Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Фрлање храна

Ре: Фрлање храна 22 Сеп 2010 17:49 #54221

 • Zlatna
 • Zlatna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1107
 • Thank you received: 360
 • Карма: 32
И ние многу фрламе храна и многу ми е жал заради тоа :( .Немаме ни маче и куче, а инаку радо би му ги дала отколку да фрлам.Па ни во комшии бре никој нема куче...Најтешко ми е кога треба да фрлам леб :tazna:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 22 Сеп 2010 18:44 #54244

 • Anik
 • Anik's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 59
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
Ве читам и малку ми е полесно. Кај моите никогаш не се фрлало храна, а тоа е честа појава кај нас и маж ми. Најчесто леб, скапано овошје или зеленчук, манџа обично чувам да ја дојадеме ама нема да ја дојадеме па ке мувлоса па правец ве-це шоља. Го карам маж ми да не купува без мерка овошје и зеленчук и да не купува од се наеднаш туку еден ден едно па кога ке го изедеме друго, па сега малце се поправи. Лебот сега ако сметам дека нема да го изедам го замрзнувам. Наскоро ке се преселиме и се надевам ке се нормализираат работите и ке водиме повеќе сметка за храната.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 23 Сеп 2010 02:27 #54342

 • Sandra
 • Sandra's Avatar
 • Offline
 • new born
 • :)
 • Теми: 145
 • Thank you received: 14
 • Карма: 7
Фрламе и тоа доста, а ептен се нервирам поради тоа.
Кога фрлам си ветувам дека повеќе нема да купувам и да готвам толку многу, ама некако не ми успева!:zid;
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 23 Сеп 2010 02:56 #54350

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Манџа не сум фрлила не памтам кога.
Рецептата за тоа е да се зготви помалку него што мислиш дека ти треба.
И да готвиш во помало тенџере.
Ние сме 5 души дома што ручаме исто, две деца, ние и мајка ми, а готвам манџа тамна секому по еден тањир и толку. Инаку би фрлала охохо, пошто нешто не сме мераклии два дена исто да јадеме.
Леб не фрлам исто никогаш, пошто јадеме од тој на Жито лукс, на кришки што е, не се суши подолго време, а затворен доста стои.
Се случуваше порано да фрлам сувомеснато, ама сега помалку го јадеме, и помалку купуваме.

Единствено што ми промакнува може да биде овошје или зеленчук, пошто се и сешто во фрижидерот, а голем е, и нешто може да заборавам позади шишиња води, јогурти, млека, или во фрижидерот што ми е на долниот спрат.

На Макс исто му горвам секој ден, ама таман за едно јадење, само морковчињата ги фрлам да не јаде секој ден, а се варат заедно со манџата.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
Последна промена: 23 Сеп 2010 02:58 by MamaMaja.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 03 Ное 2010 19:16 #68208

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
leb grlame najmnogu obicno koga mm ne e tuka, jas poslabo jadam leb a milena voopsto ne jade leb, gledam kolku mozam da go iskoristam da sprzam lepcinja ili tostovi ama sepak se frla, mandji ne frlam ako ostane od rucek si gi veceram, a frlam morkovcinja, domati i sl sto ke mi se rasiapat vo frizider
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 04 Ное 2010 14:40 #68499

 • radost
 • radost's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 204
 • Thank you received: 122
 • Карма: 14
Се трудиме да не фрламе многу храна. Леб не фрламе ич бидејќи купуваме сечен на кришки и оди правец цо замрзнувач и вадиме кришка по кришка па ги топлиме или во тостерче за кришки или во микробранова.
Манџи исто така замрзнуваме ако останат па кој ќе остане сам за ручек јаде од нив. Фрламе само расипано овошје и зеленчук и кога то а го правиме сме нервозни што не сме успеале да го дојадеме.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 12 Ное 2010 20:44 #71821

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Еј јас сум махер за фрлање храна. Лебот ако не го искористиме за два дена го давам на кучиња пред зграда кај контињерите се собираат. Храната што ке ја направам денес ако не се изеде утре исто така фрлам, храна ништо не замрзнувам, освен кога ке си замесам по некоја кифличка.
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 12 Ное 2010 22:02 #71842

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Се трудам да не фрлам, ама не ми оди баш. Секогаш нешто ни останува. Ако има доволно за уште 1 јадење, го организираме ... ама најчесто малку останува, стои некое време во фрижидер и на крај го фрламе :(
Последна промена: 12 Ное 2010 22:02 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 20 Ное 2010 23:23 #75120

