Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Складирање на намирници

Складирање на намирници 29 Јул 2015 14:22 #254857

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2981
 • Thank you received: 1371
 • Карма: 60
Staviv malku poost naslov na temata iako moeto prasanje e pokonkretno.

Kako gi cuvate doma domasnite jufki? Majka mi gi cuvase vo platnena vrekicka i vo spaiz.

Vcera napraviv polovina doza jufki, pa pred da ja napravam vtorata polovina treba da gi skladiram nekade veke isusenite jufki. Nekako neprakticno mi e vaka vo vrekicka, nemam kade da ja stavam bez da sobira prasina.

Dali ima nekoj so podrugo iskustvo vo skladiranje na jufki?
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Складирање на намирници 30 Јул 2015 10:21 #254861

 • Padme
 • Padme's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 116
 • Thank you received: 30
 • Карма: 0
И јас знам дека поголеми количини чуваат во платнени вреќи. Јас имам проблем со просторот дома, па обично од кај бабите земам во пластични кесички по малку и ги чувам во кујна во плакарите. Платенните вреќи мислам дека ги ставаат за да ја собираат влагата од надвор, ама ако се убаво исушени мислам дека нема да е проблем и да ги сместиш во голема пластична кутија (можеш да ја обложиш и со платнени крпи на пример) и да ги бутнеш некаде. Гарант имаш вишок кутија за играчки што можеш да ја пренамениш :).
The administrator has disabled public write access.

Ре: Складирање на намирници 04 Авг 2015 10:11 #254875

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2981
 • Thank you received: 1371
 • Карма: 60
Zemav nova cista kartonska kutija, ja obloziv so hartija i taka gi skaldirav jufkite. Minatata nedela bese dozdliva i ladna i ne mozam da znam dali se dobro isuseni ili ne. Ja prasav majka mi kako ke znam dali se suvi jufkite i dobiv odgovor deka ke osvetlat, nema da bidat temni...ama tuka brasnoto ne e tolku belo kako vo MK i bojata se promeni za mala nijansa :D

Mislam deka ke "disat" vo kartonska kutija. Neli?
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Складирање на намирници 05 Авг 2015 12:49 #254884

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Jas gi cuvam vo platnena vreka i vo plasticen golem sad so kapak.
A majka mi sekoja godina gi stava vo platnena vreka, pa vo golema kartonska kutija.
i vo dvata slucaja nemame problem, sekako ako prethodno se dobro isuseni.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Складирање на намирници 11 Авг 2015 18:11 #254915

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Nie sega se spremame da zememe vrekicka jufki i tarana, i jas planiram da gi cuvam vo platnena vrekicka i plus vo edna kartonska kutija. Ma da nie brzo i gi jademe, nemaat sansa da se rasipat :D
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот