Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: UTROGESTAN за поддршка на бременоста

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 13 Авг 2012 04:45 #210400

• sole
  • sole's Avatar
  • senior
  • Теми: 1357
  • Thank you received: 218
Женски ај Ве молам која од Вас е поупатена да ми каже за утрогестанот дали е подобро/поефикасно да се пијат или да се ставаат вагинално?
The administrator has disabled public write access.

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 13 Авг 2012 04:56 #210401

• Mamita
  • Mamita's Avatar
  • junior
  • Теми: 510
  • Thank you received: 277
Соле, многумина ќе кажат дека е подобро да се става, но јас кога го прашав мојот доктор тој ми рече дека и така и така си го има дејството, причната зошто можеби повеќе се препорачува вагинално е да се заштеди желудникот, зошто трудниците исто така пијат и остнати витамини во вид на апчиња, па со самото тоа и желудникот е веќе оптеретен.

Конкретно јас го ставам вагинално, освен деновите кога сум на контрола, тогаш ги пијам. Но кога ги пијам се чувствувам многу поспано.

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 13 Авг 2012 05:12 #210402

• Big Sister
  • Big Sister's Avatar
  • Супер администратор
  • Soul Sister
  • Теми: 7860
  • Thank you received: 5646
Mene lekarot na pocetokot mi gi preporaca vaginalno, a po mesec-dva od bremenosta mi rece da pocnam da gi pijam.Znaci kako i da gi zemas ke si deluvaat.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 13 Авг 2012 05:23 #210404

• AWAO
  • AWAO's Avatar
  • junior
  • Теми: 664
  • Thank you received: 449
Еве извадок од внатрешното упатство на лекот
Бидете посебно внимателни со Утрогестан, ако:
· Овој лек не е третман кај сите случаи на спонтан абортус и особено нема ефект
на абортуси индуцирани од генетски причини (повеќе од 50%).
· Утрогестан меки капсули за орална или вагинална употреба во првиот
триместар може да се користат само вагинално.
Во понатамошниот тек на
бременоста постои ризик од несакани ефекти на црниот дроб.
· Третманот со препорачаните начини на употреба не служи како контрацепција.

Еве ви и извор кој не верува
LINK

Па сега сами одлучете дали за начинот на употреба ќе му верувате на гинекологот или на производителот и неговите препораки зад кои стојат еден куп клинички докази.
Последна промена: 13 Авг 2012 13:03 by Big Sister.

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 13 Авг 2012 05:52 #210411

• Sunshine*
  • Sunshine*'s Avatar
  • toddler
  • Теми: 288
  • Thank you received: 113
Јас го користев неколку месеци секојдневно и исклучиво вагинално.

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 13 Авг 2012 06:32 #210422

• Bubbi
  • Bubbi's Avatar
  • senior
  • Теми: 1652
  • Thank you received: 957
Sole i jas gi koristev do 12 nedela vaginalno

:srekno:

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 13 Авг 2012 08:13 #210439

• Mama Sani
  • Mama Sani's Avatar
  • senior
  • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
  • Теми: 2653
  • Thank you received: 1852
Во првото тромесечие се користат исклучиво вагинално, доколку има потреба, по совет на гинеколог понатаму може да се користат и орално. Јас ги користев од 8-12 недела 2х200мг вагинално.

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 13 Авг 2012 10:29 #210466

• Синоличка
  • Синоличка's Avatar
  • senior
  • Теми: 1452
  • Thank you received: 1441
Sole mila od iskustvo ti preporacuvam otkako kje konsultiras povekje ginekolozi da odberes eden komu kje veruvas i cii instrukcii kje sledis.

