Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: UTROGESTAN за поддршка на бременоста

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 04 Јан 2012 07:55 #173880

• ivi
  • ivi's Avatar
  • teenager
  • Теми: 715
  • Thank you received: 423
И мене ми ги дадоа utrogestan да ги ставам вагинално,ама не ми кажаа до кога.Исто и јас имам исцедок бел од кога почнав да ги ставам,ама еве ве читам и гледам дека е нормално.
The administrator has disabled public write access.

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 04 Јан 2012 09:10 #173891

• Mami-Anje
  • Mami-Anje's Avatar
  • senior
  • majka na dve prekrasni decinja
  • Теми: 1411
  • Thank you received: 1701
zavisi kolku dozi ti kazale tolku ke stavas ivi ako ne ti kazale ke si ja dostavas cela doza i tolku

"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 04 Јан 2012 11:34 #173912

• Mirka
  • Mirka's Avatar
  • senior
  • Теми: 1447
  • Thank you received: 553
I jas gi primam utrogestanot vaginalno mi rece dve paketcinja, za prvata bremenost piev a sega vaginalno ama pusto ponekoj den gi zaboravam.

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 04 Јан 2012 12:31 #173919

• ivi
  • ivi's Avatar
  • teenager
Eve denes se slusnav so doktorot,mi rece da prodolzam samo po edna navecer da stavam.Pa na 14 sum na kontrola,pa ke vidam sto ke mi kaze,dali da prodolzam ili tolku.Pozdravce
Последна промена: 04 Јан 2012 12:32 by ivi.

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 04 Јан 2012 15:45 #173938

• Helix
  • Helix's Avatar
  • ВИП
  • I never think of the future - it comes soon enough
  • Теми: 1642
  • Thank you received: 1126
ivi wrote:
И мене ми ги дадоа utrogestan да ги ставам вагинално,ама не ми кажаа до кога.Исто и јас имам исцедок бел од кога почнав да ги ставам,ама еве ве читам и гледам дека е нормално.

Да, нормално е. :) Инаку, јас мислам дека ставав првите три месеци и тоа трипати дневно од 250мг (ако добро се сеќавам). После 12та недела престанав.

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 04 Јан 2012 18:34 #173946

• None-bt
  • None-bt's Avatar
  • senior
  • crazy family :-)
  • Теми: 1428
  • Thank you received: 922
koga prokrvariv pred 1 mesec doktorkata mi dade edna doza od 15 vaginaleti, po dve na den i otkako otidov na kontrola i se bese vo red, ne mi prepisa uste edna. Inaku me prasa dali mi se javi infekcija bidejki od utrogestanot se pravela kandida pa mozelo da ima zgolemen sekret i cesanje.

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 04 Јан 2012 18:34 #173947

• jasne
  • jasne's Avatar
  • new born
  • Теми: 47
  • Thank you received: 12
i mene doktorkata mi rece da stavam vaginalno do 16 nedela

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 05 Јан 2012 12:56 #174040

• ivi
  • ivi's Avatar
  • teenager
Od vcera mi se pojavi cesanje koe e najverojatno od vaginalnive sto gi stavam,pa doktorot mi rece da prodolzam da gi pijam,da ne gi prekinuvam,a da stavam kanesten tri dena,pa sedum dena pauza pa pak tri dena.Toa e toa,moram da slusam i da pravam kako ke mi se kaze.:) Pozdravce

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 05 Јан 2012 13:06 #174043

• vesnicka
  • vesnicka's Avatar
  • junior
  • Теми: 648
  • Thank you received: 363
Иви јас пак да те карам. А толку ли е лоша состојбата да мора канестен? Ако имаш кандида, а најверојатно е тоа, пробај со нештоприродно како измивање со камилица или нешто друго природно, на база на кантарион имаш исто така природни алтернативи...Мене би ми било шубе да ставам канестен или екалин или било што друго слично во прво тромесечие на органогенеза.

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 05 Јан 2012 13:11 #174046

• ivi
  • ivi's Avatar
  • teenager
Veruvaj probav se ama nepodnoslivo cesa,nemozam ni da spijam,ni nisto,a baska i crvenilo mi se pojavi.Neznam veke ni sto da mislam ni sto da pravam.

