Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Маски за лице

Маски за лице 20 Дек 2009 20:39 #1280

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Kazete nekoja dobra maska za lice, za suva i umorna koza :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Маски за лице 21 Дек 2009 16:07 #1937

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Emi, sega zemav jas na Vitalia maska za lice. Mene mnogu mi se dopadna.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Маски за лице 21 Дек 2009 16:16 #1955

 • Inicka_08
 • Inicka_08's Avatar
 • Offline
 • new born
 • srekna mamicka
 • Теми: 127
 • Thank you received: 2
 • Карма: 6
Mnogu dolgo vreme ne sum stavala maska, nemam vreme. Porano stavav glinena maska na Vitalia.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Маски за лице 11 Јан 2010 17:34 #13146

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
малку каснам, едно три недели, ама еми би ти ги препорачала маските на Хемел на природна база. Одлични се! Ефектите се видливи одма по ставањето, јас ја користам таа за мешана и мрсна кожа ама има и за ревитализација, тонизирање итн..
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маски за лице 13 Јан 2011 06:58 #101475

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Маски за лице на природна база

Маска за масна кожа

Измешајте 60 милилитри слатка павлака со 5 грама прополис во прав и оставете да остои околу 1 час. Смесата загрејте ја на тивок оган, а потоа тргнете ја од оганот и во неа додадете 50 грама мед и 10 милилитри сок од лимон. Кога ќе се излади смесата нанесете ја на лицето и оставете да се исуши. На крај отстранете ја со млака вода.

Маска за нечиста кожа

Измешај 3 лажици полномасно меко сирење, 1 жолчка, 1 лажица масло од пченични никулци и сок од половина лимон. Маската против митесери и акни нанесете ја на лице, оставете да дејствува 20 минути, а потоа отстранете ја со млака вода.

Маска за намалување на пори

Измешајте 3 лажици јогурт и сок од половина лимон. Со парче вата маската нанесете ја на Т – зоната (челото, носот и брадата) и оставете ја да дејствува околу 30 минути. Маската што ги стеснува порите, но исто така ја чисти и кожата, измите ја со млака вода.

Маска против брчки

Измешај 3 лажици полномасно меко сирење, 1 жолчка, пена од 1 белка, 1 лажица иситнет гроздов шеќер и сок од 1 лимон. Смесата нанесете ја на лицето и на вратот, оставете ја да дејствува околу 30 минути и потоа измијте ја со млака вода. Маската ја регенерира кожата, ги намалува порите и го освежува тенот. Можете да ја нанесувате секои 3 дена.Извор
Последна промена: 13 Јан 2011 07:04 by Molly.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Elijana

Ре: Одг: Маски за лице 13 Јан 2011 07:01 #101477

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Inicka_08 wrote:
Mnogu dolgo vreme ne sum stavala maska, nemam vreme. Porano stavav glinena maska na Vitalia.

jas denes se ulepsavav so maska od glina i efektot e :OK: liceto mi e dzam cisto i mazno a nemav klasicno cistenje prethodno.glinata se upila.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маски за лице 15 Фев 2011 05:08 #112851

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Не е маска ама сепак тука ќе пишам. Последниов пат кога бев на козметичар, една жена така поприлично гласно зборуваше и сакала нејќела ја слушнав. Козметичарката ја пофали демек браво лицето го средила( а исто имала масна кожа како мене- лампион :mdf: ) и ја прашуваше дали почнала да ја користи некоја крема она што и ја препорачала. Женава искрено си кажа дека и била скапа и дека секоја недела(последниов месец- значи 4 пати) лицето убаво го чистела со тоник и потоа нанесувала исцеден лимон на памукче и директно на лице- чист лимон. Потоа после час нанесувала хидратанатна крема. Сјајот и маснотијата- минато. Сега планирам и јас да пробам, па ќе кажам лично искуство. Да не има некој вакаво искуство?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маски за лице 15 Фев 2011 05:20 #112859

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
milicka,odi do bilo koj pogolem market i zemi si 100% glina.imas vo kosmo,mislam deka e na vitalija i eftina e.sostavot e toj,nema nisto drugo vo nea.abe kako cica masnotii,cuda pravi.ne smees samo da preteras zosto kje go isusis liceto.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce, Molly

Ре: Маски за лице 15 Фев 2011 15:30 #112947

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Јас немам мрсна кожа туку сува. А да кажевте некоја маска за сува кожа.:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маски за лице 15 Фев 2011 15:36 #112949

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
I jas imam suva koza ama ne upotrebuvam maski. Edna drugarka so suva koza redovno upotrebuva vakva maska:
banana i med. Banananta ja gmeci i dodava med dodeka ne stane homogeno, go nanesuva na lice i drzi 10 minuti. Vika deka i e efikasno, jas nemozam, ne podnesuvam med. Probaj moze ke ima efekt :OK:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маски за лице 15 Фев 2011 18:29 #113044

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Ја имам користено "маскава" од мед и банана и нешто посебно не сум осетила... Имам преееемногу сува кожа па можеби затоа, не знам. Само убава крема ми го опоравува лицето, ништо друго, никакви маски и тоници до сега не ми помогнале.
Последниот пат кога ми заврши кремата од Темов, ставив од бебешката на Фитофарм, Bella се вика, некој му ја донел на Алек. Накапав во неа маслиново масло и малкуцка е мрсничка за мој вкус, ама врши работа. Таа на Темов многу брзо ми се троши, за еден месец :emm:
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маски за лице 15 Фев 2011 18:36 #113046

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Еве што најдов низ нетов, како природни маски

маска за сува кожа.


Две супени лажици какао во прав прелијте го со малку топла вода за да се направи кашичка. Додајте малку павлака и пола кафена лажица маслиново масло, за маската да се нанесува полесно. Лицето,вратот,деколтето и рацете припремете ги и намачкајте ги со сок од краставица. Преку мократа кожа, со прсти нанесере ја маската на сите места кои сте ги намачкале со сокот од краставици. Преку маската стацете газа натопена во сок од красравица. Сето тоа покријте го со алуминиумска фолија за да ја задржи топлината заради подобри резултати.

За мешовита кожа:

- 100гр квасец помешуваме со вода, а 100 гр со маслиново масло. Првиот дел се става во Т-зоната, а вториот на образите и челото околу косата.
- Жолчка се меша со неколку капки маслиново масло и се нанесува на образите и челото околу косата. Белката се мати во цврст снег и се нанесува во Т-зоната.
- 2 лажички павлака се меша со лажичка мед и се нанесува во Т-зоната. На останатото се додава малку маслиново масло и се нанесува на образите и челото околу косата.

За масна кожа:

- лосион за миење: чај од лавандин цвет е добар за миење на масна кожа.
- лажичка пченично брашно се меша со лажичка јогурт. Се остава 15 мин, и се мие со млака вода.
- ситно се меле краставица и грејп, се нанесува и остава 20 мин, и потоа се одмива со млака вода каде сме ставиле малку лимонов сок (масна кожа без мозолчиња)
- парче пекарски квасец се меша со млеко, се нанесува и се остава 20 мин. Се одмива со чај од камилица ( масна кожа со мозолчиња)
- 2 лажички сок од портокал, лажичка сок од лимон и неколку капки бадемово масло. Чиста газа се натопува во течноста и се обложува на лице.

За сува кожа:


-пасирана банана се меша со малку мед и 10 капки лимонов сок. Се држи до 30 мин и се одмива со топла вода ( или банана со неколку капки маслиново масло)
-печена јаболка со малку бадемово масло.
- млеко помешано со растопен путер повремено обложете на лице.
-згмечена кајсија и мед, се нанесува и држи 20 мин, се одмива со ладна вода.
- жолчка, лажичка мед и ситно сомелен розмарин, добро помешано, нанесуваме и држиме 15 мин на лице, па одмиваме со млака вода. Ја прави кожата мазна и свежа, а делува и антисептички.

Митесери:


- загрејте малку мед, благо натапкајте на лице, и измијте со топла па ладна вода.
- направете лосион од малку овошен оцет и вода, 8 пати повеќе од оцет.

