Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Каква храна купуваме?

Каква храна купуваме? 29 Мај 2013 03:52 #239949

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
 • Карма: 3
Ова нема многу врска со услугата, туку со квалитетот на производи повеќе. Почнав да влегувам во КАМ почесто и пред некој ден гледам сладоледи по неверојатни цени. И нормално, купив од повеќето видови, пробуваме дома и баш се ОК... И сега, јас сум цела збунета, нели, како може сладолед од сличен тип во продавница да е (просек) 50 денари, а тука пакување од 3 исти такви да е 70 денари? И запнав со стравови и филмови да не се со лош квалитет (не во вкусот, вкусот им е добар, туку содржината...), да не се нешто (не знам ни јас што) сомнителни... Најмногу ми е страв зашто и децава сакаат да ги јадат, си викам белја да не направиме. Маж ми запнал дека и овие другите се со ист квалитет, ама плаќаш повеќе зашто го плаќаш и брендот. И воопшто, не ми е јасно на кој принцип функционира она со странските производи во КАМ (германски и белгиски гледам носат) кои ги нема во други продавници, ги има само кај нив, а цените им се конкурентни. Јас од таму до сега купував таблети за машината за садови, супер однос имаат цена/квалитет, ама тоа ми беше помалку страшно, ова сепак е за јадење нели... И така, ако некој има претстава како функционира КАМ со цениве, ајде pls нека објасни, зашто јас сум изгубена кога станува збор за економија и сл. :sram2:
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Каква храна купуваме? 29 Мај 2013 05:57 #239963

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Jas obicno praktikuvam da gi sporedam sostojkite na poskapite, brendirani proizvodi i onie poevtinite. Bi ti predlozila da gi iscitas sostojkite na sladoledite od KAM i sporedis so nekoj sladoled koj mislis deka vazi za "siguren". Licno ne sum naisla na golemi otstapki i razliki i mnogu pati sum se uverila deka navistina nekogas go plakame samo imeto.

E sega drugo e prasanjeto i grizata dali navistina prehrambenite proizvodite se napraveni od sostojkite koi gi ima na deklaracijata ili ima i nesto skrieno. Tuka ni nema spas na nikoj, osven hemiska analiza nisto drugo ne pomaga.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Octavia

Ре: Каква храна купуваме? 30 Мај 2013 04:33 #240000

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Во контекст на оваа тема, мене ме револтираат рекламите за одредени производи кои се рекламираат како “здрава исхрана за нашите деца“....гледаме реклами за здрава паштета или чоколадни додатоци во млекото и што уште не, и сето тоа се рекламира како храна која е здрава за нашите деца. :ljutko:
Рекламите имаат огромно влијание за формирање на мислење кај широките народни маси и навистина не е во ред вака да се манипулира со нив.
Последна промена: 30 Мај 2013 04:34 by Marge.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Каква храна купуваме? 30 Мај 2013 04:44 #240002

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
Точно, маркетингот е голем проблем и во подобрите држави си имаат некои иако благи начини за регулирање на тие работи, имаат здруженија на потрошувачи кои се активираат да посочат на недоследности.

Ете како пример ќе го дадам ова. Сите знаеме колку се штетни и ненутритивни газираните пијалоци, како алтернатива ни се нудат густи сокови и џусови кои особени ги сакаат децата. Еве некој споредил со кока кола. И тие „здравите“ пијалоци не се ништо подобри.
Па дури и исцеден свеж пијалок е инфериорен во однос на тоа да се изеде овошјето, затоа што со пиењето се внесуваат концентрирани сите шеќери од овошјето, без растителните влакна во пулпата.

The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Octavia

Ре: Каква храна купуваме? 30 Мај 2013 09:48 #240020

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Работам во голем ланец на познати продавници на запад (Алди, Хофер) и од прва рака можам да ви тврдам дека често пати го плаќаме само името т.е. марката. НО се случува и да имаат продавниците различна маржа на производите и затоа се така различни цените. Конкретно, примери имам секојдневно на работа кога луѓе ме прашуваат зошто кај нас сладоледот на МАКСИМ фирмата е 0.99 eur, а во Меркатор (една од најскапите продавници во Словенија) истиот тој сладолед од истата фирма е 1.70 eur. Тоа е набиена маржа до даске.

А има и примери кога на пример литар јогурт од фирмата милфина (која пакува за Хофер) е 0.99 eur, додека па јогурт на фирмата МУ од Љубљанске млекарне е 1.99 eur. Ама ако прочиташ на шишето кој произведува и кој пакува на двата пишува исто. Само што овој од Хофер не е МУ нели...

Имав јас на ФБ објавено слика. Јогурт Активиа со вкус на киви - Меркатор 0.99 eur, Хофер - 0.59 eur...

