Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Јас фризерка

Ре: Пегла за коса 11 Дек 2010 03:47 #86437

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
Па низ штип ги има и низ охрид и јас сакав да купам такви ама се откажав затоа што многу ми е долга и густа косата и нема нешто што може да ја одржи локната во супер форма за 1 час се распаѓа :zelen: а сигурно ги има витлерите и по скопје побарај низ продавниците за шминки

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пегла за коса 11 Дек 2010 03:52 #86442

 • DijanaP
 • DijanaP's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 2006
 • Thank you received: 212
 • Карма: 81
Јас ги барав и по веро,тинекс, парфимерии, летоска и по пазар ги барав - нема.
Единственово ми преостанува да се надевам дека некој ден ќе налетам на нив, инаку има ама тоа не е сунѓер туку пластичен сунѓер - не се квалитетни :emm:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пегла за коса 11 Дек 2010 03:56 #86445

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Јас си купив фигаро Philips од Супер Тинекс пред неколку месеци за 800 ден, имаше некоја промоција. Не го користам многу често, инаку супер ја витка косата. Локните остануваат кај мене до следното миење
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пегла за коса 11 Дек 2010 03:57 #86447

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
пластичен сунгер :wtf: првпат слушам незнам ама совет пробај со парталчиња супер се не ги осеќаш а виткаат супер:)

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пегла за коса 11 Дек 2010 17:36 #86745

 • DijanaP
 • DijanaP's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 2006
 • Thank you received: 212
 • Карма: 81
За дали ќе останат локните зависи од самата коса, цврстина на влакното.

А за пластични сунѓери- мислев на кинеска работа имитација на сунѓер, тоа не е сунѓер, тоа незнам како да го опишам :unsure:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пегла за коса 11 Дек 2010 18:37 #86826

 • Barbie
 • Barbie's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 25
 • Карма: 0
Сестра ми купи пегла и фигаро (две во едно) од Oriflame. Фигарото не го пробала, а од пеглата е задоволна. Убаво и ја исправува косата и долго време и стои така исправена.
Последна промена: 11 Дек 2010 18:38 by Barbie.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пегла за коса 11 Дек 2010 18:40 #86831

 • DijanaP
 • DijanaP's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 2006
 • Thank you received: 212
 • Карма: 81
Chocolate wrote:
пробај со парталчиња супер се не ги осеќаш а виткаат супер:)
многу пати сум слушнала девојки дека така ја прават косата, ама никогаш не сум прашала како ја прават-постапката. Копкави парчиња, какво крпче, на мокра коса?????
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пегла за коса 11 Дек 2010 19:41 #86881

 • Barbie
 • Barbie's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 25
 • Карма: 0
Парчињата можат да бидат од некое крпче. Доволно е да бидат големи колку да можеш да ги заврзеш. Се врзуваат на мокра коса. Земаш еден прамен и на врвот го ставаш крпчето. Потоа го виткаш праменот нагоре и го врзуваш крпчето.
Последна промена: 11 Дек 2010 19:42 by Barbie.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пегла за коса 11 Дек 2010 19:42 #86882

 • DijanaP
 • DijanaP's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 2006
 • Thank you received: 212
 • Карма: 81
Баш ќе пробам некој ден, да видиме како ќе ми успее.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пегла за коса 12 Дек 2010 01:24 #86992

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Богами..да не ја имаа измслено пеглата за коса, не знам што ќе правев..Веројатно ќе користев пегла за облека или ќе легнев на тротоар некоја кола да премине преку неа - па од приисокот да се спласне малку. :laugh: Не е до густината, ама после миење ми е ужасно воуменозна..и наелектризирана :) Па така, со пеглата се скротува..и добива облик за мерак :) Е сега некои велат така се горело влакното, ама па..и фенот не е нешто посјаен, т.е. по не-штетен. Сепак, јас сум изричито за!!! користење на пегла за коса :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пегла за коса 12 Дек 2010 02:57 #87023

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
DijanaP wrote:
Chocolate wrote:
пробај со парталчиња супер се не ги осеќаш а виткаат супер:)
многу пати сум слушнала девојки дека така ја прават косата, ама никогаш не сум прашала како ја прават-постапката. Копкави парчиња, какво крпче, на мокра коса?????