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Mnogu retko mi se slucuva da frlam zaostanata hrana i toa da samo ako e sumliva za jadenje :).
Se organiziram taka da vo eden den jademe se sto zaostanalo prethodnite 2 dena i sekoj jade po nesto, samo za maliot se pravam svezo toj den. Ako ovosjeto pocnuva da se susi odma cedam sok i taka sum sigurna deka ke go izedeme.
Mi se slucuva da frlam kolaci sto ne mi se pogodile :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 21 Ное 2010 05:58 #75215

 • nate76
 • nate76's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 351
 • Карма: 15
Ova mi se cini mi e edna od pobolnite temi bidejki jas i mazot mi frlame mnogu -nikako da se organizirame i da fatime nekoj red so hranata-mandzi obavezno frlam posto sme dvajca samo a za dvajca e mnooogu tesko da se gotvi (nie site mandzi gi jademe po 2 dena ama pak ni ostanuva ), leb obavezo frlame sto mnogu me nervira ama ke kupime eden leb i ke go jademe 2-3 dena i na kraj pak ke frlime del od nego, eve deneska frlivme edno 350 grama svinski vrat koj go kupivme minatiot vikend i imavme kasnato 3-4 parcinja za dorucek prethodnava nedela i koga deneska veke ne mi mirisase ubavo i nekeko bojata mi bese kako promeneta i si rekov batali i taka edno po edno non stop si frlame -podobro e koga si povekecleno semejstvo poveke se jade:emm:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 11 Апр 2011 16:39 #129524

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
I nie frlame hrana... Mnogu mi e zal, gledam kolku sto moze da pripazuvam, ama se frla. Leb retko, zosto pravime tostovi ili go potpekuvame, ama mandzi, zelencuk, ovosje obavezno ni skapuva. Najvise se nerviram posto mm e epten maandizja i ne jade jadenje od vcera, pa cesto se desava da frlame ubavo zgotveno jadenje...


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 09 Јан 2013 15:36 #229159

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Уф ова ми е една од поболните точки... кога остануваме со мм сами дома, како што сме оваа недела сами фрламе храна што некои цела недела ја јадат :zid: Мразам мразам и мразам да фрлам храна, зашто некој нема што да јаде, а фрлам тони храна :angry: Сега пред малку вечеравме и мм ме натера да сварам 500 гр макарони, гладни сме биле... Фрливме повеќе од пола :zid: Ама ич немам мерка за нас двајца да готвам...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 09 Јан 2013 15:52 #229160

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Jas sekogas gotvam da ima pomalku od mandzata, nikako poveke.
Podobro da dojademe ako sme gladni edna kriska so margarin, nego da frlam mandza.
Leb ne frlame, ako ostane leb go secam na kriski go ostavam da se osusi, pa go trosam za prezla.
Ili pravime tostovi, ili go przam lepcinja so jajca.
Ne sum frlila leb nikogas.

Retko mi se slucuva da frlam i ovosje, posto ne kupuvame po mnogu, osven ako nacekam negde eftini mandarini, portokali, a na decava vo momentot ne im se interesni.

Suvomoesnato se pomalku kupuvam, i ne frlam ic sega, a porano imase slucaevi da se umirisa.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 09 Јан 2013 16:41 #229163

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1245
 • Thank you received: 868
 • Карма: 5
И ние ретко фрламе храна.
Јас додуша не ни готвам бидејќи мм руча на работа :jeee: :jeee: :jeee:
Другите продукти ретко се фрлаат...не купуваме на големо туку по потреба така да се си е таман.
Исто леб мноогу малку јадеме а и купуваме во кришки, баварски најчесто па тој стои и неколку дена не е тврд или сув.
А и покрај мм не ни може да се фрли нешто. Види ли дека нешто е при крај и стање е да пукне ама ќе изеде за да не се фрли :ImOK:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 25 Јан 2015 15:50 #253508

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Ne, skoro ic, vo poslednive 6 meseci sum frlila samo dve rotkvici koi padnala pozadi vo friziderot i ne sme gi videle, pa ne bea nesto primamlivi za jadenje.
Se sto mi ostanuva od mandzi, pa makar i malku pakuvam vo plasticno i zamrznuvam za sledna prilika. I toa retko ostanuva bidejki obicno dojaduvame sledniot den.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.