Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Таблети Dabroston во бременоста

Таблети Dabroston во бременоста 25 Сеп 2010 01:37 #55145

 • Zile
 • Zile's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 6
 • Карма: 1
Imal li nekoj iskustvo so koristenje na dabrostan, mi go preporaca ginekologot i neznam kakvi nus pojavi predizvikuva, mi go prepisha za zadrzuvanje na plodot
Последна промена: 04 Окт 2010 17:13 by Cinnamon. Причина: наслов
The administrator has disabled public write access.

Ре: dabrostan 25 Сеп 2010 02:20 #55153

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
Jas na pocetokot na bremenosta gi piev ovie apcinja i nemav nekoi nus pojavi . Taka da ne se plashi slobodno zemija terapijata. Barem moeto iskustvo so niv bese OK
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети Dabroston 25 Сеп 2010 02:24 #55155

 • Zile
 • Zile's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 6
 • Карма: 1
thanks mi olesna citav nekoi cudni diskusii i se zagriziv malku :)))
Последна промена: 25 Сеп 2010 02:46 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети Dabroston! 25 Сеп 2010 04:17 #55170

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Zile и јас пијам Утрогестан за задржување на плодот,докторот рече дека треба да го пијам до 12 недела.Незнам која е разликата помеѓу утрогестан и добростан,само знам многу жени кои ги пиеле,па затоа немој да му ја мислиш:roll: Позз


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети Dabroston! 25 Сеп 2010 04:19 #55171

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Фроги мислам дека утрогестанот не се пијат во почеток на бременост, туку се ставаат како вагиналети.
Немам искуство лично, ама мислам дека золва ми отпочеток ги пиеше, па после ја искара гинекологот дека не сфатила и дека треба вагинално истите таблети да ги става.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети Dabroston! 25 Сеп 2010 04:34 #55173

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Баш три пати го прашав гинекологот за тоа како да ги примам,и тој ми нагласи дека можам и така и така,како што ми било полесно.Се разбира кога се ставаат вагинално имаат подобро дејство,а вака го расипувале желудникот :blink: :blink: Не ми стана навика,тешко ми е за вагинална употреба,ги имам и така примано,ама не оди.:zid; :zid;


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети Dabroston! 25 Сеп 2010 04:41 #55178

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
мал офф топик
Sanja wrote:
Фроги мислам дека утрогестанот не се пијат во почеток на бременост, туку се ставаат како вагиналети.
Немам искуство лично, ама мислам дека золва ми отпочеток ги пиеше, па после ја искара гинекологот дека не сфатила и дека треба вагинално истите таблети да ги става.
на почеток се ставаат како вагиналети, после се пијат. ама ако не може жената да ги става, може и да ги пие на почеток од бременоста.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети Dabroston! 25 Сеп 2010 12:53 #55197

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Дабростонот го пиев во првата бременост (една или две дози, не се сеќавам) бидејки имав слабо крварење на почеток. Немав никакви проблеми...Доста го препишуваат и немам слушнато некој да се пожали:)
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети Dabroston! 25 Сеп 2010 15:35 #55233

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
 • Карма: 64
Ние имаме едно, така, смешно-чудно искуство со тој дабростон и со мојот бивш гинеколог.
Ама не ме слушајте мене, слушајте што ви препорачуваат вашите лекари. Ја видов темава, па се потсетив.

Кога останав трудна со првото дете, одам со мм на лекар и му велам, трудна сум, дојдов да потврдиме. Тој мене - а не си трудна јас додека не кажам :angry: , легни да видиме, може да биде јајце има, пиле нема. Јас оваква - :ohmy: . Ајде виде на ехо дека сум трудна, дека ембрионот е добро вгнезден, високо во матката, се супер.
Ме прашува за годините - тогаш имав 31. Ааааа, ми вика, ќе ти дадам дабростон, поради годините. Зошто ми се, ако е се во ред? - го прашав. Тој мене - па, за секој случај, јас им ги препишувам КАКО БОМБОНЧИЊА на трудници. Тоа се хормонални таблетки, направени од природни хормони.

