Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Безбедни лекови во бременост

Безбедни лекови во бременост 03 Окт 2010 05:26 #57379

• Frogy
  • Frogy's Avatar
  • senior
  • Full Time Mother
  • Теми: 1585
  • Thank you received: 1152
На линкот подолу можете да проверите кои лекови се безбедни во бременоста.

ТУКА

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Безбедни лекови во бременост 15 Ное 2010 02:38 #72427

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • senior
  • Мамица без граница
  • Теми: 1249
  • Thank you received: 1256
Будуће маме опрезно са аналгетицима

Употреба чак и блажих лекова против болова током трудноће повећава опасност од настанка аномалија у репродуктивном систему мушких беба, упозоравају научници. Лекари истичу да је то још један доказ да лекове у другом стању треба узимати строго уз консултацију са стручњацима.

Међународни тим стручњака открио је везу између благих аналгетика, попут „аспирина", „парацетамола", или „ибупрофена", које узимају будуће маме и аномалија на репродуктивним органима мушке деце.

Резултати истраживања које су спровели француски, дански и фински научници на 2.300 данских и финских жена, објављени су у водећем европском часопису за питања репродукције Human reproduction.

Стручни тим установио је да је код данских дечака, чије су мајке узимале неки од лекова против болова током трудноће, долазило, услед ендокриног поремећаја, чешће него код осталих, до аномалије репродуктивног система - крипторхидије, односно останка тестиса у абдоминалном положају, а не њихово спуштање до полног органа.

Опасност од везе између узимања лекова против болова током трудноће и појаве аномалија код деце, наглашавају стручњаци, повећава се током периода од четвртог до шестог месеца, као и у случају употребе више врста слабијих лекова против болова.

Према званичним статистичким подацима, више од 50 одсто жена у Европи и САД током трудноће узима неки од лекова против болова, најчешће због главобоље и често „на своју руку".

Док „парацетамол" удвостручује ризик од поменутог дефекта, „аспирин" и „ибупрофен" чак четири пута повећавају ту могућност.

Са друге стране, стручни тим није уочио код финских жена релацију између узимања лекова против болова у трудноћи и описаних аномалија код њихове деце.

Научници, који намеравају да наставе истраживање, истакли су и да из групе блажих лекова против болова, жене најчешће бирају „парацетамол".

Извор
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Ре: Безбедни лекови во бременост 15 Ное 2010 05:35 #72492

• Mama Sani
  • Mama Sani's Avatar
  • senior
  • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
  • Теми: 2653
  • Thank you received: 1852
Kolku sto jas znam, a istoto go pisuva i na net, kako i vo upatstvoto za upotreba na Benalgin, negovata primena vo tekot na bremenosta go zgolemuva rizikot od pojava na odreden tip na leukemija kaj plodot. Ova istoto vazi i za Analginot iako kaj nas slobodno se prodava vo site apteki, bez nikakvo predupreduvanje napisano na opakovkata kako da se bonboni, a ne seriozni lekarstva odnosno analgetici koj predizvikuvaat niza nus pojavi, a isto i masa na lugje gi upotrebuvaat sekojdnevno.

Ре: Безбедни лекови во бременост 14 Апр 2011 19:25 #130354

• Helix
  • Helix's Avatar
  • ВИП
  • I never think of the future - it comes soon enough
  • Теми: 1642
  • Thank you received: 1126
Kolku shto znam jas, paracetamolot e dozvolen lek vo bremenosta. I koja e logikata da sedam doma nedela dena so 39 temperatura, namesto da se napijam paracetamol i da mi se simne temperaturata? Toa podobro da ne e za plodot? Inaku, se razbira deka ne e dobro da se pijat lekarstva, no koga polzata od lekot e pogolema od rizikot, togash e dozvoleno.

Б​​е​​з​​б​​е​​д​​н​​и ​л​​е​​к​​ови во бременоста 22 Мар 2012 04:54 #190318

• ana84
  • ana84's Avatar
  • toddler
  • Теми: 281
  • Thank you received: 36
Bremeni - Dali imate iskustvo so spejot OKTENISEPT? dali e pozelno vo bremenosta da se sprica od ovoj sprej?
I dali imate pozitivni rezulteti ili za dzabe ke go kupuvam?
Последна промена: 22 Мар 2012 05:02 by Annabel Lee.

Ре: Безбедни лекови во бременост 22 Мар 2012 06:04 #190346

• темјанушка
  • темјанушка's Avatar
  • toddler
  • Теми: 314
  • Thank you received: 197
Eve linkovi kade moze da se proveri sto e bezbedno da se koristi vo bremenost i laktacija

www.drugs.com/drug-safety-breastfeeding.html
www.drugs.com/breastfeeding/

A eve link do FDA kade moze sekoj lek da se proveri vo koja kategorija spagja i kolku e bezbeden.
safefetus.com/search.php

edit: gledam posledniov link veke nekoj go stavil.
Последна промена: 22 Мар 2012 06:06 by темјанушка.

Антибиотици во бременост 03 Јан 2013 06:55 #228387

• Ileana
  • Ileana's Avatar
  • new born
  • Теми: 2
Дали сте пиеле антибиотици во бременоста? И колку се штетни?

Ре: Антибиотици во бременост 03 Јан 2013 07:33 #228403

• JAGOTKA25
  • JAGOTKA25's Avatar
  • new born
  • Теми: 44
  • Thank you received: 19
Zavisi vo koja nedela od bremenost si, vo prvite 3 meseci ne se preporacuva pienje na nikakov antibiotik, inaku jas licno imam pieno vo 8 mesec Augmentin i Amoksoklav, poradi bolki i otok na eden zab i morav da pijam za da mi splane otokot, sekako vo konsultacija i so zabarot i so ginekologot.

Ре: Антибиотици во бременост 03 Јан 2013 07:39 #228407

• Mamita
  • Mamita's Avatar
  • junior
  • Теми: 510
  • Thank you received: 277
Во првите три месеца не е баш препорачливо. После може, но се разбира во консултација со докторот. Јас пиев Панцеф во 7 месец поради уринарна инфекција.
Последна промена: 03 Јан 2013 07:40 by Mamita.

Ре: Безбедни лекови во бременост 03 Јан 2013 08:02 #228414

• Ileana
  • Ileana's Avatar
  • new born
  • Теми: 2
Јас сум 24 недела и бактериолошкиот наод ми е позитивен на стрептокока. Таа е осетлива само на амоксиклав-аугментин. Јас и онака ретко пијам антибиотици, поточно скоро никогаш немам пиено (од дете) па си велев дали има шанси некако со природни-бабски :) лекови да поминам, да не пијам антибиотици.
Фала са советите

Ре: Безбедни лекови во бременост 29 Јан 2013 18:29 #230891

• Мацони
  • Мацони's Avatar
  • new born
  • Теми: 3
  • Thank you received: 1
Антибиотици не се препорачуваат во првите 12 недели.
Јас пиев Панцеф негде во 4ти месец.
Многу посериозна закана за плодот е нетретирана инфекција, во споредба со примање антибиотик

Ре: Безбедни лекови во бременост 29 Мај 2013 04:46 #239956

• Chocolate
  • Chocolate's Avatar
  • teenager
  • Теми: 900
  • Thank you received: 273
Јас за кашлицата зедов проспан,лекарот ми кажа може, ме слушна доктор ми рече не е страшно и оп еве ти амоксиклав :grr: послето гинекологот рече ако не е страшно пробај неколку дена со сируп ,па сакав да прашам дали има некој искуство со проспан сирупот ???

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...

Ре: Безбедни лекови во бременост 12 Јун 2013 07:54 #241207

• kostadinka24
  • kostadinka24's Avatar
  • new born
  • Теми: 9
Zdravo devojki.Da prasam dali imate soznanija za heleksot vo tekot na bremenosta.Jas piev seroxat od 20mg i heleks 0.25mg dva pati na den,no stom doznav deka sum bremena ne gi pijam poveke .Od seroxatot ne ni imam potreba no heleksot kako da me odrzuva vo zivot.

Ре: Безбедни лекови во бременост 24 Окт 2013 08:34 #245065

• Milenaa
  • Milenaa's Avatar
  • new born
  • Теми: 133
  • Thank you received: 35
Zdravo!!! Mi treba pomos imamdiareja (proliv) .33nedela sum.bev kaj opst maticen i mi dade eden rastvor za pienje.za da gi nadoknaduvam elektrocitite.Ama apcunja ne mi dade. edve veke 3 dena ne mi pominuva.Se javiv kaj mojot maticen ginekolog -mo kaza stroga dieta so toa i toa i go prasav na kraj dali smeam da pijam nekoi apcinja bidejki ne pominuva,Toj rece da pijam lineks 3pati na den po 2kapsuli-i rece ne se opasni za bebenceto-bidejki go preprasav.Esega ako nekoja od vas imala slicen problem ili znaat nesto kazete sto kako -mi e srav!!!I za lineksot da porasam dali go piel nekoj u bremenost"?? odnapred blagodaram :(

Ре: Безбедни лекови во бременост 24 Окт 2013 08:58 #245068

• Marge
  • Marge's Avatar
  • Супер модератор
  • Теми: 3165
  • Thank you received: 2405
Jas vo bremenost piev aktiven jaglen. Taka mi preporaca mojot ginekolog.

Ре: Безбедни лекови во бременост 24 Окт 2013 09:22 #245071

• tomica
  • tomica's Avatar
  • new born
  • Патувањето од 1000км. почнува со еден чекор
  • Теми: 9
  • Thank you received: 4
Миленааа јас сум немала таков проблем и неможам мн да ти помогнам,но ајде пробај да свариш ориз во повеке вода и да ја пиеш водата,можеш да го јадеш и оризот,но мисламдека тоа моше да ти помогне и јади повеќе банини и леплебии. Се надевам дека ке ти помине мн брзо. :cmok:

Ре: Безбедни лекови во бременост 24 Окт 2013 09:30 #245072

• Cinnamon
  • Cinnamon's Avatar
  • Администратор
  • Теми: 2965
  • Thank you received: 1368
Linexot e bezbeden, aktiven jaglen isto no ako e virus Vo prasanje NE veruvam deja ke pomogne...
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3

Ре: Безбедни лекови во бременост 24 Окт 2013 12:22 #245082

• Milenaa
  • Milenaa's Avatar
  • new born
  • Теми: 133
  • Thank you received: 35
Vi blagodaram za odgovorite.

Најново на форумот

• No posts to display.