Vo prvata bremenost so kjerka mi se iznaslusav 4 razlicni moslenja od isto tolku ginekolozo za vidot i dozata na progesteronska terapija. Na kraj resiv sosema da mu veruvam na mojot gin.J.Stojkovski i ne zgresiv. Jas imav neobjasnivi krvarenja skoro 6 meseci a terapijata bese sledna: prvo nekolku nedeli 2x2 Dabroston pa potoa so meseci 2x300 Utrogestan vaginalno i 1 nedelno inekcija Progesteron depo. I da,od site ovie lekovi nenormalno mi se spiese, bukvalno spiev po 14, 15 saati na den! a i se zdebeliv mnogu. No vredese se :)

Ti posakuvam lefterna i ubava bremenost bez nieden stres :cvet:
Сончулката 2009
Шармерот 2012

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 14 Авг 2012 03:57 #210527

• sole
  • sole's Avatar
  • senior
Фала ти многу Синоличка, ама ова со дебелеењево не ме израдува баш. :laugh: Е сега пак имам прашање за утрогестанов. Вчера сабајлето ставив утрогестан и после тоа имав како кафен секрет не многу обилен и не многу темен ама сепак не беше бел како претходно. После тоа во текот на денот немав ништо. Вчера вечерта а и сабајлево истото ми се случи. Некако ми изгледа како да ми е поврзано со ставањето утрогестан. Ве молам кажете дали на некого од Вас ова му се има случено, поврзано е со утрогестанов или е нешто сосем друго? Има или нема многу место за паника?

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 14 Авг 2012 05:07 #210537

• Bubbi
  • Bubbi's Avatar
  • senior
Iskreno da ti kazam i jas mnogu mu se plasev na toj kafeav iscedok (gust, duri imase i zrncinja) no mi rekoa deka bil od vaginaletite.

Koga go imase koga go nemase. Dodeka gi stavav imav takov kafeav iscedok....

Nemoj da se plasis, no sepak pa makar i po telefon konsultiraj se so doktorot polesno ke ti e tebe na dusata.

:raspolozise

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 14 Авг 2012 05:16 #210540

• sole
  • sole's Avatar
  • senior
Фала ти Буби, навистина се приметува дека е поврзан со вагиналетите, веднаш после ставање се јавува и како што кажа густ и со зрнциња. Не е многу обилен и не многу темен ама сепак го има.Колку човек да не е раат. Се слушнав сега со докторот ми рече дека нема место за паника ама да продолжам да ги пијам утрогестанот 2х200 мг наместо да ги ставам вагинално или 2х1 Дабростон. А така се плашам да не ми се спие многу и да не се здебелам многу зашто јас и онака не сум баш слаба ама ајде се за нашите бебушки.

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 14 Авг 2012 05:21 #210541

• Big Sister
  • Big Sister's Avatar
  • Супер администратор
  • Soul Sister
Da, toa e od vaginaletite. ona koe nema da se apsorbira se isfrla. ne se grizi. jas go imav istoto koga bev bremena i toa mi go kaza lekarot.
inaku od utrogestanot jas ne se zdebeliv.
cela bremenost kaciv 10 kg. skolski primer :)
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 14 Авг 2012 05:28 #210542

• sole
  • sole's Avatar
  • senior
Систер, знам дека вишокот што нема да се апсорбира се исфрла, и кај другите вагиналети е исто нели, ама ме загрижи што денес и вчера е кафеафкаст. Недела дена ги ставам вагиналетите, имав вишок секрет ама бел едвај бледо жолт. И кај тебе беше кафен секретот? Малку ми олеснивте женски Thakns! Ау супер ако не дебелее утрогестанот инаку 100-че не ми бега :laugh:

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 14 Авг 2012 18:56 #210604

• Синоличка
  • Синоличка's Avatar
  • senior
  • Теми: 1452
  • Thank you received: 1441
Sole jas da sum na tvoe mesto bi otisla na pregled. Bilo koj iscedok vo bremenost koj ne e voobicaen,t.e bel, zadolzitelno MORA da se proveri na gonekolog. Od utrogestanot ostanuva bel specificen iscedok odnosno ostatok od vaginaletata, znaci ne bi trebalo da bide kafeav. Otidi si na pregled cisto na proverka za da spies mirno.

