Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Kаква козметика користите?

Kаква козметика користите? 06 Јан 2010 20:11 #11073

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Што најчесто користите за чистење, нега, разубавување на лице, тело, коса?
Битно ли ви е да биде позната марка? Или можеби користите нешто од природните препарати кои сами сте ги направиле?
Колку козметиката може да го забави процесот на стареење, да ја разубави реалноста или е само фрлање пари и дали верувате во рекламите кои секојодневно се вртат на ТВ, по списанијата?

Дали ви е важно колку вашиот партнер води грижа за себе (во овој контекст)?
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Kаква козметика користите? 06 Јан 2010 23:16 #11105

 • Mila87
 • Mila87's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 137
 • Thank you received: 23
 • Карма: 28
Јас користам декоративна козметика на Carlo di Roma.
За косата користам силиконски шампон на Doctors, и маска од ориз.
За мене не е воопшто битно дали козметиката ми е од позната марка, најважно е да одговара на мојот тип на кожа.
Не верувам во реклами, верувам во она што сум го испробала.
А за партнерот.....па нормално дека ми е важно, само не обожавам машки кои претеруваат со средување. Се знае за машко, средена коса, намирисан(многу ми е важно да не мириса на пот, се гадам од такви мажи) и тоа е тоа. ;)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Kаква козметика користите? 06 Јан 2010 23:19 #11106

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Sega koristam samo bebeska kozmetika bidejki kozata mi e mnogu osetliva. Liceto mi se isfrli so akni poradi bremenosta.
Inaku koristev/koristam Estee Lauder Hidra Active linija so godini. Kompletnata linija od tecen sapun za lice do tonik za simnuvanje sminka.
Sum probuvala se i sesto, ova najveke mi odgovarase i si se zadrzav na nea.

Sto se odnesuva do cenata... paaa ne e najevtina no mene mi vredi sekoj cent.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Kаква козметика користите? 07 Јан 2010 00:10 #11115

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
Јас користам Vichy за лице, од лосион и млеко за чистење шминка, до гел за миење. Не ми е толку важно да е козметиката марка, но сепак верувам дека поскапата козметика е поквалитетна од онаа да речам ефтината што може и од пазар да се купи. За коса користам Нивеа шампон, регенератор Интенс репаир и маска за сува коа од нивеа. За туширање најчесто Дове а за после бањање користам млеко за тело бебешко или нивеа и масло за тело најчесто Џонсон.

Од декоративната козметика најмногу користам Максфактор и Артдеко, но се наоѓа по некое парче и од Мејбелин и Севентин (најчесто лак за нокти).

Не верувам на рекламите, ама сум многу стрвна да пробам се ново што ке излезе (за жал).

Маска за лице користам на Хемел веке 2-3 години и немам намера да ја менувам. Маската е околу 1800 ден ама вреди секој денар.

Мм користи се што и јас, т.е ги користи моите прозводи, и многу ми е мило што се негува.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Kаква козметика користите? 07 Јан 2010 00:24 #11120

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Koristam kremi koi mi gi pravat vo kozmetika Temov, najmnogu mi odgovaraat.
Imam extremno suva koza i kupeckite skapi/eftini nebitno, sto se nemam probano, ne mi odgovaraat. Odma se vpivaat vo kozata i pak me zatega. A ovie od Temov mi se epten pogodeni i mi gi pravat bas mene kako sto mi treba.

A za sminkeraj pisuvav i na drugata tema, rimel i tecna pudra Max Factor, ne sum gi smenila so godini. Senki i karmini imam mnogu i brendirani se, ama dzabe gi frlam neiskoristeni zatoa sto ne znam da se sminkam, pa veke ne ni kupuvam.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Kаква козметика користите? 07 Јан 2010 00:50 #11138

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5139
 • Thank you received: 2408
 • Карма: 111
Na liceto stavam Pavloderm so godini nanazad,pa skoro cel zivot.Edno vreme stavav i Nivea ama prekinav i povtorno si se vrativ na Pavlodermot.So kerka mi koristime ista kozmetika ona za gazeto jas za liceto :laugh:
Drugo ama bas nisto ne koristam.Pudra u zivot ne sum stavila osven koga imam nekoja bubulica pa za da ja isusi ili da ja prikrijam pa samo na neze ke stavam :laugh:
Od sminki: rimel,kreon i sjaj ili karmin-ne sekogas :)
trtlata na mamika
Последна промена: 07 Јан 2010 00:54 by Majsi.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Kаква козметика користите? 07 Јан 2010 02:49 #11211

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Дневна крема моментално користам од garnier , пудра од seventin и добри ми се.
Имам мешана кожа и проблем ми прави Т зоната. Ако немам квалитетна крема и пудра ко ке ми засвети како да сум мрцнала со лицето во зејтин :D
ПОрано купував од avon (бев задоволна од некои производи), orifleim (не бев задоволна од ништо) и само трупав што треба и што не треба.
Сенки ретко користам.
Битно ми е да имам убаво руменило, моливче црно за очи, маскара и пудра.
Од руменилата можам да ви препорачам едно ново кое го купив минатиот месец некоја козметика Vollare, одлично е квалитетно и не е скапо што е најважно - негде околу 190 денари.
Маскара зедов од Gosh и најдобрата е која ја имам пробано досега.
карминчиња знам да купам разни и да експериментирам. Имам и поефтини и поскапи. :)
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Одг: Kаква козметика користите? 07 Јан 2010 02:58 #11214

 • emilijanestorova
 • emilijanestorova's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 23
 • Карма: 0
Jas koristam maskara na Gosh i pudro na seventeen,a dolgotraen karmin na Mannheten.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Kаква козметика користите? 07 Јан 2010 15:12 #11289

 • Ivana
 • Ivana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Sweet and Tender Hooligan
 • Теми: 162
 • Thank you received: 16
 • Карма: 6
Za nega na lice koristam gel za mienje, tonik i krema na Loreal, pred nekolku meseci si kupiv i pudra na Loreal, poubava pudra vo zivot nemam koristeno, se razmackuva perfektno liceto go pravi kako porcelan, a voopsto ne se primetuva deka imas pudra na liceto. Maskara i crno molivce na loreal ali maskarata ne mi e po kef, pa si zemav edna od oriflame waterproof i epten mi se pogodi.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Kаква козметика користите? 07 Јан 2010 16:01 #11296

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2981
 • Thank you received: 1371
 • Карма: 60
Конечно најдов крама што ми одговара и не ме чеша лицето. Еуцерин за осетлива кожа подложна на алергиски реакции. Никогаш немаше да ми текне...

Шминка исклучиво проверена марка, најчесто макс фактор. Досега ниту една пудра не ми одговарала, од сите имам јако чешање.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Одг: Kаква козметика користите? 07 Јан 2010 17:10 #11311

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Emilija напишал/а:
Досега ниту една пудра не ми одговарала, од сите имам јако чешање.
Probaj na Clinique hyperalegenic puder ili ako sakas nesto sto dava mal lift na liceto Shiseido isto ima ubava linija za osetliva koza (sinia ambalaza)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Kаква козметика користите? 07 Јан 2010 18:00 #11324

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Кад сам постављала тему, нисам мислила да се набрајају марке производаа, већ да дискуујемо уопште о нези и колико су вам битни производи познатих марки или може да прође и нешто из домаће производње..и да ли верујете да нега може да успори процес старења и колика је тачност реклама..


За негу коже лица и тела увек користим проверене производе и пратим годишња доба..лети увек користим неку лагану крему, зими мало јачу..и волим кад купујем креме да и дневна и ноћна и крема око очију буду од истог произвођача и из исте линије..такође пратим и своје године и купујем креме које одговарају мојим годинама..
Има јако пуно до генетике, али и поред тога ја некако верујем да правилна нега може да ублажи знакове старења и да продужи младелачки изглед..
Пуно пажње посвечујем и нези тела и руку..и посебно негујем врат и деколте јер се знакови старења управо у најбоље виде..
Природне препарате из кухиње ретко кад користим, мада су одлични..то је више из лењости да тако нешто направим, лакше ми да купим готово..
У рекламе верујем половично и ако сам већ користила нешто од те марке и одговарало ми је, волим да испробам и нешто ново..

Што се партнера тиче, волим да води рачуна о себи у том погледу, мада видим да није нешто заинтересован..све се своди на неку основну хигијену, али додатне неге слабо има..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Kаква козметика користите? 07 Јан 2010 19:59 #11347

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Veruvam deka vistinskata nega moze da go uspori procesot na stareenje, t.e. nema sto da veruvam ili ne veruvam, toa e vistina:).
Ne mislam tuka samo na koristenjeto kvalitetna kozmetika, uste pogolemo znacenje imaat kozmetickite tretmani. Kako sto ke go iscistat liceto vo kozmeticki salon, dlabinsko cistenje, doma nikogas ne mozeme da napravime. Dzabe da mackame volsebni kremi ako ne prodrat daboko vo kozata i od koren da gi resavaat brckite. Dejtsvoto na kremata e sosema poinkakvo na cisteno i na necisteno lice, se znae koga e efekot pogolem.
Vo denesno vreme, za zal, na golem del od zenite im e preskapo da go neguvaat liceto kaj profesionalci, a jas ne go smetam toa za luksuz. Pre bi odela sekoj mesec na tretmani koi ke mi ja odrzavaat kozata na liceto i dekolteto zdrava i neguvana otkolku da ja obnovuvam garderobata pocesto.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Kаква козметика користите? 07 Јан 2010 20:01 #11349

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
 • Карма: 14
Pudra za lice koristam od Clinique i mnogu mi se dopaga.Mleko i krema za lice koristam od Avene
The administrator has disabled public write access.

Одг: Kаква козметика користите? 08 Јан 2010 12:15 #11596

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
 • Карма: 115
У принцип не користам некоја наменета козметика за зрела кожа, најчесто употребувам креми за лице што се наменети за деца, некако ми одговараат најмногу на мојата кожа. Строго внимавам да не легнувам со шминка.Е единствено го мијам лицето со Нивеа Оксижен поуер :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Одг: Kаква козметика користите? 08 Јан 2010 12:33 #11602

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Od kremi stavam na Eucerin i Gosh (so Q10), a za mienje i cistenje komplet od Eucerin.
Pudra i rimel na Maxfaktor, perli od Avon, a za nega na usni nieva (mnogu retko karmin).
The administrator has disabled public write access.

Одг: Kаква козметика користите? 08 Јан 2010 14:55 #11667

 • peperutce
 • peperutce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • :)
 • Теми: 46
 • Карма: 0
Не користам некои посебни креми за нега на лице. Порано купував скапи лосиони, креми и немаше некој ефект... па си викам џабе фрлање пари :) сега за лице и раце си користам иста крема, Нивеа во плава амбалажа, млеко за тело нивеа.. Шминката ја вадам со бебешки сапун. Користам квалитетна пудра, која што е мат заради тоа што имам Т зона, и доколку не ставам мат пудра за неколку часа светам како лампион :cheer:
Маскара дефинитивно макс фактор, не ја менувам за ништо на свет :)
Е лакови си користам од пазар, по 20-30 денари, на голден роус.. истите во рамстор се по 90 денари B)
Кармин не користам, но затоа без сјај за уста не искачам од дома...

Кај партнерот поштувам што води грижа за хигиената, користи парфем, антиперспирант и исто нивеа крема :) секогаш уреден
The administrator has disabled public write access.

Одг: Kаква козметика користите? 08 Јан 2010 14:57 #11670

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Emilija напишал/а:
Конечно најдов крама што ми одговара и не ме чеша лицето. Еуцерин за осетлива кожа подложна на алергиски реакции. Никогаш немаше да ми текне...

Emilija, mislis na zelenata kolekcija. Jas taa ja koristam, za osetliva koza.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Kаква козметика користите? 08 Јан 2010 20:11 #11840

 • Koni
 • Koni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 326
 • Thank you received: 102
 • Карма: 9
Долго време користам креми за лице Loreal, дури и не памтам од кога, сигурно има 10 год. Минатата година пробав Еуцерин, добро ми беше ама навика си е навика. Иако морам да признаам дека од последниов сет на Loreal Derma Genese не сум многу задоволна како од претходните, наредно сигурно ќе сменам нешто. Шминката ми е исто на Loreal, а имам и на Gosh, но не се шминкам често.
M 2007 :srce:
MM 2010 :srce:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Kаква козметика користите? 08 Јан 2010 20:52 #11851

 • Jasmina,mina
 • Jasmina,mina's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Животот е убав :)
 • Теми: 105
 • Thank you received: 7
 • Карма: 15
јас многу сакам да се шминкам ;) инаку од козметика за лице користам Млеко за чистење на лице Афродита,потоа Регенеративната крема за лице Каротин на Афродита од истата програма и од кремата за околу очи!Потоа римел Maks faktor 2000 kalori и пудра на Maks faktor(Lasting performance)црн туш за очи од Golden rose и кармин и молив за уста од Golden rose!Со години ги користам истиве производи!А инаку од есента почнав да посетувам и козметичар еднаш месечно и сум презадоволна бидејќи третманот не е скап а ефектот е одличен потоа.Иако немам воопшто флеки и акни сепак се плашам од генетиката која кај нас е таква да сите во семејство сме со екстремно суви кожи и склони кон брчкање! :unsure:
Последна промена: 08 Јан 2010 20:54 by Jasmina,mina.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Kаква козметика користите? 10 Јан 2010 22:43 #12746

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Ja koristam najcesto kozmetikata od Oriflame :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kаква козметика користите? 27 Јун 2012 21:39 #205555

 • ves mila
 • ves mila's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 19
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
Koristam razlicni marki od dekorativna kozmetika.Nivea,Eucerin,VIchy.
Vo globala od site sum zadovolna,no kozmetikata na Eucerin mi e vrv.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот