски капки или сосема малку лак за коса (ама ова заради тоа што многу јако ми мирисаат).

Ре: Јас фризерка 19 Јан 2012 09:53 #175735

• ljubica78
  • ljubica78's Avatar
  • junior
  • Теми: 695
  • Thank you received: 168
Vodolija , silikonskite kapki ne gi stavas pred da ja susis kosata na mokra kosa? Ili moze i vaka?

Ре: Јас фризерка 19 Јан 2012 13:52 #175746

• Dolphin
  • Dolphin's Avatar
  • senior
silikonskite kapki se stavaat na kraj , na fenirana kosa,barem taka na frizer pravat
a koj kapki gi koristite , so namera sum da si kupam,porano imav koristeno nekoi italijanski ,sega neznam dali postojat ,ne sum barala
Последна промена: 19 Јан 2012 13:54 by Dolphin.

Ре: Јас фризерка 19 Јан 2012 17:00 #175759

• ljubica78
  • ljubica78's Avatar
  • junior
Jas znam deka se stavaat na mokra kosa i potoa se fenira. Imav zemeno od KLASS i da ti kazam pravo mnogu ja mastat kosata i nekako mi bese kako testo. Sega imam od DIKSON briljantin i zadovolna sum i kosata ima mnogu sjaj i voopsto ne se mrsni. Imav i od AVON sto se zelenite, i tie bea dobri ama mnogu mi bea slabi nekako trebase da stvam poveke i mi se trosea mnogu brzo. Ama objasniv... :hahaha:

Ре: Јас фризерка 19 Јан 2012 17:26 #175763

• Dolphin
  • Dolphin's Avatar
  • senior
[img size=200x200]www.kadernicke.cz/images/1018ROS.jpg[/img]

mene Ljubica mi gi stavaat sekogas posle feniranjeto
eve ovie mi gi ponudija da gi kupam kaj sto odam na frizer
dobri se ? gi koristi nekoj?

Ре: Јас фризерка 19 Јан 2012 19:43 #175784

• Синоличка
  • Синоличка's Avatar
  • senior
  • Теми: 1452
  • Thank you received: 1441
Во последно време откритие ми е еден препарат на L'Oreal, регенератор кој дава волумен. Фантастична ствар! Се става на мокра или на сува коса, се прска од коренот до врвовите. Најбитно не треба да се плакне! Mене проблем ми е да одвојам 5-10 мин. плус да чекам да делува регенераторот, па да го плакнам...гњаважа. Вака, ја мијам косата, ставам од средството и ја сушам набрзински со фен, и voila! :OK: Дава волумен, сјај, ја храни косата, а воопшто не ја мрси и не ја лепи, не ја утестува. Го препорачувам за тенка, нежна и мека коса како мојата, која плаче за волумен :laugh:
Сончулката 2009
Шармерот 2012

Ре: Јас фризерка 20 Јан 2012 04:04 #175792

• ljubica78
  • ljubica78's Avatar
  • junior
Sinolicka stavi slika ako mozes.

Ре: Јас фризерка 20 Јан 2012 04:35 #175793

• Cuvce
  • Cuvce's Avatar
  • senior
  • ex mikimaus
  • Теми: 1628
  • Thank you received: 1002
Во склоп на муабетот за тенка, нежна и мека коса која брзо се мрси, шампонот на keune oily scalp and hair е неверојатен, малку е поскап ама мене ме спаси. јас имам коса која кога ќе ја исфенирам следнио ден веќе ми е катастрофа, морам пак да ја мијам ако сакам да ја носам пуштена. шампонов ми го препорача фризерката и стварно е супер за разлика од сите други што сум ги пробала, еве и слика инаку го има во космо

Ре: Јас фризерка 21 Јан 2012 10:03 #176037

• Синоличка
  • Синоличка's Avatar
  • senior
Спрејот се вика Spray Décolle Racines - Elsève Volume Collagene de L'Oréal. Еве го:

Сончулката 2009
Шармерот 2012

Ре: Јас фризерка 27 Јан 2012 11:01 #176949

• Cuvce
  • Cuvce's Avatar
  • senior
  • ex mikimaus
  • Теми: 1628
  • Thank you received: 1002
Синоличка браво и фала за откритиево од Лореал, го купив и спрејот и шампонот за коса за волумен. Ја измив косата и пред да ја исушам ја напрскав со спрејот. Косата поубава никогаш не ми била, си доби многу убав волумен и многу комплименти од колешките на работа :zelen:

Ре: Јас фризерка 15 Мар 2012 04:58 #188582

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • senior
  • Мамица без граница
  • Теми: 1249
  • Thank you received: 1256
Pre dva meseca sam kupila sebi Severin set za kosu..

I sad stalno menjam frizure..cas sam opeglana, cas uvijena..
Do sada mi je jedino friziranje bilo da operem kosu i da odem dva puta godisnje na sisanje i ofarbam se jednom u cetiri meseca, a sada bas uzivam u svojoj kosi..dobro sam se setila :laugh: ..dala mi majka priroda predivnu kosu, a ja je nisam koristila..sada vec izazivam paznju okoline..:fijuk:
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Ре: Јас фризерка 15 Мар 2012 15:00 #188751

• Ананда
  • Ананда's Avatar
  • senior
  • I ♥ books
  • Теми: 5158
  • Thank you received: 1031
Dolphin wrote:
[img size=200x200]www.kadernicke.cz/images/1018ROS.jpg[/img]

mene Ljubica mi gi stavaat sekogas posle feniranjeto
eve ovie mi gi ponudija da gi kupam kaj sto odam na frizer
dobri se ? gi koristi nekoj?

Jas gi imam koristeno, dobri se. Ima i bezbojna varijanta..koga prashav koja e razlikata medju niv i ovie shto se sino oboeni, mi kazaat deka ovie sinive se parfimizirani. Ne znam kolku toa e vistina, kako i da e zemav i od ednite i od drugite za vo salonot, a od istata marka zemav i lakovi za kosa. Poentata mi e, gi biva proizvodive. :OK:

Ре: Јас фризерка 15 Мар 2012 16:44 #188766

• Синоличка
  • Синоличка's Avatar
  • senior
ЗЗ, колку чини чудово од сет?
Сончулката 2009
Шармерот 2012

Ре: Јас фризерка 15 Мар 2012 16:56 #188771

• Ананда
  • Ананда's Avatar
  • senior
  • I ♥ books
  • Теми: 5158
  • Thank you received: 1031
Синоличка, тој модел од ЗЗ не го најдов, но што викаш за овие два од Техномаркет?

BABYLISS 2012CE

ROWENTA CF-4032

Можеш да ги видиш и цените
Последна промена: 15 Мар 2012 16:58 by Ананда.

Најново на форумот

• No posts to display.