Debeleenjeto e individualno, no sekako nus pojava na progesteronska terapija e zgolemen apetit poduenost i zgolemuvanje na tezinata. Mozda od utrogestanot, mozda od predolgiot period primanje maksimalna dozvolena doza progesteron- ne znam, ama jas vo bremenosta so kjerkickata staviv 20 kg. E zatoa so sinceto osven magnezium nisto drugo nemase potreba da primam, imav prekrasna bremenost i se zdebeliv 12 kg :)
Сончулката 2009
Шармерот 2012

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 15 Авг 2012 09:24 #210665

• AWAO
  • AWAO's Avatar
  • junior
  • Теми: 664
  • Thank you received: 449
Нема потреба да оди на лекар затоа што и да е мало крварење заради бременоста, тоа е тоа, Утрогестан или Дабростон, нема што друго да се направи. Јас би додала само што повеќе мирување додека не престане кафеавиот исцедок ;)
Последна промена: 15 Авг 2012 09:24 by AWAO.

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 15 Авг 2012 14:49 #210683

• Big Sister
  • Big Sister's Avatar
  • Супер администратор
  • Soul Sister
sole wrote:
Систер, знам дека вишокот што нема да се апсорбира се исфрла, и кај другите вагиналети е исто нели, ама ме загрижи што денес и вчера е кафеафкаст. Недела дена ги ставам вагиналетите, имав вишок секрет ама бел едвај бледо жолт. И кај тебе беше кафен секретот? Малку ми олеснивте женски Thakns! Ау супер ако не дебелее утрогестанот инаку 100-че не ми бега :laugh:
После континуирано ставање подолго време утрогестан ми се појави таков бледо кафеав исцедок. со зрнца , лушпи (тенки како мембрани) од таблетите и тн...тоа ми го потврди мене гинекологот, а и пријателка една која истовремено бевме бремени и примавме утрогестан.

сепак, тоа бев јас. навистина неблагодарно ми е да јас ти кажам конечна дијагноза, бидејќи прво не го гледам тоа што го гледаш ти, а второ не сум лекар.
сметам дека за да си бидеш посмирена не е лошо кратка консултација со лекарот.
ти посакувам се да е ОК.

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 29 Авг 2012 09:02 #211647

• Cuvce
  • Cuvce's Avatar
  • senior
  • ex mikimaus
  • Теми: 1628
  • Thank you received: 1002
Сега се слушнав со докторот и му кажав дека имам болки во стомакот, странично како запаление на мускули и болки во кичмата и ми рече да ставам вагинално Утрогестан од 200 еднаш навечер пред спиење. Кога го прашав до кога да ги ставам ми рече додека имам болки, а мене болкиве не ми се константни некои денови имам некои не. Незнам што да правам, веројатно нема ништо штетно да се ставаат вагиналетите, читам наназад низ темава дека повеќето сте користеле утрогестан таблети. Со претходната бременост немав вакви болки, не се страшни, ама доволно за да ми биде непријатно. Уште на првиот преглед во 5та недела кога му кажав на докторот дека чувствувам како предменструални болки ми рече дека ако продолжат ќе треба да се превземе нешто. Е сега не се такви предменстурални болки, повеќе како тапа болка, како кога болат стомачни после вежбање, кога разговарав со пријателки ми рекоа дека е нормално дека се шири матката, ама сепак најубаво да си го послушам докторов да си ги земам вагиналетите. Само мислам дека прочитав низ темава дека ако се почнат вагиналетите нетреба да се прекнуваат до 12 недела???