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 05 Јан 2012 16:29 #174071

• Mami-Anje
  • Mami-Anje's Avatar
  • senior
ivi jas mislam deka od antibioticite sto gi imas pieno imas dobieno infekcija dolu brobaj so oblogi so acidiborici ke ti se smiri cesanjeto i crveniloto barem mene mi pomaga toa i odmivaj se so caj od kamilica pocesto vednas ke osetis podobruvanje ti posakuvam pobrzo da ti pomine zs znam kako e :grr:

"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 05 Јан 2012 20:12 #174084

• Зока
  • Зока's Avatar
  • junior
  • Теми: 626
  • Thank you received: 288
Ivi, можно е од антибиотиците како што ти пишаа веќе. Во прицип кога се пијат антибиотици за да не дојде до кандида треба да пиеш јогурт и б-комплекс, за да се одржува нормална флората.

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 06 Јан 2012 05:32 #174101

• Vasidora
  • Vasidora's Avatar
  • senior
  • Теми: 1178
  • Thank you received: 400
Јас ставав две недели Утрогестан после инсеминацијата во декември и на крајот едвај успеав да ги доставам, ми правеа грчеви во мешето. По завршувањето, еве и сега по неколку недели чувствувам сувост, некогаш и чешање и благо црвенило. Значи можно е јавување на кандида по нивна употреба. Се мачкам надворешно со крем канестен и многу помага.

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 06 Јан 2012 08:04 #174110

• ivi
  • ivi's Avatar
  • teenager
Epa i doktorot mi rece deka i od antibiotikot mi se pojavilo cesanje,pa zatoa mi gi dade kanestenot tri dena da go stavam.Ama eve denes veke osekam podobruvanje,posto ne staviv i od utrogestanot i plus cesto se odmivam i ima podobruvanje.Se nadevam deka za nekoj den veke ke pomine skroz,posto inaku nemozev da spijam od cesanjeto,a sega samo na momenti osekam.A,inaku jogurt se utepav od pienje,sekoj den najmalku po pola litro.:)
Последна промена: 06 Јан 2012 08:06 by ivi.

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 08 Мар 2012 05:45 #186954

• Марфи
  • Марфи's Avatar
  • senior
  • Попозната како Katerina81 :))
  • Теми: 1240
  • Thank you received: 865
И јас бидејќе бев ивитро примав утрогестан. После транфер некаде 2 недели ги пиев а потоа до 16 недела вагинално по 2 три пати во денот...идеа како алва :rofl:
Инаку немав никакви непријатности освен што ќе протечеа од време на време па кисев во њц да се одмивам...дуго нешто јок :)

Ре: UTROGESTAN ​з​​а ​п​​о​​д​​д​​р​​ш​​ка на бременоста 25 Апр 2012 04:02 #196078

• MonikaiToni
  • MonikaiToni's Avatar
  • new born
  • Теми: 13
  • Thank you received: 2
mi treba eden sovet. jas sum vo 5ta nedela vo bremenost imav mnogu jaki bolki i doktorot mi dade vaginaletki utrogestan i sega 2 dena nemam bolki. dali e poradi niv ili... poz

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 25 Апр 2012 06:50 #196116

• Mami-Anje
  • Mami-Anje's Avatar
  • senior
ti samo upotrebi ja cela doza ne ja prekinuvaj i ke bide se vo red :cmok:

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 26 Мај 2012 11:59 #200624

• prasence
  • prasence's Avatar
  • senior
  • Теми: 1346
  • Thank you received: 440
Utrogestanov i jas go primam, eve prikraj sum so prvata doza, pa ke vidime dali ke ima potreba za uste, utre sum na kontrola, pa ke vidime sto ke kazat. Samo neznam ovaa kombinacija Utrogestan plus Dabroston dali e kako treba, posto sum epten za nigde psihicki :)

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 16 Јул 2012 07:17 #207429

• bubamara
  • bubamara's Avatar
  • senior
  • Happy mama!
  • Теми: 2461
  • Thank you received: 1233
Девојки ај ќе ве молам кажете ми, доколку Утрогестанов е даден во рана бременост (7ма недела) поради појава на крварење, колку време треба да се прима терапијата за да го снема крварењето? Дали одма со првата вагиналета, или треба да помине некое време за да го снема крварењето? Ај ако чита некој, ве молам за побрз одговор :hug:

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 16 Јул 2012 07:28 #207430

• Mami-Anje
  • Mami-Anje's Avatar
  • senior
Бубамара не сум имала проблем со крварење ама мислам дека одма со првото апче нема да има баш некој ефект сепак зависи за какво крварење се работи? Се надевам дека ќе престане крварењето. Поздрав не помогнав баш ама ако има некој со такво искуство нека пише

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 16 Јул 2012 07:32 #207431

• Mamita
  • Mamita's Avatar
  • junior
  • Теми: 510
  • Thank you received: 277
Бубамарке, потребни се ден два да престане крваренјето, секако ако не е обилно. Но покрај утрогестанот мораш и овие неделку дена (па и една недела) да мируваш. Само со мирување и со подршка од утрогестанот и по можност и инекција прогестерон депо ке се среди крварењето.

Значи, примај си ја терапијата и строго лежење. Станување само за јадење и до тоалет. и ке мине се :raspolozise

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 16 Јул 2012 08:01 #207444

• bubamara
  • bubamara's Avatar
  • senior
  • Happy mama!
  • Теми: 2461
  • Thank you received: 1233
Фала многу девојки, не се работи за мене туку за една моја многу сакана личност па јас во нејзино име прашувам. Значи е цца 7 недела бремена, видена е срцева акција на плодот и пред два три дена се појави крварење, беше на контрола и рекоа дека е се во ред со бебуш, нема никаков проблем но за крварењето дека треба да го прима утрогестанот. Мене искрено ме чуди што мирување не и е препорачано, значи и рекле да не се оптоварува, ама не и да не оди на работа а пример. Е сега крварењето не е обилно, и го има после одење во тоалет и на бришење, ама е присутно, а терапијата ја прима веќе три дена. Секако планира да отиде пак на преглед, ама докторот денеска не и е тука, па јас прашувам за да знаеме дали е ситуацијава итна или може да чека до утре. Фала многу јас сум убедена дека се ќе биде добро, ама и на двете ситуацијава ни е непозната и сме на триста ума..Фала ви :hug:

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 16 Јул 2012 08:39 #207449

• Mamita
  • Mamita's Avatar
  • junior
  • Теми: 510
  • Thank you received: 277
Докторот претпоставувам најдобро ја знае ситуацијата, ама и мене ме чуди зошто не и препорачале мирување. Ако и кажале дека се е во ред со бебушот не мора да брза за на лекар , освен ако не се појача крварењето, што тргнало мора да истече, другото би требало да се ресорбира.

Јас кога прокрварев, не многу обилно, обавезно ми препорачаа строго мирување и боледување дури. Боледување не зедов , ама со неколку дена лежење се ми се среди. Нека не се секира, ваквите крварења се доста чести кај некои трудници.

Нека полежи неколку дена, па нека оди на контрола кога докторот ќе и биде на работа. Само без нервози и секирации, зошто тоа може да ја влоши состојбата. Мене по едно Бедоксинче сабајле и навечер многу ми помогна да се опуштам.

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 30 Јул 2012 15:37 #209004

• femina.emili
  • femina.emili's Avatar
  • new born
  • Теми: 6
bubamara wrote:
Девојки ај ќе ве молам кажете ми, доколку Утрогестанов е даден во рана бременост (7ма недела) поради појава на крварење, колку време треба да се прима терапијата за да го снема крварењето? Дали одма со првата вагиналета, или треба да помине некое време за да го снема крварењето? Ај ако чита некој, ве молам за побрз одговор :hug:

Jas go imam istiot problem, ama gi koristam vaginalno ne oralno i ete od 5 tabletki mi pomina krvarenjeto, da ne se zarecam no sepak ne gi prekinuvam ke gi koristam dur ne kaze doktorot stop :) ne e nisto strasno utrogestanot se za da se zadrzi plodot jas duri primam i inekcii po edna nedelno pa nisto ne e strasno ama pa zatoa i miruvam mnogu i samo lezam i sedam i jadam nisto drugo :*

Ре: UTROGESTAN за поддршка на бременоста 09 Авг 2012 03:00 #209950

• moni26
  • moni26's Avatar
  • new born
  • Moj KoRak-moj san!MojA hRabRost-moj pLan!Moje jutR
  • Теми: 81
  • Thank you received: 8
Девојки ај да ве прашам дали при користење на утрогестан може да дојде до дисбаланс на хормоните? Јас еве веќе го ставам 5 ден откако бев стимулирана со кломифен. Но што ако не дојде до бременост? Дали би имало некакви последици?

Најново на форумот

• No posts to display.