Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Рецепти за машина за леб

Рецепти за машина за леб 01 Окт 2010 23:05 #57123

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2981
 • Thank you received: 1371
 • Карма: 60
Тешко да се најде вистинскиот рецепт, погоден во се. Јас испробав неколку и за сите морам да кажам дека се добри. Единствена мана им е тоа што не содржат доволно сол за мој вкус.

Еве ги моите пробани рецепти:
Пченкарен
1 1/3 cup топла вода
3 tbs зејтин (јас ставам маслиново)
1 tbs шеќер
1 1/2 tsp сол
3/4 cup пченкарно брашно
3 1/4 cup бело брашно
1 1/2 tsp сув квасец
Програма: стандард за 1 kg леб.

Бел леб
1 tsp сув квасец
520 gr бело брашно
2 1/2 tbs шеќер
2 tsp сол
2 tbs путер
200 ml mleko
160 ml вода
Програма: Бел леб/Француски леб за 1 kg.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
Последна промена: 01 Окт 2010 23:08 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рецепти за машина за леб 02 Окт 2010 03:51 #57195

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
bravo emi za temava.aj kje gledam utre da sednam pa da pisam nekoja recepta.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рецепти за машина за леб 12 Ное 2010 06:40 #71507

 • Red Anja
 • Red Anja's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 86
 • Thank you received: 20
 • Карма: 0
Zar ne doaga sekoja kupena masina za pravenje leb so recepti? Imam kup recepti ama me mrzi da pisuvam vo momentov ,a i taka site recepti treba da se prilagodat kon razlicni masini.Na primer za panasonik masinata koja jas ja imam mozete da najdete recepti vo pdf na nivniot sajt.
Life is an ocean, love is a boat, in troubled water, it keeps us afloat.
Do not regret growing older, it is a privilege denied to many.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рецепти за машина за леб 12 Ное 2010 16:20 #71627

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
И јас мислев дека секоја машина има еден куп рецепти со неа..:wtf: Уф колку сакам таква машина, купувам штом излезат нешто екстра пари по дома :) А може ли да ми ги кажете вашите искуства со различните брендови на машини? Многу ги има и навистина не знам кој е критериумот која да се купи и која е арна а која не!?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рецепти за машина за леб 12 Ное 2010 17:04 #71675

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2981
 • Thank you received: 1371
 • Карма: 60
Рецептите идат со машината, но не се баш секогаш прилагодени на нашиот вкус и намирниците ги нема да се купат кај нас. Искрено од тие рецепти само еден имам направено, т.е. два. Можам да кажам дека тие рецепти се скоро неупотребливи :poimnemam:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
Последна промена: 12 Ное 2010 17:04 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рецепти за машина за леб 14 Ное 2010 06:49 #72252

 • Red Anja
 • Red Anja's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 86
 • Thank you received: 20
 • Карма: 0
AVAO jas veke 4 godini ja imam panasonik masinata i prezadovolna sum.Definitifno opravdani se parite za nea dadeni.Decava isklucivo jadat domasen leb i pecam nekolku pati nedelno.Masinata ima program za brzo pecenje od 1h i 50 min a i odlozeno pecenje do 13 h sto e super ako sakas nautro da te ceka toplo lebce.Ima poveke programi- za obicno lebce,crno,integralno,francusko,
italijansko,sendvic leb,bez gluten,testo i za kolacinja.Modelot go izbrav spored rejtingot sto go procitav na internet.
Emilija jas gi pravam receptite od knigata i super izleguvaat.Ne stavam seker nikogas iako receptot go bara toa.Sol sekako mozes da dodades poveke ako sakas.Neznam samo knigata so recepti koja vi doaga dali e prilagodena za lokalen makedonski pazar.Navistina e vazno brasnoto sto se preporacuva od proizvoditelot i kvasecot.Za drugite sostojki i jas zamenuvam ako nesto nemozam da najdam.Eve od mene nekoi recepti ako moze da gi iskoristite

Tomato Foccaacia -sredna golemina program za belo lebce

kvasec 3/4 tsp-mala lazicka
belo brasno 400 g
seker 1 tsb
salce,sok od patlizan 150 ml
voda 120 ml
bilo kakvi maslinki iseceni na pola 50 gr
suvi patlizani koi retko gi naogam a i ne gi stavam 50 gr
Maslinkite i suvite patlizani se stavaat vo dispanzerot za orevi a ako go nemate za 5 min od kako ke pocne masinata.

