Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Солена зимница

Ре: Солена зимница 29 Сеп 2012 18:52 #215645

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
Uf i nie eve pred pola saat gi ispekovme i izlupivme piperkite zdravje utre ni ostana da gi somelime i da go isprzime pindjurot po naski po vaski ajvarot i mislam mi olesna oti mislacka e dodeka da se napravi sepak 50kg ne se malku pa i so decava kako ke bide so ke bide ama eve pola rabota se zavrsi se bese ok :majsi:


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 30 Сеп 2012 05:12 #215658

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
МАЦИКА - се надевам ќе го видиш ова пред да ги правиш пиперките :kez:
Мајка ми денес ми кажа дека печени везенките ги редиш така во тегла цел ред и притискаш по малку со рака да пуштат малку сок, а и да се набијат убаво пиперките. редиш како што ти кажав масло, оцет, сол, лук и магдоност и така до горе.
на крај кога ќе ги наредиш сите, зовриваш малку масло и оцет со сол (отприлика според теглите по 1 мало филџанче масло и 1 мало филџанче оцет со 1 лажичка сол за 1 голема тегла) и ги полеваш да има горе течност. немало потреба од никакви есенции, конзерванси и салицил.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 30 Сеп 2012 12:53 #215694

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
ova peci gmeci li se? jas sakam ovaa godina da stavam vakvi.
kazete mi, koga gi redite piperkite potpeceni vezenki gi poturate so laden ocet i maslo, prethodno da zovrijat ili ne???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 30 Сеп 2012 14:39 #215706

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
potpeceni piperkite malce ,se pustaat da gi fati vrelo samo ,vo smesata sto vrie na tivko(ocet,zejtin...neznam tocno sto bese), pa se redat vo tegla i se stiskaat so tolcnik
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 30 Сеп 2012 15:36 #215717

 • betavitevit
 • betavitevit's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 193
 • Thank you received: 96
 • Карма: 7
Зока wrote:
Палестинец, ако може да ми кажеш како ги сушиш доматите?

Jas prvpat ovaa godina susev domati za proba vo rerna-mnogu malku izleguvaat.

3kg domati gi isekov na trkalca i gi narediv vo dva pleha od sporet oblozeni so hartija.Domatite gi posoliv so smesa od 3 lazicki seker,3 lazicki morska sol,2 lazicki luk vo prav i malku suv bosilek.Na sekoe parce kapnuvav po malku maslinov zejtin.Gi susev dvata pleha naednas vo rerna na 130 stepeni celsiusovi(so ventilator) okolu 2,5 - 3h.Otkako ja iskluciv rernata gi ostaviv uste 30min da stojat vo toplata rerna.Mi ispadna duriii 1 tegla od majonez(onaa teglata od tomy so gratis).Pri redenjeto na suvite domati stavav svez bosilek.Odozgora teglata ja dopolniv so maslinov zejtin.Na internet najdov deka vaka moze da se cuva vo frizider 6 meseci.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann, Зока

Ре: Солена зимница 30 Сеп 2012 17:12 #215727

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
prasence wrote:
ova peci gmeci li se? jas sakam ovaa godina da stavam vakvi.
kazete mi, koga gi redite piperkite potpeceni vezenki gi poturate so laden ocet i maslo, prethodno da zovrijat ili ne???

ова се слично на печи-гмечи. не се ставаат да вријат ни во масло ни ништо, туку како што опишав. мајка ги има редено и топли и ладни, ефектот е ист.

она кое го опиша Делфин е сосема друго кое го немам правено - со вриење на пиперките во масло.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 30 Сеп 2012 17:14 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 30 Сеп 2012 19:21 #215736

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Зока wrote:
Палестинец, ако може да ми кажеш како ги сушиш доматите?
Зока тука имам рецепт пишувано за сушени домати roditeliideca.com.mk/index.php/forum?fun...1&limit=15&start=150 ,ама како што пишаа многу малку излегува а многу време се сушат,па сега се мислам да ги сушам на сонце како палестинец ,и онака е убаво сега времето и имаме којзнае колку шери домати во градина така скапуваат :pukam:

Инаку денес завршивме и со лутенката,предходниот викенд и со ајварот,ми се смачи веке,и овај и предходниот викенд по 80кг пиперки печевме ....


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
Последна промена: 30 Сеп 2012 19:24 by Frogy.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Зока

Ре: Солена зимница 01 Окт 2012 03:04 #215747

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
bart wrote:
А, математикава дека искача 70 денари тегла ајвар-може, ако имаш пиперки во двор.
Vcera doma na sporet pravev malku ajvarce.
-5kg piperki x 24dena = 120
- 3 modri patl. x 10 = 30
- 400ml maslo = 40
dopolnitelnen trosok koj go nemaat onie vo kuki - pecenje+przenje=3h struja

Izlegoa 6.5 malecki teglicki od tomy majonez. Znaci minimum 1 golema tegla e okolu 90denari. Bez cena na rabotna raka, teglicka, struja itn. :)
Последна промена: 01 Окт 2012 03:07 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Mamita

Ре: Солена зимница 01 Окт 2012 16:03 #215856

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
bart wrote:
А, математикава дека искача 70 денари тегла ајвар-може, ако имаш пиперки во двор.

Еве како оваа година и излезе на мајка ми:
40kкг пиперки по 20 денари = 800 денари
25 парчиња модри патлиџани = 140 денари
400мл зејтин =430 денари

Вкупно 1370 денари, излегле 23 големи тегли, односно по 60 денари тегла. Инаку, го прави во двор на дрва, не на струја.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher

Ре: Солена зимница 03 Окт 2012 06:02 #216088

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Зока wrote:
bart wrote:
А, математикава дека искача 70 денари тегла ајвар-може, ако имаш пиперки во двор.

Еве како оваа година и излезе на мајка ми:
40kкг пиперки по 20 денари = 800 денари
25 парчиња модри патлиџани = 140 денари
400мл зејтин =430 денари

Вкупно 1370 денари, излегле 23 големи тегли, односно по 60 денари тегла. Инаку, го прави во двор на дрва, не на струја.


Izvinete, ama ja nikade ne vidov piperki po 20 denari. Kaj mene se 30. I uste nesto sto nikoj ne go racuna: 40 kila ne mozam na raka da gi odnesam do doma, nego moram da zapalam kola. Drvata isto kostaat, a da ne pravam muabet deka jas pravam doma na struja. A, rabotnata raka nikoj ne ja esapi. E pa, posto ja sekogas pravam sama, dobri 2 do 3 dena dusa niz nos mi iskaca. Taka da i krajniot esap ne mi e bas takov.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi, Bubbi, Mami-Anje

Ре: Солена зимница 03 Окт 2012 06:52 #216095

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
20den. sigurno se vo Strumica. 24 imas vo KAM :)
Sekoj si ja znae matematikata ...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 03 Окт 2012 09:24 #216125

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
20 денари пиперки имаш на Кванташки и тоа пиперки големи, убави, прави ;)
Последна промена: 03 Окт 2012 09:29 by Molly.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 03 Окт 2012 09:30 #216126

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Eve od utre 19 denari ke ima vo Carrefour :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 03 Окт 2012 10:27 #216132

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Јас пиперките ги купив по 28 денари на Зелен пазар. Ама преубави од истиот човек од кој ги купив и лани. Сите сочни, меснати и црвени.
Е сега имало некаде под Кале и за 17 денари ама квалитетот не е тој. И не се прилепски оти тие најтешко се лупат.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 05 Окт 2012 00:52 #216338

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
Мене ме чуди математикава навистина. За 4 или 8 ден разлика во кг пиперки , во случајов на мајка ми, ќе стасаме до кај 75 ден тегла максимум. Е сега може да е до квалитетот што вика Мацика, односно колку ќе фрлиме од тие пиперки. Оти знам мајка ми ги зема од свој човек (од Струмица :kez:) и се супер.
Забегав малце, ама стварно не ми иде математика дека 150 ден е блиску до нашиот трошок. Можеби е, ако се купи и јаде упола од она што би се направило. Јас искрено би идела на таа варијанта, не знам дали некогаш би правела ајвар во живот, веројатно не.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 07 Окт 2012 13:33 #216693

