Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Цикло Прогинова

Цикло Прогинова 12 Јан 2011 21:55 #101201

 • ana84
 • ana84's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 281
 • Thank you received: 36
Какво е вашето искуство со Цикло Прогинова?
Кога земав да го читам упатството - ме заболе глава од контраиндикации......
На некој од форумиве читав дека не биле ништо ефикасни туку правеле главоболки и отекуванје, покачување на килажа...
Која е вашата вистина?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цикло Прогинова 14 Јан 2011 18:28 #101957

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
Мене др.сакаше да ми ги препише за стимулирање на овулација.
Јас се распрашав и просурфав, дознав дека се за регулирање на менструација, за менопауза итн. Се’ само не за индукција на овулација. Не ги земав и немам некое искуство. Незнам зашто треба да ги пиеш? Ако можеш да ги одбегнеш , замениш или ако се лекот за проблемот, тогаш не се мисли, незнам што би ти рекла, посоветувај се со друг доктор.
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цикло Прогинова 21 Фев 2011 00:28 #115064

 • fibimk
 • fibimk's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 50
 • Thank you received: 7
I mene me interesira dali nekoja ima iskustvo so ovie tabletki.Mene sega na poslednava kontrola
mi gi prepisa doktorot.Jas imam slab ciklus slabo krvarenje toest potocno mi trae samo eden den
a utredenta veke e gotovo,samo imam malku kafen iscedok i toa e sve.
Pravev miomektomija zaradi da mi se regulira ciklusot,ama eve pominaa 9 meseci od laparaskopijata ,
ama mene ciklusot pak mi e ist.Pa mi dade Dimitrov Ciclo Progynova da pijam 3 meseci,rece deka e
dobar za endometriumot,ama mene licno mi e strav pak da ne mi se pojavi nekoj miom.Toj rece da
ne se plasam voopsto,deka nema da se javat novi i deka im daval na zeni koi veke imale miomi.....
Sakam da probam od edna strana,a od druga mi e strav......ne mozam pak da se podlezuvam na
operacii.
Nekoja d aima slicen problem kako mojov?ili imala miom i piela ciclo progyniva?
:unsure: :unsure: :unsure:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цикло Прогинова 22 Фев 2011 19:04 #115773

 • radost
 • radost's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 204
 • Thank you received: 122
FibiMk не знам што да ти кажам, ама може ќе ти помогнам во одлуката.

Јас до сега два пати сум земала Циклопрогинова. Првиот пат за регулирање на циклусот, а сега во моментов ги пијам по отсратнувањето на септум на матката како поддршка за ендометриумот.
Вчера откако го видов твојот пост го отворив упатството и на него пишува дека е користи за регулирање на циклусот и при оскудни, нередовни менструации. Има еден куп состојби каде не смее да се зема лекот, но миом на матката не е наброен меѓу тие состојби.
Сепак одлуката е твоја.
Ако сакаш пробај да јадеш мнооогу цвекло секој ден и ананас па ако тоа не ти помогне во регулирање на циклусот пробај со Циклопрогинова.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цикло Прогинова 23 Фев 2011 19:58 #116170

 • ana84
 • ana84's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 281
 • Thank you received: 36
Nemoj da veruvas na se sto ke procitas FIBIMK, za niv koga citav vo upatstvoto mi se krena kosa, no se bilo laga, nitu se zdebeluva od niv, nitu se im avrtoglavici, nitu otoci, tuku naprotiv od hormonite dva sto gi vnesuvas imas poveke energija.
Moj sovet e da gi zemes od edna doza nisto loso nema da ti bide, samo korist ke imas, a i ciklusot se opravuva.
Prasaj nekoj drug ako gi ima zemeno na podolg period kakvi se tamu siptomite, zosto citav deka se koiristi i po sest meseci kako terapija, no od edna doza nema nikakvi losi indikacii
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цикло Прогинова 31 Мар 2011 01:56 #126923

 • April
 • April's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 8
 • Thank you received: 1
Здраво женски! :)
Пред месец дена имав искуство со цикло прогинова за регулирање на циклусот и ми помогнаа. А несто посебно не почуствував додека ги пиев, така да мислам дека се во ред. А инаку после 3 дена одкако ги завршив а ги пиев 21 ден колку што има во 1 кутија, добив со сите симптоми што ги немав почуствувано 1.5 година.
Последна промена: 26 Јун 2011 02:24 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цикло Прогинова 26 Јун 2011 00:41 #143197

 • MN123
 • MN123's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 8
Јас имам хистероскопија и лапараскопија пред година ипол поради септум и ендометриоза. По таа операција останав бремена ама го изгубив плодот во 26 недела, имав предвремено породување. Пред некој ден ми направија контролна хистероскопија и отстранија минимален дел остаток од септумот. Тогаш и ми ги дадоа хормониве. Искрено, чувствувам вртоглавици и имам отоци, но многу помали од други хормони кои ги пиев пред интервенцијата.
Единствено што ме збунува е што лекарот ми кажа дека можеме да се обидуваме да забременам додека ги пијам табчетиве. По толку мака ми е страв да не утнеме и да направиме грешка. Има ли некој искуство, дали пиел таблети и се обидувал во исто време да забремени?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цикло Прогинова 28 Јун 2011 13:34 #143409

