Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Слатки и колачи

Ре: колачи 21 Дек 2010 16:17 #92007

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Eve recept za uste edni posni kolaci. Brzi i vkusni:


tijesto
* 250 g brašna
* 250 g oraha
* 250 g šećera
* 250 g margarina
* 2 žutanjka
nadjev
* čokolada, linolada ili pekmez

Sve sastojke zamjesite skupa, te ostavite pola sata u frižderu da se tijesto stegne.
Oblikujete malene kuglice i slažite u protvan na papir za pečenje.
Na svakoj kuglici utisnite malu rupicu (rupica bi trebala biti cca debljine olovke).
Stavite peći na 15tak minuta na 150°C.
Računajte na to da će se kuglice malo spljoštiti tjekom pećenja te napravite dovoljan razmak između njih kako se ne bi spoji.

Od ove količine tjesta trebali bi dobiti 4 protvana za ispeći.

Što manje kuglice radite, to će biti ljepši kolačići.

Kad se kolačići ohlade, napunite ih rastopljenom čokoladom, pekmezom, linoladom ili čime već želite ;)
Umjesto oraha. u tijesto možete staviti i bademe ili lješnjake ili kombinirati svega po malo.
Sastojci

Prezemeno

edit: Vo receptava ima 2 zolcki, treba so nesto da se zamenat za da bidat posni kolaci :laugh: Nekoja poiskusna domakinka neka dade ideja :)
I da, mislam deka treba da se pecat na 180 stepeni.
Последна промена: 21 Дек 2010 16:20 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ми треба рецепта 21 Дек 2010 19:59 #92158

 • betavitevit
 • betavitevit's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 193
 • Thank you received: 96
 • Карма: 7
sunset wrote:
Mi treba recepta za Jadro oblanda,po moznost isprobana.Najdov nekoi na net ama neznam kakvi se.Sinko ima probano na gosti i mi bara da mu pravam,mu se dopadnale mnogu
1 пакување обланди
1 фил-1 маргарин
200гр прав шеќер
1 ванила
6 жолчки-се заедно се мати

2 фил-6 белки
200 гр прав шеќер
1 ванила
200 гр еурокрем
300 гр мелена плазма-се мати се заедно

Се филуваат обландите прво со жолтиот фил па со кафеавиот.Се сечат по желба.
Испробани ми се многу се вкусни.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: EckaGj, Sunset

Ми треба рецепта 29 Дек 2010 19:08 #96723

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Имам многу убава рецепта

Чоколадна торта

Прво се прави филот
се топи 200 г чоколадо со 3лажици какао и 100 мл вода. малку се лади
матиш 1 маргарин со 250 г прав шеќер. Му додаваш 8 жолчки и топеното чоколадо. Ако сакаш екстракт од чоколадо или ванила . И го ставаш во фрижидер.

Потоа го матиш тестото
8 белки се матат со 100 г шеќер, им се додаваат 8 лажици презла или мелени бисквити и 5 лажици од филот, едно лажиче пециво. се става да се пече во правоаголен плех обложен со хартија за печење или премачкан само со маргарин. Се пече на појако и не се отвора рерната.

кога ќе биде готово, се лади тестото, се сече на три ленти, се филува и се става пак во фрижидер да се стегне. се декорира по желба. јас најчесто декорирам со рендано чоколадо
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 29 Дек 2010 23:10 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bubale23

Ми треба рецепта 30 Дек 2010 02:41 #96897

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
analija wrote:
zenski aj pomos sakam za nova godina da pravam cokoladna torta ama mi treba recepta pa ako moze da mi kazete nekoj recept vi blagodaram:)

јас имам ваков рецепт и е многу вкусна

Чоколадна торта

фил тој се припрема прв
200 мл.млеко
350 гр шеќер
100гр какао
100гр чоколадо

ова се заедно се става да зоврие и да врие со постојано мешање околу 10-15тина минутки.
Потоа се остава да се излади убаво па се додава 1/2маргарин и 9 жолчки и убаво се бие со миксер.

