Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Блага зимница

Блага зимница 19 Сеп 2010 19:32 #53334

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Правите ли?
Која?

Јас правам компоти од овошје она што обично го нема во зима на пазар и многу просто го правам
Сецкам на парчиња, полнам тегли и дополнувам со вода да го покрие овошјето. Шеќер најчесто не ставам, а може да се стави кафеав или бел по вкус, по желба.
Теглите ги редам во големо тенџере и на тивко варам додека се обари овошјето. Тргам од оган и ги оставам во водата додека не се оладат скроз. Потоа ги вадам и редам во шпајз или во подрум.
Инаку омилен компот ми е од праски, се давам во него:)

Мармалад, слатко и сокови не правам, ми даваат моите или на мм неговите, и тие се од домашно чисто и непрскано овошје.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 20 Сеп 2010 00:38 #53404

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Лани како за првпат правев слатко од зрели смокви, супер испадна, ама годинава ме мрзи :)
Инаку го правам вака:
во тенџере ги редам измиените смокви без рачки убаво измиени и ги пуштам на многу тивко без вода, самите пуштаат вода. Откако ќе пуштат им ставам 400-500 гр. шеќер на 1 кг смокви. Се вари на умерена температура околу 3 часа. Некои ставаат и лимонтус ама јас не ставам и стварно е вкусен.
Компоти прави свеки, а овошје не замрзнувам
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 20 Сеп 2010 01:46 #53418

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Кај нас за компотите е задолжена свеки, ама мислам дека ги прави на ист начин како Кинки:)
Обожавам мармалад од модри сливи, слатко од зелени смокви ах зависна сум од него,ама тоа до душа почесто се купува, освен кога баба е добро расположена и носи 20 тегли:zelen:
Сега се мислам да одмрзнам капини и да направам една рецепта од нет со капини и мед,ама ќе видиме.А за рецепти:fijuk: :fijuk: свеки треба да ја прашам:sram:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 21 Сеп 2010 11:59 #53775

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Svekrva mi epten e meraklika za pravenje na slatka, kompoti i dzemovi.
Sega ni napravi dzem i kompot od slivi, taze nabrani od Berovo. A, majka mi ima od smokvi napraveno isto domasni od Crna Gora. I dovolno ni e.
Ne sme mnogu po kompotite, pa moze i taka da ni ostane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 21 Сеп 2010 12:35 #53791

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
jas godinava prv pat pravev marmalad od zreli smokvi , na 4kgr smokvi kilo seker , smokvite mieni cisteni se melat
podobro e da se olupat malku zasto imaat kako vlakna vo luspite i potesko odi melenjeto , pa duri moze i sitno da se seckaat
se stava na sporet i koga ke pocne da vrie, se mesa postojano
mene mi izlegoa 4 tegli
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба рецепта 10 Јун 2011 12:32 #141007

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
За мармалад овошјето се меле и пржи на шпорет измешано со шеќерот. Додека за џем, се реди во плех или поголем сад ред овошје - ситното овошје како јагоди на пр. се остава цело, а крупното, како кајсии, сливи и др, се сече крупно- па се става ред овошје, ред шеќер. Се пече во рерна, повремено се протресува садот, не се меша интензивно и така додека добие одредена густина.

рецепта за соодносот на овошје - шеќер , го немам. :zelen:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба рецепта 16 Јун 2011 13:18 #141948

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
www.kulinar.mk/recepti/Slatko-od-visni.html
ete slatko od visni
A za sok sto sakas da napravis da ti kazam deka jas lani napraviv 20 kila i bev pisman oti ne si gi napraviv site visni kompot. Vaka go napraviv na 6 kg ovosje 6 kg voda 1 kg seker, inace i od drugoto ovosje go pravam vaka i dosega sok mi nema fateno muvla vo stakleni sisinja ubavo zatvoreni sto ne bese slucaj i so sokot od visni uste prvata nedela zabelezav sisinja so mivla odozgora i zatoa ti preporacuvam da si napravis kompot vo tegli:napolni go tegleto do gore so visni ako sakas moze i do pola stavi mu 5 laz seker i dopolni go so voda posle zatvoreni teglite moze da gi zovriis na ogan ili da gi stavis vo rerna na tiho satipol do dva saati.
pozdrav


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ana84

Ре: Ми треба рецепта 16 Јун 2011 14:35 #141977

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Лани направив прв пат бистар сок фруктал од вишни и бев презадоволна. Рецептот ми го даде една пријателка и беше одличен. Но ќе мора да го погледнам дома и да го пишам, оти не го знам на памет.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба рецепта 16 Јун 2011 22:58 #142066

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
И еве го рецептот

Сок од вишни

7 кг вишни се ставаат во голем лонец и се додава вода да ее наполни лонецот (кај мене отприлика собира околу 30 л вода). Се става да се вари еден час, на средна температура ( го варам надвор на дрва). Потоа се цеди низ преса, па низ газа, за да се отстранат сите лушпи и пулпата од вишни. Се враќа течноста во тенџерето и се долева вода, да дојде 2- 3 прсти под нивото на лонецот. Врие 20 минути, па потоа на целиот лонец течност се додаваат 2,700 кг шеќер (ова бидејќи купував од оние пакувања шеќер што се од 900 г) . Се остава да врие уште 20 минути и се додаваат 5 лимонтуси. Врие уште 10 минути со лимонтусот, па се собира во топли и суви шишиња. Се затвора веднаш.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ana84

