Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Природни лекови за забременување

Природни лекови за забременување 09 Апр 2011 00:29 #129096

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
За тие кои што веруваат во алтернативна медицина можеби ке му служи овај рецепт.Го имам запишано одамна ,на многу брачни парови им има помогнато,дури на последниот пар кој го запиша си имаат близначиња.Со добра волја и добра мисла на сите да ви помогне :love: ж

Бидејки сега е сезона на ренот можете лесно да го најдете

1кг рен се мие и се ренда,се миксира во соковник и се става на оган да се вари со 1 литар вино (бело или црно) старо 3 години.Целата количина да се направи околу 750мл.Потоа му се додава уште 1 литар старо вино и се се меша и се собира во шише.Се пие после 7 миот ден од менструалниот циклус (7 дена откако ке заврши) Се пие по 1 филџан (100мл)наутро на гладно...Од кога ке почне да се пие се очекува на 12-тиот ден да се забремени.

Срекно на сите :love:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
Последна промена: 17 Апр 2011 20:34 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рецепти за забременување 09 Апр 2011 04:27 #129140

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
Frogi src, najprvo fala za spodeleniot recept :hug: ...i da znaesh deka ke go probam. Znachi eve, jas dobiv ovoj mesec na 6ti..Ochekuvam na 10ti da mi zavrshi...Toa znashi deka posle 7dena od zavrsheniot ciklus (vo mojot sluchaj na 17ti) mozam da pochnam da go pijam ova? I mozebi e glupo prashanjevo :sram2: ..ama samo zenata treba da go pie ova ili i mazot? I kolku vreme treba max da se pie? Iako velish deka posle 12 dena od konzumiranjeto treba da se zabremeni...sepak jas da si prasham.
Последна промена: 09 Апр 2011 04:28 by Ананда.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рецепти за забременување 09 Апр 2011 05:26 #129142

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
Ананда душо ти овај месец доби на 6ти значи ова треба да почнеш да го пиеш на 17 ти април почнувајки рано наутро а доттгаш да си го спремиш напитокот.Ти ке си пиеш до 29 април (значи 12 дена) па ке чекаш резултати.Инаку ова мислам дека го пие само жената,ренот е лут а со тоа му дава топлина на јајниците.Ти посакувам да има резултати,ако нешто не ти е јасно слободно прашај. :love: :love:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
Последна промена: 09 Апр 2011 05:27 by Frogy.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рецепти за забременување 09 Апр 2011 06:23 #129143

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
Frogy фала ти срцко :hug: :cmok: Сега ми е се јасно, и ќе го подготвам пијалаков според твојава рецепта..а ако се случи нешто ќе те дарувам од срце :love: :srce: Желбата е голема да забременам по вторпат, но некако периодов не ни оди тоа. Стварно, не ме кошта ништо да се обидам и со ова..По природа сум човек кој верува во животот, и верува дека сме овде на земјава за да живееме убав, среќен и исполнет живот. :) Ќе известувам со прогресот и секако...со конечниот исход :love: Пуштајте среќа друштво :)
Последна промена: 09 Апр 2011 06:23 by Ананда.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рецепти за забременување 09 Апр 2011 12:28 #129156

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
Nie i dvete deca gi napravivme na more vo Grcija, a nekako vo Skopje ne ni odese, znaci gledajte da bide na more, cist vozduh, blaga klima, opusteno raspolozenie :da:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни лекови за забременување 17 Апр 2011 17:43 #130824

 • caci80
 • caci80's Avatar
Zdravo devojki, jas go napraviv ovoj recept i pocnav od denes da go pijam samo kaj mene ne mn tecno doaga kako kasa i go jadam so lazica. AKo go iam nekoj probano ovoj recept pisete pozdrav
Последна промена: 17 Апр 2011 20:35 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни лекови за забременување 18 Апр 2011 14:05 #130945

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
Она што јас го знам од моето 3-4 годишно искуство со забременувањето можам да споделам за следните природни рецепти.
- чај од мацина трава, очајница, вркута, некои слични мешавини (повеќето чаеви се наоѓаат на Бит Пазар кај неколку женички кои сите ги знаат, кого и да прашате на пазарот)
- смокви суви, 40 смокви, одстоени една недела во маслиново масло-500мл. мислам, ладно цедено (и мажот и жената јаде 20 дена по една смоква и една лажица маслиново на гладно)
- по книгичките за чаеви и природно лечење има доста природни рецепти за одредени симптоми кај мажот и жената (пр.чај за полицистични јајници, за мал број сперматозоиди, за ендометриоза, за....) Тука најмногу се вртат, ајдучката трева, кантарионот (жолт и црвен), росник, ѓумбир, жен-шен итн. само има различни комбинации и начин на спремање....
- јас кога забременив, случајно јадев по едно лукче цело од сабајле, со лажица мед и прополис, јадев по 10 зрнца аронија и чаша сок од цеден портокал. Незнам дали има ова некое влијание, јас си го пиев за имунитет и за општо здравје....и да не заборавам, добрата стара рецепта која и јас ја применував, чаша црвено винце и многу љубов и разбирање:cmok:

