Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Природни лекови за забременување

Ре: Природни лекови за забременување 15 Ное 2011 07:06 #164743

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
Денес дознав за еден рецепт, кој сигурно тука некаде на форумот го има некој напишано или сличен или истиот. Го читав тој за ренот и виното и држи многу логика, ама овој е малку повеке ВКУСЕН :zelen:

Мене ми рекоа дека е за имунитет и за плодност. Ама по составот на намирниците ми е и за една калориска БОМБА :laugh:
Па да се надеваме дека на некој ке му помогне :aleluja:

250гр орев
250гр бадем
250гр лешник
250гр сусам
250гр ленено семе

Сето ова горе наведеното убаво сомелено

1кг мед
1/2 таан
1 кг цеден лимон

Сето ова се меша и стои во фрижидер.

Се јаде по 1-2 лажичиња дневно после јадење и двајцата партнери. Така ми рекоа, ама не гледам што би било штетно и на гладно да се јаде. Барем јас на гладно би го јадела.

Поздрав и водете љубов :srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни лекови за забременување 15 Ное 2011 07:31 #164751

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
radost wrote:
Бамби јас го направив според рецептот на Соле бидејќи кога мајка ми отишла да купува рен на пазар жената што и го продала и кажала дека и таа пиела и дека има две деца после тоа. И го кажала рецептот на Соле па тој го направив. Сега сум во фазата на пиење бибер и се мислам дали треба да го процедувам виното кога ќе го пијам или да пијам и од ренот.
Знае ли некој???

radost, малку закаснет ми е одговорот :laugh: ама јас пиев само од виното. и тоа не го цедев туку ренот си беше во шишето на дното а јас само ставав од виното во чашка. Лекот е одвратен и многу гаден за пиенје ама навистина делотворен. И јас незнам дека треба 12 дена да се пие,туку дека треба да се пие додека да се испие таа една доза.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни лекови за забременување 15 Ное 2011 07:48 #164758

 • radost
 • radost's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 204
 • Thank you received: 122
Фала на одговорот.
Го испив виното сосе малку од ренот (толку колко што можев да поднесам) и ништо. Можеби влиајело на цистите не знам, ама јас сеуште немам бебе.
Нејсе тоа е.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни лекови за забременување 15 Ное 2011 07:57 #164759

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
radost не се отказувај и не се предавај. направи пауза па пак испи една доза од лекот. мислам дека нема штета од него.:hug:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни лекови за забременување 20 Ное 2011 19:34 #165710

 • delfinka
 • delfinka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Sekoj e blagosloven ako veruva vo Boga!
 • Теми: 28
 • Thank you received: 3
Ima li nekoja clenka koja postigna pozitiven rezultat so renov....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни лекови за забременување 20 Ное 2011 19:51 #165714

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
бамби wrote:
јас почнав да го пијам ренот....леле колку лути....едвај чекам да поминат овие 12 дена :) .....туку правам тестови за овулација и некако овулацијата веќе доцни....па си размислувам да не има врска со ренов?....и уште од почеток не ми беше јасно, дека забременувањето треба да се случи на 12 ден.....а тоа е веќе 24-25 ден од циклусот некако не ми е логично......

Бамби пред малку те прочитав за најубавата вест :srce: и сега читам тука за ренов дека си го пиела, дали ова значи дека ренот ти помогна? Интересна коинциденција :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни лекови за забременување 21 Ное 2011 15:30 #165832

 • бамби
 • бамби's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 54
 • Thank you received: 78
изгледа ми помогна :jupi: ...забременив истиот месец ...ете ви мотив....иако не баш за уживање додека се пие...ама ако помислите за резултатот вреди :jupi:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни лекови за забременување 23 Ное 2011 17:38 #166095

 • delfinka
 • delfinka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Sekoj e blagosloven ako veruva vo Boga!
 • Теми: 28
 • Thank you received: 3
Bambi cestitki za pozitivniot rezultat...daj kazi mi koj den po dobivanjeto na cikluso tpocna da go pies?!?!Imene nekako ne mi e logicki posle 7den od dobivanje deka ovulacijata e na 14den pa ....Pisi sto,kako piese...koj recept go koristese?Uste ednas so sreka da ti e!Cekam da mi zavrsi ciklusot denovive i za 2-3dena ke pocnam da go pijam!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни лекови за забременување 24 Ное 2011 15:09 #166219

