Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Ми треба рецепта

Ре: Ми треба рецепта 22 Мар 2011 20:23 #124757

 • mamaDragana
 • mamaDragana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 46
 • Thank you received: 3
Mi treba recept za posni tosterki ako ima nekoj da mi pise.Moze i mrsni da se ,ama seg abas mi trtebaat posni.Ajde domakinki pisete nekoj recept
Последна промена: 22 Мар 2011 22:25 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба рецепта 23 Мар 2011 16:52 #124911

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
Вчера ја направив тортата на Миличка и можам да кажам дека е супер и одма се прави.
Фала за рецептот.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба рецепта 25 Мар 2011 03:05 #125351

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2766
 • Thank you received: 642
drugarki


recept za nekoja torticka ili kolaci so griz ??? :aleluja:
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба рецепта 27 Мар 2011 15:47 #125831

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
Мене ми треба рецепт за тој ликерот со зелени(млади) оревчиња .:unsure:


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба рецепта 27 Мар 2011 16:14 #125835

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
Twins покасно ке и се јавам на баба ми,таа го знае рецептот па ке ти го напишам.Таа постојано го прави,и насабајле и навачер пие по една голтка убаво е за грлото а и многу е вкусен :skok: . Позз


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба рецепта 27 Мар 2011 18:49 #125855

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
Devojki dali imate recept za galato bureko?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба рецепта 29 Мар 2011 12:14 #126273

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
А да ми напишете рецепт како правите сутлијаш. Ама ми треба комплет со сите мерици. Колку млеко, колку ориз?????
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба рецепта 29 Мар 2011 12:25 #126281

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
macika wrote:
А да ми напишете рецепт како правите сутлијаш. Ама ми треба комплет со сите мерици. Колку млеко, колку ориз?????

Јас го правам сутлијачот 1:4, за да може и бебушот да јаде.
Вака:

3 филџани(филаџанче);) ориз, и со истиот филџан 12 филџани(филџанчиња) млеко. Тоа е основата.

Го варам млекото да зоврие и потоа го додавам оризот.
Се вари на тивко до згуснување.

Не ставам шекер, заради тоа што моите имаат обичај после со мед да го јадат.
Инаку нели можеш да додадиш шекер, ванилин шекер и секако одозгора цимет.

Некогаш, при варњето му додавам и суво грозје или суви исецкани кајсии, многу е вкусно!

Толку ајде папајте!!!:love: :love:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба рецепта 29 Мар 2011 12:36 #126287

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
Сутлијаш

_рецептов е стар,прастар,во мојата фамилија вака се прави....


Литар млеко да зоврие
Кога ќе зоврие се додава шолја(гоема за млеко)ориз,но оризот ќе го измиеш во 9 води,да се измие тоа како брашно што е меѓу зрната и кое може да ти го направи леплив сутлијашот и загорен
Го вариш едно 30 минути,зависно од шпоретот нели,ама ќе пробаш кога зрното е омекнато,сварено значи е готов,ТОГАШ му ставаш шеќер,јас обично ставам од 4-6 лажици ,ванила ако сакаш,зависи од вкусот кој како сака.Се вари со шеќерот уште некое време(шеќерот ќе го подзусти) и тоа е тоа.Немој да се обидуваш го вариш скроз да згусне како што е кога е оладен,бидејќи со ладењето самиот сутлијаш згуснува.цимет можеш да си додадеш кога ќе се подолади

Јас го правам и со оризово и со соино млеко
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
Последна промена: 29 Мар 2011 12:37 by kalinche70.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба рецепта 30 Мар 2011 02:00 #126608

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2766
 • Thank you received: 642
i jas sutlijasot ne go varam so mleko tuku so voda ,pa na kraj dodavam i mleko , na primer pola voda pola mleko - od dozata sto ja pisale pogore

Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
Последна промена: 30 Мар 2011 02:01 by Dolphin.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба рецепта 30 Мар 2011 17:47 #126790

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1647
 • Thank you received: 569
Imase nekade kinky napisano recept za supa od domati....Ako nekoj znae neka mi pise ,odnapred blagodaram.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба рецепта 06 Апр 2011 02:49 #128323

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
Девојки ми треба рецепт за посни колачи или кекс или што било за на гробишта ми треба ,на мајка ми ке и правиме 3 годишен помен во четврток па утре сакам нешто да направам.Било за што да е ке биде добредојдено,многу ретко правам посни работи.Фала однапред и позз :love:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба рецепта 06 Апр 2011 02:54 #128326

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
kontaktiraj ja kainche 70,tata-mata e za posni kolaci.mislam deka ima tema za ova :wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба рецепта 06 Апр 2011 03:03 #128328

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
Има Мама Васе ги прочитав сите ама не ми се некако соодветни за на гробишта,повекето се визитарски ;)


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба рецепта 07 Апр 2011 23:35 #128833

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
twins wrote:
Делфин повели торта(колач) со гриз :love:

Гриз торта

Фил:
1литар млеко
7лажици гриз
9лажици шеќер
100гр.кокос
Се вари се заедно додека да се згусни, потоа се трга настрана и се остава да се излади со повремено мешање.

падниспања:
5 јајца
300гр шеќер
се бијат убаво па се додава:
100гр.масло
100гр.млака вода
250гр брашно
2 лажици какао
1 пециво

Во тавче бр.32 (подмачкано)се турва половина од смесата за падниспањата и се става да се печи т.е.да се подпечи колку да фати кора (да може со раката да се осети дека има кора од горе) , се вади и одма се турва над него целиот фил и веднаш остатокот од смесата за падниспања и се продолжува со печење да се допечи.
Откако се испечи и се излади од горе се турва чоколадна глазура(какао, млеко и маргарин, растопено на тивко)

:love:

Во моментот со мм ја густираме тортава со кокос и гриз и морам да кажам јас кко не многу голем љубител на благо, ептен ми се свиѓа. Лесна за јадење а доста претставителна црно-бела комбинација. Е сега бидејки не сакам преблаги работи, и во филот и во пандишпанот ставив пола од шеќерот кој го пишува и пак ми е супер благичка.

И ми испадна доста помалку пандишпан во однос на фил :what:
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.