Добро. Ние среќни поради бременоста, си отидовме без некои други муабети. Купивме дабростон. Почнав да читам на упатството и почна да ми се крева коса на главата што се може како нус појава да предизвикаат. сепак се хормони во прашање. Аааа, најде црква кај да се крсти гинекологов, си мислам. Бомбончиња биле.
Леле мм кога му отиде утредента во ординација. Го тераше да му објасни зошто ми препишал такви лекови без потреба. Тој вели, ама тоа е нормално за трудници да се препишува. ММ инсистирал овој конкретно да објасни зошто мене ми се потребни и врз врз основа на кои испитувања заклучил. Лути бевме што ги препиша од ракав.
А докторот на тоа - ма вие се читате по интернет. Јас да се прашувам на моите пациенти БИ ИМ ЗАБРАНИЛ на читаат интернет?!?! Има да слушаат.

Толку беше нашата дружба со тој гинеколог.
Дабростонот, нормално, не го пиев. Ниту кој било друг витамиснко-минералски додаток во бременоста.

Да имаше некоја реална потреба, да крварев, да беше плодот ниско, да имав историја со спонтани абортуси или нешто од нешто - ќе ја пиев терапијата, зашто, нормално, најважно е да се истера бременоста. Ама да пијам хормонални таблети, онака, како бонбончиња, е богами, до толку луда, не сум.

Никој од другите доктори што после тоа ги посетив не ми препорачал дабростон. А во вторава бременсот имам 34 години и досега мојата фокторка исто, не ми ги спомнала.
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети Dabroston! 25 Сеп 2010 15:44 #55236

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Jas piev samo tretata bremenost 1 doza. Kako potkrepa na bremenosta zatoa sto zatrudnev 1 mesec otkako prestana Petar da cica (po 18 meseci doenje) i zatoa sto docna otkriv deka sum bremena i bez da znam za bremenosta minuvav niz stresen i fizicki aktiven period.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети Dabroston! 25 Сеп 2010 17:39 #55254

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Jas pred da ostanam bremena so sin mi imav eden spontan vo 20 nedela ( baska mi dijagnosticiraa dvoroga matka ) pa koga ostanav bremena po vtor pat mnogu bese verojatno deka kje dobijam Dabroston :( AMA , samo sto pocnav da gi pijam pocnav da custvuvam uzasni reakcii , nemozev da zaspijam ( iako mi se spiese ) srceto mi biese zabrzano na momenti ( kako tahikardija i aritmija zaedno ) so eden zbor mi bese KATASTROFA :( a bev na pocetok na bremenost i pred da gi pocnam tie apcinja takvi simptomi nemav ...I se javiv na doktorkata i i kazav deka apcinjata me spoulavea , deka nemam spieno cel vikend, deka ednostavno organizmot ne mi gi podnesuva ...Dodusa taa voopsto ne se protivese na seto ova, za cudo me razbra, rece stom e taka prekini gi i namesto toa da primam ednas nedelno Progesteron inekcija .Taka i napraviv, sonot mi se vrati, ama pak posle sekoja inekcija imav ogromen nagon za povrakjanje ( jas i onaka povrakjav , ama posle progesteronot nekolku casovi epten poizrazeno ) Jas da se prasuvav nikogas nemase da gi primam tie inekcii , zasto vo eden razgovor so drug doktor mi kaza deka za Progesteronot ima podeleni mislenja vo odnos na toa dali stitat od predvremen poragjaj ( toj licno smeta deka ako dojde do spontan kje dojde bez ogled kolku hormoni si primila , i deka kaj nas vo Makednonija redovno gi davaat kako poddrska za bremenosta , dodeka pak na zapad - ne, ili pak mnogu retko, za ova znam 100% deka e taka ) Ama, toa e toa ..

P.S I vo prvata bremenost se rusiv od hormonski apcinja, inekcii i sto li uste ne , ama ete sepak imav spontan ..taka da ...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети Dabroston! 25 Сеп 2010 19:45 #55279

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
 • Карма: 7
jas piev dabroston do 18 nedela i inekcii progesteron zosto imav bolki i doktorot mi rece da gi zemam za da ne dojde do predvremen poragaj i na kraj stavav vaginalno edna doza utrogestan i tolku,razlikata pomegu utrogestanot i dabrostonot bila toa sto utrogestanot bile na prirodna baza taka mi rece doktorot...mi bese strav posle da gi prekinam odednas apcinjata i inekciite i prvo gi prekinav inekciite pa apcinjata i fala mu na gospod do sega se e vo red.....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети Dabroston! 02 Окт 2010 01:35 #57157

 • tinkerbell
 • tinkerbell's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 36
 • Thank you received: 1
 • Карма: 2
jas piev dabroston do 12ta nedela zatoa sto imav eden spontan prehodno...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети Dabroston! 02 Окт 2010 01:52 #57164

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Читам погоре дека кај некои имало и несакани дејства па можам да кажам дека и мене истото ми се случува.Откако почнав да ги пијам невечер неможам раат да спијам само се вртам,постојано мислам дека сум разбудена,срцето го осекам цела вечер како скока од време на време и ми го тресе цело тело,и во градите осекам вознемиреност.Вака досега не ми било,ете и сега моментално осекам некое тресење,како душата да ми се треси,и срцето забрзува на периоди.како да му објаснам да докторот ,ке ми речи дека ке морам да примам утрогестан :wtf: :wtf:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети Dabroston! 02 Окт 2010 02:51 #57172

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Frogy, istite simptomi gi imav i jas , duri mozebi i pozasileni..Kratko vreme gi piev Dabroston-ot , ama dovolno za da me izmacat kako za cela godina..Ako veruvas mi doagjase da se napijam apaurin za da se smiram, duri od nespienje i voznemirenost pocnuvase da mi se losi i povrakja..Jas stvrno nemozev da izdrzam pa zatoa resiv da gi prekinam , pa si rekov sto saka neka bide - taka povekje ne mozev da funkcioniram normalno..Dok. isto mi rece da pocnam so Utrogestan , ama iskreno i od niv ne mi bese nisto podobro , i na kraj mu pojdov vo ordinacija , mu se izrasplakav , mu kazav deka custvuvam kako da imam i visak hormoni , a ne uste da primam, deka apcinjata me spoulavea, deka nemam ubavo spieno vekje dve nedeli - i toj vide ne vide i pocnavme vo progesteron inekcii ednas nedelno , taka vekje nekako se ziveese :aleluja:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети Dabroston! 02 Окт 2010 02:57 #57175

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
nataly wrote:
Frogy, istite simptomi gi imav i jas , duri mozebi i pozasileni..Kratko vreme gi piev Dabroston-ot , ama dovolno za da me izmacat kako za cela godina..Ako veruvas mi doagjase da se napijam apaurin za da se smiram, duri od nespienje i voznemirenost pocnuvase da mi se losi i povrakja..Jas stvrno nemozev da izdrzam pa zatoa resiv da gi prekinam , pa si rekov sto saka neka bide - taka povekje ne mozev da funkcioniram normalno..Dok. isto mi rece da pocnam so Utrogestan , ama iskreno i od niv ne mi bese nisto podobro , i na kraj mu pojdov vo ordinacija , mu se izrasplakav , mu kazav deka custvuvam kako da imam i visak hormoni , a ne uste da primam, deka apcinjata me spoulavea, deka nemam ubavo spieno vekje dve nedeli - i toj vide ne vide i pocnavme vo progesteron inekcii ednas nedelno , taka vekje nekako se ziveese :aleluja:
Леле натали па и јас ке му речам на доктороот ако може со инекции,сепак мислам дека до 16 недела ке примам.И јас како тебе се осекам како да имам вишок на хормони.незнам што да мислам,досега ги пијам 1 месец,незнам како издржав:dry: :dry: Ете цела душа ми се треси како дух да сум видела :blink: :blink:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети Dabroston! 02 Окт 2010 03:09 #57179

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Alal da ti e kako si izdrzala eden mesec :ohmy: Jas kje se seknev da gi popiev uste nekoj den ..Sto znam sto da ti recam, pojma nemam zosto taka se custvuvame, koga znam deka mnogu drugi zeni gi pijat i gajle si nemaat ..
Izgleda poosetlivi organizmi ili bas kako sto rekovme visak na hormoni ..Jas stvarno se custvuvav kako da imam i premnogu progesteron vo teloto , ama aj, kako kje go objasnis toa na doktor, kje te napravat nezdrava :laugh: Ali, jas stvrno nemav drug izlez i morase toa da go napravam (da se pozalam) Inace bev resena i na svoja raka da gi prekinam ako dok. ne mi izlezese vo presret
The administrator has disabled public write access.

