Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Таблети Primolut Nor

Одг: Primolut Nor 10 Јан 2010 23:43 #12792

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
Moze slobodno da se zabremeni tie ne smetaat nikako za taa svrha hehhe samo moze malce da kacis nekoe kilce ama nisto strasno vazno da pomognat za sto se nameneti.Jas gi piev za vodena cista redovno nekolku meseci i posle toa nemav probelimi so toa,fala Bogu nikogas poveke ne mi se vrati cistata.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Primolut Nor 11 Јан 2010 00:34 #12806

 • rainbow
 • rainbow's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 64
 • Thank you received: 1
 • Карма: 2
јас пиев примулот нор за прекин на долгиот циклус ама тоа беше само привремено решение за два три месеци пак имав долги циклуси и сега пијам логест-контрацептивни таблетки.мене многу лошо ми влијаеа на огранизмот не само што се здебелив туку имав и вртоглавици,лошење и гадење -истото и од оргаметрил мислам дека се слични по состав.а обично примулот нор се пијат за провокација на циклус.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Primolut Nor 11 Јан 2010 00:39 #12809

 • Mila87
 • Mila87's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 137
 • Thank you received: 23
 • Карма: 28
И јас ги пиев Примолут Нор за циста на јајници.
И моето искуство е многу лошо, во килажа не осетив меѓутоа со желудникот имав страшни проблеми,главата ме болеше ,а градите ќе ми пукнеа.
Цистата ја снема, и циклусот беше во ред ,но само 3месеца, сега се е по старо :angry:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Primolut Nor 11 Јан 2010 00:46 #12816

 • JustBlack
 • JustBlack's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 54
 • Thank you received: 1
 • Карма: 2
Сум ги употребила неколку пати во мојот живот(по препорака на лекар се разбира) и тоа еднаш за провоцирање на мензис а останатите пати кога сум сакала да го одлозам добивањето за неколку дена(поради битни состаноци или патувања)Никакви проблеми немав,ни во однос на качување килажа ниту зголемен апетит,вртоглавици и сл.Не сум сигурна дали може да се забремени додека се прима терапијата но знам дека помагаат кај средување на нередовни месечни циклуси,цисти на јајници и сл.
"Човекот е нај јак кога ке заблеска во сопствениот пораз"
The administrator has disabled public write access.

Одг: Таблети Primolut Nor 11 Јан 2010 01:36 #12839

 • biljann
 • biljann's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Welcome to Bibkoland!
 • Теми: 857
 • Thank you received: 372
 • Карма: 28
Ги пиев и јас по препорака на мојата докторка за да го регулирам циклусот а исто имав и проблеми со цисти кои за среќа изчезнаа.пиев 2 пати на ден, 7 дена.немав некои последици како вртоглавици и лошење освен што се здебелив но и тоа неможам, да го препишам на нив бидејќи во исто време пиев и други хормонски таблетки.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Таблети Primolut Nor 11 Јан 2010 05:47 #12966

 • Nini
 • Nini's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 35
 • Thank you received: 3
 • Карма: 4
Ми ги препишаа поради крварење меѓу двете добиванки. Ги пиев 10 дена и збеснав, не можев ни да спијам.Страшна вознемиреност во континуитет. И ми го поремети периодот на овулација после тоа. И ОП! Кога видиш, трудна сум останала :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одг: Таблети Primolut Nor 13 Сеп 2010 02:04 #51089

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Ги пиев пред два месеци за регулирање на циклусот и тешко ги поднесов. Со големи одливи и проблематичен циклус.
А ете немав среќа како Нин да забременам потоа :(
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети Primolut Nor 14 Дек 2010 05:14 #88399

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
И јас имам 3-4 пати пиено Примолут и тоа бидејќи не ми е редовна за да добијам. Немам никакви проблеми при пиење, ама баш ништо :)
И мене бар одма ми делуваат одкако ќе ги испијам за неколку дена добивам. Инаку др. ми кажа дека не се штетни ако во меѓувреме се забремени и сл.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети Primolut Nor 18 Дек 2010 02:57 #90689