Вакви примери имам секојдневно милион зашто работам во таа бранша.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Octavia

Ре: Каква храна купуваме? 30 Мај 2013 10:00 #240022

 • tough cookie
 • tough cookie's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 34
 • Карма: 0
Факт е дека најчесто се плаќа името на брендот. Тоа ти е со јадењето, тоа ти е со се друго. Како што некој погоре рече, најбезбедно ти е да ги читаш состојките. Колку храната е попроцесирана, толку полошо, па без разлика кој бренд е.

@ Катрина

Вакви примери има доста, но квалитетот не се мери мислам само по овие параметри. Зависи овие шеќери и калории од што доаѓаат. И едното сеуште може да има 5 состојки, а другото 20. Знам дека ви е јасно ова на сите, ама ете си праиме муабет, нели?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Каква храна купуваме? 02 Јул 2013 04:36 #241826

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Malku ke ja svrtam temava vo druga nasoka no nema da begam nadvor od nea.

Kakvo meso kupuvate i od kade? Vcera vo market ne mozev da zemam meso. Ke se fatev za kesa zamrznato pilesko pa ke ja vratev nazad. Lutav po friziderite i ne kupiv meso na kraj. MM otide vo mesara i ne zema nisto, se bilo so promeneta boja, bez rok na traenje a za poteklo da ne pravime muabet. Fakt e deka sme se odviknale od ovdesniot nacin na kupuvanje meso no mora da se jade. Od kade da kupam ubavo i kvalitetno meso, nekade od kade sto imate doverba vo kvalitetot na mesoto?
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Каква храна купуваме? 02 Јул 2013 05:06 #241827

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Kompanija Popovski, Vero ....
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cinnamon

Ре: Каква храна купуваме? 02 Јул 2013 05:30 #241829

 • vistina
 • vistina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 245
 • Thank you received: 139
 • Карма: 0
Porano zemavme od vero, ama sega nekako teleskoto e poubavo vo Popovski.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cinnamon

Ре: Каква храна купуваме? 02 Јул 2013 07:08 #241837

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
И ние месо од Веро купуваме, а и повеќето луѓе што ги знам исто така.
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Каква храна купуваме? 02 Јул 2013 10:14 #241841

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
emilija, za kaj nas vo sk zboruvash?

vo vero skoro sekogash ima taze pileshko ( ne e smrznato). teleshkoto mi e najubavo vo popovski, najbrzo se vari, a, dobivaat sekogash taze vo chetvrtok. istoto vazi i za vero.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Каква храна купуваме? 04 Јул 2013 02:26 #241892

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Da za vo SK. Fala vi mnogu, sega znam od kade da zemam. Iskreno denovive ne ni pritrebalo meso. Patlidzanot e fantasticen :kez:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Каква храна купуваме? 04 Јул 2013 06:24 #241898

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Rozeviot? :)
Inaku za pilesko meso imas dobro i smrznato - posebno toa na Cekin. Vo KAM ima edni germanski pilinja A klasa i se stvarno top.
Последна промена: 04 Јул 2013 06:25 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Каква храна купуваме? 04 Јул 2013 07:14 #241899

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
da, toj :) chitav deka bilo nashe avtohtono seme, kvalitetno, ne e tretirano tolku i ne e gmo. a go ima i vo gem banka zavedeno.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Каква храна купуваме? 04 Јул 2013 14:25 #241922

 • blair waldorf
 • blair waldorf's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 284
 • Thank you received: 89
 • Карма: 1
A kade moze da se najde i kako mozam da go prepoznaam?
bebe82
The administrator has disabled public write access.

Ре: Каква храна купуваме? 04 Јул 2013 15:21 #241924

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Na pazar. Ke go prepoznaes po bojata. Ne e crven kon portokalovo tuku kon rozevo. Pokratko trae, nema debela kora ama zatoa e extra na vkus.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: blair waldorf

Ре: Каква храна купуваме? 04 Јул 2013 15:40 #241926

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
tie patlidzani gi vikaa edno vreme grcki. moite gi sadea i znam imase posle izlegoa edni takvi ama dolgnavesti vo forma. navistina se super
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: blair waldorf

Ре: Каква храна купуваме? 05 Јул 2013 16:02 #241948

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Го викаат розев патлиџан, многу е вкусен и е поскап од обичниот.
Ние пилешко ретко јадеме, но кога купувам го земам свежото на Перутнина Птуј, проверено најдобро.
The administrator has disabled public write access.