Таблети dabroston 10 Фев 2012 14:15 #179769

 • beti 76
 • beti 76's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
dali nekoj znae da mi kaze nesto za Dabroston tabletite??? Mi gi kaza mojata doktorka.
:guskanje:
Последна промена: 10 Фев 2012 14:54 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети dabroston 10 Фев 2012 16:43 #179792

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Мене ми ги препишаа кога бев бремена со Ива. Ми се појави слабо крварење кога бев трт месец, а ми ги дадоа во комбинација со Магнезол.

А за што ти ги дадоа, за забременување ли?
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 10 Фев 2012 16:44 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети dabroston 11 Фев 2012 14:24 #179983

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Beti, Dabrostonot se cist hormon progesteron. Gi davaat i vo bremenost kako i za reguliranje na menstrualniot ciklus. Mene doktorkata mi gi prepisa koga mi docnese 2,5 meseci posle kiretazata, no ne gi piev. Dobiv prirodno.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети dabroston 11 Фев 2012 15:37 #180000

 • mama ana
 • mama ana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 455
 • Thank you received: 166
 • Карма: 1
Jas piev dabroston za reguliranje na menstrualniot ciklus,no isto taka doktorkata i me predupredi dokolku ne sakam bremnost da vnimavam dodeka gi pijam,no dokolku sakam bremenost da ujacame :otpozadi:
Taka i bidna,jas sakav bremenost i udrivme so mm na sex i op ostanav bremena :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: beti 76

Ре: Таблети dabroston 11 Фев 2012 20:02 #180051

 • biljann
 • biljann's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Welcome to Bibkoland!
 • Теми: 857
 • Thank you received: 372
 • Карма: 28
Јас веќе извесно време ги пијам за регулирање на циклусот,ги земам 10 дена (од 16-26ден) и обично ми доаѓа 28/29ден, значи после 2-3 дена одкако ќе ги испијам
Последна промена: 11 Фев 2012 20:04 by biljann.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети dabroston 15 Фев 2012 10:29 #180768

 • beti 76
 • beti 76's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
da za zabremenuvanje. Prvo pocnav so Clomifen 5 dena, potoa 10 den od menstruzcijata primiv Pregnil inekcija, i posle toa pocnav so Dabroston. Se nadevam deka bidnalo nesto, bidejki doktorkata mi go precizirase i tocnoto vreme na prskanje na folikulot. Pa sega cekam.
Posle kolku dena od moznosta da sum ostanala bremena moze da mi utvrdi Testot za bremenost??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети dabroston 15 Фев 2012 11:24 #180776

 • betty boop
 • betty boop's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 77
 • Карма: 0
a mene doktorot mi gi prepisa koga mnogu me bolese stomakot za vreme na prvata bremenost i imav malo krvarenje
.
gif[/im
g][/url]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Таблети Dabroston во бременоста 25 Апр 2012 09:11 #196171

 • biljann
 • biljann's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Welcome to Bibkoland!
 • Теми: 857
 • Thank you received: 372
 • Карма: 28
Многу се изнервирав денес,отидов да го подигнам рецептот и по аптекиве со подбив ми рекоа-ха ха никаде нема да ги најдеш. Им ги преполовиле квотите од овој месец и сега можело да се подигне рецепт само од 1до 15ти.
И ми препорачаа или да си ги купам приватно за 700ден или да ги земам во Скопје, зошто тамо морало да ги има имало повеќен овинари-снимале па не смеело да ти речат нема
:zid: :zid: :zid:
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.