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Е јас треба да ги пијам..Денес бев на гинеколог и ми видоа две цисти на левиот јајник, па микажа да ги пијам едно десет дена, започнувајќи отприлика за некои 9 дена..веројатно тоа се пресметува зависно кога треба да се добие. Немав проблем со менструациите, но цистата си растела, и растела..не пукала..и сега е едната некаде 50мм..и шансите за забременување = 0. Но се надевам после пиењето на апчињава ќе бидат јајниците во оптимала за забременување :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети Primolut Nor 28 Апр 2011 21:15 #132730

 • mamiii
 • mamiii's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 56
 • Thank you received: 20
 • Карма: 2
I jas imav krvarenja po dva pati mesecno , taka da se mislev dva pati mesecno dobivam. Ginekologot Boro Partaloski me pregleda pred dva dena i mi gi prepisa Primolut Nor , ne mi spomna nisto za odbrojuvanje denoi koga da gi pocnam , mi zakaza kontrola po edna nedela , no nema da odam oti sto ke se smeni - uste ne gi pocnav , sakam da se informiarm malku poveke za niv. Eve nemam krvarenje veke , pa si vikam ako ne sekogas pomagaat da puknat cistite zosto da gi pijam ?
The administrator has disabled public write access.

Таблетки примолут нор 30 Јун 2011 23:40 #143833

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Дали некој од Вас ги користел овие таблетки и како му делувале???
Јас за да добијам на време докторката ми ги предложи овие таблетки да ги пијам 10 дена пред терминот кога сакам да добијам и после 3 дена ќе добијам.
Ме интересира дали некој ги користел???
Последна промена: 30 Јун 2011 23:42 by macika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблетки примолут нор 30 Јун 2011 23:52 #143835

 • biljann
 • biljann's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Welcome to Bibkoland!
 • Теми: 857
 • Thank you received: 372
 • Карма: 28
Јас ги пиев едно време со некој си сличен редослед,не баш вака ама многу слично нешто беше. Инаку немав никакви проблеми со нив, гадење и слично ама се зависи од организам до организам
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Таблетки примолут нор 01 Јул 2011 00:34 #143842

 • snegulka
 • snegulka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 21
 • Thank you received: 6
 • Карма: 0
macika ja sega gi piev...pocnav da gi pijam 3 dena pred da dobijam...se pijat 2 pati na den maksimum 10 dena .Ja gi piev 8 dena i dva dena posle toa dobiv. Nemav nikakvi kontraindikacii gadenje poduenost vrtoglavici ili nesto slicno. Da ti kazam me spasija inaku cel odmor kje se macev so tamponi
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети Primolut Nor 01 Јул 2011 00:52 #143845

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Баш од вчера почнав да ги пијам поради нередовност на циклусот. Ова веќе втор пат ми се случува за неполна година. Треба да ги пијам 5 дена по два пати на ден. Немам никаков проблем, мислам на гадење или нешто слично, ни сега ни минатиот пат. После пет дена со терапија би требало да добијам за 2-3 дена. Колку што знам некои ги пијат за да го поместат циклусот ако во тој период планираат да одат на одмор, а тоа го пишува и во упатството.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети Primolut Nor 01 Јул 2011 03:08 #143876

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Вака кај мене е следна ситуацијa: Јас ако добијам на време ке добијам на 13 јули, а на одмор одам на 18 и тогаш не би требало да биде проблем. Но пред 2 месеци ми закасни 10 дена и ако сега тоа ми се случи пак ми отиде одморот јабана. Значи идејата е да пијам 10 дена пример од утре треба да почнам и кога ќе престанам да добијам точно на 13 кога и би требало по календар да добијам. Е сега што мислите ако ги пијам само 5 дена пред да добијам (како што би требало) и ако прекинам дали ќе добијам??? Идејава е што помалце да пијам.

Барт сега видов дека и ти имаш проблеми со циклусот во изминатава година. Јас уназад од октомври два пати имав поместување по 10 дена (тоа не ми се случило никогаш порано) и после ми каснеше по 3-4 дена. Направив преглед нема циста, направив и тест хормони се е во ред. Што ли ќе е???
Последна промена: 01 Јул 2011 03:10 by macika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети Primolut Nor 01 Јул 2011 03:14 #143877

 • monikaK
 • monikaK's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 26
 • Thank you received: 5
 • Карма: 1
mozi da gi pijas pet dena po dve,znaci nautro i navecer po edna tableta i potoa za 2-3 dena ke dobijas i mozi slobodno da odis na odmor :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Таблети Primolut Nor 01 Јул 2011 03:30 #143878