пaндиспања
9 белки се бијат убаво без шеќер па се додава
200гр шеќер , лажица по лажица и се бие убаво
потоа се додаваат
4 лажици гриз
4 лажици презла
4 лажици од филот
Се меша убаво со жица за матенје или со лажица и се турва во плех од рерна на хартија и се печи.
Откако се испечи се сечи на три ленти и се филова со филот.
Се декорира по желба.

НА ЗДРАВЈЕ :OK:


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
Последна промена: 13 Мај 2012 12:31 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, bubale23

Ми треба рецепта 30 Дек 2010 02:52 #96904

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
Еве и еден ЧОКОЛАДЕН КОЛАЧ без јајца

1/2 литар јогурт
2 шољи шеќер
2 шољи брашно
1/2 шоља масло
2 лажици какао
1 пециво
1 лажичка сода бикарбона
(може да се додаде канела или рум по желба ама и не мора)

Се заедно се меша со жица за матење или со лажца и се печи во тавче коцкесто бр.38-40

Прелив
200 мл млеко
1 лажица какао
8-10 лажици шеќер
200 гр.чоколадо
1 маргарин
Се заедно се топи на тивок оган постепено и се турва над кексот .
Млак кексот млак преливот и се остава неколку часа убаво да се здрви.
Јас го оставам преку ноќ.

Многу е вкусен баш како чоколадна торта.


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bubale23

Ре: Слатки и колачи 05 Јан 2011 13:31 #98863

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
saligrem
poveli recept za kokos kolaci

250gr seker
voda kolku samo da go pokrie i se vari
koga ke zovrie se trga nastrana pa se dodavaat:
1 margarin
250gr kokos
250gr meleni biskviti
Se mesa ubavo da se izednaci smesata.
Se pravat formi po zelba pa se prelivaat so rastopeno cokolado.

Vo slucajot so sneskovcite, mozes da gi prpelkas vo kokosovo brasno. :OK:


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба рецепта 18 Јан 2011 16:39 #102954

 • betavitevit
 • betavitevit's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 193
 • Thank you received: 96
 • Карма: 7
Anna Molly wrote:
Девојчиња ми треба испробана рецепта за руски капи.
Имам јас една рецепта ама некако не ја погодувам, никако кексот(пандишпанот) не ми успева :mdf:
Читав по нет, ама не сакам да испробувам, сака некоја веќе испробана :OK:
РУСКИ КАПИ
4 јајца
4 лажици шеќер
4 лажици брашно
1 лажица какао
пола пециво
се пече во четвртаст плех и се сечат крукчиња со чаша

фил
500 мл млеко
300 г шеќер
6 лажици густин
1 ванила
ова се пригутвува како пудинг

се мачкаат по 2 кругчиња исто и од страните се мачкаат,се валкаат во кокос.Одозгора се мачкаат со стопено чоколада и се ставаат шарени трошки.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Molly

Ре: Ми треба рецепта 18 Јан 2011 16:44 #102958

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
pipii wrote:
mi treba recept za rafaelo bombicite
Состојки:

200 гр. шеќер
100 мл. вода
200 гр. млеко во прав
100 гр. лешници
125 гр. маргарин
80 гр. кокосово брашно (плус за валкање)

Цена: 300 ден.

Количина: 25-30 парчиња

Инструкции:

Во тенџере ја ставаме водата и го ставаме тенџерето на оган. Почнуваме да мешаме со жицата за матење и во тенџерето го додаваме шеќерот. Непрекинувајќи со мешањето во тенџерето го додаваме маргаринот. Откако маргаринот ќе се растопи го тргаме тенџерето од оган и го ставаме на работната маса. Повторно мешаме со жицата за матење и во тенџерето го додаваме млекото во прав и кокосовото брашно. Мешаме со жицата за матење додека смесата не се соедини. Тенџерето со смесата за рафаело бомбиците го ставаме во замрзнувач (1 час) за да се стегне смесата. Потоа со раце земаме од смесата, ја расплескуваме и на средината ставаме еден цел лешник. Со раце ја формираме бомбицата во големина на орев и ја валкаме во кокосово брашно. Вака подготвените бомбици ги редиме на чинија за сервирање.