 • ana84
 • ana84's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 281
 • Thank you received: 36
za zabremenuvanje vo sito vreme - neznam, no znam deka ne se nisto strano, vikaa deka se zdebeluvalo... pamtam deka imase mnogu negativni raboti napisani na upatstvoto, no nemase nisto od toa... A kolku vreme treba da gi pies? eden mesec ili povke? ako ti e za mesec dva, moj sovet e da ne se brzas so zabremnuvanje
podobro da pocekas otkolku da si imas problemi, sepak tie se jaki, no ja obnovuvaat matkata, ednostavno kazano, i pomagaat da se vrati vo normala
Ako sakas nesto da prasas ...slobodno...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цикло Прогинова 28 Јун 2011 16:29 #143455

 • radost
 • radost's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 204
 • Thank you received: 122
MN123 јас колку што знам ЦиклоПрогинова се дава како поддршка на природнито циклус при обидите за забременување така што самите таблети може да помогнат, а не да одмогнат. Мене после хистероскопијата ми рекоа да почекам еден циклус па потоа да се обидувам да забременам.
Секој случај е различен и јас би ги слушала докторите.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цикло Прогинова 12 Јун 2012 17:37 #203173

 • baby12
 • baby12's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Na Gospod se nadevam
 • Теми: 35
 • Thank you received: 4
здрави на сите :) сакам да ве прашам во врска со циклопрогинова апчињава.Незнам дали сеуште се активни оние кои прашувале тука дали да ги земат ама ме интересираше дали ги зеле и дали имале некои нус појави.Навистина се двоумам што да правам секаде различно читам некаде има нуспојави (вртоглавици здебелување подуеност...)некаде се е ок. :zid: мене ми е препишан за регулирање на циклус и помош при забременување. :mozok: незнам што да правам
Bog go sozdade čovekot spored Svojot obraz.A vie plodete se i mnozete se napolnete ja zemjata i podlozete ja pod sebe.(bitie 9:6–7)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цикло Прогинова 13 Јун 2012 01:49 #203192

 • Ariel
 • Ariel's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 295
 • Thank you received: 62
Jas sum gi piela i toa vo nekolku navrati posle poroduvanje bidejki mi se izmesti ciklusot epten. Nemav nikakvi nus pojavi, a za zdebeluvanje mislam deka ne se debelee od vnes na hormoni se debelee samo od prekumerno jadenje. E sega ako hormonite ti otvaraat apetit koj ne mozes da se kontrolira mozebi i moze da se zdebelis. Licno mene ne mi deluvale taka odnosno ne sum imala nekoj zgolemen apetit dodeka gi piev, niti pa od drugite nesakani dejstava.
Pozdrav
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цикло Прогинова 13 Јун 2012 13:13 #203329

 • butterfly87
 • butterfly87's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 829
 • Thank you received: 515
И јас ги имам пиено и тоа повеќе пати, е сеа беше поодамна па не се сеќавам за вртоглавици, ама мислам дека немав такви проблеми, и не се здебелив воопшто.
[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цикло Прогинова 13 Јун 2012 18:20 #203380

 • baby12
 • baby12's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Na Gospod se nadevam
 • Теми: 35
 • Thank you received: 4
:jupi: fala vi na odgovorot ke gi probam od naredniot mesec ako mi dojde,moze i da ne mi dojde pa :P ke vidime
Bog go sozdade čovekot spored Svojot obraz.A vie plodete se i mnozete se napolnete ja zemjata i podlozete ja pod sebe.(bitie 9:6–7)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цикло Прогинова 16 Јун 2012 16:39 #203691

 • ivana8
 • ivana8's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Thank you received: 1
Драга baby,
И мене докторот ми ги препорача Цикло Прогинова за стимулација на овулација,ама прво 3 недели пиев апчиња за контрацепција па наредниот месец ги пиев Прогинова(као демек после ке имам бомбастични фоликули со големина над 21мм) и од лично искуство ти кажувам дека нема потреба да се плашиш никакви нус појави немаше,дури мислам дека оние за контрацепција ми беа по одвратни зашто расположението ми беше down:)Е сеа уште нема бебе:)ама ај ова е 2месец откога ги пиев,минатиот месец ништо не се деси ,а за овој ќе видиме PS:wish me luck
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цикло Прогинова 18 Јун 2012 20:18 #203992