Pica lebce,sredna golemina/program za belo lebce

kvasec 1/2 tsb
belo brasno 400 gr
seker 1tbsp
puter 15 g
mleko vo prav 1 1/2 tbsp
sol 1 tsb
origano 2 tsb
voda 280 ml
peperoni salama sitno seckana/jas eksperimentiram 75 gr
maslinki seckani 50 gr
Salamata i maslinkite se dodavaat vo dispanzerot na samiot pocetok pred da ja uklucite, a ako go nemate dispanzerot 5 min od koga ke pocne da raboti masinata.

Seeded bread,golemo lebce,program za bel leb ili na timer

kvasec 1 tsb
belo brasno 500 gr
seker 1 tbsp
puter 25 gr
mleko vo prav 1 1/5 tbsp / jas i ne go stavam
sol 1tsp
voda 350 ml
susam 2 tbsp
semki od tikva 1 1/2 tbsp
semki od soncogled 1 1/5 tbsp
Susamot i dvete vrsti semki se stavaat vo dispanzerot za semki ili ako go nemate 5 min odkako ke pocne masinata.Ovoj recept mi e omilen.
Life is an ocean, love is a boat, in troubled water, it keeps us afloat.
Do not regret growing older, it is a privilege denied to many.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: AWAO

Ре: Рецепти за машина за леб 14 Фев 2011 22:41 #112718

 • defektolog
 • defektolog's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Pozdrav Emilija, Vi blagodaram za receptot so pcenkarnoto brasno.Go probavme i izleze super.Nikako ne ni se pogoduvase lebot vo masinata.Pravevme milibrod i izleze mnogu ubav. pozzz...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рецепти за машина за леб 15 Фев 2011 00:02 #112745

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5139
 • Thank you received: 2408
 • Карма: 111
Jas denovive zdravje ke se pustam vo soping po masina za leb, ama ajde vie iskusnite pisete nekoja recepta za integralno lepce :)
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рецепти за машина за леб 15 Фев 2011 04:05 #112815

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
majsi,jas si kupuvam vekje odnapred spremna smesa i ete ti lepce.ima povekje vrsti integralno so semki od tikva,len,soncogled i uste nekolku drugi tipovi na delikatesni brasna.samo dodavas voda.gi zemav direktno od uzvonikot ama nekoj spomna deka pocnale od N.G. po marketive da gi prodavaat.provereni se vo smisla na kvalitet i sigurnost,germanski brend.aj da go pobaram linkot

www.friessinger-muehle.de/

www.biokorn.eu/

paracelzius e uvoznik.
Последна промена: 15 Фев 2011 04:12 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi

Ре: Рецепти за машина за леб 15 Фев 2011 18:07 #113036

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
И ние имаме од пред извесно време пекач и презадоволни сме! Лепче како од времето... Е сега околу рецептите. И јас си мислам дека дефинитивно зависи од машина до машина. Нашата е Беко. Моите имаат друг вид и нивните рецепти се сосема различни.

Е сега нашата смешна одисеја. Првиот пат лебот испадна голем колку една кришка (2 цм), од надвор корка фина, внатре жив :wtf: :wtf: :wtf: Вториот пат, правеше мм демек јас нешто да не сум ја утнала работава, испадна голем убав, внатре жив :wtf: И така за трет пат му викам на мм: дај ти прво докторирај, па да се дрзнеме да правиме леб, очигледно не сме доволно паметни за пекачов :zelen: И ги исконсултиравме моите (со повеќегодишен стаж со пекач по дома) и проблемот бил следниов:

Редослед на ставање продукти:

1. вода
2. сол
3. брашно
4. квасец

и готово. Ова зборувам за обичен бел леб.
А спооред нашето оскудно упатство во пекачот (или производителот или преведувачот имаат сериозна утка), прво бразшно, па сол, па квасец, па вода! Значи се обратно...

Финтата: солта се става во водата за да се раствори унбаво. Па се става брашното, па одозгора квасецот, којшто НЕ смее да дојде во допир со солта, инаку ко да не си го ставил. Ние воопшто не ставаме шеќер(го има во рецептот) ниту путер/масло. И лебот е душа :)

Финта бр.2: морате да ги мерите состојките на вага, во спротивно лесно се прават утки...и 30 гр +/- наводно можат да ја утнат работата.

