Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Кога го подготвувате ручекот?

Кога го подготвувате ручекот? 31 Јан 2013 05:38 #231007

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3165
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Јас најчесто правам ручек навечер, кога ќе ги легнам децата. Тогаш ми е најпогодно, пошто друго време немам. Од работа си доаѓам околу 17.00h и нема шанси тогаш да почнам со правење на ручек.
Ако евентуално не можам да направам вечерта, тогаш утредента кога ќе се вратам од работа им правам инстант пица (со купечко тесто) или некои тестенини.

Кога вие го подготвувате ручекот?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога го подготвувате ручекот? 31 Јан 2013 10:17 #231037

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Bidejki sum sega doma go spremam denta inaku koga odam na rabota go podgotvuvam od vecerta zosto se pribiram vo 18 casot
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога го подготвувате ручекот? 31 Јан 2013 12:14 #231047

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2894
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Јас ручек спремам одсабајле бидејќи поголем дел на работа сум од попладне. Искрено немам појма да одам постојано одсабајле како би се снашла со правење ручек. Оти навечер не функционирам и по природа сум денски чоек.
Јас имам разработена шема. Кога детето е попладне на школо и јас попладне на работа, одсабајле правам ручек, проверувам синко до кај е со учење, носам дете во школо, на враќање поминувам низ пазар и веднаш купувам продукти за следниот ден. Значи морам однапред да знам што ќе јадеме веќе за утре.
А вие како успевате што готвите навечер да испланирате со продукти??? Или си правите неделна листа за јадења???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога го подготвувате ручекот? 31 Јан 2013 12:34 #231048

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Jas dodeka volontirav se pribirav vo 17.30 i spremav vecera. Primer vo ponedelnik najcesto toa bese supa ili nekoe meso koe sum go spremila vo pogolema kolicina za nedelniot rucek, pa ponedelnikot posle rabota pravev samo prilog. Vo vtornik stalno jadevme riba so oriz bidejki se sprema brzo i lesno, a vo sreda testenini so zelencuk i toa e brzo.
Ostanatite denovi spremam rucek tekovno, ama cesto pravam za dva dena kako gravce, ednas posen drugiot den so slanina ili koftinja :)
Inace stalno ja planiram nedelata i taka pazarime so spisok, a i polesno mi e koga znam sto ke zgotvam koj den.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога го подготвувате ручекот? 31 Јан 2013 13:45 #231055

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3165
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
I nie pravime nedelen pazar pa se kupiva meso i namirnici za slednata nedela. A zelencukot se kupuva den prethodno t.e ako sakam da spremam zelka mandza, ja kupuvam posle rabota i vecherta ja spremam mandzata.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога го подготвувате ручекот? 31 Јан 2013 16:09 #231065

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Секој ден после работа. Мартин го земам најдоцна во 4.30, пазаруваме по пат и дома право во кујна. Обично е со мене и он во кујна, многу е мераклија за готвење, а ако е „во арните„ си игра нешто сам. Обично еден час ми е доволно за готвење, кај 7 или 7.30 вечераме. Дури и викенди после спиење на Мартин јадеме, кај 4 или 5, некако ручек не ни одговара.
Не правам нешто timeconsuming, како сарми или сл, ама и брза сум :roll: па успевам многу работи да направам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога го подготвувате ручекот? 01 Фев 2013 03:45 #231112

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
 • Карма: 115
Порано пред да ја сменам работата ручекот го подготвував од вечер, не ми беше баш мерак ама кога немаш друг начин тоа е (најубаво е од шпорет на маса :) ). Сега кога сум прва смена ручек правам кога ќе дојдам од работа, а кога сум втора смена ручаме или кај мама или кај свеки :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога го подготвувате ручекот? 02 Фев 2013 14:56 #231264

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Бидејќи работам само втора смена, секогаш ручекот го правам од сабајле. Сега, па како што сум дома, од шпорет на маса. Е, со бебуш кога ќе се роди, ќе видиме како ќе се организираме.
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога го подготвувате ручекот? 20 Ное 2013 13:09 #245941

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Sega koga rabotam skoro polno rabotno vreme, obavezno rucekot go pravam prethodniot den.

Koga ke se sobereme od skolo/rabota, sakam odma da sednam i da rucame, posle odmaram edno pola saat i se zafakam za rucekot za sledniot den.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога го подготвувате ручекот? 20 Ное 2013 16:35 #245946

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
мене ми е мака навечер да готвам, па затоа ручек спремам кога ќе се приберам во 15ч. мм и децата се дома во 15.45, додека се средат, јадењето е готово. со тоа што, експрес лонецот го користам во 90% ситуации.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога го подготвувате ручекот? 21 Ное 2013 04:33 #245958

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Гледам да е готов до 16 часот и најчесто околу пладне почнувам да го правам. Претходно со малиот пазариме.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога го подготвувате ручекот? 22 Ное 2013 12:17 #246050

 • Candy
 • Candy's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 99
 • Thank you received: 30
 • Карма: 2
So ogled na toa deka ne rabotam go podgotvuvav da e gotov do kaj 2 :30 ili 3 casot zavisi.
Otkako odi malovo vo gradinka go tempiram da e gotov do 1 casot zatoa sto koga ke dojde nekogas e mnooogu gladen zatoa sto cel den ne jadel vo gradinka.
Maz mi i onaka za rucek ne e doma doaga posle 16:30, 17 zavisi
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога го подготвувате ручекот? 23 Ное 2013 05:29 #246076

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Kaj mene se zavisi od mm. Ako doagja doma vo 16.30 togas spremam rucek vo 15 koga kje dojdam od rabota. Ako e dezuren ili pak od prethodno najavi deka kje jade hamburger od 7 :angel: togas ne pravam nisto, jas si jadam kaj majka mi pred da si dojdam doma. Ako pak svekrva mi napravi nekoe jadenje sto se jade dva dena (grav, sarma itn) togas on jade przenici a jas i sveki si go jademe gotvenoto ( bidejki gospodinot ne jade mandza od vcera )
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога го подготвувате ручекот? 19 Авг 2014 12:14 #251998

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2981
 • Thank you received: 1371
 • Карма: 60
Thatcher wrote:
Mazot na edna koleska mi kazuva - vo nedela se pravat 2 ruceka kaj niv doma. Eden za nedela i vtorik, drug za ponedelnik i sreda. Vo sreda se gotvi uste edna tura za dva-tri dena nesto.
Znaci vkupno se gotvi 2-3 dena nedelno. Vika - kaj moze zena mi sekoj den da gotvi? A kade e perenje, peglanje, cistenje? Plus zenata raboti do 4. A imaat vozrasni deca.

MOram da prasam...Stoi rucekot zgotven od nedela do sreda :wtf:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
Последна промена: 19 Авг 2014 12:14 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога го подготвувате ручекот? 19 Авг 2014 14:03 #251999

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Pa valjda nedela vecer ... nesto bez kompir, spanakj.
Neznam detalji, znam deka taka mi kazuvase.

Druga koleska gotvi vo nedela za pon i vtornik, pa vo sreda za srea i cetvrtok, petok sloboden den :) koj so saka jade. Sabota i nedela gotvat.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога го подготвувате ручекот? 19 Авг 2014 14:04 #252000

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Inaku ima lugje i sto zamrznuvaat i za 2 dena. Taka stoi garant :D
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога го подготвувате ручекот? 19 Авг 2014 14:06 #252001

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2981
 • Thank you received: 1371
 • Карма: 60
Stoi ama kakov ke bide posle vkusot site znaeme ;)
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога го подготвувате ручекот? 19 Авг 2014 14:21 #252003

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Pa sto znam, kompenzacija valjda.
Kaj nas retko se jade ostanata hrana, ama deka e najoptimalno sekoj den da se sprema taze - hmm. Mnogu vreme od malku sobodni saati popladne mi se trosat.

Inaku smrznata boranija, smrznat grasok i slicni mandzi ne se voopsto losi. Izbor.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога го подготвувате ручекот? 19 Авг 2014 15:31 #252005

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Кај мене па една колешка кажуваше дека готви половично од вечер и утре само го доспремува ручекот. На пр. за тестенини болоњезе сосот го подготвува вечерта а после работа ги вари тестенините. Исто и ориз со пилешко. Од вечерта го вари пилешкото и утре само го става оризот во тава.

Инаку јас работни денови практикувам повеќе манџи во тенџере :) Затоа ги подготвувам од вечерта. Утре само топлам. Викенди практикувам тавчиња :) Месам, сукам, печам :glad:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога го подготвувате ручекот? 19 Авг 2014 17:10 #252010

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Isto i jas sum praktikuvala. Ama si leta vremeto sekako. Ajde primerive so oriz i testenina se samo - turas i varis. Ama drugite raboti baraat mienje, lupenje, seckanje, tintranje.
Idejata e da ne gotvis sekoj den, a ne za edno jadenje 2 pati da se "rasturas" po kujna - i vecerta i drugiot den pak da dospremas. I toa za ednas da jades :tupco:
Последна промена: 19 Авг 2014 17:10 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cinnamon

Ре: Кога го подготвувате ручекот? 19 Авг 2014 17:35 #252011

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3165
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Јас во работна недела готвам од вечерта и обично правам чорбести манџи за што не губам многу време додека ги спремам. Принципот на подготвување кај сите нив е скоро ист, припремата во кујна трае највеќе 10-тина минути и останатото време манџата сама се вари, а јас си бркам други работи. И кај тестенините нема многу седење во кујна.

Е тие ручеци со прженици, динстања, печења се резервирани за викенд, кога имам повеќе време.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога го подготвувате ручекот? 24 Окт 2014 11:39 #252803

 • bubale23
 • bubale23's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Vnimavaj sto posakuvas, moze da ti se ispolni! *
 • Теми: 225
 • Thank you received: 60
 • Карма: 2
Sekojdnevno podgotvuvam posebno rucek za decata, obavezno meso + nekoj zelencuk, im go pravam vo zepter taka sto postignuvam temperatura, prvo mesoto da omekne pa dodavam zacini i na isklucena ringla si se gotvi samo a jas so decinjata na setanje, pa koga se pribirame rucekot e gotov. Rucek za mene i mm retko pravam jas, zavisi ako e podolgo na rabota, a koga se vrakja porano toj gotvi i najcesto rucame otkako kje zaspijat decata, nekogas i vo 22 e toa, prethodno nekoja salata da ne zasiti i toa e toa. Za vikend redovno imame rucek vo restoran, a decata sekoj den moe domasno, makar i na gosti da odat.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога го подготвувате ручекот? 20 Окт 2015 01:19 #255139

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16
Како невработена извесен подолг период готвам претпладне за да е свежо јадењето (ручекот) и тоа секој ден. Во зимскиот период понекогаш готвев за 2 дена, т.е. од ручекот од едниот ден остануваше и за наредниот ден, но сега не правам така (поздрави навики).

Иако не работам и сум послободна во поглед на тоа, често излегувам претпладне по неколку часа и почнува да ми пречи подготвувањето на ручекот во тој дел од денот, зашто понекогаш брзам за да не задоцнам за планираните обврски со термин. (Нормално, настојувам ручекот да е поразличен, подобар и поубав.) Освен тоа и потоплиот дел од денот ми поминува дома зафатена со со храната, па побрзо ми поминува времето и не ми останува многу време за другите обврски. Навечер ми е мака да работам нешто друго што бара умствена активност + понекогаш ми пристудува. Решив да готвам навечер и дневното време да го искористам максимално.

И на домаќинките не им е лесно. За да биде свежо, пресно, топло јадењето врзани се во кујната... :dosadno: На кој како му одговара, но сепак мораме да си олеснуваме на секој можен начин, да го искористуваме времето од денот поефикасно и да си дозволиме поголема релаксација.
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

Последна промена: 20 Окт 2015 01:28 by Независна.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога го подготвувате ручекот? 25 Окт 2015 14:56 #255145

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2981
 • Thank you received: 1371
 • Карма: 60
Zavisi od denot. Ako nemam nekoi odnapred planirani obrski sledniot den, go pravam denta. Dokolku imam go pravam prethodniot den i vo ovoj slucaj pravam nesto sto e vkusno koga ke se podrgee, kako na pr. nekoja mandza. A ako izleze nesto neplanirano, togas improviziram ;)
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
Последна промена: 25 Окт 2015 14:56 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот