Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Солена зимница

Ре: Солена зимница 02 Окт 2013 03:00 #244409

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Jas vikendov napraviv ajvar, malku, 10 tegli, ama kolku za istav dosta e. Inaku majka mi mi napravi lutenica, a jas staviv peceni piperki zeleni, luti I blagi, vo zamrznuvac, modri patlidzani peceni isto taka I piperki za polnenje.
Sega mi ostanuva krastavicki, zelka I tursija I dosta e.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 02 Окт 2013 05:41 #244416

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Piperkite za polnenje gi ostavam od ajvarkite. A ako nemam takvi pomali, na pazar kupuvam pomali crveni piperki za ajvar i gi stavam vo frizider za polnenje.
Tursija obavezno ke stavam oti imam edna odlicna recepta i mnogu mi se pogoduva. Vo nejze stavam zeleni domati, poveke krastavicki (ne stavam oddelno vo tegli) morkovi, karfiol i edna zelka isecena na cetvrtinki, dodeka stasa kiselata. Za salata e odlicna.
I mi vleze civijata ke pravam potpeceni feferonki so morkovi vo tegla.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 02 Окт 2013 13:11 #244434

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Jas ne pravam nisto od zimnica, nemame uslovi, a bogami nemam ni vreme. Epten ako zapne mm da stavime nekoe zelce za sarma.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 02 Окт 2013 13:38 #244436

 • biljann
 • biljann's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Welcome to Bibkoland!
 • Теми: 857
 • Thank you received: 372
 • Карма: 28
Помагам за зимници ама денеска прв пат сама направив љутица/ лутенка како и да се вика. Пресреќна :yes: се изнафалив. Да бидам искрена малце ми се виде напорно ама важно вкусно искочи на крајот.
8кг домати се лупат и пасираат и се варат 20тина минути додека да згуснат
Потоа се прави солило од 1/2масло, 2 филџани оцет,100гр. шеќер,2лаж сол, 5листа ловоров лист и пакетче бибер во зрна. Кога ова ќе зоврие се додаваат 2,5кг ребрајлии (треба лути но јас ставив нелути и само неколку лути колку за шмек) исечкани, и се пржат во солилото околу 25мин.
Се мешаат двете смеси и се додава 5 чешниња лукче или по желба. Се пржи уште 30мин и пред крај се додава китка магдонос.
Многу излегува, 8 тегли од кило
Последна промена: 02 Окт 2013 13:47 by biljann.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, mami29

Ре: Солена зимница 02 Окт 2013 15:52 #244438

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
 • Карма: 115
Ааааа и јас направив ајвар, не да се фалам ама најубав ми е :P На 20 кг црвени пиперки се става 10тина модри патлиџани. се тоа испечено сомлено и пржено со 1,5кг зејтин и сол. Јас направив две дози, едниот благ, другиот пикантно лут :glad: уште некоја туршија да ставам и доста е. Сега преку цела зима има се :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 03 Окт 2013 04:13 #244454

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 953
 • Thank you received: 338
 • Карма: 7
I jas i sveki napravivme ajvar, a vikendov ke i pomagam na mama ;) Se mislam i onaa medicinskata salata da ja napravam, mnogu mi e ubava
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 03 Окт 2013 04:38 #244466

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
медицинската салата е убава ама почнав да ја избегнувам поради таблетите ацетисал кои се ставаат. Додуша не сум пробала дали би било ОК да се стави винска киселина како замена
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 03 Окт 2013 04:39 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 03 Окт 2013 17:18 #244505

 • biljann
 • biljann's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Welcome to Bibkoland!
 • Теми: 857
 • Thank you received: 372
 • Карма: 28
Ние минатата година ја правевме со аспирин, колку е здраво искрено незнам
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 04 Окт 2013 04:06 #244521

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 953
 • Thank you received: 338
 • Карма: 7
I jas so aspirin znam. Acetisal mislam duri i deka nema poveke po aptekite
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 08 Окт 2013 15:45 #244655

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
биднаа денес печи-гмечи пиперки, печени цели за фрижидер и боранија сечкана

зимава нема да се оскудева за пипер :hahaha:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann

Ре: Солена зимница 09 Окт 2013 03:32 #244668

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3165
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Ние ставивме жива туршија, а свеки ќе прави ајвар па ќе земеме 5-6 тегли од неа :sram:
И доволно ни е пошто децава не јадат ништо од зимницата, а за мене и мм е доста и ова :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 23 Ное 2014 22:39 #253060

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Nie stavivme ziva tursija, ama malku ni se vide (pocnavme veke da ja mezime :)) pa sledniot vikend da ke stavam uste nekoja tegla. Isto taka stavivme prv pat i zelka da se stori, ne mnogu da vidime kako ke se pogodi, pa ako ja bide v godina ke stavime poveke.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 25 Ное 2014 14:52 #253069

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
malidzano, peceni modri patlidzani vo tegla i nekolku celi peceni mori patlidzani (za salata mi se odlicni). i luta pasteta od piperki
ostana uste zelka i toa e za ovaa godina. drugo ne staviv
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 25 Ное 2014 21:16 #253073

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Jas zaboraviv da pisam za makalo edna tura izedovme sega na druga i e redot ahahha, a uste zimava ne stignala :tupco:

Kako gi pravis patlidzanite Sister, samo gi peces i posle vo tegla so maslo lukce, sto tocno stavas?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 28 Ное 2014 14:49 #253089

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
gi secam na trkalca, pa posle na toster zagrean gi stavam i malku gi potpekuvam. gi redam vo tegla direkno i im stavam na sekoj red - mesavina od maslo i vinski ocet, sol, luk i magdonos seckani. malku pritiskam odozgora za da izleze sok od patlidzanite. i taka do kraj.
pa gi zatvoram teglite i za 3 nedeli do mesec se super za jadenje. osobeno so nesto mrsnicko ako jades, osvezuvaat.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Fairy

Ре: Солена зимница 01 Мар 2015 18:22 #253769

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Nie stavivme zelka da se stori ama ovdesnata zelka imamnogu podebeli listovi nego makedonskata. Ne e toa toa, se stori ne e losa ama tvrdicka :emm:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 03 Мар 2015 17:39 #253779

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2792
 • Thank you received: 645
 • Карма: 26
nasata ovaa godina omekna , saglam salata ne kasnav , a mi fali
dali nekoj probal od Kam od pipercinjata so urda , vo teglicka sto se prodavaat, dali se ubavi ?
mnogu ubavo licat
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 04 Мар 2015 19:44 #253792

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Не сум ги пробала тие, ако мислиме за истите 99ден. што беа (незнам дали се уште толку), ама имаме од Веро купувано слични такви...не да се вкусни...њамииии ....прсти да изедеш :da:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin

Најново на форумот

 • No posts to display.