Пријатно печење :poimnemam:
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рецепти за машина за леб 18 Фев 2011 00:15 #114054

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
 • Карма: 9
Машината за лепче ја имам веке 7,8 години-Panasonik SD 253.
Презадоволна сум,т.е бев,зашто ја користев порано,а откога се вратив во МК,си ја земав овде ама не сум направила ништо.Заедно со неа имаше и рецепти..Скриптата со рецепти ми остана во UK,а ја памтам само рецептата за црно лепче:

1 мала лаж.квасец
2 мали лаж.сол
1 голема лаж.шекер
200гр.бело брашно
200 гр.ржово брашно
300 гр.млеко,300 гр.вода(или само 600 гр.вода,без млеко)
25 гр.улје
семенки по желба(сончоглед,ленено семе,семки од тиква,сусам...)вкупно 3,4 лаж
You make me happy
Последна промена: 18 Фев 2011 00:16 by TIFANI.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рецепти за машина за леб 18 Фев 2011 06:15 #114211

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Tifani, сигурна си за количината на брашно и вода во рецептов? 400 брашно и 600 вода? Обично вода се става скоро половина помалку од количината на брашно (600 бр со 320 вода, 450 бр со 270 вода...), а овој сооднос не верувам дека се менува повеќе од 20-30 мл по рецепт :ne:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: TIFANI

Ре: Рецепти за машина за леб 21 Фев 2011 00:48 #115075

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Денес конечно прв пат го пробав пекачот и сосема успешно како за прв пат
Правев француско лепче, ама за малку ќе ја утнев работата
Имено со пекачот има чашка - дозерка и читам јас за векна од 750 г 4 1/2 чаши брашно. Ама кога отидов во кујна, гледам на чашката на пола пишува 1 cup. И ајде одново мерење, па бидејќи го измешав квасецот во брашното, додадов само уште малку и правев векна од 1350 г :laugh:
се додаваат 3 лажици шеќер ( и за ова има лажичка дозерка од едната страна голема од другата мала) 2 лажички сол, масло мислам дека беше 3 лажички, вода околу 450 мл.
И ставив се со ред (брашното со квасецот на крај)
Почна да меси,па да стасува, ама ја утнав мислев грешно сум вклучила, па го вратив од почеток :zelen:
и пак месење и стасување....
битно на крај лепчето испадна прекрасно
доказ


Attachment lepceSmall.jpg not found

„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 21 Фев 2011 01:04 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, TIFANI, Majsi, Nataly, Molly

Ре: Рецепти за машина за леб 21 Фев 2011 00:59 #115076

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
ajde i jas da se pofalam :)
Последна промена: 21 Фев 2011 01:03 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Mama Ane, Thatcher, TIFANI, redsonja and this user have 5 others thankyou

Ре: Рецепти за машина за леб 21 Фев 2011 14:24 #115281

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
 • Карма: 9
AVAO wrote:
Tifani, сигурна си за количината на брашно и вода во рецептов? 400 брашно и 600 вода? Обично вода се става скоро половина помалку од количината на брашно (600 бр со 320 вода, 450 бр со 270 вода...), а овој сооднос не верувам дека се менува повеќе од 20-30 мл по рецепт :ne:

Точно АVАО,веднаш отидов по рецептата да проверам,грешка сум,само сум им ги сменила местата на водата со брашното.
Значи:
1 мала лаж.квасец
2 мали лаж.сол
1 голема лаж.секер
200 гр.вода + 200 гр млеко(или може само 400 гр.вода,без млеко)
300 гр.бело брашно
300.гр.ржово брашно
25 гр.улје
You make me happy
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: AWAO

Ре: Рецепти за машина за леб 10 Окт 2011 08:15 #158394

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Гледам Sanja се пофали во 'Добив подарок' за машината за леб :)Со здравје да си се служиш!
Може да пишеш кој модел, или некој друг да подели искустvо?
И јас сум за купување ама ич не знам ништо за овие машини па ми е страв да донесам одлука која да ја земам. Моментално ја гледам оваа:
www.amazon.de/Philips-HD9020-40-Collecti...id=1318248574&sr=8-2
Има добри критики на Амазон, ама тоа не е секогаш за верување...
Последна промена: 10 Окт 2011 08:17 by Cize.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Marge

Ре: Рецепти за машина за леб 10 Окт 2011 08:44 #158398

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3165
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Пекачот ми е на Moulinex, само во моментов не знам кој точно модел, треба да проверам. Има 12 програми, а може да се пече леб од 750 гр и 900 гр.
Вечер сакам да правам сефте лепче, едвај чекам :P Да не бидам ОТ, откога ќе го направам лебот ќе споделам рецепт и слика :roll:
Последна промена: 10 Окт 2011 08:47 by Marge.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika, Cize

Ре: Рецепти за машина за леб 10 Окт 2011 09:22 #158403

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Jas imam na kenwood kako ovoj na slikata samo e celiot bel i modelot e BM250/BM350. Mnogu sum zadovolna, nekogas mi se faka da pravam leb sekoj den nekogaos na 2 dena. Go pravam i blagiot leb za koj ima recept, no jas sekogas dodavam i nesto plus kako suv grozje, a istoto go pravam i so obicniot leb, primer stavam susam, nekogas semki od soncogled. Sekogas upotrebuvam Strog Brown brasno dosega se pokazalo najdobro.


The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cize

Ре: Рецепти за машина за леб 10 Окт 2011 10:33 #158419

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2981
 • Thank you received: 1371
 • Карма: 60
Ај да ја напишам мојата универзална рецепта за леб

1 cup вода
1 tbsp шеќер
1 tsp сол
2 tbsp путер
2 1/2 cup брашно
2 tsp сув квасец

наместо само со вода ставам пола вода, пола млеко, 1/2 cup брашно заменувам со ржено и наместо путер ставам маргарин. Ова е за 1 kg леб, стандардна програма. Немам утка со рецептава.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рецепти за машина за леб 11 Окт 2011 02:23 #158495

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5139
 • Thank you received: 2408
 • Карма: 111
Emi aj please ako sakas ova se po gramovi da go napises.
Mene caskata od masinata mi e puknata i ne mozam so neze merka da zimam, a lazickite sto idat trtlata si igrase so niv i sega nikade mi gi nema :poimnemam:
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рецепти за машина за леб 11 Окт 2011 05:44 #158507

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2981
 • Thank you received: 1371
 • Карма: 60
Emilija wrote:
1 cup вода = 250 ml
1 tbsp шеќер = 15 ml
1 tsp сол = 5 ml
2 tbsp путер = 28 gr
2 1/2 cup брашно = 362.5 ml
2 tsp сув квасец = 10 ml

Повели Majsi. Ти врши работа вака?
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi

Ре: Рецепти за машина за леб 11 Окт 2011 08:29 #158531

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Inace eve vi recep za leb, jas vaka go pravam sekojdnevni i nema utka.
Za 1 kg leb:
380 ml voda
1 i 1/2 tbsp maslo
600 gr brasno, jas stavam strong brown sum stavala i drugo taka da nema vrska kakvo ke stavite
2 tbsp mleko vo prav, sega go pravam bez mleko zaradi Metodija i nema razlika
1 i 1/2 tsp sol jas stavam od oko
4 tsp seker, jas stavam kolku i sol
1 i 1/2 tsp suv kvasec, jas stavam nesto pomalku od paketceto (neli mali se paketcinjata)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рецепти за машина за леб 11 Окт 2011 10:59 #158541

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5139
 • Thank you received: 2408
 • Карма: 111
Emilija wrote:
Emilija wrote:
1 cup вода = 250 ml
1 tbsp шеќер = 15 ml
1 tsp сол = 5 ml
2 tbsp путер = 28 gr
2 1/2 cup брашно = 362.5 ml
2 tsp сув квасец = 10 ml

Повели Majsi. Ти врши работа вака?

Fala ti Emi :hug:
Inaku samo edno podprasanje: samo za vodata e ml drugoto se ostanato se gramovi taka?
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рецепти за машина за леб 12 Окт 2011 02:46 #158601

 • lela
 • lela's Avatar
 • Offline
 • junior
 • BOG CE UVJEK SVAKOM DATI;SAMO TREBA VJEROVATI...
 • Теми: 549
 • Thank you received: 222
 • Карма: 12
Majsi pisuva na casata od masinata vaka cup ili tsp.Mojata masina ima i kniga so recepti,ama vo pocetokot i pravev sega odamna nemam napraveno,jas lep ne jadam a za mm kupuvam.Inaku imam recept i za so semenki pa ako sakas mozam da ti pisam.
i tako bi točkica, iz točkice naraste graškić, iz graškića oraščić, iz oraščića kruškica, iz kruškice dunjica, iz dunjice lubenica, a iz lubenice naša mala bebica :love:

...http://
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi

Ре: Рецепти за машина за леб 12 Окт 2011 02:55 #158607

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5139
 • Thank you received: 2408
 • Карма: 111
Fala Lela, mozes da pises :)
Inaku jas pisav nekoj post nanazad deka caskata od masinata mi e puknata i nema sasni da zemam merka so neze, a i lazickite mi gi izgubi trtlata. Zatoa baram vo ml i gr ako moze da se pisat receptite :poimnemam:
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот