Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Депилација

Ре: Депилација 22 Мај 2013 06:17 #239636

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
 • Карма: 3
На другарка моја ќерката има 14 години и има иста мака, девојчето веќе има влакненца, се срами веќе нели... Од лекарите со кои зборуваше женава сите и рекоа депилација под пазуви никако, ама ич да не помислува на тоа. Хемикалии исто не смеат. За жал, најбезбедна опција е бричењето, ама па тоа знаеме што прави. И така доби совет од една лекарка да и ги потсекува влакненцата под пазувите со ножички. Вика така помалку ќе се познаваат, а нема никако да им се наштети на пазувите. Сега за сега така тераат, ама малава од комплекси не сака да носи маички со прерамки и сл... Многу незгоден период е тоа, и по себе памтам. И леле колку и се лутев на мајка ми се сеќавам... :tupco:
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Депилација 22 Мај 2013 06:25 #239638

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Уште не сме дошле до таа фаза, но кај да е - ќе дојдеме. И јас не гледам некое друго решение освен бричот :neznam: , а и не е тоа така страшно - работа на навика е.
Е друго на што помислувам е ласерска депилација, но прво не знам за кај млади девојчиња што тоа би значело, башка сигурно не е се' пораснато, па веројатно ќе треба тоа да се повторува.
А не сум се ни заитересирала да прочитам за и против за ваквата депилација... Ако е се' ок, ако нема несакани последници и нус појави, може и да е решение.
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Депилација 22 Мај 2013 06:55 #239640

 • dusa
 • dusa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Everything is possible again
 • Теми: 55
 • Thank you received: 18
 • Карма: 0
Mislam deka nema nisto strasno vo toa da se brici pod pazuvi. Jas se bricam od moi 13 godini pod pazuvi i ne gledam nisto loso vo toa, definitivno sum sigurna deka bricenjeto ne ti gi zgusnuva vlaknata, tuku stanuva zbor za opticka varka, i normalno e deka so godinite korenot e pojak, zavisi od devojce do devojce, hormnoni i slicno.
A laserot e top varijanta, jas napraviv epilacija na nadusnici i se spremam da investiram :) i na pazuvi i noze, no epilacijata nemozes sega da ja napravis bidejki letovo kozata ke i bide izlozena na sonce, baska treba da ne se sunca taka da toa mozebi oktomvri noemvri da go napravite, sekako predhodno da prasate dermatolog, no mislam deka mozete, bezbolno e, efikasno, treba da se povtori okolu 5-6 pati ama posle toa si mirna.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Депилација 22 Мај 2013 09:09 #239646

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
 • Карма: 9
Mama Vase namesto so nozicki probaj so trimer. Jas na sinmi so toa mu gi sreduvam mustacinata (sega za sega), nema mnogu vlakna tuku kako mov malku crno ama se strami i jas go sreduvam sega so trimerot. I jas si imam trimer za dolu intimna zona i preponi posto mi e strav za depilacija a nesakam so bric radi zgusnuvanje na vlaknata. Isto taka mozis so dodatokot za bricenje sto se naoga vo depilatorite, pobezbedno e od bric, jas ponekogas so toa si gi bricam nozete nabrzinka. Eve vakov imam jas


a sega sakam da si zemam vakov

Последна промена: 22 Мај 2013 09:10 by ljubica78.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Депилација 22 Мај 2013 09:16 #239647

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
За време на бременост ми забранија интимна депилација и си купив тример. Сеуште повремено си го користам кога немам време да закажувам депилација и сум задоволна. Незнам зошто не ми текнало за под пазуви да си купам, поглатка опција е од бричење дефинитивно.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Депилација 23 Мај 2013 04:55 #239685

 • PiPoLiNo
 • PiPoLiNo's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 571
 • Thank you received: 243
 • Карма: 10
ljubica malku me bunis za trimerov za preponi , ustvari samo gi potskratuvas?neli ti se gledaat taka?
sakam da probam ama se mislam deka pak ke se gledaat
The administrator has disabled public write access.

Ре: Депилација 23 Мај 2013 05:46 #239693

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
 • Карма: 9
Ne Pipolino ne se gledaat kako briceni idi, e sega samo sto rastat pobrgu. Jas i nemam mnogu vlakna na preponite a na gorniot del od nozete nemam nisto tuku samo nekoe tek-tuk kolku samo za belja i jas so trimerot samo si gi pravam. E sega ako imas mnogu i gusti i pocrni mozi poke ke se poznava neznam. Vo sekoj slucaj probaj nema nisto da te kosta. A dolu vo intimna zona so trimerot gi potskratuvam mi e strav da se depiliram od bolkata. Koga ke se pominuvas so trimerot pricni malku poveke na nogata ne znam kako da objasnam...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Депилација 23 Мај 2013 08:29 #239706

 • vistina
 • vistina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 245
 • Thank you received: 139
 • Карма: 0
ljubica78 a od kade go kupi trimerot i koja cena e?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Депилација 23 Мај 2013 09:25 #239712

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
 • Карма: 9
Mojot e od TEHNOMARKET ama mi e od porano, mislam deka imam videno seuste deka ima tamu samo siva bija. Ceneta e 900-1000 denari . I na freeshop nekni go vidov ovoj vtoriot bese 15 evra Odprilika se tolku. Treba da gi ima vo site prodavnici za bela tehnika.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: vistina

Ре: Депилација 24 Мај 2013 13:24 #239778

 • Jagoda
 • Jagoda's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 6
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Dusa, може да ми кажеш кај ја правеше трајната депилација?
Последна промена: 24 Мај 2013 13:25 by Jagoda.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Депилација 04 Јун 2013 08:47 #240390

 • dusa
 • dusa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Everything is possible again
 • Теми: 55
 • Thank you received: 18
 • Карма: 0
Jagoda sega ti ja vidov porakata, epilacijata ja pravev vo Derma Estetika kaj Dr.Maja Petanoska; se naoga kaj zelen pazar, dijagonalno od crven krst vo zoltata zgrada na prv kat. Epilacijata na lice cini 1000 denari so toa sto treba da se povtori 5-6 pati. Najdobri efekti ima kaj devojki so bel ten i temni vlakna.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.