Mojata snaa isto ima prava kosa a mnou ubavo i stojat lokni pa taa ja vitka so aluminumska folija , od taa sto e za vo kujna i super i ispagja.Na vlazna kosa ama ne vodena tuku samo navlazneta zema prameni i ja vitka okolu aluminumskata folija koja prethodno ja pravi kako tie sto se sungecinajta vo vid na pracka i ja vitka okolu nea i posle samo ja stegnuva i tolku.Pa koga ke se isusi ubavo gi vadi i super lokni i ispagjaat a i poevtina varjanta e odkolku figaro ili sungerestite vitleri:OK:


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: DijanaP

Ре: Пегла за коса 24 Фев 2011 01:03 #116268

 • Emicka2
 • Emicka2's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
pa ima vo cosmo tinex tie edni kako smoki sto se taka gi narekuvaat meki se , ne se plasticni stapcinja i se ok ja vitkaat kosata...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фенирање 24 Јул 2011 04:14 #145710

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Фенирањето ми е толку испраксирано, што дури седнувам пред телевизор и гледам некој филм додека се фенирам, со огледалото пред мене, нормално. Фенирам прамен по прамен, а самото фенирање ми трае некои 3о- 35 минути, пошто имам долга коса и тешко се суши. Затоа, најмачно ми е во лето, зашто за тоа време се препотувам.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фенирање 26 Јул 2011 09:22 #145965

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
i jas sum strucnjak za samofeniranje ;) , ama sepak mi e poubavo koga ke otidam na frizer i za 100 den me tintraat
ova samo koga e ladno , zasto sega kako i da ja feniram dzabe mi e , repce ne mi bega :P
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фенирање 26 Јул 2011 13:14 #145993

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
откако почнаа жештиниве, не се фенирам. тоа ми е правило секое лето. особено кога сум на одмор. косата само ја мијам и оставам сама да се исуши, па се витка малку и има интересен облик. на тој начин и ја одмарам малку од малтретирањето во текот на другите месеци. и ја спремам за она кое следи во зимската сезона :laugh:

ако сум на одмор, на море, поради солта, од која се оштетува косата, откако малку ќе се исуши, ставам неколку капки бебешко масло на рацете и го нанесувам на косата. така добива убав сјај и се потхранува.

летно време единствено ако треба да одам некаде па морам да се исфенирам, но тоа е реткост.
инаку во текот на летото најчесто ја носам собрана во опавче или со штипка, оти пуштена на жештиниве, како јамболија да сум ставила на глава :hahaha:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 26 Јул 2011 13:15 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin

Ре: Фенирање 27 Јул 2011 16:05 #146087

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
za mene feniranjeto e bozja kazna :laugh: mrazam feniranje i site mozni varijanti na fenirana kosa.pogotovo stepen isfeniran (ala filipovska) :muahaha:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фенирање 27 Јул 2011 18:32 #146103

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Јас веќе подолго време имам кратка коса, па фала Богу се спасив од фенирањето, инаку претходно ја носев долга и рака на срце секогаш спастрена :) А толку добро ја фенирав што искрено и на фризер не ме фенирале така. Многу често се случуваше и да се фенираме заедно со старосватицата, она мене, јас неа :laugh: и бевме пиц пец во косите.
Ја фаќав косата со штипка најгоре и отпуштав слој по слој, а многу е битно и четката да пасува на косата и и по состав и по големина :laugh:
Сега не можам баш да се замислам со четка и фен во рака, пошто сум станата бетер склетчика одошто бев B)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фенирање 28 Јул 2011 04:25 #146123

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Јас имав многу долга коса- мазна, сјајна со природна боја како од насловна :zelen: , но ниедна флизерка неможеше да ми ја среди, едноставно фенираното не држеше, само за 1 ден и тоа 4-5 саати. Ми се смачи од тоа само репче и шнола, сакав флизура малку, да стои фенираното и на 15 јануар ја скратив за мене многу кратко -жица, и многу мерак и имам, од почеток постојано на флизер, за 150 ден ме мијат и фенираат, НО за поклон добив едно фигарно во вид на фен и на него се закачува четка за фенирање (види слика):laugh:
и многу ми е лесно фенирањето, барем уште имам мерак, кога ке ми се смачи пак на флизер!!


The administrator has disabled public write access.