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Јас не би пиела вакви таблети само за да одложам крварење за одмор. Да му правиш хормонски шокови на организмот без медицинска оправданост? :ne:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann, Frenky

Ре: Таблети Primolut Nor 01 Јул 2011 03:56 #143880

 • snegulka
 • snegulka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 21
 • Thank you received: 6
 • Карма: 0
macika nemas potreba da gi pies 10 dena toa e maximum,znaci dovolni se 5 dena.Znaci pocni od 5 juli do 10. Ako navistina sakas da bides sigurna deka nema da dobies na odmor. Ja se konsultirav i so maticnata i so ginekolog i so farmacevt navistina ne e panika ako se korisat,gi koristat zeni da si go reguliraat ciklusot. Navistina se hormoni ama... Koga kje pomslam na lanskiot odmor trci u soba da menjam tampon cel odmor a malata saka vo voda, cela godina sum cekala odmor vredi. Ovaa godina raat....se vrativ od odmor i posle dva dena si dobiv najnormalno
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Таблети Primolut Nor 01 Јул 2011 11:22 #143888

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
macika wrote:

Барт сега видов дека и ти имаш проблеми со циклусот во изминатава година. Јас уназад од октомври два пати имав поместување по 10 дена (тоа не ми се случило никогаш порано) и после ми каснеше по 3-4 дена. Направив преглед нема циста, направив и тест хормони се е во ред. Што ли ќе е???


Обично имам редовен циклус, ама лани летото ми каснеше речиси два месеца. Бременост не беше во прашање, немаше ниту некој друг проблем, единствено што ми кажа матичниот гинеколог е дека може да е од стрес. По Primolut nor најнормално добив. Ама, еве сега истото ми се повтори, па затоа веќе два дена ги пијам, па ќе видиме.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
Последна промена: 01 Јул 2011 12:59 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Таблети Primolut Nor 01 Јул 2011 12:04 #143897

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Stres imam kolku sakas. :pukam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети Primolut Nor 01 Јул 2011 13:12 #143919

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Некако имам чувство дека кога докторите не знаат да ти кажат во што е проблемот, секогаш „се вадат“ на тој стрес како причина.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Таблети Primolut Nor 04 Ное 2011 13:09 #163152

 • butterfly87
 • butterfly87's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 830
 • Thank you received: 516
 • Карма: 0
I jas gi imam upotrebuvano ovie.Ednas za da mi prestane krvarenjeto megju dve dobivanja, a nekolku pati za da odlozam menstruacija .Znam za maturata mi prepisa doktor za da odlozam, a posle za na odmor pa duri i za svadbata, gi piev na svoja raka.Gi pijam 10 dena po dve na den (nasabajle i navecer), Odkako ke prestanam so pienje, dobivam za 3-4 dena,a dodeka gi pijam dosega ne sum imala ni kakvi poteskotii, niti zgolemen apetit.
❤ 09.2012 ❤
❤ 01.2017 ❤
Последна промена: 04 Ное 2011 13:10 by butterfly87.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nataly

Ре: Таблети Primolut Nor 05 Ное 2011 17:40 #163313

 • monikaK
 • monikaK's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 26
 • Thank you received: 5
 • Карма: 1
i jas ovoj mesec piev Primolut nor no kako sto site dobivaat 3-4 dena posle poslednata tableta jas ne dobiv.Se slusnav so doktorot i mi rece da pocekam uste nekoj den i da napravam test.Mnogu sum zbuneta pa me interesira dali ste imale vakvo iskustvo i koj bil rezultatot???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети Primolut Nor 05 Ное 2011 17:48 #163318

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
jas gi piev redovno nekolku meseci ama samo da se izgubat vodenite cisti i da mi doaga redovno,efekt imase i sum zadovolna od niv,ako dobro se sekavam gi piev od 12den od ciklusot
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети Primolut Nor 06 Ное 2011 16:53 #163354

 • monikaK
 • monikaK's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 26
 • Thank you received: 5
 • Карма: 1
jas mnogu pati sum gi piela i sekogas mi idelo na vreme no ovoj mesec eve se slucuva nekoe cudo pa ke vidime utre so ke pokazi testot
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.