Се надевам некому нешто од ова ќе му помогне, а највеќе помагал советот за опуштањето, кој иако најмногу нервира и сите го знаат :poimnemam:
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
Последна промена: 18 Апр 2011 14:08 by lavce.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни лекови за забременување 18 Апр 2011 14:09 #130947

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
lavce wrote:
по едно лукче цело од сабајле
Лавче, не се смеј, морам да прашам :sram:
Кога викаш едно цело лукче, мислиш на едно чешне или на цела главица лук?
Претпоставувам за првото се работи :)
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни лекови за забременување 18 Апр 2011 14:14 #130949

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
Не се смеам мила, знам како е :cmok: По едно мало чешне, барав специјално на пазар од тој ситниот лук со ситни чешниња, за да можам да го голтам цело чешне како таблета, да не мирисам нали :fijuk:
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни лекови за забременување 18 Апр 2011 14:20 #130951

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
И јас ги голтам цели ако се ептен малечки, а најчесто ги сечам на 2-3-4 парчиња.
Само ги пијам навечер заради мирисот (ова кога го немам сирупот од лук и лимон), мада мене лично не ми смета, а и не гледам што има страшно и гадно некој да мириса на јадење. Поодвратно ми е кога некој смрди на цигари или на алкохол отколку на лук.
Тој ситниот лук е и поубав, домашен е, крупниот е увозен мислам. Помалиот има сосема поинаков вкус и мирис отколку големиот. Јас си обожавам лук, барем вампирите бегаат од мене :P
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни лекови за забременување 18 Апр 2011 17:01 #130976

 • prvenka
 • prvenka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 5
Jas go spremiv receptot so ren i vino,pisan e pogore,pa ke pocnam da go pijam samo cekam da dobijam pa 7 mi den po zavrsuvanje pocnuvam:aleluja:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни лекови за забременување 19 Апр 2011 13:27 #131096

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
Женски јас многу одамнa го пиев лекот со виното и ренот поради полицистични јајници и навистина е многу ефикасен. Јас знам дека се подготвува вака: се ренда рен и се става во стаклено шеше од 1л. Количината на изренданиот рен треба да биде 1/3 од шишето. Се дополнува шишето до горе со бело вино, ама домашно и старо најмалку 3 години. Се чува така една недела и повремено се промешува. Недела дена пред да почне да се пие лекот, наутро на гладно се пијат по 2-3 зрна бибер. После тоа се пие од лекот исто наутро на гладно по едно мало филџанче за кафе.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни лекови за забременување 20 Апр 2011 14:41 #131347

 • radost
 • radost's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 204
 • Thank you received: 122
Е сега ме збунивте со ова рецептиве со ренот.
И од каде да најдам домашнто бело вино старо три години????
Има ли врска ако користам купечко???
Соле како се пие твојот рецепт???
Дали тебе конкретно ти помогна ова за забременување???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни лекови за забременување 20 Апр 2011 15:00 #131351

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
радост , јас го пиев лекот мнногу одамна,на моја 10 годишна возраст. Тогаш бев многу далеку од забременување. Го пиев поради полицистични јајници и плус на десниот јајник имав една поголема циста која ми правеше 300 проблеми а скоро година дена не можеа да ми ја средат ситуацијата со терапија. И на крај ми предложија да се отстрани цистата со пункција или операција. Мајка ми нормално не дозволи да ме оперираат. Некој и го кажал леков, ми го направи, го испив и после тоа на контрола докторката неможеше да верува дека се е воред и нормални си мислеше дека е од хормонската терапија. Од тогаш наваму немам такви проблеми. Многу тешко најдовме бело вино домашно старо најмалку 3 год. Јас сега би го направила и со купечко, ако неможеш да најдеш домашно. Рецептот како се прави го пишав погоре. Во мојот рецепт не се вари виното, ренот итн.
Недела дена пред да почнеш да го пиеш лекот наутро на гладно голташ 2-3 зрна црн бибер, после тоа почнуваш да пиеш од лекот секое утро на гладно по една мала шољичка за кафе додека не го испиеш тоа.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни лекови за забременување 20 Апр 2011 16:01 #131380

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
Мислам дека можете да го направите рецептот со ренот, со купечко вино, некое поквалитетно и ќе барате берба 2008-9 година.
Јас се сеќавам дека го пиев ова за Цин1, т.е незнам колку го пиев, затоа пто морам да кажам има пелин вкус, т.е нема вкус туку е отров :fijuk: .... но не го земајте ова здраво за готово, причината која ја имате ги оправдува средствата и се се издржува :hug:
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.