Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Првут

Првут 28 Јан 2011 22:46 #107053

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Veke 2 meseci se boram so prvut :grr: , a nikogas sum nemala.

Mislam deka mi se pojavi otkako pocnav da koristam Pantene sampon, pa smeniv na Loreal, prvo Full restore 5, nisto posle Loreal, Color Protect malku podobro, ama pak ima :tazna:
Go imam i zoltiot Loreal Shine & Silk, a moze treba da go zemam i Head & Solders :wtf:

Kazete nekoj lek?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првут 28 Јан 2011 23:23 #107063

 • sneki
 • sneki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 8
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
Ne veruvam deka Head&Solder ke ti pomogni. I jas nemav i isto taka mi se pojavi prvut, ama pokasno sfativ deka mi e od farbite. Esega ne znam dali ti se farbas, ama ako se farbas kupi si nekoja farba bez amonijak. Jas taka se spasiv od prvutot i koristi RECEPT sampon protiv prvut.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првут 28 Јан 2011 23:28 #107065

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
 • Карма: 14
Пробај со VICHY мислам дека нема поефикасен шампон од него, а резултатите се видливи веднаш. Е сега е поскап од другите ( околу 700 - 800 ден. е ), ама вреди :da:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првут 29 Јан 2011 01:59 #107150

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Мене најдобри шампони кои не ми предизвикуваат првут се Гарние и Лореал. Се друго ми прави проблем.
Инаку сопругот својот проблем со првутот го реши со head&sholders - ментол. претходно не можеше да најде соодветен шампон. а сега веќе три години не го менува и задоволен е.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првут 29 Јан 2011 02:44 #107156

 • anastasova
 • anastasova's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 75
 • Thank you received: 33
 • Карма: 2
Јас сум задоволна само од Рецепт против првут,абе што уште не пробав пред него и ниеден друг не ми одговараше.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првут 29 Јан 2011 03:10 #107160

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
Доста ефикасен е Нирел , медицински шампон против првут, исто и Сулфаре а имаше и еден грчки Селсун ама сега течко се наоѓа .Мене најмногу ми помага Сулфарето .


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првут 29 Јан 2011 23:32 #107336

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Јас од Нивеа против првут шампонот сум ептен задоволен.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првут 29 Јан 2011 23:34 #107338

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
И јас еднаш имав проблем со првутот..И тогаш ми го препорачаа Сулфаре..Навистина за многу кратко време ми помогна. Но еве, сега мм има таковв проблем, а нему шампонов не му помага :emm:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првут 30 Јан 2011 03:03 #107412

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Jas samo ednas vo zivotot - letovo imav prvut i Head&Shoulders mi pomogna. Od pocetok samo mienjeto ti ja cisti kosata i sledniot den vekje pak imas, ama po nekolku nedeli sosema mi se sredi. Sega pak si se vrativ na normalen sampon. Inaku jas mislam deka moze da se javi od agresivni samponi, od onie koi ne se odmivaat ubavo i od regeneratori so i bez odmivanje. Jas vekje nekoja godina ne koristam regenerator, pa i nisto drugo za kosa osven sampon i farba i kosata i skalpot mi se super. Prethodno od tie Panteni i cuda sekogas me cesase glavata.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првут 30 Јан 2011 17:59 #107486

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Fala vi na site za razlicnite iskustva. Ke go isfrlam regeneratorot za pocetok i veke ja smeniv farbata, ke go vidime rezultatot denovive.:da:

Ako ne pomogne toa vednas kupuvam nekoj anti prvut sampon, sakam poleka da utvrdam od sto mi se napravi prvo, za da go isklucam toj proizvod od upotreba, ako voopsto mozam da dojdam do takov zaklucok :emm:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првут 30 Јан 2011 21:13 #107521

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
MonaLisa еве сега читав за причините поради кои се јавував првутот, па еве да споделам - можеби тоа ќе е проблемот со тебе. Информациите кои ги најдов на нет велат - првут се јавува при изложеност на повисоки температури (или минусни температури, како резултат на употреба на регенератори, гелови, лакови за коса или дури како на алергиска реакција на некои лекови кои содржат Ketoconazole (Ketoconazolе се продава и како anti-dandruff шампон или таблети за орална употреба под марката Nizoral од Johnson & Johnson во USA, и како Sebizole од Douglas Pharmaceuticals во Australia & New Zealand.
Ајде па пиши што си направила..и мм го има истиот проблем со првут :(
Последна промена: 30 Јан 2011 21:15 by Ананда.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првут 30 Јан 2011 22:12 #107536

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Veruvale ili ne na mm mu pomogna samo samponot na Avon protiv prvut. Se prethodno imase probano i samo od toj kompletno se izgubi prvutot.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првут 31 Јан 2011 15:17 #107688

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Какви се не шампони против првут сум пробала. Освен Еуцерин и Селсун ништо друго не ми помага. Селсунот тешко се наоѓа, јас го купував од Грција, а едно време го имаше и во Зегин. Само од него пак и многу паѓа косата, а и бидејќи е концентриран не треба постојано да се употребува.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првут 31 Јан 2011 15:28 #107690