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба рецепта 18 Јан 2011 16:48 #102960

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
pipii wrote:
mi treba recept za rafaelo bombicite
повели :OK:
Рафаело бомбици
250гр млеко во прав (јас користам Нидо од Нестле ти можеш по твој избор)
1 мало филџанче млеко
250 гр шеќер во прав
1/2 путер
100гр кокосово брашно
Се заедно се меша убаво и се загрева на многу тивко и постојано се меша додека се добие еднолична смеса.Се остава околу 2-3 часа убаво да се излади.Потоа се формираат бомбици и во секоја бомбица во средината се става по 1 цел лешник.на крај се валкаат во кокосово брашно(околу 100 грама кокосово брашно ќе ти треба).

:OK:


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
Последна промена: 18 Јан 2011 16:51 by Elijana.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба рецепта 18 Јан 2011 20:25 #103028

 • mirecv
 • mirecv's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 10
 • Thank you received: 1
 • Карма: 2
Испробани ,превкусни и без утка :)

Козји капи

5 јајца,400 гр. шекер се бијат убаво,се додава:
12 лажици млеко
250 мл. масло
2 лажици какао
400 гр. брашно
1 пециво, 1 ванила
се печи во плех од шпоретот, обложен со мрсна хартија
Фил 1/2 литар млеко,8 лажици шекер и 5 лажици нишесте се вари како крем,и во изладено се додава 1 маргарин изматен со 250 гр. шекер во прав.
Се сечи со чашка пандишпанот,секое крукче се сечи на половина со нож и се филоваат по две,едно врз друго( без притискање)од страните се мачкаат со малку фил и се прпелаат во 200 гр.кокос.
А горе се става глазура од 1 чоколадо и 3-4 лажици масло растопено на пареа.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Molly

Ре: Ми треба рецепта 28 Јан 2011 04:42 #106748

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
jasmina 25 wrote:
aj pisete nekoj fil za torta so biskviti planiram da pravam red biskviti red fil...

повели јасмина25 имам две рецепти, ке ти ги напишам двете па ти одбери си која сакаш ;)

Чоколаден фил за бисквит торта
200гр чоколадо се топи и се остава малку да се подолади.
1 марггарин(путер) се бие со 200 гр шеќер во прав па се додаваат 4 жолчки и се бие убаво.
4 белки се бијат со 50 гр.шеќер во прав .
Сите три дела се соеднинуваат заедно во еден фил и со овој фил се мачкаат бисквитите(околу 500 гр бисквити) претходно натопени во млеко.Се реди ред бисквити ред фил.

Хопла
6 јајца се бијат прво жолчките па белките со 12 лажици шеќер .
Настана се бие хоплата (1 литар хопла).
кога ке се згусни се меша со избиените јајца .
Бисквитите(околу 1 кг) се потопуваат во млако млеко со капучино(2 кесички капучино растворени со 1 шола млеко) се филоваат со филот ред бисквити ред фил


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слатки и колачи 28 Јан 2011 05:09 #106757

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
mama ana wrote:
Ke moze nekoj da mi pise recept za krem pita?

Крем пита

состојки:
За падниспања:
3 јајца
3 лажици шеќер
3 лажици брашно
1/2 пециво

за фил:
5 јајца
2 пудинзи од ванила
14 лажици шеќер
1литар млеко
1 крем фикс

Се бијат белките па се додаваа шеќерот , се бие убаво па се додаваат жолчките , се бие и на крај се додава брашното и пецивото и убаво се меша.
Се турва во коцкесто тавче или плех , намрсен и набрашнет и се печи 10-15 минути на 220 степени.
Потоа се дели кората(по дебелина)на 2 кори и горната кора се трга на страна и се сечи на големи коцки.

Фил:
Во 200мл млеко се раствараат жолчките и пудингот.Во останатото млеко се става шеќерот и кога ке почне да врие се додаваат растворените жолчки со пудингот и се вари да се згусни.
Белките се бијат убаво со миксер па се турваат во подоладениот(млак) фил(пудинг).
Се додава крем фиксот и се мати со миксер додека да се излади скрос.
Во тавчето се става долната кора над неа се турва филот и најгоре се редаат коцките од горната кора .По желба најгоре се посипува шеќер во прав .


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mama ana

Ре: Ми треба рецепта 18 Фев 2011 00:48 #114064

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Јас имам правено ама одамна шампити - се вари шербет од неколку лажици шеќер со вода колку да го прекрие. се лади.
се матат белките и се додава полека од оладениот шербет. како се мати, така се зацврстува.
од жолчките можеш со малку брашно и пециво да изматиш тестенце, да го испечеш во плех и над него да го нанесеш кремот од белки.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 13 Мај 2012 12:56 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: anastasova

Ре: Слатки и колачи 28 Фев 2011 20:06 #117961

 • baby29
 • baby29's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 58
 • Thank you received: 49
 • Карма: 8
LETEN KOLAC SO JAGODI


8 belki,1 mala laz.ocet,400gr.seker
Fil:8zolcki,200gr.seker vo prav,300gr.melen biskvit,1margarin,100mil.mleko,800gr.svezi jagodi.
2-3 kesi slag krem.
Belkite se matat so sekerot i ocedot i se pece kora na 150stepeni okolu25-30 min.Na korata se stava pola od filot vrz nego jagodite iseckani na pola i drugata polovina od filot i na kraj slag krem.Kolacot se stava vo frizder da se izladi i se sluzi laden.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слатки и колачи 01 Мар 2011 02:58 #118079

 • vetmedvesna
 • vetmedvesna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Life is short.Smile while you still have teeth.
 • Теми: 1887
 • Thank you received: 482
 • Карма: 10
КОКОС КОЦКИ СО СУВИ КАЈСИИ
150гр шеќер во прав,
150гр суви кајсии,
50гр путер,
150гр кокос,
250гр мелени бисквити, 100гр бело чоколадо,
1лимон,
75гр путер,
1,5 лажица топла вода,
100мл слатка павлака
Во тенџере ставаме 75гр путер и слатката павлака, се става на оган додека путерот не се стопи. Се трга од оган и се додава чоколадото, исецканите кајсии, кокосот и мелените бисквити.Добро се меша. Се става во правоаголен калап, претходно обложен со фолија и се лади.
На оган се топи 50гр путер, а потоа се додава пола лимон, претходно исцеден, па водата и шеќерот. Се меша добро.
Оладенот колач се вади од калапот, и се сечи на коцки.Секоја коцка со лажица се прелива со смесата и се наросува со кокос.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слатки и колачи 02 Мар 2011 15:16 #118512

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
 • Карма: 9
Mama Ane wrote:
Топло - ладен колач

3 јајца се матат со 170 гр. шеќер кристал
170 гр. путер се мати посебно
170 гр. чоколадо за готвење се топи на пареа,
се заедно се меша со лажица и се додава 100 грама брашно.

Специјални модли (тефлонски), премачкани со путер, се полнат отприлика до пола и се ставаат во добро загреана рерна да се печат одприлика 8-10 мин.
Се преклопуваат на тањир и се служат со топка сладолед. Кога ќе го боцнеш со лажиче од внатре тече врело чоколадо, ммммммм
Многу се добри и ако се здебелам не сум јас крива :)
Mama Ane vcera go napraviv ovoj kolac i super bese :OK: bas kako sto napisa tecese cokolado. Prvo ne znaev na kolku stepeni se peci dali na silno ama se snajdov.

