Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Фрлање храна

Фрлање храна 19 Сеп 2010 19:17 #53325

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Не многу убава тема, за жал кај нас дома често присутна.
Обично готвам толку колку што јадеме ама мм многу забушава со ручеците и треба или сама да јадам една манџа 3 дена или да го фрлам тоа што ќе остане, посебно ако е со месо и копир.
За Алексеј посебно готвам и никогаш не фрлам, се си изедува, ама од нас... ух.

Исто така и леб се случува да фрлам, овошје, зеленчук, кои мм ги носи од кај неговите но тројца сме дома и не можеме да изедеме толку колку што носи и често фрлам исушена зелка, тиквици, краставички, расипани патлиџани... Му нагласувам да не носи толку, немам ни каде да ги замрзнам, ама мајка му праќа ли праќа. Ако се моите тука им давам и нив, или на сестра ми, ама кога не се ги чувам додека не се расипат и на крај ќе ги фрлам.
Многу ми е жал што е така, но тоа е...

Фрлате ли вие храна, која, колку, зашто...?
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 19 Сеп 2010 19:23 #53328

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
Фрлам јаденје секој ден,Кико ич не ми јади а му готвам со надеж дека еден ден ке се одлучи ке проба а и од вечерата премногу готвиме и јадам другиот ден за ручек ама господинот не јади исто јадење два пати,а кога седни на маса све да има зготвено и на маса еден куп јадење....А многу мразам да фрлам јадење.Се мислам да почнам да го замрзнувам па кога ме мрзи да готвам да го извадам од замрзнувач.Овошје и зеленчук сега поретко фрламе оти почнав помалце да купвам поначесто.
Сандра
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 19 Сеп 2010 19:36 #53335

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Код нас не постоји опција бацања хране, може само да фали..:laugh:
Испраксирала сам се да увек купим и спремим онолико колико се поједе, а и ако се деси да нешто и остане, имам шарпланинца од скоро 70 кила који све потамани..:)
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 19 Сеп 2010 20:41 #53343

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Nikogas ne frlam hrana, kaj nas toa kako da e nevozmozno oti mm e termit i jade sto stigne. Plus na toa iamme kuce koe e vecno gladno pa ne samo nasiot leb tuku i od cela ulica stariot leb zavrsuva kaj nas. Da receme deka celo maalo ne frla hrana poradi nas:zelen:
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 19 Сеп 2010 22:13 #53356

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
 • Карма: 64
Ние дома правиме домашен компост и таму фрламе се од органско потекло - остатоци од храна, остатоци од приготвување храна, искосената трева итн. Имаме и мачки, така да, храната во никој случај не оди во контејнер.
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 19 Сеп 2010 22:53 #53359

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Најмногу мразам кога треба да фрлам храна, ама најчесто ми се случува ручеците да не ни се дојадени и затоа што мм забушава, а и не јаде храна од вчера, јас фрлам. Инаку, освен тоа, скоро ништо друго не ми се случува да ми е вишок. Кај нас овошје и зеленчук не останува, млечни производи сите многу јадеме, така да...само остатоците од манџи ги фрлам.
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 20 Сеп 2010 00:00 #53384

 • Bogdana
 • Bogdana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Милувам прашинка да си, тих повеј да ми те донесе
 • Теми: 279
 • Thank you received: 48
 • Карма: 14
се фрла многу и доста често кај нас.колку и да практикуваме да не го полниме фрижидерот со работи кои откако ке се отворат не се дојадуваат,слабо ни оди.овошјето и зеленчукот не се фрлаат.секогаш маф се прават:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 20 Сеп 2010 00:14 #53393

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Ретко фрламе храна и кога фрлам ми е жал, не сакам ич, ама тоа е....
Леб-никогаш (кучето јаде еден дневно). Остатоци од манџи, овошје и зеленчук-ептен ретко, не ни памтам.
Всушност најмногу фрлам остатоци од храната на син ми, тоа што нема да дојаде-у канта.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 20 Сеп 2010 00:23 #53396

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Кога е мм дома ништо не се фрла, грев, се мора да дојаде :) Инаку ретко храната завршува и сега во ѓубре. Имаме куче кое си дојадува и комшика која исто прави компост па и таму даваме, нешто завршува и кај мајка ми :). Лебот стар го сушам за презла. Некако ми е шубе храна да фрлам :raspolozise
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 20 Сеп 2010 00:38 #53403

 • vecki
 • vecki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 155
 • Thank you received: 27
 • Карма: 9
se frla i toa obicno e leb ili mandza ,ama zatoa e tuka kutreto i maceto pa dojaduvaat
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 20 Сеп 2010 01:19 #53413

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Во последно време почна и нас да ни останува доста храна, па сакале - нејкеле мораме да фрлиме.Леб скоро никогаш не фрлам, чим е ден стар одма правам или лепчиња со јајца или некоја друга варијанта за да се искористи, а манџи многу често фрламе и тоа ни е секојдневна расправија по дома.Колку и да се трудам да правам помалце, неможам, зошто ќе треба да не готвам.Овошје и зеленчук нема шанси да фрлам, зошто јас таманам овошје, мм зеленчук, па тоа може само да фали, вишок нема:laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 20 Сеп 2010 03:07 #53435

 • Barbie
 • Barbie's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 25
 • Карма: 0
Често се случува да фрламе храна. Најчесто леб, овошје и зеленчук, а поретко готвени јадења.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 20 Сеп 2010 12:22 #53468

 • sonjicka
 • sonjicka's Avatar
Порано многу фрлавме. Сега имам нова тактика. Се што ќе остане го пакувам и го носам или се јавувам да го земат од една народна кујна. Проверете дали има ваква и кај вас...би требало да се заинтересирани.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 20 Сеп 2010 12:51 #53479

