Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Витамини во бременоста

Витамини во бременоста 18 Дек 2009 02:52 #70

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
И покрај добрата исхрана, тешко дека ќе конзумирате доволна количина на одредени хранливи состојки, пред се фолна киселина, калциум и железо.

Би било најдобро, во првите три месеци да земате фолна киселина, а уште подобро би било да ја земате и пред да забремените, во време кога сеуште планирате бебе.

Поради потребите на плодот кој расте, голем број трудници имаат проблем со слабокрвноста. Недостатокот од железо може да се надополни со храна која содржи многу железо или дополнителни таблети на железо. Богати извори на железо се црвеното месо, житариците, џигерот (кој и не е препорачлив за трудниците), грав и сок од цвекло.

Кои дополнителни витамини вие ги земавте или земате во бременоста? Дали ви ги има препорачано вашиот гинеколог или ги земавте на своја рака?
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Витамини во бременоста 18 Дек 2009 04:03 #81

 • JaNiTa
 • JaNiTa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 5
 • Карма: 5
Јас пиев прво Reintegra па Mama Vit и едните и другите по препорака на гинекологот. Фолната не ја пиев добив обрзложение дека истата ја имало во доволни количини во горенаведените витамини и минерали. Продолжив со пиење и откако се породоив до кај 2 месеци. Потоа продолжив само со добра исхрана и чајот за доилки на Хип.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Витамини во бременоста 18 Дек 2009 04:16 #87

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Само фолна киселина по препорака на лекарот. А кога го прашав за дополнителни витамини ми рече дека најдобри се оние кои се земаат преку исхраната - т.е таа мора да е здрава и квалитетна.
Јас пробав на своја рака зедов некои таблети шумливи за бремени жени, ама ми мирисаа чудно и не можев. Ги оставив.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Одг: Витамини во бременоста 18 Дек 2009 04:19 #89

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Koristev folna kiselina do 12 nedela,a posle toa mama vit,no dosta jadev svezo ovosje i zelencuk.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Витамини во бременоста 18 Дек 2009 04:24 #93

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Piev Mamavit, ama mi se gadese od niv pa se prefrliv na Centrum Materna.
A folna zimav i pred da zabremenam.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Витамини во бременоста 18 Дек 2009 04:30 #99

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Јас пиев исклучиво фолна киселина во првото тромесечие,па понатака продолжив со Centrum materna, за подоцна да ги сменам со Prenatal од Natural Wealth. Пиев некое време, ама не редовно, спирулина, исто зимав и Е витамин, на своја рака овие работи, читајќи некои податоци. И Тотхема за железото во еден период од бременоста.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Витамини во бременоста 18 Дек 2009 05:13 #121

 • mamicka83
 • mamicka83's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 14
 • Карма: 0
I za dvata sina naracuvav multivitamini za bremeni zeni i zeni sto dojat od Amerika. Se isplatija.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Витамини во бременоста 18 Дек 2009 14:13 #176

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
 • Карма: 9
Мојот гинеколог беше доста стар,сега е во пензија,не ми спомна никакви витамини освен флуонатрил,а нив често ги заборавав,скоро и не ги пиев.На своја рака еднаш испив сумливи таблети калциум и тоа е се.
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Одг: Витамини во бременоста 18 Дек 2009 14:15 #177

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Со првата бременост пиев фолна и олиговит. Со втората фолна и центрум матерна и изобислтво на зеленчук, бев во некоја зелена фаза па сите витамини се трудев од пазар да ги примам
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Одг: Витамини во бременоста 18 Дек 2009 14:35 #180

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Jas piev Femibion 800 pred da zabremenam.... da ne preteram ama edno 8 meseci sigurno. Posle vo 8 nedela se prefrliv na Materna + DHA i seuste si gi pijam.
Imam namera da prodolzam i po bremenosta bidejki navistina mi prijaat.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Витамини во бременоста 18 Дек 2009 14:35 #181

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Jas piev folna do 3-ti mesec, Materna na Centrum, Magnesol i mnogu, mnogu ovosje i zelencuk.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Витамини во бременоста 19 Дек 2009 04:39 #234

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Јас на почетокот т.е до 14-15 недела пиев фолна киселина, после форсирав сезонско овошје и зеленчук, а сега во зимскиве месеци освен јужното овошје ги уклучив Центрум и Легофер. Е сега последниве неколку недели ми се кочат нозете при спиење и матичниот гинеколог ми рече да пијам калциум, а од други трудници слушам дека пијат магнезиум за грчеви. Какви се вашите искуства?
The administrator has disabled public write access.

Одг: Витамини во бременоста 19 Дек 2009 12:51 #332

 • Sunset
 • Sunset's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 247
 • Thank you received: 77
 • Карма: 2
Jas piev folna do 14 nedeli a potoa pocnav Mamavit i uste go pijamNotes:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Витамини во бременоста 19 Дек 2009 14:29 #356

 • borjanka
 • borjanka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Srekna mama.....
 • Теми: 23
 • Карма: 1
И јас исто,на почетокот пиев фолна киселина и шумливи калциум-вита-ц,па продолжив со мама вит,кои сеуште ги пијам,а истовремено пијам и магнезиум исто шумливи.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Витамини во бременоста 19 Дек 2009 20:52 #589

 • Gordana Natovska
 • Gordana Natovska's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 56
 • Карма: 0
nekade do cetvrtiot mesec zemav folna kiselina potoa vitamin C,Mama vit i B6
The administrator has disabled public write access.