 • mama ana
 • mama ana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 455
 • Thank you received: 166
 • Карма: 1
Aj tuka da si prasam mozebi nekoj ke mi odgovori :)
Dali pred da zamrvmete karfiol,brokula gi obaruvate i kolku vreme,ili gi zamrznuvate svezi?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 07 Окт 2012 13:56 #216695

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Ана јас никогаш не сум замрзнувала, ама мајка ми знам дека ги замрзнува свежи и не ги обарува претходно. Кога ги готви ги одмрзнува па ги обарува.
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mama ana

Ре: Солена зимница 07 Окт 2012 14:17 #216699

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Јас секогаш свежи сум ги замрзнувала. Добро измиени, исцедени и исушени, исецкани на средни парчиња.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mama ana

Ре: Солена зимница 07 Окт 2012 17:11 #216718

 • mama ana
 • mama ana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 455
 • Thank you received: 166
 • Карма: 1
I jas za sinko taka pravev gi zamrznuvav svezi no sega za bebuska sakam da zmarznam no nekoj mi spomna deka se zamrznuvaat obareni,pa najdobro da si prasam :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 14 Сеп 2013 20:44 #243899

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
Време ни е да ја оживееме темата. :hello: Па жени почнавте ли да спремате по нешто од зимница?

Јас вчера замрзнав неколку кесички боранија, а се спремам и некоја тегла со домата за направам.

Ајде давајте интересни предлози за зимница
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 15 Сеп 2013 14:14 #243911

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Јас направив фруктал сок од праски и мармалад од праски. Следно од благото е мармалад од сливи, а солената допрва ќе ја правиме. не планирам ништо посебно освен малиџано, лутеница, туршија и кисела зелка.
во замрзнувач веќе имам боранија, грашок, печени модри патлиџани.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 15 Сеп 2013 14:59 #243913

 • Candy
 • Candy's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 99
 • Thank you received: 30
 • Карма: 2
Jas licno ne pravam no pravat mama i sveki za mene :cica:
Za sega od blagoto gotovi se kompotot od visni, kompot od slivi, marmalad od slivi, slatko od smokvi. Majka mi napravila i slatko od cresi i slivi pa ke dobijam po nekoja tegla.
Od soleno samo kecap i domati vo sise se drugo podocna.
A da i jufki i tarana.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 15 Сеп 2013 16:49 #243916

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Сакам да ставам печени модри патлиџани во замрзнувач, па ме интересира цели ги ставате само испечени или излупени и блендирани?
Инаку денес првпат направив џем од сливи, па ќе видиме дали ќе биде ок за конзумирање зимава :gotvi:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 15 Сеп 2013 17:13 #243917

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Водолија јас модрите патлиџани ги печам, па потоа лупени во кесички си ставам по 1 или 2 и така ги мрзнам. Мислам да не се лупат тешко ако ги оставиш неизлупени. А еднаш имам замрзнато свежи, ама не ги биваше кога ги одмрзнав ми потемнеа и не беа вкусни.
Инаку домаќинкава годинава нешто мрзлива. Мајка ми ќе прави за сите, а јас и снаа ми ќе помагаме по малку. Ама спремив за синко за кашички овошје (праски, многу малку кајсии и вишни) и замрзнав свежи капинки. Боранија и свежи тиквици-рендани и сега свеж домат ќе мрзнам. Инаку ајвар и везенки со лук, мајка ми ќе прави. А да, и зелка. Инаку останав без сарма за слава :)
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солена зимница 01 Окт 2013 07:30 #244391

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Еве една одлична рецепта за вкусна зеленчукова паштета, која е и лесна за подготвување

Паштета од зеленчук
7 кг црвени пиперки
7 модри патлиџани (средни)
1 л масло,
10 лажички сенф,
3 лажици вински оцет,
1 мал филџан шеќер,
сол по вкус

се печат и лупат пиперките и патлиџаните, па се мелат одделно. се загрева 1/2 масло и се додава патлиџанот, зачините (освен сенфот) па се пржи додека испари водата. се додаваат пиперките и по 10 минути остатокот од маслото. се пржи околу 40 мин. (вкупно) се додава сенфот и се пржи уште 10 мин. се собира во топли мали теглички.

одлично е ако додадете малку лути пиперки.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 06 Окт 2013 18:27 by Big Sister. Причина: корекција на состојки :)
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.