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
retko frlam jadenje, i mnogu mi e zal i vikam po mm koga gledam deka mi cepka po kujna i frla, a ne znae kakov plan imam.Koga e lebot suv i jas ili go przam so jajca, ili ako e zima po pecam na spored, najuba mi e taka. Mm odi na rabota vo smeni taka da ne pravam sekoj den mandza a togas koga ke napravam ostanuva edna-dve pajci koi obavezno gi dojaduvame, retko se slucuva da frlam mandza.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 20 Сеп 2010 13:55 #53512

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Кога почнавме да живееме заедно, многу фрлавме храна , уште не си ја знаевме мерката:laugh:
Се купувавме не кило. Сега веќе тоа многу ретко се случува, и најчесто е некоја манџа која не ни се погодила баш, па мм не сака дополнително да ја дојаде:hahaha:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 21 Сеп 2010 12:38 #53795

 • EckaGj
 • EckaGj's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • ❤Се што се сака,се може!!!❤
 • Теми: 989
 • Thank you received: 93
 • Карма: 31
Во овој поглед сум воспитана строго и по мене тотално исправно.Да не се јаде јадење било какво од вчера ,нема шанси.Сме имале многу добри услови но фрлање храна не постоело.Имало 1 во година исклучок но толку.Секако ако се расипало и за здравјето не било доброно внимавам и ден денес нешто да не се заборави во фрижидер па комбинирам.Па некои јадења се уште послатки вториот ден.Пример јас многу сакам мусака па правам да има за два дена.Ако да речеме лебот бил многу сув неквалитете тогаш во кеса и во близина на контењерот го оставаме.Има на некој тоа ќе му бде добредојдено и дента ќе се најаде.
Затоа според мене таквите навики,па и многу други, се стекнуваат од дете.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 21 Сеп 2010 12:46 #53803

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Se frla i kaj nas, mnogu mi e maka nekogas poradi toa. Ama, jas i ne cekam da se rasipe pa da ja frlam, obicno mi e sube i 2-3 dena da postoi, pa frlam. A, ovosje i zelencuk ne mi se slucilo da frlam. Sega imame nekolku gajbi slivi, pa pogolemiot del gi zamrznav.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 21 Сеп 2010 13:38 #53820

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
od hrana najcesto frlam mandza, a se slucuva i lebce nekogas
neznam zasto ama sekogas koga frlam leb go bacuvam prethodno, kojznae od kade i od kogo mi ostanalo ova :roll:
a za mandzite , kaj gi isfrlate vie? jas sipuvam vo solja
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 21 Сеп 2010 15:58 #53866

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Go bacuvam i jas,mojata baba (od istocna makedonija beshe)taka mi veleshe,inaku retko frlam,gotvam pomalku,ako ostane mm dojaduva naredniot den,ovoshjeto ako se isushilo ke go svaram kako kompot i ke si go ispieme,zelenchuk ako sum kupila poveke go zamrznuvam...i taka
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 21 Сеп 2010 19:33 #53943

 • Barbie
 • Barbie's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 25
 • Карма: 0
delfin76 wrote:
a za mandzite , kaj gi isfrlate vie? jas sipuvam vo solja

И јас ги фрлам манџите во шолја. Денес фрлив еден тањир. Имаше малку манџа во него. Стоеше 3 дена во фрижидер.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 21 Сеп 2010 22:48 #53973

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
 • Карма: 7
i jas frlam ponekogas koga ke ostane i ke se rasipi moram iako mi e zal si velam nekoj nema da jade a jas frlam jadenje a leb nikako kupuvam kolku sto se jade i ako ostane go przam so jajca...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 22 Сеп 2010 00:43 #53999

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
Уф, болка ми е темава. Фрламе храна, и тоа најчесто стар леб, остаток од манџа (1-2 тањира), ретко скапано овошје или зеленчук, а најчесто мувлосани тегли од лутики, ајвари кои ги отвораме за една кришка леб да намачкаме и после стојат.

Еве четири години како готвам речиси секој ден и пак не можам апла да ја погодам дозата наша. Башка, некој пат си погладен, некој пат не толку, а не можам да го предвидам тоа од претходната вечер кога и најчесто готвам.

Инаку, во право си јасмина25 дека стварно е греота да се фрла храна, кога некој нема што да јаде, но ако не фрлам нешто денес што останало и знам дека нема да се дојаде, пак ке ме чека да го фрлам утре кога ке се расипе.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 22 Сеп 2010 11:48 #54077

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Манџите и јас ги истурам во шоља, тоа што ќе остане.
Често давам на маалските кучиња или ќе пратам на кучето што го чуваат на мм неговите, ама ако во моментот не можам ни едното ни другото од икс причини, истурам :emm:
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 22 Сеп 2010 11:57 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 22 Сеп 2010 12:52 #54102

 • vetmedvesna
 • vetmedvesna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Life is short.Smile while you still have teeth.
 • Теми: 1887
 • Thank you received: 482
 • Карма: 10
I mene mi e bolna tema frlanjeto na hrana, a sekojdnevie mi e....mnogu mi e zal poradi toa...no, kako sto kaza Vasidora ne mozes da predvidis kolku ke izedes, a frlam i gricki od Jana i toa posebno me uzasnuva, otvori edno, pa drugo, pa nesakam toa...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фрлање храна 22 Сеп 2010 16:51 #54187

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
i jas frlam hrana za zal...mandza ke napravam poveke i ne se izeduva stoi podolgo vreme vo frizider i na kraj ke gi frlam , suvomesnati proizvodi otvoreni podolgo vreme , nesto ako e so izminat rok isto taka go frlame :(
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.