Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Целулит

Целулит 10 Мар 2011 16:46 #121121

 • kokice
 • kokice's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Карма: 0
Epa decki doaga prolet-leto kazete koi se vasite iskustva vo borba protiv celulitot. Jas dosega najzadovolna sum od kolekcijata afrodita. Samo dosta e skapicka, dali znaete nekoi poeftini kremi protiv celulit?
Последна промена: 10 Мар 2011 17:04 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Целулит 10 Мар 2011 21:21 #121226

 • sunrise
 • sunrise's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 39
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
Bogami vreme e da se razmisluva za popularno narechenata "kora od portokal". Jas posle bremenosta mnogu tesko se spravuvam so celulitot, ama i samo vo leto se grizam, t.e. kupuvam specijalni kremi i sl. Jas sum koristela od garnier gel protiv celulit i ok e, ne dava nekoi drasticni promeni, ama pak kozata e dosta so poubav izgled i kolku tolku pomaga.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Целулит 10 Мар 2011 21:23 #121228

 • Aleksandra
 • Aleksandra's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 41
 • Thank you received: 6
 • Карма: 0
Јас ја користам Doctor's od Zegin ја земав околу 170 den а големо пакување баш ќе видам колку е, околу 500 гр мислам .И одлична ми е. А исто така талог од кафе многу понага. Одличен и ефтин пилинг. Од прв пат ќе приметиш помазна кожа.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Целулит 11 Мар 2011 05:22 #121338

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Не знам за некоја добра крема против целулит..иако имам користено неколку (од Нивеа, Афродита и Авон). Некако ниту една од овие не ми се погоди. Но еве ви некои вежби против целулит кои ги најдов на нет. :)

1. Чучњеви. При правење на чучњеви колената не смеат да ги преминуваат ножните прсти, грбот и главата мора да бидат исправени. Кога ги правите, притисокот треба да го чувствувате на петите. Нозете нека ви бидат паралелни во ширина на колковите.

2. Чучњеви со расчекор. Кога ја правите оваа вежба, освен што мора да имате контрола над рамнотежата, морате да внимавате коленото на ногата која ви е напред да не ги преминува ножните прсти. Расчекорот нека биде голем така што предната нога во најдолната позиција да биде под прав агол, а задната нека биде далеку одзади.

3. Магарешки удар. Можеби звучи смешно, но нема да ви е до смеење кога ќе ја започнете оваа вежба. Клекнете на сите четири. Дигнете ја едната нога свиткана во коленото под прав агол и така дигајте и спуштајте за да ги затегнете мускулите на задникот. Нозете цело време треба да се под прав агол.

4. Подигнувајте ги нозете на пилатес топка. Седнете на топка за пилатес и исправете го грбот, рацете ставете ги на колковите или од страна на топката за подобра рамнотежа. Полека почнете да ја дигате едната нога се додека не ја исправите. Прстите цело време треба да се затегнати нагоре. Правете ја оваа вежба полека, секое движење нека биде нагласено. Повторувајте ја повеќе пати.

5. Затегнување на колковите. Легнете на грб свиткани во колената и рацете на страна од телото. Едното стапало префрлете го преку коленото на другата нога. Долниот дел од грбот израмнете го со подот, притиснете ги стомачните мускули и дигнете ги колковите високо, така што абдоменот ќе ви се израмни со нозете. Држете се во горната положба околу 5 секунди, добро затегнете ги сите мускули и полека спуштајте. Не го виткајте грбот кога сте во горната положба.

извор
The administrator has disabled public write access.

Ре: Целулит 11 Мар 2011 13:58 #121362

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Protiv celulit definitivno prvo vezbi i voda i dopolnitelno krema.
Jas imam probano edno cudo kremi: Nivea, Garnier, Afrodita, nekoja od brslen ne se sekavam civa bese i niedna od niv ne mi dade koj znae kakvi rezulati.
Najdobar efekt imav od Vichy Lipomteric + Vichy Lipocure serum. Skapi se na Vichy (okolu 3000 denari dvata prozivodi) ama za 6 nedeli stavrno imase efekt.
Nekolku moi drugarki imaat pozitivno iskustvo so masazi, ama mene mi e bolno toa, ja ne bi da me masiraat :)


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Целулит 11 Мар 2011 19:06 #121446

 • Aleksandra
 • Aleksandra's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 41
 • Thank you received: 6
 • Карма: 0
Aleksandra wrote:
Јас ја користам Doctor's od Zegin ја земав околу 170 den а големо пакување баш ќе видам колку е, околу 500 гр мислам .И одлична ми е. А исто така талог од кафе многу понага. Одличен и ефтин пилинг. Од прв пат ќе приметиш помазна кожа.

375 gr била кремата, ама добра е. Јас сум задоволна.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Целулит 11 Мар 2011 19:23 #121459

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Pred dve tri nedeli go dobiv na poklon anticelulitniot gel na Satwa i bogami prijatno se iznenadiv,go stavam skoro sekoja vecer na nozeve so trienje i posle se oseka kako malo peckanje ,koga napolno ke se upie.Nozeve mi se mazni ,a moze ima i vrska plus sto pijam kolicinski dosta voda i plus sto sum periodov na dieta.Sepak vredi da se proba,bidejki i ne e skapa.
P.s Gelov e so pumpica .
The administrator has disabled public write access.

Ре: Целулит 12 Мар 2011 05:55 #121616

 • pipii
 • pipii's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 45
 • Thank you received: 4
 • Карма: 0
Avanturiska jas sakam da te prasam kolku pari e kremata i kade mozam da ja najdam
dve angelcina
The administrator has disabled public write access.

Ре: Целулит 13 Мар 2011 11:23 #121839

 • balerina
 • balerina's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 4
 • Карма: 0
Има ли некој искуство со антицелулитни масажаи?
Последна промена: 13 Мар 2011 14:17 by Molly. Причина: Да не се пишува цел текст со големи букви!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Целулит 13 Мар 2011 15:34 #121875

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
pipii wrote:
Avanturiska jas sakam da te prasam kolku pari e kremata i kade mozam da ja najdam
Toa e gel so pumpica i e okolu 250 denari.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Целулит 13 Мар 2011 16:23 #121887

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Jas sekoja godina pred pocetokot na letoto odam na dvaesetina anticelulitni masazi i efektot e navistina vidliv no samo 1-2 meseca potoa povtorno se vrakja celulitot. Vo salonot kaj sto odam masazite se odlicni nikogas ne mi izlegle modrici nitu pak sum trpela neverojatni bolki. Ako pri masazite vi izleguvaat modrici znaci ne masira dobro kozmeticarkata oti gi puka kapilarite i toa ne e dobro za teloto voopsto. Podobro platete dupla doza masazi ama polezerni odosto za deset dena da ve izgmecat i da si nosite posledici uste cel mesec. Barem ova e moeto mislenje.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Целулит 13 Мар 2011 17:42 #121922

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Tokmu taka elka,pri masazata za razbivanje na celuluitot ne treba da se pojavat modrici togas toj/taa sto go pravi toa e nestrucen za taa rabota.Jas licno nemam praveno anticelulitni masazi ,megutoa sestrami imase lani praveno i efektot bese wow,i do denes mozam da kazam deka nozete i se ok,no ona vnimava mnogu na ishranata i pie dosta tecnosti.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Целулит 14 Мар 2011 10:04 #122086

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Сега го земав овој новиот авон гел против целулит..ќе видиме каков ќе се покаже. :roll:

The administrator has disabled public write access.

Ре: Целулит 14 Мар 2011 13:19 #122099

 • Aleksandra
 • Aleksandra's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 41
 • Thank you received: 6
 • Карма: 0
Не сум била на антицелулитни масажи, но претпоставувам дека треба да боли, па на места каде што имам целулит кога се допрам малку посилно боли, а за да се разбие целулитот не треба галење мислам дека треба малку појако со него.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Целулит 14 Мар 2011 13:54 #122112

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Вчера во Веро даваа со големо пакување Pufies -антицелулитна крема на Afrodita 100мл гратис. По составот не ми личи штетна за доилки, ама ќе размислам дали да ја користам сега. Инаку и јас пијам мнооогу вода и немам нешто многу целулит, но малку помазни нозе не се на одмет, нАли? :P
The administrator has disabled public write access.

Ре: Целулит 14 Мар 2011 14:00 #122114

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Да ви помогнам со моето искуство во борбата со целулитот.
Одев на масажи 20тина кои ми помогнаа едно лето, но потоа се се врати во првобитна состојба, затоа што не продолжив со одржувањето и внимавањето во исхраната. Ова значи дека масажите се супер, едно е што релаксираат, друго е што се природни, се работи со природни уља и се третира тој најпроблематичен дел, да речеме. Но во меѓувреме мора доста течности т.е вода да се пие и да се внимава на пржена храна (значи летно време сите оние летни манџички, пржени пиперки со патлиџани, јајца, пржени тиквици, пржени млади компири и се останато во тој стил).
Од антицелулитните средства највеќе ми помагаат кремите на Афродита (цекорија, цимет, гарсинија), на Сатва гелот од бршлен и не ми текнува уште кои се средства сум ги користела (Авон, од аптеки некои) ама изгледа на Афродита се најдобри.
Подоцна си го купив масажерот Relax & Tone на Топ Шоп и во комбинација со антицелулитно средство за неполн месец со по 15тина минутно масирање дневно имав супер резултати. Пак напоменувам многу вода и пазење на прженици....

Сега во бременоста нескам ништо да превземам, но еве една тајна да споделам, бременоста влијае на намалување на целулитот :laugh: вистина, дали од што внимаваме исхраната да е здрава, дали од течностите, дали од што го поштедувам организмот од стрес, целулитот е значително намален, па сега вие видете :cmok:
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Molly

Ре: Целулит 14 Мар 2011 14:42 #122129

 • balerina
 • balerina's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 4
 • Карма: 0
Елка..те молам кажи во која салон одиш...мора да се средам за летово, не можам да си ги гледам дупчињата на бутчињата !!! )))))))
The administrator has disabled public write access.

Ре: Целулит 20 Апр 2011 15:05 #131353

 • Nikolina008
 • Nikolina008's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 103
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
A brslen gelot na Satva go ima po golemite marketi ili samo vo apteki? Ne e skap spored goleminata pa bi sakala da go probam :)
Jas go imam masazerot Relax&Tone i se masiram sekoja vecer veke edna nedela no ne sekogas so gel ili ulje. Poveketo pati se masiram bez nisto vrz alista a poretko so anticelulitno ulje od Royal. Rezultati se uste nema, no mnogu e rano...zdravje za 4-5 nedeli ke vidam dali ke ima rezultat ili ne (ako bidam tolku uporna :unsure: )
The administrator has disabled public write access.

Ре: Целулит 20 Апр 2011 15:53 #131374

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Сатва гелот од бршлен, знам дека го има по аптеки, но сигурно го има секаде и по големиве маркети или парфимерии. Сатва гелот одма упива, а на Афродита се помасни кремите за целулит и со масажерот се утрљуваат во кожата и мислам дека така со помасно повеќе резултат има. Јас се масирав со масажерот и со уље или крема и одкако ќе упиеше се премачкував и со бршлен гелот, а кога немав време за масажа, само со гелот. Иако гледав да бидам упорна секој ден по 15тина минути на голо со масажерот и кремата....Биди упорна, ако сакаш резултати, пиј доста течности-вода 3 литра на ден, мери си 2 шишња од литро и пол и нон стоп пиј и пази на прженици и мрсна храна :cmok:
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Целулит 07 Јун 2011 19:38 #140601

 • *lairsa*
 • *lairsa*'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Thank you received: 4
 • Карма: 0
Eve eden napitok koj mene mnogu mi pomoGna vo gubenje na celulit go prcitav na nekoj od forumite na net I go primeniv I imav odlicno rezultati

SIRUP ZA CELULIT

3-4 limuni
34cesnjinja luk
1,4L voda

Vodata se stava da provrie koga ke provrie go dodavame iseckaniot luk I sokot od limunot I se vraka na ringla use malku da provrie. Ja trgas I koga ke se oladi ja stavate12h vo sise da odstoi posle ja preceduvate I piete po eden mal fildzan 15-20min pred obrok otprilika 100-150ml
I ne se plasete nema da mirisate na luk posto se gubi od sokot od limun
Jas posle Eden mesec imav vidlivo namaluvanje na celuloitot bez mackanje na kremi I vezbanje

A da pie I sekoj den po 1l voda so limoni
Prv den 1 limon vo 1l voda,vtor den 2 Iimona I taka do sedum dena 7 limoni I potoa pak od pocetok
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce, jasmina 25, Mami-Anje

Ре: Целулит 07 Јун 2011 20:48 #140610

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
protiv celulit
1 citron
1 limon
100ml bademovo maslo
Se macka na mestata kaj sto ima celulit so kruzni dvizenja po 15 min na den.
Ova go zapisav od televizija ne mi e isprobano ovie denovi planiram da go probam nemam ispadnato na pazar da vidam dali ima citroni


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy, Tara

Ре: Целулит 08 Фев 2012 04:11 #178952

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Vcera go kupiv anticelulitniot na Satwa - 670 denari 1 litar. Citkav tuka pozitivni iskustva, pa ke vidime kaj mene sto ke kaze.
Planiram da go koristam vo kombinacija so masazerot Relax and tone.

Najdobri rezultati do sega imam postignaro so Vichy-to, ama nekako mi e mnogu skapo sekoj mesec po 3000 denari samo za toa davam :poimnemam:


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Целулит 08 Фев 2012 08:09 #179052

 • iva.siskova
 • iva.siskova's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 562
 • Thank you received: 70
 • Карма: 0
Mamatobe kolku cini i kolkavo pokauvanje e vichy
i kako go nanesuvas samo navecer li
posle kolku vreme ima rezultati?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Целулит 08 Фев 2012 17:01 #179121

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Dva proizvodi se na Vichy. Edniot e Vichy Lipometric, 200 ml so pumpica, so toa se mackav 4 nedeli i posle toa koristev eden serum vo tuba za namaluvanje na obem i celulit - ne mi teknuva kako se vikase. So nego uste 2 nedeli. Za 6 nedeli imav odlicni rezultati, ama koga ke prestanes da se mackas se vraka stariot izgled na kozata...
Gi nemam koristeno poveke od godina dena sigurno, a dvata proizvodi cinea okolu 3.000 denari.


Edit: mi tekna kako se vikase serumot :) Lipocure! Se nanesuva nasabajle i navecer.
Eve gi na slika i dvata






Every passing minute is another chance to turn it all around.
Последна промена: 08 Фев 2012 17:05 by mamatobe.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce, iva.siskova

Ре: Целулит 10 Фев 2012 07:37 #179598

 • iva.siskova
 • iva.siskova's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 562
 • Thank you received: 70
 • Карма: 0
Denes bev vo Zegin i mi kazaa deka gi nemaat ovie dva proizvodi,bile povleceni od prodazba radi mala potrosuvacka i mi predlozija Vichy Celludestock okolu 1700 denari e i bilo nesto najnovo so najgolemi efekti i sega neznam sto da pravam,dali da gi zemam od drugi mesta tvoive dve ili da go probam ova novoto
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.