Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
  • Страна:
  • 1
  • 2

ТЕМА: Clexane - инекции во бременост

Clexane - инекции во бременост 29 Дек 2009 16:40 #7800

• saligrem
  • saligrem's Avatar
  • teenager
  • Теми: 993
  • Thank you received: 87
Dali imate iskustvo so ovie inekcii na mene ginekologot mi rece deka ke moram da gi primam cela bremenost.
Dali pravat nekakvi problemi
Последна промена: 05 Јан 2010 20:39 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

Одг: clexane -инекции во бременост 29 Дек 2009 16:43 #7801

• Sandra
  • Sandra's Avatar
  • new born
  • :)
  • Теми: 145
  • Thank you received: 14
Јас примав Клексан цела бременост.
Несакани последици по плодот нема затоа што не ја преминува плацентата и не оди до плодот.
А како и секој лек има несакани последици, ама тоа не е ништо страшно.

Одг: clexane -инекции во бременост 29 Дек 2009 16:54 #7811

• saligrem
  • saligrem's Avatar
  • teenager
Sandra malku sum dosadna inekciite mozat da se primaat i vo raka i vo noga vo debelo meso taka mi rece ginekologot. No najdobro bilo da se primaat vo stomak kako gi primase ti

Одг: clexane -инекции во бременост 29 Дек 2009 16:59 #7813

• Sandra
  • Sandra's Avatar
  • new born
Вака, јас сама се боцка и додека можев, т.е. додека не ми порасна стомакот, па ми се оптегна кожата, ги ставав во стомак, а после во рака.
Значи се примаат поткожно.
Воопшто не е страшно и да решиш сама да се боцкаш.
Брзо ќе се навикнеш, зошто секој ден ќе треба да ги примаш и тоа во исто време, па не е практично секој ден да одиш некаде да те боцкаат.
Што те интересира слободно прашај!

Одг: clexane -инекции во бременост 29 Дек 2009 17:10 #7824

• saligrem
  • saligrem's Avatar
  • teenager
jas gi primav koga bev prv pat bremena no mnogu kasno mi gi dadoa i imav spontan abortus.I gi pprimav dosta dolgo ama ne se bockav sama . Sega imam dvojno mislenje ginekologot kazuva edno transfuziologot drugo neznam koj da slusam se nadevam deka ke se sredi nekako Fala ti za odgovorot

Одг: clexane -инекции во бременост 29 Дек 2009 17:12 #7825

• Sandra
  • Sandra's Avatar
  • new born
А што толку различно кажуваат докторите?

Одг: clexane -инекции во бременост 29 Дек 2009 17:37 #7837

• saligrem
  • saligrem's Avatar
  • teenager
okolu dozata na kleksan

Одг: clexane -инекции во бременост 29 Дек 2009 17:43 #7840

• Sandra
  • Sandra's Avatar
  • new born
И кај мене едно време гинекологот викаше помалку, а трансфузиологот повеќе, па на крај преовлада мислењето на трансфузиологот.
Ти секако ќе правиш контроли во текот на бременоста, па од резултатите ќе зависи колкава доза ќе примаш.

Одг: clexane -инекции во бременост 29 Дек 2009 17:51 #7844

• saligrem
  • saligrem's Avatar
  • teenager
jas pravam postojano kontrola i pred da ostanam bremena . Ginekologot vika kaj mene pogolema doza a transfuziologot pomala.Neznam kogo da slusam a od edna strana pa si vikam ginekologot znae sekogas sto mi dava mislam na terapija

Одг: clexane -инекции во бременост 02 Јан 2010 00:47 #9195

• Vesna Blazevska
  • Vesna Blazevska's Avatar
  • ВИП
  • Теми: 174
  • Thank you received: 156
Jas bi go slusala transfuziologot, sepak toa e nivni domen. Gi primav posle bremenost poredi tromboflebitis,sega posto ne dojam zemam druga terapija, iskkreno mi smaci toa bockanjeto. Za sto gi primate vie?
You may kill my deamons, but my angels will die too.
Последна промена: 02 Јан 2010 00:47 by Vesna Blazevska.

