Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Блага зимница

Ре: Блага зимница 20 Јул 2011 07:01 #145299

 • vistina
 • vistina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 245
 • Thank you received: 139
Sto stana so vrienjeto na teglite? :) :) Tuku jas morav da go napravam sinoka do niedno vreme oti ke se storea kajsiite, gi vriev 15 min i gi ostaviv do sabajle vo lonecot. e sega me interesira dali mora da se na ladno ili? oti nie nemame podrum...??
I drugo dali nekoj smrznuval ovosje? i koe i na koj nacin?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 20 Јул 2011 07:31 #145315

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
uf izvini, zadocniv so odgovorot. Ne mora vo podrum da stojat,jas gi cuvam teglite na balkon, imam ushte od lanskite kompoti i ne im e nishto

e sega za varenjeto , majka mi gi vari podolgo ama se nadevam deka nema da im bide nisto i na tvoite
a ete i kinky imala recepta za pravenje kompoti pogore sega vidov
Последна промена: 20 Јул 2011 07:33 by Bumba.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 20 Јул 2011 08:37 #145339

 • vistina
 • vistina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 245
 • Thank you received: 139
nema problem marija 1981 :)
DA ama na Kinky e bez seker i neznam kako i uspeva, posto kolku sto se rasprasav i razgledav na net sekerot gi drzi... neznam... ako ne vidi Kinky neka pisi marifetot, pa za praski kompot taka ke napravam :da:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 20 Јул 2011 08:54 #145348

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
istoto vazi i za toj bez sheker, treba da se svari ovoshjeto, i toj sto ni bese bez sheker izdrza cela godina kako i toj so sheker
za vremetraenjeto na varenjeto zavisi i od kolicinata, nie pravevme golema kolicina vo ogromna sherpa ( 35 tegli odednas ) pa varenjeto trebase da e podolgo
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 13 Авг 2011 05:53 #148027

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
Aj da prasam dai nekoj pravi sok od praski , sakam za maliov da napravam imam sokovnik sto se vari vo nego ama se mislam dali moze i dali nekoj pravel da mi kaze sto kako.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 13 Авг 2011 07:25 #148036

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2895
 • Thank you received: 1855
Баш од праски не сум правела, туку од кајсии, ама не би требало да има голема разлика. Не знам точни мерки, повеќе од око и по вкус. Кајсиите ги мелам во машинка за мелење патлиџан, што ги двои лушпите. Во добиената смеса дотурам вода и шеќер по потреба, да зоврие и се собира топло на топло во шишиња, кои се прекриваат со некое ќебе, за да постепено се оладат.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 13 Авг 2011 07:30 #148038

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2895
 • Thank you received: 1855
Сега најдов и фруктал од праски:
5 кгр праски се чистат и мелат. Се додава 7 литри вода и 1 кгр.шеќер. Сето ова да проврие и се собира топло на топло.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 13 Авг 2011 07:34 #148040

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
Kolku vreme odprilika treba da se vari?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 13 Авг 2011 07:50 #148043

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2895
 • Thank you received: 1855
Гледам по рецептиве, ама немам такво нешто запишано, а 4-5 години не сум го правела (откако ја исековме кајсијата во двор кај свекрва ми:puf: ). Стварно не ми текнува, ама ваљда да проврие 20-тина минути.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 13 Авг 2011 09:04 #148047

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
Pisete mi ako znaete recepta za marmalad od kajsii
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 13 Авг 2011 10:26 #148053

 • julija
 • julija's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 265
 • Thank you received: 65
Ke ve molam za recept za slatko od kapini???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 16 Авг 2011 14:45 #148500

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2895
 • Thank you received: 1855
saligrem wrote:
Pisete mi ako znaete recepta za marmalad od kajsii

Не знам некоја посебна рецепта, ама можам да ти пишам како јас сум ги правела: на кило кајсии оди пола кило шеќер. Кајсиите се мелат, најдобро ако имаш машинка за мелење домати, која ги двои лушпата од семето. Се става во шерпа на умерен оган, со постојано мешање да не загори, и се собира топло на топло. По рецепта на една моја пријателка на почетокот во едно вангличе ставаш околу еден литар од смесата во која додаваш еден густин и добро го мешаш. Потоа таа смеса ја додаваш во останатото. Таквиот мармалад е онака мазен, како купечки.
И уште нешто: при правење мармалад никако не се додава вода, ниту пак ванили и такви додатоци како кај џемовите.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 16 Авг 2011 14:55 #148501

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2895
 • Thank you received: 1855
julija wrote:
Ke ve molam za recept za slatko od kapini???


Ја имам рецептава, ама никогаш не сум ја правела:

На кило капини оди кило шеќер, сок од еден лимон.
Капините се мијат, па се ставаат во цедалка да се исцеди водата. Од шеќерот се вари сируп со лимуновиот сок и се додаваат капините.Така се вари додека не се довие потребната густина. Се собира топло на топло.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 31 Авг 2011 16:32 #151391

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Recept za djem od slivi sto se pravi vo rerna mi treba
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 05 Сеп 2011 04:56 #152324

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
Мацика, баш таков правев викендот и тоа 2 дози. Ставив 3.5-4 кг сливи сецкани на полованиа па уште на 2-3 парчиња зависно од големината на сливата, пола кило шеќер, 2 ванили и 20сетина каранфилчиња. Покриени ги ставив да зовријат на околу 220степени. Кога зовреа го извадив капакот намалив на 200 и така вриеја уште 4 саати отприлика. :) Ќерка ми веднаш 2 парчиња изручка :jupi:
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.