Ре: Блага зимница 19 Јул 2011 07:45 #145183

 • vistina
 • vistina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 245
 • Thank you received: 139
 • Карма: 0
sakam da zamrznam kajsii za bebusot da moze posle 6 m da jade ... samo neznam kako se zamrznuva:sram2: moze li nekoj sovet pls? a i plus dali moze i praski da se zamrznat i kako.. i kakvi da zemam potvrdi, pomeki???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 19 Јул 2011 08:50 #145196

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
spored mene podobra varijanta ti e da mu napravis kompot od praski ili kajsii
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 19 Јул 2011 08:51 #145199

 • vistina
 • vistina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 245
 • Thank you received: 139
 • Карма: 0
marija1981, aj ako moze recept kako ti go pravis kompotot?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 19 Јул 2011 08:58 #145201

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
ke si stavis ovoshje vo tegla ( edna tretina od teglata ) , se dopolnuva so voda , za nas stavam sheker 3 golemi lazici i posle toa se redat teglite ubavo zatvoreni vo golemo tendjere polno so voda i se ostavaat da vrijat , ke gi izvadis naredniot den od tendjereto , togas ke bidat ubavo izladeni

Lani za maliot napraviv bez sheker , kompotot od praski bese dobar a toj od kajsii bese kiselkast,
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: vistina

Ре: Блага зимница 19 Јул 2011 09:03 #145203

 • vistina
 • vistina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 245
 • Thank you received: 139
 • Карма: 0
a kolku vreme treba da vrijat? izvini ama bas sum tapa za ova
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 19 Јул 2011 09:08 #145205

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
aj ke prasam za sigurno pa ke ti pisam
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: vistina

Ре: Блага зимница 20 Јул 2011 07:01 #145299

 • vistina
 • vistina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 245
 • Thank you received: 139
 • Карма: 0
Sto stana so vrienjeto na teglite? :) :) Tuku jas morav da go napravam sinoka do niedno vreme oti ke se storea kajsiite, gi vriev 15 min i gi ostaviv do sabajle vo lonecot. e sega me interesira dali mora da se na ladno ili? oti nie nemame podrum...??
I drugo dali nekoj smrznuval ovosje? i koe i na koj nacin?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 20 Јул 2011 07:31 #145315

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
uf izvini, zadocniv so odgovorot. Ne mora vo podrum da stojat,jas gi cuvam teglite na balkon, imam ushte od lanskite kompoti i ne im e nishto

e sega za varenjeto , majka mi gi vari podolgo ama se nadevam deka nema da im bide nisto i na tvoite
a ete i kinky imala recepta za pravenje kompoti pogore sega vidov
Последна промена: 20 Јул 2011 07:33 by Bumba.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: vistina

Ре: Блага зимница 20 Јул 2011 08:37 #145339

 • vistina
 • vistina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 245
 • Thank you received: 139
 • Карма: 0
nema problem marija 1981 :)
DA ama na Kinky e bez seker i neznam kako i uspeva, posto kolku sto se rasprasav i razgledav na net sekerot gi drzi... neznam... ako ne vidi Kinky neka pisi marifetot, pa za praski kompot taka ke napravam :da:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 20 Јул 2011 08:54 #145348

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
istoto vazi i za toj bez sheker, treba da se svari ovoshjeto, i toj sto ni bese bez sheker izdrza cela godina kako i toj so sheker
za vremetraenjeto na varenjeto zavisi i od kolicinata, nie pravevme golema kolicina vo ogromna sherpa ( 35 tegli odednas ) pa varenjeto trebase da e podolgo
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: vistina

Ре: Блага зимница 13 Авг 2011 05:53 #148027

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Aj da prasam dai nekoj pravi sok od praski , sakam za maliov da napravam imam sokovnik sto se vari vo nego ama se mislam dali moze i dali nekoj pravel da mi kaze sto kako.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 13 Авг 2011 07:25 #148036

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Баш од праски не сум правела, туку од кајсии, ама не би требало да има голема разлика. Не знам точни мерки, повеќе од око и по вкус. Кајсиите ги мелам во машинка за мелење патлиџан, што ги двои лушпите. Во добиената смеса дотурам вода и шеќер по потреба, да зоврие и се собира топло на топло во шишиња, кои се прекриваат со некое ќебе, за да постепено се оладат.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mirka

Ре: Блага зимница 13 Авг 2011 07:30 #148038

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Сега најдов и фруктал од праски:
5 кгр праски се чистат и мелат. Се додава 7 литри вода и 1 кгр.шеќер. Сето ова да проврие и се собира топло на топло.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mirka

Ре: Блага зимница 13 Авг 2011 07:34 #148040

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Kolku vreme odprilika treba da se vari?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блага зимница 13 Авг 2011 07:50 #148043

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Гледам по рецептиве, ама немам такво нешто запишано, а 4-5 години не сум го правела (откако ја исековме кајсијата во двор кај свекрва ми:puf: ). Стварно не ми текнува, ама ваљда да проврие 20-тина минути.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mirka

Ре: Блага зимница 13 Авг 2011 09:04 #148047

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
 • Карма: 14
Pisete mi ako znaete recepta za marmalad od kajsii
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.