Одг: clexane -инекции во бременост 02 Јан 2010 23:56 #9324

• p_bojana
  • p_bojana's Avatar
  • new born
  • Теми: 8
Jas gi primav poradi pokaceni didimeri. Mi gi otkrija posledniot mesec i mi kazaa deka poradi toa sto ne sum pocnala porano plodod mi e so pomala tezina i rast, zatoa sto ne se hranel dovolno.Ne sum sigurna ama kako sto mi objasnija doaga do zgusnuvanje na krvta plodot ne se hrani dovolno a jas sum mozela da dobijam tromboza.gi primav dva pati na den,ziveam blisku do ambulanta pa mi gi stavaa tamu.Da se rasprasate dobro mislam deka sega dokolku inekciite ne se staveni na vo ginekologija ne izdavaat potvrda deka trebale da se primaat i fondot ne gi refundira parite.Inaku toa mi go otkrija slucajno nemav nikavi problemi,bev podvizna, nemav otoci i krvta mi bese podobra od normalno.

Одг: clexane -инекции во бременост 05 Јан 2010 20:07 #10572

• saligrem
  • saligrem's Avatar
  • teenager
jas gi primam zatoa sto mi se pokaceni d dimerite .Parite ne mi se vazni samo se da bide vo red so bebeto normalno da raste i da se razviva
Bi sakala da ve prasam so sto go mackavte stomakot posle inekcija
Jas se plasam da se mackam . A imam modrici po stomakot
Последна промена: 14 Јан 2010 22:18 by Big Sister.

Ре: Clexane - инекции во бременост 10 Ное 2010 03:09 #70652

• Nin
  • Nin's Avatar
  • new born
  • Majka!!!!
  • Теми: 172
  • Thank you received: 40
Moze li nekoja od vas da mi pomogne, treba da odam na transfuziologija po vtor pat. Rezultatite od predhodnite ispituvanja razlichno gi tumachat dvajca transfuziolozi. Na rezultatite se e ishkrtano, referentnite vrednosti ne se kako shto e napishano, tuku nekoi drugi vrednosti se napishani na raka, haotichno. I sega poradi loshiot rakopis primav terapija shto mozhebi ne trebalo da ja zemam, a sega koznae shto ke kazhat narednite rezultati, ako mi se pogodi nekoj so uste polos rakopis, neznam shto da pravam.
Vie si gi zemate rezultatite i odite kaj transfuziolog da vi gi objasni i da vi dade terapija ili kako? Jas sakam da odam na razgovor kaj transfuziologot, ama mozhebi treba da zemam upat ili ne?

Ре: Clexane - инекции во бременост 10 Ное 2010 03:18 #70654

• bubamara
  • bubamara's Avatar
  • senior
  • Happy mama!
  • Теми: 2461
  • Thank you received: 1233
Дали ги примавте инекциите до пред само пораѓај?
Во случајов за кој прашувам, трансфузиологот вика дека нема потреба да се примаат, а гинекологот вика да се примаат. Жената е малтене пред пораѓај и чула дека овие инекции не треба да се примаат неколку дена пред пораѓајот. Дадена и е терапија од 10 инекции, а раѓањето не може да се испланира, може ќе биде на сред терапија, веднаш после терапијата? Ај ве молам за некое искуство..

Ре: Clexane - инекции во бременост 10 Ное 2010 04:10 #70676

• Annabel Lee
  • Annabel Lee's Avatar
  • ВИП
  • Information is not knowledge - Albert Einstein
  • Теми: 3879
  • Thank you received: 1773
И кај мене беше истиот случај, само што јас го послушав трансфузиологот и на крај и гинекологот попушти.

Знам дека доколку се примаат овие инекции до крајот на бременоста, нема да може пороѓајот да се изврши со анелгезија. Истите инекции предизвикуваат и поголеми крварења при пороѓајот ако не се прекинат порано. Значи, тие се мач со две острици, а се форсираат последниве години, па се запрашував дали е и некој маркетинг во прашање.

Those who criticize our generation forget who raised it.

Ре: Clexane - инекции во бременост 10 Ное 2010 15:09 #70750

• Ana78
  • Ana78's Avatar
  • junior
  • Теми: 665
  • Thank you received: 388
Annabel wrote:
И кај мене беше истиот случај, само што јас го послушав трансфузиологот и на крај и гинекологот попушти.

Знам дека доколку се примаат овие инекции до крајот на бременоста, нема да може пороѓајот да се изврши со анелгезија. Истите инекции предизвикуваат и поголеми крварења при пороѓајот ако не се прекинат порано. Значи, тие се мач со две острици, а се форсираат последниве години, па се запрашував дали е и некој маркетинг во прашање.
I kaj mene bese taka, ginekologot uste od pocetok na bremenosta mi velese da primam clexane iako rezultatite bea vo normala :nc: demek nemalo steta a negovata procenka bila (so ogled na mojata sklonost kon alergii :wtf: i toa sto prokrvariv 3 pati na samiot pocetok na bremenosta) deka mi se neophodni. Transfuziologot se smeese koga mu go kazav seto toa, jas go poslusav, potoa go smeniv i ginekologot i fala Bogu ja isterav cela bremenost bez nitu eden clexane. I jas se prasuvam isto kako Annabel dali e marketing vo prasanje? Pa ovie inekcii se pojavija kaj nas za prv pat pred 5-6 godini i od togas se preporacuvaat na sekoja vtora trudnica. Kako porano zenite ja odrzuvale bremenosta???? Ima slucai kade navistina se neophodni ama izgleda deka tie se poretki.

Ре: Одг: clexane -инекции во бременост 12 Ное 2010 03:22 #71435

• Nin
  • Nin's Avatar
  • new born
  • Majka!!!!
saligrem wrote:
jas pravam postojano kontrola i pred da ostanam bremena . Ginekologot vika kaj mene pogolema doza a transfuziologot pomala.Neznam kogo da slusam a od edna strana pa si vikam ginekologot znae sekogas sto mi dava mislam na terapija

Saligrem, koga si gi zemash rezultatite, togas odish kaj transfuziologot da ti prepishe terapija???

Ре: Clexane - инекции во бременост 12 Ное 2010 04:16 #71468

• Sara
  • Sara's Avatar
  • toddler
  • Растеме и беснееме
  • Теми: 474
  • Thank you received: 185
Бубамара и јас ги примав Клексан но 2-3 дена пред пораѓај, ми ги прекинаа баш поради тоа што бев 1 недела пред пораѓај и не е препорачливо да се примаат, ама боже мој неможе да се планира кога ќе бидне и јас мнооооооогу прашував за последиците и ова од интернет го најдов дека може да се јави пообилно крварење и за анестезијата - мислам дека неможе да се даде епирурална анестезија, а на трансфузиологија не беа баш јасни околу ова прашање.
Нин во врска со резултатите мене убаво ме искараа кога отидов, ама за жал беше последен преглед да одам цело време кај ист доктор и за преглед и земање крв и за толкување на резултатите.
Јас секојпат кај различен одев и нормално секој си има своја терапија, и некако се придржував до советите од мојот гинеколог, ама обавезно кога ги зимав резултатите одев на консултација кај трансфузиолог, сепак нивното мислење е последно.

Ре: Clexane - инекции во бременост 12 Ное 2010 14:31 #71562

• saligrem
  • saligrem's Avatar
  • teenager
Na mene ginekologot mi prepisuvase terapija.I se izleze super rodiv zivo i zdavo bebence.Jas primav den pred poragaj i ne krvarev se zavisi od dozata dali e pravilno odredena

Ре: Clexane - инекции во бременост 12 Ное 2010 15:41 #71597

• Annabel Lee
  • Annabel Lee's Avatar
  • ВИП
  • Information is not knowledge - Albert Einstein
  • Теми: 3879
  • Thank you received: 1773
Сара, и јас слушнав дека не можело да се дава епидурална анелгезија ако се примаат овие инекции, но го прашав анестезиологот и тој ми кажа дека, ако се прекинат една недела пред пораѓај, може да се прима епидуралната. Но, сепак, пожелно е трудницата на пороѓај да нагласи дека примала Клексан инекции.

Those who criticize our generation forget who raised it.

Ре: Clexane - инекции во бременост 08 Дек 2010 21:08 #85039

• Nin
  • Nin's Avatar
  • new born
  • Majka!!!!
Annabel wrote:
Сара, и јас слушнав дека не можело да се дава епидурална анелгезија ако се примаат овие инекции, но го прашав анестезиологот и тој ми кажа дека, ако се прекинат една недела пред пораѓај, може да се прима епидуралната. Но, сепак, пожелно е трудницата на пороѓај да нагласи дека примала Клексан инекции.
za epiduralna velat ne smee ako primah bilo kakvi razreduvaci na krvta: Heparin, clexane, a nikade ne sretnav Aspirin. Jas sum za sega samo na Aspirin, mozebi nema da ima potreba za nesto pojako, ama sepak e toa razreduvac na krv, neli?

Ре: Clexane - инекции во бременост 09 Дек 2010 03:53 #85174

• Sara
  • Sara's Avatar
  • toddler
  • Растеме и беснееме
  • Теми: 474
  • Thank you received: 185
Како што веќе кажа Анабел, најбитно е тие што ќе учествуваат на пораѓајот да бидат запознаети со ситуацијата, инаку... што се мора се мора, значи ако мора да примап аспирин, примај го, секогаш се мери користа од тоа наспроти штетните последици од непримањето на терапијата.
А за крварењето, незнам дали има врска ама јас баш доста крварев после царскиот рез, можеби и нормално е тоа, ама знам кога ќе станев од креветот првите 2 дена тоа течеше реки од мене, кога ме симнаа во соба жената што ме носеше до тоалет за прв пат да ми помогне, ми вика абе ти да не мокриш, не бре викам крв ми тече, до толку не сум :laugh:

Ре: Clexane - инекции во бременост 09 Дек 2010 13:50 #85233

• saligrem
  • saligrem's Avatar
  • teenager
Jas primav Kleksan cela bremenost den pred poragaj utroto primiv 06 a narednoto utro so carski se porodiv krvarev kako obicen mesecen ciklus i posle nekade 4 dena prestanav so krvarenje.

Ре: Clexane - инекции во бременост 09 Дек 2010 19:24 #85531

• Ana78
  • Ana78's Avatar
  • junior
  • Теми: 665
  • Thank you received: 388
Nin wrote:
Annabel wrote:
za epiduralna velat ne smee ako primah bilo kakvi razreduvaci na krvta: Heparin, clexane, a nikade ne sretnav Aspirin. Jas sum za sega samo na Aspirin, mozebi nema da ima potreba za nesto pojako, ama sepak e toa razreduvac na krv, neli?
Aspirin se zema vo bremenost najdocna do 28 ili ako epten mora do 32 nedela, ponatamu ne, taka da ne smeta na epiduralot zasto ke se prekine mnogu porano pred poroduvanjeto. Jas primav aspirin do 27 nedela, se porodiv so polni 40 nedeli i so epidural, anesteziologot rece deka slobodno smeam da primam anestezija. Nemav nikakvi nesakani efekti. Pozdrav!
Последна промена: 09 Дек 2010 19:25 by Ana78.

Ре: Clexane - инекции во бременост 14 Јан 2011 18:13 #101949

• mama31
  • mama31's Avatar
  • new born
  • Теми: 123
  • Thank you received: 15
Imam prasanje vo vrska so trombocitite vo pocetok na bremenosta mi bea normalni pa pred mesec dena pravev pak test mi 198 (ref vrednosti mi pisuva na listot 215-350) pa zemav vitamini c 2*500 pa sega pred nekoj den bev pak na kontrola i mi se 189 znaci mi pagjaat inaku sum 32 nedela pa se plasam kako kje se odviva cela rabota natamu neznam dali da se konsultiram so transfuziolog da prasam da vidam sto kje mi preporaca ili uste e rano ? :wtf: na internet citam ref vrednosti se od 140 - 450 i neznam sto da mislam vekje ....

nekoj so nekakvo slicno iskustvo ili nekoj sovet ?:grr:
  • Страна:
  • 1
  • 2

Најново на форумот

• No posts to display.