Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Kулинарски дилеми, проблеми, прашања и одговори

Ре: Слатки и колачи 07 Ное 2010 23:18 #69758

 • babysara
 • babysara's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 86
 • Thank you received: 11
 • Карма: 7
aj da ve prasam sakam da napravam nekoe tortule ama imam merak da go ukrasam so lokum i nekoi figuri. Dali znaete kaj mozam da nabavam lokum i nekoi drugi stvarcici za slatkarstvo. pozz
The administrator has disabled public write access.

Kулинарски дилеми, проблеми, прашања и одговори 31 Дек 2010 02:19 #97354

 • Ane M
 • Ane M's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 355
 • Thank you received: 46
 • Карма: 13
Овде ке прашам,зошто незнам каде да пишам :fijuk:
Имам рецепта,сакам да ги правам рафаело бомбиците,а не најдов млеко во прав,па дали може да го искористам аптамил 1 од ќерками зошто веќе не го пие :) Или ако некој знае каде има млеко во прав да купам. Ви благодарам
<a href="lilypie.com/"><img src="lb2f.lilypie.com/2AXYp1.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie Second Birthday tickers" /></a>
The administrator has disabled public write access.

Kулинарски дилеми, проблеми, прашања и одговори 31 Дек 2010 02:28 #97357

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
 • Карма: 11
ami ane vo vero ima mleko vo prav sigurno. i toa na raftovite kade stoi kafeto kako ness, jakobs...
The administrator has disabled public write access.

Kулинарски дилеми, проблеми, прашања и одговори 31 Дек 2010 02:31 #97358

 • Ane M
 • Ane M's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 355
 • Thank you received: 46
 • Карма: 13
А бе многу сум заборавена,денес бев во веро и не проверив,а синоќа пазарев во Тинех и немаше.Кукличка сигурна ли си дека е тоа тоа :)
<a href="lilypie.com/"><img src="lb2f.lilypie.com/2AXYp1.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie Second Birthday tickers" /></a>
The administrator has disabled public write access.

Kулинарски дилеми, проблеми, прашања и одговори 31 Дек 2010 02:43 #97360

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Mozesh slobodno so aptamil,jas gi pravev so HIPP 3 :)
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ane M

Kулинарски дилеми, проблеми, прашања и одговори 31 Дек 2010 02:57 #97367

 • Ane M
 • Ane M's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 355
 • Thank you received: 46
 • Карма: 13
Dali se vkusni, da ne imaat cuden vkus
<a href="lilypie.com/"><img src="lb2f.lilypie.com/2AXYp1.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie Second Birthday tickers" /></a>
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kулинарски дилеми, проблеми, прашања и одговори 31 Дек 2010 14:07 #97505

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Пробај го прво Аптамилот на вкус дали ќе ти се допадне, оти не е баш многу вкусен. од други што имам слушано, Аптамилот е со најнеубав вкус од адаптираниве млека.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ane M

Ре: Kулинарски дилеми, проблеми, прашања и одговори 31 Дек 2010 16:06 #97533

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
 • Карма: 11
pa Ane sigurna sum :zelen:
pokraj kafeto ima postaveno i mleko vo prav dokolku sakas takvo mesto svezo vo kafeto :blink: :laugh:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ane M

Ре: Kулинарски дилеми, проблеми, прашања и одговори 31 Дек 2010 20:18 #97624

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
kukulicka toa sto stoi pokraj kafeto ne e mleko vo prav. Toa e krema za kafe vo prav. Sosema drug vkus ima i so pogolema maslena vrednost od mlekoto.
ISto ima i drugi aditivi. Jas ne bi go stsavala vo kolaci pogotovo ako istite treba da se prigotvat termicki.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kулинарски дилеми, проблеми, прашања и одговори 31 Дек 2010 20:21 #97625

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
 • Карма: 11
mmmmm :emm: ne sum znaela :zelen:
ok :gp:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kулинарски дилеми, проблеми, прашања и одговори 31 Дек 2010 20:52 #97633

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Можеби во меѓувреме си ги направила колачите, ама јас со адаптирано млеко не би ги правела ни под разно:ne: Не аптамилот, не нан, не не знам кое да е, има посебен специфичен вкус и не би ги правела со него.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kулинарски дилеми, проблеми, прашања и одговори 04 Јан 2011 21:29 #98721

 • Ane M
 • Ane M's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 355
 • Thank you received: 46
 • Карма: 13
Еве да пишам за колачите мои рафаело кој ги направив со аптамил млекце,и искрено не излегоа така лоши.Точно е дека има малку поинаков вкус,ама и вака се убави :)
<a href="lilypie.com/"><img src="lb2f.lilypie.com/2AXYp1.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie Second Birthday tickers" /></a>
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kулинарски дилеми, проблеми, прашања и одговори 04 Јан 2011 21:46 #98725

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Кога продававме адаптирани млека често се случуваше да им помине рокот и обавезно од нив правев рафаело бомбици. Имам правено од Hipp, Bebimil и.т.н. Секогаш имаа супер вкус :laugh:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: kalinche70

Ре: Kулинарски дилеми, проблеми, прашања и одговори 05 Јан 2011 03:52 #98779

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Pa neli adaptiranoto mleko na sobna temperatura e dobro do cas dva neli posle toa netreba da se konzumira....dali istoto vazi i za kolaci koga se pravat??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kулинарски дилеми, проблеми, прашања и одговори 05 Јан 2011 04:26 #98797

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Taka pisuva za da ne se kontaminira vo dopir so nesto ili na mnogu toplo ako stoi da ne skisne(sepak e za bebence)...inaku vrska nema deka za dva saati se rasipuva;)
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kулинарски дилеми, проблеми, прашања и одговори 05 Јан 2011 05:10 #98825

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
Jasobicno rafaeloto gi pravam so ova mleko na Nestle , nekako mi e povkusno od obicnoto
[img size=320x310]www.spicesofindia.co.uk/acatalog/Nestle-...-Milk-Powder-Big.gif[/img]


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bubamara

Ре: Kулинарски дилеми, проблеми, прашања и одговори 16 Јан 2011 03:36 #102309

 • Nin
 • Nin's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Majka!!!!
 • Теми: 172
 • Thank you received: 40
 • Карма: 3
Dali moze da se koristi soinoto mleko vo prav na Vitalia? Ona so vanilin vkus e vkusno, no dali e dovolno dobra zamena za vo kolaci? hm...
Последна промена: 16 Јан 2011 03:36 by Nin.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kулинарски дилеми, проблеми, прашања и одговори 16 Јан 2011 03:44 #102313

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
Mislam deka moze.Zosto da ne koga nekoi pravat kolaci od mleko vo prav za doencinja neznam zosto ne bi mozelo so soino mleko ako veke znaes deka e vkusno.


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
Последна промена: 16 Јан 2011 03:45 by Elijana.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба рецепта 19 Јан 2011 02:57 #103115

 • Nin
 • Nin's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Majka!!!!
 • Теми: 172
 • Thank you received: 40
 • Карма: 3
Gledav na bebemagazin, nutricionist za trudnicite rece deka treba da jadat morska hrana i leneno maslo kako izvor na Omega3, no ne su koristela leneno maslo vo ishrana: kako preliv vo salati ili se dodava vo gotveni jadenja? Ima li nekoj koristeno leneno maslo kako zamena za soncogledovo ili maslinovo? Dali e termostabilno? Smee li da se potpzhuva na nego?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба рецепта 19 Јан 2011 04:04 #103122

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Jas koristam leneno maslo poradi Omega 3 (bidejki decata mi se alergichni na riba i ne smeat da primaat ribino maslo).Leneno stavam vo salata ili vo ruchekot koga e veke gotov.Znachi ne se przi vo nego i ne se vari
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kулинарски дилеми, проблеми, прашања и одговори 23 Јан 2011 18:22 #104904

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
зедов да правам крофни и на крај ми текна дека заборавив да ставам масло во тестото во рецептот пишеше 50 мл што мислете ќе бидат утнати ??

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kулинарски дилеми, проблеми, прашања и одговори 23 Јан 2011 20:05 #104962

 • betavitevit
 • betavitevit's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 193
 • Thank you received: 96
 • Карма: 7
Девојки,каде купувате кафеав шеќер и колку пари е килограм?Благодарам
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kулинарски дилеми, проблеми, прашања и одговори 24 Јан 2011 04:55 #105143

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Во Супер Тинекс е 76 ден. половина килограм на Виталија (имаат 3 вида кафеав шеќер)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: betavitevit

Ре: Kулинарски дилеми, проблеми, прашања и одговори 31 Јан 2011 19:10 #107751

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
 • Карма: 14
На пакувањето од интегралниот ориз пишува дека треба да стои 10 часа во вода пред да се вари. Ова мора или се едно е ако се свари одама како обичниот?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kулинарски дилеми, проблеми, прашања и одговори 31 Јан 2011 19:27 #107758

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Jema, taka pisuva zasto vo sprotivno orizot kje bide mnogu trvrd , pa kje mora da go varis so saati i saati ...No, ako ne sakas da go cuvas vo voda da nababri, togas stavi go da se vari vo ekspres lonec ( kolicina - na pr. edna solja oriz , dve, dve i pol, otprilika solji voda ) i za eden cas - gotovo :OK:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: anusska, Roma

Најново на форумот