 • бамби
 • бамби's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 54
 • Thank you received: 78
и мене не ми беше логично :) ...пишав веќе некаде погоре.....ама решив да не мудрувам многу и да го пијам како што го прочитав од фроги и соле и направив комбинација од двата рецепта(годспод здравје да им даде )......значи откога ми заврши , мајка ми го спреми,( 1л домашно црвено вино, старо 3 години и 400 гр рен, ренот се ренда ситно и се става во виното.....одвреме навреме го промешував .....во тие 7 дена после последниот ден од менструацијата на гладно си голтав по 2-3 цели зрна бибер ....и на 7 ден по менструација(кај мене тоа излезе на 14 ден од циклусот, бидејќи менструацијата ми трае 6 дена )..почнав да пијам по едно мало филџанче на гладно .....(го прецедував и го пиев само виното )........и така го пиев 12 дена.....

ајде ти посакувам среќа
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни лекови за забременување 25 Ное 2011 04:47 #166292

 • viktori
 • viktori's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 74
 • Thank you received: 38
Bambi sakam i jas da go napravam lekot znaci treba crveno vino a jas mislev deka treba belo poz i imaj ubava i lesna :trudna:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни лекови за забременување 25 Ное 2011 07:47 #166339

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
viktori, jas znam deka treba belo vino po moznost domasno i staro najmalku 2-3 godini. A i receptot na frogi e so belo vino, so toa sto vo na frogy receptot, ako ne se lazam, renot se vari, vo receptot jas sto go imam e strogo naglaseno da ne se vari tuku samo da se izrenda.So sreka.:love:
Последна промена: 25 Ное 2011 07:57 by sole.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни лекови за забременување 25 Ное 2011 14:53 #166405

 • бамби
 • бамби's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 54
 • Thank you received: 78
јас го правев со црвено.....и не го варев само го рендав....како што ти реков...јас изгледа искобинирав од неколку рецепти ...зошто изгледа од некаде слушнав дека може или бело или црвено.....како и да е важно е да се има резултат :trudna:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни лекови за забременување 06 Дек 2011 21:16 #169117

 • delfinka
 • delfinka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Sekoj e blagosloven ako veruva vo Boga!
 • Теми: 28
 • Thank you received: 3
Cestitki Bambi msecov go pijam i jas vinceto,nekoi promeni ne custvuvam vo odnos na toa deka luti no vkusot mora da prizaam deka e bljak:(((( Sega ke cekam rezultat pa ke vidime dal se isplati zrtvata:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни лекови за забременување 11 Дек 2011 19:35 #170187

 • ruzicka
 • ruzicka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 48
 • Thank you received: 37
Definitivno i jas ke go napravam receptov so ren. Posle dve godini bezuspesni obidi vredi da se proba. Bambi so sreka neka ti e bremenosta, povleci ne site za nos, za da mozeme novava godina da ja docekame EPTEEEEN srekni... Cmok za site
Еве го нашето бебе, сега има
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни лекови за забременување 12 Дек 2011 01:53 #170211

 • Antica
 • Antica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 9
 • Thank you received: 1
Здраво Бамби,

Ти честитам на бременоста. Нова сум на форумов и да бидам искрена малку ме збунија варијантиве на рецептов, но како и да е сакам да ја пробам твојата варијанта. Денес, понеделник ќе ми биде трет ден од циклусот, дали ќе биде многу доцна доколку поцнам сега со зрнцата бибер или ми препорачуваш да чекам до наредниот циклус?
Од преголема возбуда што кај тебе рецепров вродил со плод и надеж дека ќе повлечеш нога сите на форумов да имаме полни мешиња во 2012, некои поединости во врска со припремата не ги разбрав. Те молам појасни ми кога треба да се направи напитокот, пред самото пиење или неколку дена порано. Можеби нема да биде лошо, доколку не ти е мачно се разбира, да ни ја напишеш уште еднаш подетално целата постапка на подготовка и кога што се зема, па сите организирано да почнеме да го пиеме.

Ти благодартам.

Поздрав,
Антица
Последна промена: 12 Дек 2011 01:54 by Antica. Причина: грешка во текстот
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.