Vcera od koga go napraviv vidov i na 4 sezoni go pravea samo vaka:

500 gr. cokolado
10 jajca,
125gr puter,
200gr.brasno,
300gr meleni orevi
Dodusa ova e dupla doza mozi i pola.
Puterot se topi so cokoladoto i se dodavaat vo prethodni izmatenite jajca i se dodava brasnoto i orevitw.
Dobar apetit !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба рецепта 03 Мар 2011 22:59 #119095

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
 • Карма: 9
PESOK TORTA:
800ml. mleko, 3 pudinzi i 14 lajci seker se varat i se ostavaat da se oladat.
1 margarin, 2 lajci seker vo prav i malku mleko (okolu cetvrt fildzan)se bijat.
Semesa se zaednoladno i se deli na 3 dela.
Vo prviot del se stava 150gr. biskviti meleni, vo vtoriot 150gr. kokos a vo tretiot 150gr. meleni orevi.Potoa gi stavas eden vrz drug.
Ova go nemam praveno ama pred nekoj den go zedov receptot od drugarkami taa postojano ja pravi kaj nea ja imam probano.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Vasidora, Chocolate

Ре: Ми треба рецепта 03 Мар 2011 23:09 #119097

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
 • Карма: 9
BAKLAVA SO KOKOS
1 pakovanje kori- 500gr.
Se bijat 2 belki so 300gr. seker. Otkako ke zgusni mu se dodava 500ml. kiselo mleko, 200ml. maslo, 200gr. kokos, i 1 pecivo i se mesa so raka.
Tavata se macka so margarin.
Se redat2-3 kori i se mackaat so filot pa pak kori..... i taka duri da se potrosi se. Naj gore ne se macka so fil.
Se seci baklavata na parcina i se peci na tivko prvo na 220 pa se namaluva na 180 stepeni.
Serbet: 600gr. seker, so 800ml. voda.
Baklavata topla a serbetot laden.
Ovaa sum ja pravela poveke pati i mnogu e vkusna i interesna bideki ne e klasicna baklava i ne e mnogu blaga .
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Chocolate

Ре: Ми треба рецепта 05 Мар 2011 16:37 #119604

 • milicka
 • milicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 266
 • Thank you received: 175
 • Карма: 3
cheesecake:

Za testoto:
125gr biskviti
75gr puter
Se blendiraat zaedno, a moze i da se kupi melena plazma pa samo da se izmesa
Se stava vo tavce i se pritiska ubavo da se napravi kako testence

Za fil
300 gr krem sir (na abc, moze i drug) na sobna temperatura, se mesa so
60 gr seker vo prav,
i vanilla, tecna edna lazicka, ili 1 vanilin seker
i malku sok od limon (okolu 1-2 supeni lazici)

Vo poseben sad se mesa 250 ml slatka hopla, no ne da stane premnogu cvrsta
Potoa hoplata se spojuva so krem sirot i se mesa ubavo.
Se stava vrz testenceto i pravo vo frizider da otstoi 3h.

odozgora pred sluzeznje stavam dzemce od jagodi so malini (da provrijat 5 min i posle preku cedka gi vadam semkite od malinite) i pred sluzenje go prelivam cheesecake-ot
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi, Bubbi, Vasidora, Mama Sani, ljubica78

Ре: Ми треба рецепта 06 Мар 2011 04:13 #119779

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Eve Morkov torta
Vo nasheto semejstvo se parvi poveke od 30 godini,probaj da go napravish i kako mafini bidejki testoto e gusto super ke izlezat,jas go pravam kako keks(tota vo tavche),a bratuchetka mi probala i go napravila kako tortichki(mafini),znachi moze..


Morkov torta

250g sitno rendani morkovi
250g zejtin
250g brashno
3 jajca
250g sheker
pecivo

Seto toa se mati,prvin jajcata posle se dodavaat ostanatite proizvodi


Se stava vo tavche br 30-32 i se peche.Posipija so prav sheker ili filuvaj ja ili pravi kako mafini,vazno ova e toa i mnogu e vkusno
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ljubica78

Ре: Ми треба рецепта 06 Мар 2011 20:30 #119900

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Повели Лиде :hug:

Топло-Ладно
Потребно
-250гр чоколадо
-200 гр маргарин
-100гр брашно
-200 гр шекер во прав
-5 јајца
-пола пециво

Подготовка

Се става маргаринот на оган,му се додава чоколадото,брашното,шекерот,пецивото и на крај се додаваат последни матени јајца.Смесата се истура во калапчиња и се печи во убаво загреана рерна 5-10 мин но не и повеке ,за одвнатре да тече топло чоколадо :skok:


Кажи како ке излезат :love:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: D-r Lidija Pazdrijan

Ре: Ми треба рецепта 19 Мар 2011 01:55 #123666

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Фил со гриз

3 чаши млеко(700мл)
2 ванили
9 лажици гриз да се вари до згустување

Посебно се мати 1 маргарин со 9 лажици шеќер во прав и се спојува со скроз оладениот гриз

ако сакаш стави чоколада некоја коцка зависи каква ти е подлогата односно пандишпанот за тортата
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ljubica78

Ре: Ми треба рецепта 27 Мар 2011 15:42 #125830

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
Делфин повели торта(колач) со гриз :love:

Гриз торта

Фил:
1литар млеко
7лажици гриз
9лажици шеќер
100гр.кокос
Се вари се заедно додека да се згусни, потоа се трга настрана и се остава да се излади со повремено мешање.

падниспања:
5 јајца
300гр шеќер
се бијат убаво па се додава:
100гр.масло
100гр.млака вода
250гр брашно
2 лажици какао
1 пециво

Во тавче бр.32 (подмачкано)се турва половина од смесата за падниспањата и се става да се печи т.е.да се подпечи колку да фати кора (да може со раката да се осети дека има кора од горе) , се вади и одма се турва над него целиот фил и веднаш остатокот од смесата за падниспања и се продолжува со печење да се допечи.
Откако се испечи и се излади од горе се турва чоколадна глазура(какао, млеко и маргарин, растопено на тивко)

:love:


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
Последна промена: 27 Мар 2011 15:45 by Elijana.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin

Ре: Ми треба рецепта 27 Мар 2011 23:45 #125900

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Еве од мене една рецепта од торта со гриз која е многу вкусна и лесна

Кремпита со гриз

Фил:
- 1 л млеко
- 10 лажици шеќер
- 1 шолја гриз ( од оние средните за кафе)

Се вари гризот како за јадење. Потоа му се додава смеса од
- 1 маргарин матен со 4 лажици шеќер и 3 жолчки.
Се мати да се измеша се убаво.

Се реди во плех 1 ред бисквити натопени со малку млеко, па ред фил и така додека потрошите се. Последниот ред да е од фил и горе се мачка со шлаг.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 28 Мар 2011 03:14 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin, Bubbi

Ре: Ми треба рецепта 29 Мар 2011 16:25 #126423

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Јас вака го правам :P

1 шоља ориз измиен се става во тенџере со 1 шоља вода да зоврие.Откако водата ке зоврие се додаваат уште 4 шољи млеко но во повеке наврати.Потоа си се вари постојано мешајки да не загори.Кога ке почне по малку да се згустнува се додава 12 лажици шекер,2 ванили и 1 кора од лимон(за ванилата и кората не мора ,по вкус е ама кај мене е неизбежно бидејки така ми е најубав) и така се вари додека не се свари оризот.

Бон апетит !!


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: kukulicka, macika

Најново на форумот

 • No posts to display.