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 29 Авг 2012 09:17 #211650

• Bubbi
  • Bubbi's Avatar
  • senior
Микимаус, и јас користев Утрогестан од 200 еднаш навечер пред спиење, по препорака од лекари во Ремедика- тогаш сеуште немав матичен. Зошто ти велам лекари а не еден. Јас поради силни болки бев на опсервација 24 часа во Ремедика и не открија зошто јас едно 5 саати рикав на глас- не плачев!!! иако на сите прегледи се беше ОК, немаше контракции и сслично.
Некои сумљаа во инфекција, која не ја открија бидејки вечерта добив антибиотик, а нјакото од се е што мојата докторка во Ремедика сумљаше и до ден денес ми тврди-грчеви!!!
Таа од претходно ми препиша еспумисан таблетки ама јас не ги пиев и ет еможеби заради тоа таму завршив- незнам?! :what:

Сакав да ти кажам напиј се еспумисан- да не ти е од грчеви!!!
Не ти е страшна терапијата од Утрогестанот- не е некоја јака терапија- не треба да се прекине наеднаш, а за користење нема врска кога ќе ги прекинеш, ако немаш потреба од нив.

:raspolozise

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 29 Авг 2012 11:47 #211657

• JAGOTKA25
  • JAGOTKA25's Avatar
  • new born
  • Теми: 44
  • Thank you received: 19
Moze da se grcevi, da, jas vo pocetokot imav isti takvi bolki, vo slabinata, stranicno, kako da me sece nekoj so noz, ne postojani, no mi se javuvaa odvreme navreme i mi minea koga ke se napiev caj od nane , za pola saat gi odnemuvase, pa ete probaj i ti so cajce , nisto ne skodi, a ako ne mine togas zemaj utrogestan.

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 08 Сеп 2012 08:30 #212681

• moni26
  • moni26's Avatar
  • new born
  • Moj KoRak-moj san!MojA hRabRost-moj pLan!Moje jutR
  • Теми: 81
  • Thank you received: 8
Jas od denes 16 den od ciklus pocnav da stavam utrogestan 2x1. Dali i nekoja od vas gi primala, a bez prethodno da znae dali e bremena ili ne?? Vo cetvrtokot primiv Pregnyl a eve denes utrogestan. Nekako strav mi e zosto ne znam dali sum bremena ili ne.
Nekoi vasi razmisluvanja. Thanks

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 08 Сеп 2012 08:41 #212683

• Mamita
  • Mamita's Avatar
  • junior
  • Теми: 510
  • Thank you received: 277
Мони, ако ти ги препишал докторот слободно ставај си ги, немаш штета од нив. Можат само да ти помогнат. И јас кога правев инсеминација, веднаш ми дадоа да ставам прогестерон, а не знаев ни дали ќе останам бремена. Истото беше и после ембрио транферот.

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 08 Сеп 2012 08:49 #212685

• moni26
  • moni26's Avatar
  • new born
  • Moj KoRak-moj san!MojA hRabRost-moj pLan!Moje jutR
  • Теми: 81
  • Thank you received: 8
Fala za brziot odgovor. se nadevam deka ce si gi vidam moite II ovoj mesec :naviva:

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 23 Сеп 2012 13:38 #214356

• keti..
  • keti..'s Avatar
  • new born
  • Теми: 7
zdravo vaka bremena sum ama neznam mkoja nedela menstruacijata poslednam i bese na 17 avgust a trtebase da dobijam na 10 septemvri no jas ne dobiv i napraviv test i mi pokaza dve crti potoa prerku krv proveriv i se pokaza bremenost,ama mnogu mi e strav mnoghu krvaram prvo imav rozov sekret a potoa kaveav a ovie 2-3 dena crven iscedok i mnogu mi e strav a doktorot mi prepisa UTROGESTAN od 200mg tri pati an den i alkavit folna no podobruvanje nemam neznam so da pravam.ve molam za sovet.

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 23 Сеп 2012 16:08 #214374

• ivi
  • ivi's Avatar
  • teenager
  • Теми: 715
  • Thank you received: 423
Оди пак на гинеколог,нека те види на ехо штом гледаш дека нема подобрување.

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 23 Сеп 2012 16:10 #214375

• keti..
  • keti..'s Avatar
  • new born
  • Теми: 7
utre ke pojdam drzete mi srekja se da e vo red pozdrav

Најново на форумот

• No posts to display.