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
ММ имаше многу проблеми со првут, ако не беше дури и себореа. Цели парчиња му летаа од главата, а да не правам муабет за костимите- ако не се тресеше на секои 15-тина минути му се правеше бел слој на рамењата. Што се не проба, Head&shoulders, Oronazol, Selsun itn..Се имаше краткотрајни ефекти, за неколку недели- Еве го првутот пак назад! И тогаш го проба Dove против првут. И првутот никогаш повеќе не се појави! :jupi: Не ми се веруваше дека еден комерцијален шампон моше да биде поефикасен од оние специјални линии и лекови против првут, но помогна. Веќе 2-3 години на неговата глава не сум видела првут :hug:
Последна промена: 31 Јан 2011 15:29 by AWAO.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ананда

Ре: Првут 31 Јан 2011 18:27 #107738

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
АВАО Богами и ние сме пробале разно разни шампони. Ама еве, по твој совет ќе го земам Дове шампонот. Па може тоа да помогне. Фала :hug: :cmok:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првут 31 Јан 2011 22:15 #107794

 • МакеДа
 • МакеДа's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 179
 • Thank you received: 27
 • Карма: 3
Јас веќе подолг период имам проблеми со првут. Пробав еден куп шампони против
првут, и поевтини и поскапи и ништо. Еден шампон (од скапите) толку многу
ми ја влоши ситуацијата пред неколку години, што мислев дека ќе си ја излупам
кожата од чешање. :( После ми кажаа за шампонот против првут на Vichy и тој е
единствениот што ми помогна. Ама сега кога ќе престанам да го користам, првутот
пак се враќа. Мислам дека таквите шампони не треба да се користат постојано, ама
кога ќе направам пауза - пак првут. Можеби треба да пробам со некој помалку
агресивен шампон, ама се плашам да не ја влошам ситуацијата. :zid:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првут 31 Јан 2011 23:38 #107820

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
И јас имам проблем со првут, зошто многу често ја фарбам косава плус често ја фенирам, виткам, пеглам и трупам еден куп средства (восок, лак, пена)...
Мене ми помага шампонот на CLEAR- 2 во 1 против јадеж и против првут.

Последна промена: 31 Јан 2011 23:41 by Molly.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првут 01 Фев 2011 03:55 #107859

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Mene posle porogaj mi se javuva prvut i toa samo na predniot del od glavata, cudno no vistinito. I jas sto ne koristam ama nekako ne pomaga mnogu.
Anna M od kade go nabavuvas ovoj sampon i kolku e, ako ne e tajna?
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првут 01 Фев 2011 04:07 #107864

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Па во скоро сите поголеми маркети го има.Ко за чудо го има и во маалскиов маркет. Е за цена зависи, од 280 до 310/320.
Мене ми се покажа како најефективен, а верувај дека имам пробано се и сешто :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi

Ре: Првут 02 Фев 2011 20:25 #108409

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Jas vo nedelata staviv nova farba zedov Garnier, se izmiv so Loreal crveniot za farbana kosa i se vozdrzuvam da ne ja fakam kosata, da ne se cesam i veke primetuvam razlika, drasticno e namalen prvutot. :jupi:

Ke sledam situacija i ponatamu :)

Inace ne spomnav prethodno deka isto taka koristev i silikonski kapki i niv gi otkazav od upotreba, a sto se odnesuva do gelovi, peni i slicno ne sum koristela so godini.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првут 05 Фев 2011 04:19 #109313

 • Eli23
 • Eli23's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Mlada, zgodna i neophodna! :)
 • Теми: 511
 • Thank you received: 521
 • Карма: 5
i jas kako Anna Molly toplo go preporacuvam CLEAR,na mene i mm samo ovoj sampon ni pomogna i rezultatite se vidlivi od prvoto mienje,ima posebna linija za zeni so bela ambalaza i posebna za mazi so teget ambalaza,osven sto go eliminira prvutot go navlaznuva i skalpot na glavata,go namaluva ceshanjeto i opagjanjeto na kosata.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првут 07 Фев 2012 10:34 #178845

 • iva.siskova
 • iva.siskova's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 562
 • Thank you received: 70
 • Карма: 0
I jas sum zadovolna od Clear,go zemav od Tineks,mislam deka porano i h&s bese podobar..sega veke ne mi pomaga
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првут 07 Фев 2012 15:35 #178904

 • janaxxxx
 • janaxxxx's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 339
 • Thank you received: 149
 • Карма: 0
jema wrote:
Пробај со VICHY мислам дека нема поефикасен шампон од него, а резултатите се видливи веднаш. Е сега е поскап од другите ( околу 700 - 800 ден. е ), ама вреди :da:

I jas vi go preporacuvam VICHY protiv prvut, podobar sampon nema, mm imase strasni problemi nemozete da si zamislite, sega nema ama nisto, mozete prvo so VICHI da pocnete neka se smiri kozata i posle moze da se prodolzi so Loreal temno plav so zeleno ili so pomarandjesto isti se dvata isto se so selen kako Vichi i poeftini se. Vi garanitram deka ke imat uspeh.A mozete i direktno so Lorealov da probate mm sega nego go koristi i nema nikakov problem.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првут 08 Фев 2012 06:01 #179012

 • темјанушка
 • темјанушка's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 314
 • Thank you received: 197
 • Карма: 0
Ako nisto drugo ne pomogne. togas Ketokonazol sampon, ako pricina e seboreicen dermatit.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првут 22 Сеп 2013 12:45 #244185

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Mislam deka prvot definitivno mi se pojavi od Pantene sampon i regenerator, a Dove isto taka ne mi odgovara i mi stvara prvut :ua:

Se spasiv so uoptreba na Head and Shoulders nekoe vreme i posle prodolziv so Loreal. Ne menuvam veke samponi definitivno bidejki edvaj se ottarasiv od prvutot :narcisa:
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.