Одг: Витамини во бременоста 20 Дек 2009 05:23 #949

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
folna kiselina i oligovit negde 5-6 mesec zemav ama ne gi piev redovno jadev se nemav potreba i krvta vo nitueden moment ne mi bese slaba
The administrator has disabled public write access.

Одг: Витамини во бременоста 20 Дек 2009 05:42 #976

 • smisjana
 • smisjana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 81
 • Карма: 7
Prvite tri meseci folna kiselina, a potoa Pregnacare, koi se uste gi pijam. Naredno planiram da zemam od vitaminite na Swanson za trudnici i doilki.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Витамини во бременоста 20 Дек 2009 14:52 #1078

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
 • Карма: 14
jas pijam isto folna i omega3
The administrator has disabled public write access.

Одг: Витамини во бременоста 20 Дек 2009 17:10 #1151

 • Arhangel
 • Arhangel's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 28
 • Карма: 1
Prvoto tromesecje piev samo folna,a potoa pocnav da pijam Prenatal od Natural Wealth,odlicni se...Mamavitot ne gi ni probav bidejki slusnav od iskustvo na drugi trudnici,mnogu se gadelo od niv...Pa ne skav da rizikuvam,i onaka mi se gadese od mirisi,pa uste od toa... :cheer:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Витамини во бременоста 20 Дек 2009 17:23 #1159

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
 • Карма: 14
Зошто ни е потребна фолната киселина?
Фолната киселина спаѓа во групата на витамините Б и е позната како витамин Б9. Таа е значајна за многу важни процеси во организмот како создавање на црвени крвни зрнца или создавање на ДНК и РНК. Консумирањето на фолна киселина му дава енергија на организмот и на таков начин тој ја пребродува умората. Фолната киселина помага и за подобро апсорбирање на витаминот Б12, при стрес и депресија и во борбата со многу болести на срцето, рак и Алцхајмеровата болест.

Бремените и жените кои што планираат да забременат треба да се добро информирани за големата улога на фолната киселина за развојот на фетусот. Фолната киселина е потребна за формирање на плацентата и правилното развивање на плодот. Таа е одговорна за создавањето на мозокот и грбниот столб на бебето, уште во првите месеци од бременоста.

Фолната киселина уште и ја намалува веројатноста за појава на дефекти на мозокот или грбниот столб на новороденчето за 70-80%. Затоа, бремените жени треба да внесуваат поголемо количество фолна киселина.

Денес многу бремености се непланирани и жените најчесто дознаваат за нив во вториот месец од бременоста, па затоа не консумираат доволно фолна киселина. За да не се случи тоа, експертите препорачуваат секоја жена во репродуктивна возраст да внимава на внесените количини фолна киселина.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Витамини во бременоста 20 Дек 2009 17:35 #1166

 • Natasha
 • Natasha's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Животот е суров но мора да се живее
 • Теми: 74
 • Thank you received: 11
 • Карма: 8
Jas pijam folna kiselina i vitamin E taka mi preporaca mojot doktor
The administrator has disabled public write access.

Одг: Витамини во бременоста 21 Дек 2009 18:03 #2094

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
jas piev prvite tri meseci folna kiselina, pa potoa progolziv so centrum materna. naredniot mesec piev pregnacare no nekako ne mi odgovaraa bas pa se prefrliv na mama vit i od niv sum najzadovolna. jas imav problemi so stolicata no otkakao gi pijam mama vitot prestanaa, ne moze da e rezulatat na nesto drugo zatoa sto nisto drugo ne promeniv.na forumot citav deka mnogu se zalat od niv, no mene nivniot sostav najmnogu mi odgovara
The administrator has disabled public write access.

Одг: Витамини во бременоста 21 Дек 2009 18:21 #2120

 • Candy
 • Candy's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 99
 • Thank you received: 30
 • Карма: 2
Na pocetokott.e. prvite tri meseci piev Tifol (cista folna kiselina) a potoa pocnav so Mamavit ama od niv mnogu mi se losese pa preminav na Prenatal i super mi bea. Krvnata slika sekogas uredna. No i dosta jadev ovosje i zelencuk kako i zitarici.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Витамини во бременоста 21 Дек 2009 19:16 #2137

 • Freya
 • Freya's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 38
 • Thank you received: 1
 • Карма: 5
И јас не пиев никакви витамини, ни со првата нити со втората бременост, освен чат пат што земав шумливи таблети.
ЕЛИСАВЕТА - 8 години
ИВАНА - 4 години
The administrator has disabled public write access.

Одг: Витамини во бременоста 21 Дек 2009 20:08 #2198

 • bibe85
 • bibe85's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 27
 • Карма: 1
Јас првите 3 месеци пиев Фолна киселина а сега мамавит и едните и другите без проблем ги поднесувам
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.