Каква храна купуваме 08 Ное 2014 23:47 #252920

 • bubale23
 • bubale23's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Vnimavaj sto posakuvas, moze da ti se ispolni! *
 • Теми: 225
 • Thank you received: 60
 • Карма: 2
Poslednive denovi sum nekako mnogu vo potraga po informacii za zdrava ishranapred se za moite deca, no dojdov do eden vazen zaklucok, deka za da imame moznost da ja primenime taa zdrava ishrana ne e vazno samo da jademe pr. povekje svezo ovosje i zelencuk, meso, mlecni proizvodi .. tuku pred se treba da imame ZDRAVI produkti, a toa za zal sfakjam deka go nema! Neznam kako kje me sfatite, se iznacitav mnoguuu i se iznagledav dokumentarci, pred se made in USA, i iako sum pod impresija na videnoto, sepak sfakjam deka e taka - nemame zdrava hrana, site produkti so koi se hranime se samo proizvod na golemite multimilionerski kompanii koi od nasite kosnicki vo marketite gledaat samo profit, ne se grizat voopsto za toa sto ni go prodavaat, za kvalitetot, tuku samo za profitot. Realno, razgledajte niz doma vo proizvodite koi gi konsumirame sekojdnevno i procitajte gi deklaraciite. A so sto gi hranime decata? Organski kasicki? Organsko meso? Se zaprepastiv od snimki koi gi vidov kako se odgleduva dobitokot i zivinata od koi dobivame mleko, meso, jajca. Hormoni za rast, ishrana modificirana pcenka, zivot vo sopstveniot smet... Kako se proizveduva shekjerot, beloto brasno,beliot oriz,minuvaat niz otrovni izbeluvaci i kakvi se E aditivi i boi i trista otrovi sodrzat skoro site proizvodi koi gi jademe.... A ovosjeto i zelencukot... kako od plasticarnica, prskani po 30 pati. I kolku samo polugotovi proizvodi koristime, poglednete kolku kesi nosime od supermarket a kolku kesi odat vo kontejnerot.. Se na se sum zaprepastena od realnosta koja site ja znaeme a ne mozeme da ja promenime.A deka imame izbor da kupuvame organska hrana, 100 % organsko meni za celo semejstvo so nasiot standard, izgleda izborot sam po sebe se gubi. I za kraj, samo sakav da gi podelam moite impresii so vas.
Последна промена: 09 Ное 2014 23:09 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann

Ре: Каква храна купуваме? 08 Фев 2015 23:39 #253627

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Nie sekogas kupuvame svezo ovosje i zelencuk i sekogas svezo meso i riba. Edinsveno sto kupuvam zamrznato e grasok i boranija bidejki svezi gi nema. Ne kupuvame konzervirana hrana, nitu pak polu zgotvena za vo mikro.
E sega ako e prasanjeto kolku se kontaminirani od sto prizvodite toa ne znam, ama sepak veruvam deka postoi odreden standard koj se pocituva barem tuka.
Gledam sto pomalku da kupuvam uvezena hrana od somnitelni podracja ama nekogas i toa e tesko, posebno koga ke vidis deca ima barem najmalku 2 pati razlika vo cenata.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Каква храна купуваме? 10 Фев 2015 00:25 #253634

 • Annabel Lee 2
 • Annabel Lee 2's Avatar
 • Offline
 • new born
 • ex Annabel Lee
 • Теми: 24
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
Аκо е месо во пρашање, сеκогаш κупувам свежо, ниκогаш смρзнато или саламуρено. Мелено месо не κупувам спаκувано, туκу сеκогаш си биρам κое месо ќе ми го сомелат.

Овошје и зеленчуκ κупувам свежи, но зеленчуκот неκогаш го замρзнувам.

Не сум сигуρна деκа јадеме здρава хρана, но пρавам онолκу κолκу што можам да избеρам здρава хρана.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Каква храна купуваме? 10 Фев 2015 19:01 #253638

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Se trudam kolku sto e mozno da koristam prirodni raboti, ama sekogas ne e mozno. Nekogas pricinata e nedostapnost na produktot, nekogas moja mrzlivost-inertnost i nemanje na poddrska od mm vo logistika, nekogas brzanje ...
Znaci sto pravam globalno.
- Kupuvam domasno telesko meso od planina. Paseno, cicano ... Toa sto vo dukanite mislime deka e svezo e daleku od svezo. Zamrznato ili poluzamrznato go dobivaat mesarite i tuka go odrmznuvaat.
- Na pazar gledam da kupam od selani, nesto sto mi faka oko deka ne e otrueno od pesticidi. Ama posledno vreme skoro ic ne odime na pazar i tuka sum 0 sega.
- Isto koga nekoj kaze-ponudi priroden proizvod, praktikuvam da go nabavam od tamu.
- Koga bese kerka mi pomala se organiziravme da zemame mleko od selani i go potkvasuvavme. Sega veke ne mozeme, ama pak ne pie tetrapak tuku mleko na varenje. Znam deka ne e idealno - ama toa e toa.

Porano poveke cuvav vo zamrznuvac namirnici, sega se trudam da gi koristam pobrzo.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.