Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Депилација

Ре: Депилација 25 Мај 2011 20:33 #138047

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Скоро 10 години се депилирам со машинка и се навикнав. Се сеќавам прв пат кога се депилирав, ми требаше еден час за една нога, од пусти страв и болка. :hahaha:
А сега - за половина час и раце и нозе, све комплет е средено.
Само кога треба да се депилирам, препони и интима, одам на козметичар со восок за една употреба.
Таму нема шанси да пробам со машинка :unsure:
...да се депилирам де... :hahaha:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 25 Мај 2011 20:34 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: vodolija

Ре: Депилација 26 Мај 2011 01:23 #138081

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Синоличка wrote:
Јас одам стално во Secret, се депилирам со топол восок за една употреба, (цели нозе, препони, раце) презадоволна сум :OK:

Баш сакав да менувам салон, а во близина ни отворија Secret..која е цената таму?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Депилација 26 Мај 2011 01:38 #138087

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Комшике :laugh: таму одам. Тотал ме фаќа 900 мкд.
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: vodolija

Ре: Депилација 26 Мај 2011 13:17 #138147

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Sinolicka moze da mi napises telefon vo PP?
Thanx
:hug:


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Депилација 29 Мај 2011 15:24 #138759

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
Јас од секогаш сум се депилирала со електричен депилатор и супер ми е аа инаку да ве прашам дали имате проблеми со поткожните влакненца , лелел јас ќе полудам многу ме нервираат :pukam:

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Депилација 30 Мај 2011 03:27 #138832

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
Chocolate i mene mnogu mi se pojavija potkozni otkako se depiliram pred toa nemav pa si mislam deka zaradi depilacijata se pojavuvaat,i sega koga odam na depiliranje tie mi gi vadi so pinceta


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Депилација 30 Мај 2011 14:41 #138884

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Chocolate wrote:
Јас од секогаш сум се депилирала со електричен депилатор и супер ми е аа инаку да ве прашам дали имате проблеми со поткожните влакненца , лелел јас ќе полудам многу ме нервираат :pukam:

Chocolate, и јас ги имам и се живцирам. Ама не се може многу против нив. Јас додека се депилрам, знам (ако имам време) да ги подизвадам со игличка и после машинката ќе си ги фати.
Инаку еднаш мислам дека видов некое млеко за тело кое требаше да ја минимизира појавата на ваквите поткожни влакненца, но не го пробав. Еве на интернет има некои совет, ама не ми текнало да ги прочитам, баш ќе читнам деновиве за тоа....
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Депилација 30 Мај 2011 17:03 #138912

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
jas ovaa esen kje napravam tocno 15 god kako sto se depiliram.od kolena nadole vekje i nemam vlakna,korenot e celosno unisten.bric samo pod pazuvi ama situacijata stanuva alarmantna.vlaknata se crni,gusti ,ostri i prosireni. sakam da probam so masinka,pa kazete mi vie sto koristite,navistina li pola od vlaknata se kinat a ne se vadat od koren :wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Депилација 31 Мај 2011 01:20 #138986

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Јас се имам неколку пати депилирано со машинка под мишки и се вадат од корен. Само не треба да се многу долги, туку подраснати, во спротивно ке се кинат. И после кожата ти е како бебешко газе мека и мазна :laugh:

а не да боли - смрт бе... :emm:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Депилација 01 Јун 2011 02:19 #139187

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
a kremite za depilacija? kinat ili vadat od koren? predpostavuvam ova vtorovo :wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Депилација 01 Јун 2011 02:24 #139189

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
демек треба тие да навлезат во коренот и го уништуваат влакното од корен. но не верувам во тоа, затоа што кремите секогаш ми се покажале како утка. исто како со брич да се „мавнеш„.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky

Ре: Депилација 01 Јун 2011 02:27 #139191

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Jas ednas imam kupeno i nikogas poveke, mnogu smrdat :) i ne vadat od koren, isto kako briceno
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky

Ре: Депилација 01 Јун 2011 16:16 #139308

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
Логично е она што го мачкаш на кожа и после го отстранувач со вода дека нема да ги извади влакната од корен. Но, користење на брич и крема не е исто. Со крема влакненцата растат после 2-3 дена и се многу меки. Со жилет растат за 24 часа и нормално - боцкаат.

Јас све депилирам сама дома (со депилатор). Никогаш не сум отишла на депилација од две причини, прво што ми е срам други да ме гледаат со влакна :) и второ што кожата ми е толку осетлива што од восок заедно со влакната излегува и еден мој слој кожа. Така до дома со депилатор ми е најконфорно.

Инаку, за поткожните влакненца мааааалку помага редовна ексфолијација, друго ништо.
Последна промена: 01 Јун 2011 16:18 by Vasidora.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: anusska

Ре: Депилација 24 Јул 2011 09:31 #145725

 • betty
 • betty's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
jas so masinka se depiliram sekade.pod miska i na intimata prvo klavam talk pudra bekutan (bebeska) i ic ne boli,bidejki ne se potis od pudrata dur se depiliras.
The administrator has disabled public write access.

поткожни влакненца 07 Авг 2011 08:38 #147364

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
Пффф многу ги мразам подкожните влакненца :angry: инаку се депилирам со електрицен депилатор и никако неможам да најдам решение за нив . Какви се вашите искусва со подкожните влакненца ?

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: поткожни влакненца 07 Авг 2011 15:31 #147379

 • biljann
 • biljann's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Welcome to Bibkoland!
 • Теми: 857
 • Thank you received: 372
 • Карма: 28
Решение-немам(освен "копање"на местото околу нив), ама дефинитивно и јас ги мразам-одвратни се,.А баш и јас користам депилатор и изгледа така повеќе ги има
Последна промена: 07 Авг 2011 15:35 by biljann.
The administrator has disabled public write access.

Ре: поткожни влакненца 08 Авг 2011 02:49 #147394

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Ете и јас сум во таа група што користат електричен депилатор и имаат поткожни влакненца;)

Мислам дека со депилација, влакната стануваат потенки (барем кај мене е така) и не можат да пробијат на површина и остануваат под кожата. Фала Богу што не ми направиле проблем до сега - гноење и слично.

Решение: и јас си копкам како Билјан:laugh: н
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: поткожни влакненца 08 Авг 2011 02:59 #147395

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
И јас едно лето решив да пробам електичен депилатор и си ги запустив нозете со поткожни влакненца. Цела бев со црвени точки, воспаление ми предизвикуваа. Не да ми е криво сега што го употребив :grr: . Купував некои специјални креми од Хрватска, ама ништо не помогна. Сега, по неколку години, со обична депилација, се регулира се.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Депилација 20 Авг 2011 16:21 #149285

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Јас со години користам електричен депилатор и не сум имала некој поголем проблем со поткожни влакна, тук- таму по некое. Летово некако немав многу нерви сама да се депилирам, па одев на козметичар. И денес бев, ама нешто не сум многу задоволна како ме издепилира: кај се препотив од топло, па и ми остави еден куп ситни влакненца, па утре пак ќе морам да се досредам сама дома со електричниот депилатор.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Депилација 20 Авг 2011 16:55 #149302

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Мене ми се појавуваат понекогаш и ги решавам со вадење со пинцета. Ама тоа е ретко и малку, оти кога се туширам задолжително правам лесен пилинг со луфа или со ракавица за туширање и потоа се мачкам со некое помасно млеко за тело.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Депилација 20 Дек 2011 21:08 #172041

 • beti.j
 • beti.j's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 45
 • Карма: 1
Dali nekoj od vas ima praveno trajna depilacija. Koe e vaseto iskustvo?
Последна промена: 21 Дек 2011 04:35 by Majsi. Причина: спојување со веќе постоечка тема
The administrator has disabled public write access.

Ре: Депилација 11 Фев 2012 14:45 #179989

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Дали некој од вас има вакво нешто и дали има користено епилатор???
Последна промена: 11 Фев 2012 17:50 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Депилација 01 Мар 2013 10:22 #233816

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Долго време се депилирав во МКД со шербет, ама шербетот е течен, се нанесува исто како ладен восок, се лепат ленти и се влече. Кога гледав по салониве во Германија sugaring, мислев дека е истото, и почнав да одам само заради тоа што после депилирање со восок многу ми се иритираше кожата. Многу пријатно сум изненадена! Се работи за сосема различен метод, се користи шеќерна паста, многу леплива, со конзистенција на тесто. Сосема млака е, се нанесува обратно од растењето на влакната, значи обратно од депилација со восок. А се тегне во насока на растење на влакната. Која е предноста? Нанесувајќи ја обратно од растењето на влакната ги крева и потфаќа и многу кратките влакна. Додека се нанесува масата, личи малце на масажа, така сосема се лепи на кожата. Влечејќи во насока на растењето микроскопските ранички кои настануваат на секоја пора се мнооогу помали, отколку кај депилацијата со восок. Кожата е многу помазна и подолго трае чувството на мазна кожа, скоро ништо не останува. Иритација никаква, ниту една црвена точка. Чини повеќе и постапката трае подолго, а и малце е поболно, посебно нанесувањето, зашто кубе по малце додека нанесува во обратна насока.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Simona`s mom, Синоличка

Ре: Депилација 01 Мар 2013 12:16 #233824

 • Simona`s mom
 • Simona`s mom's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 184
 • Thank you received: 73
 • Карма: 3
Има и тука шеќерна депилација Cize..и навистина е поскапа ама барем пастата се фрла,носат ракавици,и похигиенски е дефинитивно..Мене ме купија со приказната дека помалку боли од депилацијата со восок и делумно е вистина..Јас дури и се амбицирав и си купив паста за сама да се издепилирам ама единствено што успеав е да се измачкам и извалкам комплетно :)Треба барем минимална обука и има две различни густини на пасти и многу зависи и температурата на рацете и кожата да е сува итн итн Too complicated for me..А некои и си спремаат дома паста од шеќер и лимонтус
The administrator has disabled public write access.

Ре: Депилација 22 Мај 2013 06:11 #239635

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
dajte lugje pamet shto da pravam so detevo moe golemo. pochanvme da vadime pod pazuvi ama ne sum na chisto.

kremi ne doagjaat vo predvid, site do edna se polni so hemikalii (ovie kremi mislam deka najmnogu imaat), pogotovo parabeni koi se povrzuvat so rakot na dojka. opcija da baram vo stranstvo nekoja organska ama e komplicirano, bashka nikogash ne si 100% siguren.

prashuvav za depilacija i seushte prashuvam, mislenjata se bukvalno podeleni. eve bash vchera zborev so eden lekar, mi vika nikako. argumentot im e deka tamu se naogjaat najmnogu limfni zlezdi i deka so depilacijata moze da dojde do nivno vospaluvanje.

opcija brich ne sakam isto, zoshto jas se bricham pod pazuvi. vlaknata se stanati tolku gusti i cvrsti, regijata e proshirena, mazno i ubavo e samo prviot den. aposhto se depiliram so godini, ja gledam razlikata i srce ne mi dava da i go mavnam brichot.

:dosadno:
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.