 • baby12
 • baby12's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Na Gospod se nadevam
 • Теми: 35
 • Thank you received: 4
epa ajde neka pogledne na nas Gospod pa i dvete da se pofalime so ubavi vesti i :mama:
Bog go sozdade čovekot spored Svojot obraz.A vie plodete se i mnozete se napolnete ja zemjata i podlozete ja pod sebe.(bitie 9:6–7)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цикло Прогинова 27 Јул 2012 13:13 #208656

 • baby12
 • baby12's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Na Gospod se nadevam
 • Теми: 35
 • Thank you received: 4
Ivana8 samo eden mesec li trebase da gi pies cikloto ?oti mene mi rekoa nekolku meseci trebalo za da se izreguliral ciklusot.eve prviot mesec gi dopiv i posle 4 dena dobiv i cudno mi e sto mi se zagubija pms.Obicno me bolea gradite a sega nisto :o .A nisto ni od bebe ovoj mesec.Pa ajde se nadevam ke bide ovoj ciklus :).Kaj tebe da ne ima mozebi ovoj mesec bebe :) ?
Bog go sozdade čovekot spored Svojot obraz.A vie plodete se i mnozete se napolnete ja zemjata i podlozete ja pod sebe.(bitie 9:6–7)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цикло Прогинова 31 Јул 2012 12:15 #209112

 • baby12
 • baby12's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Na Gospod se nadevam
 • Теми: 35
 • Thank you received: 4
ajde uste edno prasanje mozebi dosagam no navistina neznam sto da pravam.Dali posle pienjeto na cikloto menstruacijata vi bese poslaba od obicno?Mene krvarenjeto mi bese poslabo a se obiduvame za bebe.Treba da gi pijam 3 meseci ovie apcinja i sega se mislam dali toa mi bese menstruacija ili ne i dali da gi pijam seuste cikloto......Ve molam kazete mi dali vasata menstruacija vi bese kako i obicno ili ne.Iuste nesto mi e cudno obicno imam pms poteceni gradi i me boli stomakot,a ovoj mesec nisto od toa.
Bog go sozdade čovekot spored Svojot obraz.A vie plodete se i mnozete se napolnete ja zemjata i podlozete ja pod sebe.(bitie 9:6–7)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цикло Прогинова 10 Авг 2012 19:38 #210222

 • ivana8
 • ivana8's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Thank you received: 1
Baby jas samo eden mesec gi piev ,a vo vrska so pms-ot imas pravo,posle toa ne gi osekav fizickite bolki karakteristicni za periodot pred menstruacija(moze dva meseca posle toa znaci posle dva ciklusa),a za krvarenjeto ne uvidov nekoja razlika,ako sumnjas deka si bremena napravi test.Kaj mene niso novo na toj plan,ama ima vreme samo relaxirano i ke bide,posto ne vredi covek da se opteretuva psihicki,mene veke cela godina sasma mozoko mi se napravi.Pozdravceeeeeeeee
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цикло Прогинова 23 Ное 2012 12:57 #222667

 • Bucika
 • Bucika's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
Во врска со таблетите Цикло Прогнива, можам да го споделам моето искуство со вас. Денес ми е вториот ден од применување на терапија со нив и сега за сега не забечежувам никакви промени во своето расположение, освен дека ми се разработува чувството за внес на слатки во огранизмот ( досега не сум била голем љубител на благо ).
Причината за оваа терапија за жал е втор спонтан абортус кој ми се случи во понеделникот. Во петокот ја дознавме убавата вест дека ќе станеме родители, и истиот ден имав мало крварење. На клиниката за гинекологија ми дадоа терапија за задржување на плодот и ми препорачаа одмор до понеделникот и контрола. Понеделникот ми соопштија дека плодот кој беше во својата 4та недела се испуштил и ме ставија на инекции Ерготил 3*1 за да се исчистам дома, да не ме киретираат повторно. Вчера бев на контрола и за среќа немаше потреба од киретажа. Ме пратија дома со терапија со Цикло Прогнива од 21 ден за да ми го вратат крварењето и циклусот во нормала и препорака по завршување на терапијата повторен преглед и анализа на крвта, хормони, брисеви и сл. Исто така ми наговестија дека по завршување на испитувањата ќе бидам ставена на хормонална терапија за спремање на огранизмот за нова бременост, со цел да се спречи недај боже и 3 абортус.
Можам да кажам дека по два спонтани во 14 недела и 4 недела, подготвена сум на секој предлог и сугестија од страна на лекарите се со цел да добијам и износам здраво и живо дете.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цикло Прогинова 11 Јул 2013 15:08 #242095

 • skorpija90
 • skorpija90's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
Незнам дали уште има некој активен, но сакам да прашам дали некој има искуство со негативни последици од Цикло Прогинова? Бидејќи јас почнав да ги пијам пред 11 дена и косата почна многу да ми опаѓа. Незнам дали е од тоа, но се мислам да ги прекинам и да преминам на Јасмин. Воедно ако знаете некој лек против опаѓање на коса, би ми било добродојдено :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.