Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Риба на разни начини

Риба на разни начини 23 Сеп 2010 16:00 #54492

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Хм ослич во тава, не сум правела најискрено.Ама затоа правам скуша:)
Ама можеш на ист принцип како и секоај друга печена риба.
Јас си правам маринада од маслиново масло, лук, малку вода и бело вино.Тавчето го мачкам со зејтинче, ги ставам рибите, ставам од маринадата и плус додавам бело вино и лимони.Ги оставам да се печат на 170 степени околу час, час и половина.
Е сега ако знае некој конкретно за ослич нека помогне:poimnemam:

Еве еден линк од нет, може ќе ти помогне:da:
Ослич
Последна промена: 23 Сеп 2010 16:04 by Molly.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Roma

Риба на разни начини 25 Сеп 2010 03:23 #55164

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
jema wrote:
Ослич.

јас ослиќот го спремам печен во рерна со многу лук и магдонос. ги сечкам лукот и магдоносот, ситно, ги мешам, малку ги зачинувам со сол. рибата исто со вегета и сол малку (по вкус) ја зачинувам, па ја полнам внатре со смесата и ја редам во тепсија на масло. остатокот наоколу го редам.
малку масло, малку вода, ја покривам со фолија, ја печам во рерна.
многу е вкусна
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ми треба рецепта 29 Окт 2010 16:44 #66381

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2792
 • Thank you received: 645
 • Карма: 26
sum go cula i nazivot papalina ama ete vo momentot mi letna mislata :roll:

vaka , bidejki majka mi nisto ne pravi po recept :) , ke se obidam da ti pojasnam nekako
cisteni , posoleni i po zelba zacineti ,gi redis vo tavce kako vojnicinja :P , biber vo zrno obavezno se stava , im cedis od gore eden-dva limona , zejtin stavas po zelba ama taka da ima da ne se suvi (bas kako sardini doagaat )
gi stavas da se pecat

eve i den link , ima gledam poveke recepti so vakvi ripcinja
www.marjan.hr/?p=srdela.html
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Molly

Ре: Ми треба рецепта 05 Јан 2011 19:11 #98973

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
зависи која риба.
Ако е крап спремам фил од сечкан кромид, морков, компир, магдонос, лук...сето тоа го пржам и зачинувам со сол, вегета по вкус. Ставам внатре во рибата и околу неа од филот. Полевам со вино, вода и масло. Во рибата правам засеци и ставам сечкан магдонос и лук. Покривам со фолија и се пече околу 20 минути (ако е поголема рибата подолго се пече)

Ослич имам правено во рерна ама само со лук и магдонос, малку сол. Полевам о вода и масло, покриено со фолија го печам. Готово е за 15 минути.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29

Ре: Ми треба рецепта 05 Јан 2011 20:04 #99015

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Пастрмка, на пр. со маслинов зејтин и сол само (може и малку лимон, или на крај да додадеш лимон одкако ќе се испече) во фолија се витка и се пече 15-20 минути (зависи од големина) Брза лесна, едноставна, а вкусна е, оди во комбинација со што сакаш.
Крап, обавезно шпикуван со лук, магданос, моркови и кромидчиња цели мали од страна и со лимони на парчиња, со многу вино, малку зејтин и сол и бибер, во тава, затворен со фолија, па на крај се вади фолијата.
Ослич може печен како пастрмката, со маслинов зејтин во фолија и не е лош, а го практикувам повеќе пржен осличот.
Друга морска риба ( Ципура, Леврек, Лосос...) најубава е на скара ако имаш или на тефлон со маслинов и сок од лимон и може рузмарин или во фолија и во рерна како пастрмката.
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
Последна промена: 05 Јан 2011 20:06 by lavce.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29

Ре: Ми треба рецепта 11 Јул 2013 18:02 #242106

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Пред некој ден направив ослиќ со моркови, потпечен во рерна.
Рибата ја излупив, ја посолив и наредив во садот подмачкан со масло.
Морковите ги исчистив и ги зачинив со сол, па со малку масло. Ги наредив околу рибата во садот и посипав све со сечкан магдонос и лук.
Турив вода наоколу и уште малку масло. Поклопив и ставив да се пече во загрена рерна. Околу 30 минути. Превкусно беше.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29, macika, vistina

Најново на форумот