Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Нега на раце

Нега на раце 04 Ное 2011 10:00 #163115

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
 • Карма: 14
Како ги негувате рацете?
Овој период секогаш имам проблем со кожата на рацете. Имам користено различни креми и ниеден не ми помогнал, од Росал, Неутрогена, Еуцерин, ама пак нема ефект. А нели колку и да го негуваме лицето и телото, рацете се тие што најмногу откриваат.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега на раце 04 Ное 2011 10:52 #163125

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Jas sum najzadovolna do sega od kremata na Garnier - Hand Repair, crvena tuba. Komercijalno pakuvanje, okolu 120 denari mislam bese, mene mi brka rabota.

Inaku osven sekojdnevno stavanje krema i cat pat manikir, drugo nesto posebno ne praktikuvam.


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега на раце 04 Ное 2011 11:17 #163130

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
Моментално користам крема на база на козјо млеко и сум презадоволна

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега на раце 04 Ное 2011 13:06 #163151

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Освен крема за раце и нормално маникир, ништо друго.
од кремите ми се погоди една од авон, ама не и го знам името :P и имам една туба на работа во фиока.
а дома навечер ставам балзам крема на база од невен, која е помрсна и многу убаво делува на кожата
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега на раце 04 Ное 2011 13:30 #163155

 • Nikolina008
 • Nikolina008's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 103
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
Само креми и тоа најразлични и исклучиво на работа. Дома не ми текнува :) .
Моментално имам една од Авон, инаку користам и 48, Атрикс.
Многу се добри а воопшто не се скапи.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега на раце 04 Ное 2011 14:00 #163157

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
 • Карма: 9
Noknata krema za race na NIVEA mi e preubava. Jas poveke krem stavam navecer pred legnuvanje. Ovaa krema stvarno deluva :OK: I da ti se mnogu ispukani racete vednas se obnovuva kozaTA.
Последна промена: 04 Ное 2011 14:01 by ljubica78.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега на раце 04 Ное 2011 14:58 #163163

 • forumce
 • forumce's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 291
 • Thank you received: 94
 • Карма: 0
Koristev na Hemel i prezadovolna bev,a sega koristam pavloviviceva,koga originalnata koga onaa rozovata detska,isto prezadovolna od dvete,ama ovie gi stavam koga znam deka nisto nema da pravam pa da mi stojat podolgo i zaradi mrsnosta.A onaka za sekogas koga ke mi tekne koristam na Alkaloid,na Venera,ama od ovie prvite podobri za mene nema.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега на раце 08 Ное 2011 07:10 #163603

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Ех, кога имав време порано, си правев и пилинг. Ставам топла вода со морска сол и маслиново масло во едно вангличе и ги киснам рацете и си ги масирам, тријам. Многу убав пилинг. После тоа може и жолчка со палента, така омекнати рацете па да ги истриеш и да оставиш тоа да делува некоја мин.
Крема за раце секако, посебно пред спиење. И мене зимно време многу ми се сушат рацете, а и целата кожа.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега на раце 08 Ное 2011 07:18 #163607

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
 • Карма: 37
Мене за нега на раце незаменлива ми е кремата Glicemill на Palmolive а и не е воопшто скапа. Ниедна друга крема неможе да ми ги оправи рацете. Кожата ја прави мека, нежна и што е најважно за многу брзо време. После неа задоволна сум и од Atrix а се друго ми гола вода,рацете нежни само 5 минути после мачкање и после како воопшто да не сум ставила крема
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега на раце 04 Фев 2012 07:36 #178239

 • Erijona
 • Erijona's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
Крема од хемел за раце е многу добра ама е прилично скапа, па во замена и од Кам за раце(55 ден)брка работа.:da:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега на раце 04 Фев 2012 08:59 #178248

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Od neven stava edna baagi mrsnicka e, golemo pakovanje i e epten dobra za sekunda racete pamuk se
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега на раце 04 Фев 2012 11:00 #178260

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Јас за среќа како што непднесувам никаков крем, немам никаков проблем со рацете. Од некои гелови за раце ми се случило да ми се сушат многу или во екстремно студени денови, ама годишно до 5 пати и еве некогаш после чистење ако се намчкам и тоа или позајмувам од свекрва ми, мајка ми или пак ако сум дома ќе ставам некој универзален :roll:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега на раце 07 Фев 2012 10:28 #178841

 • iva.siskova
 • iva.siskova's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 562
 • Thank you received: 70
 • Карма: 0
ja koristev mnogu vreme glicemille,a sega ja smeniv so asso i sum prezadovolna neocekuvano..
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега на раце 08 Фев 2012 04:10 #178950

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Јас сум исто презадоволна од Glicemille, па како ја открив пред 10-тина години, ден денес ја користам. Имам сува кожа, па многу ми одговара.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега на раце 08 Фев 2012 06:22 #179017

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Ane wrote:
Освен крема за раце и нормално маникир, ништо друго.
од кремите ми се погоди една од авон, ама не и го знам името :P и имам една туба на работа во фиока.
а дома навечер ставам балзам крема на база од невен, која е помрсна и многу убаво делува на кожата

ја најдов - dryskin SoS, од avon care. кремата е прекрасна и ви ја препорачувам особено за сега кога е многу ладно. :OK:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега на раце 08 Фев 2012 07:35 #179035

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
За нега на рацете за сува и испукана кожа, мојот хомеопат ми препорача после топла купка рацете да се намачкаат со неколку капки ладно цедено сусамово масло (се продава по маркетиве). Јас никако да пробам, ама кога ќе пробам ќе известам за ефектот
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: anusska

Ре: Нега на раце 08 Фев 2012 18:41 #179135

 • baby boom
 • baby boom's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 46
 • Thank you received: 13
 • Карма: 0
eden kup kremi imam probano i od site me pece kozata koga ke se namackam osven od pavloviceva ama pa taa me nervira zosto e mnogu mrsna; sega zemav logona od aloe i vanila i prv pat od nekoja krema da ne me pecat racete; super e , mi odgovara na kozava :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега на раце 08 Фев 2012 19:01 #179141

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
iva.siskova wrote:
ja koristev mnogu vreme glicemille,a sega ja smeniv so asso i sum prezadovolna neocekuvano..

kade kupi Asso krema?
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега на раце 09 Фев 2012 03:17 #179153

 • iva.siskova
 • iva.siskova's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 562
 • Thank you received: 70
 • Карма: 0
Vo zegin ja kupiv 58 den
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега на раце 19 Мар 2012 06:47 #189600

 • JagodicaBobica
 • JagodicaBobica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 8
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
мене наеднаш оваа зима почна да ми пука кожата на рацете а незнам од што, дури и ми се раскрвавува на зглобовите, ми се флекосуваат прстите како да имам игерано со земја :unsure: и ми зафакаат на се шо ке допрам ( имам како поткренати ситни кожички ) а немам контакт со никаква материја шо би оштетило кожа освен сјај за пајнци и редовни козметички средства...користам нраквици за било кое друго средство ..имате идеа шо ми се случва и кажете некој крем за екстремно сува кожа
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега на раце 19 Мар 2012 17:16 #189740

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
kremata Glicemile mnogu pomaga za suva koza ,mene toa mi pomognalo
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега на раце 19 Мар 2012 17:46 #189750

 • ciciban
 • ciciban's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 69
 • Thank you received: 60
 • Карма: 0
и јас го имам ова зимо проблемот со суви и рапави раце. Да бидам искрена срам ми е да се поздравам затоа што ми се катастрофа. Пробав неколку креми (со бадемово уље, со камилица, со алое и тн.....) но моментално, после првиот контакт со вода повторно исто. Кремата Glicemile, ја пробав но кај мене немаше некој ефект....Ако некој знае некоја друга крема или незнам некој третман.....фала
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега на раце 19 Мар 2012 18:42 #189765

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Јас веќе трета зима по ред имам страшен проблем со рацете. Дури ми отекуваат, кожата ми е екстремно црвена и драстично различна од кожата над зглобовите на пример. Сува барут, болна, како остарена и плус на секоие придвижување на рацете ми се прават рани. Сега како одминува зимата проблемот е драстично намален, кога ќе се стопли скроз ќе исчезне и така веќе три години за ред.
Исто и мене, ќе се намачкам со крема, интензива, мрсна, ваква таква, ама веќе со првото миење на рацете се враќа проблемот.
И конечно отидов на лекар и ми дадоа кротикостероидна крема :unsure: Уште не сум почнала да ја мачкам, си викам цела зима помина, дали да се мачкам со кортико или не сега при крај..и за одкако ќе ми се подоправат, еуцерин крема со 20% омега во неа. Ај ако има некој искуство со коортико кремиве за на раце, нека каже колку време се лечеше..Татко ми го има истиот проблем, додуша поинтензивен, исто мачкаше од таа крема (бетасалик), му се подобри состојбата ама не нешто драстично.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега на раце 19 Мар 2012 19:00 #189769

 • ciciban
 • ciciban's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 69
 • Thank you received: 60
 • Карма: 0
bubamara, јас кортико креми досега сум користела многу. Проблемот со нив е во тоа што не се баш нешто сјајни за користење (со подолга употреба ја истенчуваат кожата а и не го искоренуваат проблемот засекогаш, барем не кај мене). Бидејќи навистина зимово завршува подобро кортико не користи (затоа што во лето проблемот го немаш), него земи си ја втората крема, мислам јас така би направила, па од наредното зимо ќе знаеш што да користиш
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bubamara

Ре: Нега на раце 20 Мар 2012 04:15 #189821

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Ја читам темава -Нега на Срце- Ајдееееее и нега на срце измисливме ли, си викам сигурно е нешто за исхрана, Омега 3 6, риби, стресови.......:hahaha:

Јас крема на раце ставам обавезно секогаш и во секоја ташна имам креми, само купувам или оние кои не ми одговараат на лице или тело ги шлапам на раце, а сега и оние кои не му одговараат на бебуш (а такви за жал имам мал милион по дома) уствари шлапам што ќе стигнам и рацеве перманентно ми се суви, не со егзема или лишаи туку суви, калсично суви...А нити мијам садови на рака, нити перам на рака.....Изгледа многу мијам раце едно ради бебево, друго што пред да забременам станав хипохондрик.

Последно што забележав дека ми делува е крема за тело со фактор, од оние бело што оставаат, башка ова има ефект против брчки на раце, а тие па и највеќе се изложени на надворешни влијанија. Исто и уље за тело пред да легнеш навечер и пикнати во стари ракавици ....Зимава кога ја буткав количката по снегови и ветрови, морав обавезно ракавици да ставам...Има една количка многу фраерска на самите рачки за буткање имаше крзнени шепи за рацете на мајката или таткото т.е буткачот да си ги заштити рацете :rofl:
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.