Ре: Фенирање 28 Јул 2011 10:38 #146222

 • julija
 • julija's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 265
 • Thank you received: 65
 • Карма: 0
Koga zboruvame za feniranje ama ic ne me biduva za toa,sporo mi odi i dosta mi se pletka kosata ZA cetkata zatoa jas si koristam vitleri mozebi malku staromodno deluva no mnogu sum zadovolna i ima dosta poveke prednosti kako prvo ne se gori kosata,sekogas e sjajna i sveza,potoa ne trosam vreme gi stavam vitlerite i toa 30 min.stojat na kosa dodeka se sminkam ,potoa gi vadam ja ceslam i ispravuvam i si ja ublikuvam kako sakam, veruvajte sekogas imam sredena kosa za mn.kratko vreme vi preporacuvam da gi izbegnete tie fenovi ili figara probajte na ovaj nacin mnogu lesno i ednostavno i zastitesija kosata od gorenje .
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фенирање 28 Јул 2011 14:19 #146272

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
julija wrote:
vi preporacuvam da gi izbegnete tie fenovi ili figara probajte na ovaj nacin mnogu lesno i ednostavno i zastitesija kosata od gorenje .

Кај мене витлерите имаат ефект само ако ги држам цела ноќ на глава или евентуално под хауба.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi

Ре: Фенирање 24 Авг 2011 11:29 #150013

 • julija
 • julija's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 265
 • Thank you received: 65
 • Карма: 0
bart wrote:
julija wrote:
vi preporacuvam da gi izbegnete tie fenovi ili figara probajte na ovaj nacin mnogu lesno i ednostavno i zastitesija kosata od gorenje .

Кај мене витлерите имаат ефект само ако ги држам цела ноќ на глава или евентуално под хауба.
Kasnam so odgovorot no sega procitav ...jas ako cela nok stojam pod hauba togas ke bidam kako pudlica,toa jas ne go sakam sakam samo malku i poubavo potoa mozam da si ja oblikuvam,ama site kosi se razlicni toa e tocno nekoi fakaat pobrzo i im trae podolgo vreme a za razlika kaj drugi eve kako kaj tebe treba podolgo vreme kako sto kazuvas izgleda imas teska kosa.
The administrator has disabled public write access.

Јас фризерка 04 Ное 2011 11:56 #163138

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
Како се справувате сами со косите? Дали имате фризура која секојдневно си ја носете и како сами си ја правите ?

Како да ја извиткам косата и локните да ми остана цел ден :wtf: никако неможам да успеам па помош ако може :zelen:

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јас фризерка 04 Ное 2011 12:08 #163140

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Jas odam na frizer samo za sisanje se drugo sama pravam so kosata. E sega ne izveduvam koj znae sto bidejki kosata mi e prava i nikogas ne mi uspealo da ja navitkam i da mi stoi cel den, ama toa e do kosata, a ne do mene :laugh:
Moze da probas so vlazni krpcinja ili so figaro, no jas ne sum bas za mnogu gorenje na kosata.
Sama se farbam, nijansiram, si kupuvam razlicni boi na farba, i pred ogledalo si vadam prameni i toa bez nekoj specijalen red, zatoa sto ne sakam tocno da mi poznava kade se deli bojata na pramenite tuku sakam se da se preleva edno vo drugo, i mi uspeva :zelen:
Sisskite si gi sisam sama isto taka, ja sledam formata sto prethodno ke mi ja napravi frizerot i taka do slednoto sisanje.
Mozam da kazam deka imam lesna kosa za odrzuvanje bidejki mnogu malku mi treba so fen i cetka da ja oformam, no i samo da ja izguvam i prespijam sledniot den mi e skorz prava :)
Последна промена: 04 Ное 2011 12:08 by Fairy.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јас фризерка 04 Ное 2011 16:13 #163177

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Ух мене ми е ова ноќна мора во последно време... Пред 2 недели се ишишав кратко, баш кратко.. арно ама јас имам таква бујна коса и таква по структура да ноќе ко спијам ми се креват на горе, значи сабајле ко ќе станам ми е лудило... морам малку да ја навлажнам па со пегла да ја пеглам иако е кратка :nc: Вие што имате крати коси како се справувате со фризурата?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јас фризерка 08 Ное 2011 07:01 #163601

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Јас скоро се шишав и добив некоја модерна фризура, која не ја побарав, ама не можеше да се воздржи фризерот :) И сега јасно, тешко ми е да ја правам секој ден, ама си земав нешто вакво:

и многу сум задоволна, ептен лесно оди. Иако не планирам долго да се фенирам, многу ме замара тоа. Само нека порасне доволно и и се враќам на мојата класика.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.