Темни дамки и пеги:
- редовно миење со мешавина од сок од домати и 2 лажички млеко.
-лимонов сок се втријува на лице и се покрива со ладен облог. После 25 мин се мие со ладна вода и се нанесува масна крема.
-во чаша вода се става шака магдонос и се остава преку ноќ. Наутро со таа вода се мие лицето.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Elijana, lavce, macika

Ре: Маски за лице 15 Фев 2011 18:41 #113049

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Ме потсети Ананда, најубаво ми е лицето кога го мачкам само со маслиново масло, ама не цел ден место крема, него масажа правам, да отстои некое време да се упие и го мијам. После овој "третман" немам толку потреба да се нашлапам со крема, умерено ставам. Обично во комбинација со мед и пченкарно брашно го ставам маслиновото, така да ми биде и како еден вид на пилинг.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce

Ре: Маски за лице 25 Фев 2011 23:20 #117128

 • fibimk
 • fibimk's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 50
 • Thank you received: 7
 • Карма: 7
Sakam prirodni maski i gi redam.Sum stavila i maska od krastavica,domat,grav,jajce,kvasec.....
kako za mrsna koza.
Posledno si zedov dva maski od Avon:od cajno drvo koja e pilloff maska i maska od minerali
od Mrtvo more koi se za procistuvanje i steganje na porite.Malku posledniov pat kako da mi se
nafrli licevo so crvebi boljcinja....ne znam dali e do maskata ili nekoja alergija...ke vidam
ako sledno redenje pak e isto znaci do maskata e.
Od prirodnite ne sum imala vakov problem.Za piling za telo priroden koristam pcenkarno brasno
koe go mesam so jogurt da se napravi kako kasa i se trijam.se plakni i se macka teloto so mleko.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: kukulicka

Ре: Маски за лице 06 Мар 2011 20:56 #119902

 • Emce-Kremce
 • Emce-Kremce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 16
 • Thank you received: 6
 • Карма: 0
Eh zenski,
citav za zelenat glina ana Vitalia i si ja kupiv od Cosmo, arno ama nema upatstvo kako se koristi. Kolku stavate glina kolku voda kakva da e smesata kolku vreme se dzri na lice, vrat?
Ve molam imam kola nemam kluc rabotava :emm: pomagajte za da mozam da si pisam i jas komentar.
Fala na site
Празници се ближат ....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маски за лице 06 Мар 2011 21:46 #119909

 • sonja 35
 • sonja 35's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Будна сум,не е сон...
 • Теми: 127
 • Thank you received: 191
 • Карма: 6
Јас веќе долго врема ја користам глината на Виталиа и презадоволна сум.
Емче-кремче маската се користи многу едноставно.Нема посебна доза,ќе мораш самата да си ја пронајдеш,ама ќе внимаваш кога ќе ја правиш смесата да не биде многу течна(ќе ти истече по лицето)ниту многу густа,за да можеш да ја намачкаш по лицето и вратот.Потоа ја оставаш да се исуши целосно.Ако имаш сува кожа капни и неколку капки бадемово масло.
Одлична е и како пилинг и како маска.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маски за лице 07 Мар 2011 02:06 #119969

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
 • Карма: 11
a jas moj izum :hahaha:
na maliot mu pravam kasicki so orizovi snegulki i ovosje. nekni koga ne ja dojade celata kasicka so banana i orivce si ja staviv na lice. mmm ubavini liceto osvezeno, kasickata vo celost iskoristena :sram2: :muahaha:
Последна промена: 07 Мар 2011 02:06 by kukulicka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маски за лице 27 Авг 2011 17:00 #150650

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
И јас како кукуличка пред некој ден остана кашичка од банана и ја ставив на лице,15 мин и ја измив,кожата ми беше мека и нежна :OK: Исто така еднаш неделно ставам жолчка од јајце со малку сок од лимон,стои 15-20мин и потоа кожата е освежена и затегната.


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маски за лице 27 Окт 2011 09:47 #161511

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Според мене најубава маска-пилинг за сува кожа е маската со палента. Вака се прави, 1 жолчка, 5-6 капки маслинов зејтин и 1-2 лажички палента. Е сега прво значи ќе ги измешате жолчката и маслиновото, потоа ќе додадете 1 лажичка палента, не треба да биде многу течно ниту пак многу густо, во зависност од тоа ќе додавате палента. Се става на лице да одстои околу 20-30 мин убаво да се зацврсти на кожата и после се мие со топла вода и малку се трие да дојде како пилинг да правите на лицето. Јас бидејќи конкретно имам многу сува кожа дури понекогаш и ми се перута особено во зимските денови, поубава маска не сум користела, кога ќе ја измијам лицето ми е меко, нахрането, свежо. Супер е, а е многу едноставна за правење.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Маски за лице 25 Мар 2012 18:24 #190893

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Мајка ми пред некој ден ми спомна за некоја home- made маска за лице- пола коцка квасец и малку млеко, се меша убаво за да се добие хомогена смеса и се нанесува на чисто лице. Наводно била за мрсна кожа. Јас се спремам да ја пробам наскоро, па ќе споделам искуство ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маски за лице 26 Мар 2012 04:00 #190910

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
mikimaus wrote:
Според мене најубава маска-пилинг за сува кожа е маската со палента. Вака се прави, 1 жолчка, 5-6 капки маслинов зејтин и 1-2 лажички палента. Е сега прво значи ќе ги измешате жолчката и маслиновото, потоа ќе додадете 1 лажичка палента, не треба да биде многу течно ниту пак многу густо, во зависност од тоа ќе додавате палента. Се става на лице да одстои околу 20-30 мин убаво да се зацврсти на кожата и после се мие со топла вода и малку се трие да дојде како пилинг да правите на лицето. Јас бидејќи конкретно имам многу сува кожа дури понекогаш и ми се перута особено во зимските денови, поубава маска не сум користела, кога ќе ја измијам лицето ми е меко, нахрането, свежо. Супер е, а е многу едноставна за правење.

jas znam deka ovaa maska e so prirodno pcenkarno brasno i se koristi za cistenje na liceto - piling i sitni miteseri ili crnki. :poimnemam: ama eve sega nauciv i deka odlicno ja pothranuva kozata na liceto - samo da ne e mrsna.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маски за лице 13 Апр 2012 16:18 #194490

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Палентата бидејќи е покрупна е поубава за пилинг, инаку може и со пченкарно брашно. Јас имам сува кожа и затоа го додавам маслиновиот зејтин, но мислам дека и за мрсна кожа може да се употребува. Маслиновиот зејтин содржи добри масти кои ја хранат и и помагаат на кожата да се обнови, не ги запушува порите. Маснотијата која всушност е одговорна за акните и проблеми со кожата е комбинација на нечистотија, мртви клетки и бактерии. Жолчката пак го спречува запушувањето на порите, го редуцира создавањето на маснотија и бактерии кои се главни причинители за акни. Се на се маскава е одлична за проблематична кожа со акни, ама мене и за сува кожа ми е одлична.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika, Синоличка

Ре: Маски за лице 08 Мај 2012 03:25 #197958

 • iva.siskova
 • iva.siskova's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 562
 • Thank you received: 70
 • Карма: 0
Ubavi se na Avon Planet Spa,jas mn ne sum po Oriflame i Avon ama ovaa mi se bendisa zs ne se mie nego se ljupi
The administrator has disabled public write access.

Маски за лице 12 Јан 2013 13:42 #229440

 • Milenaa
 • Milenaa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 133
 • Thank you received: 35
 • Карма: 0
Zdravo na site.Pretpostavuvam deka mnogu od vas kako i mene maka macat okolu toa da postignat mazna i sjajna koza na liceto i vratot.Imam 30 godini i veke pocnuvam da gi gledam prvite znaci na stareenje.Pa bi sakala medjusebno da si pomogneme so soveti od tipot-prirodni maski,prirodni recepti ili hemiski bez razlika(ako e dobra kozmetikata).
inaku jas se sminkam recisi sekoj den ( rabotam so ludje i sekogas sakam da izgledam sredeno,ama pred se za sebe.pretpostavuvam deka ke komunicirame okolu ovaa tema zosto neli site sakame da imame ubava i sjajna koza i kako do nea.
Последна промена: 12 Јан 2013 14:17 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маски за лице 12 Јан 2013 21:11 #229464

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
Molly wrote:
Мајка ми пред некој ден ми спомна за некоја home- made маска за лице- пола коцка квасец и малку млеко, се меша убаво за да се добие хомогена смеса и се нанесува на чисто лице. Наводно била за мрсна кожа. Јас се спремам да ја пробам наскоро, па ќе споделам искуство ;)

ja probal nekoj maskava na Molly
jas bi ja stavila deka so mrsna koza sum ,ama kolku stoi ,kako deluva ...
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.