Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Соковник - рецепти за сок

Соковник - рецепти за сок 09 Сеп 2012 14:58 #212777

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
A tie sto imate sokovnik kazete recepti za sokovi :-) kombinacii na ovosje i zelencuk?
Последна промена: 09 Сеп 2012 15:00 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Соковник - рецепти за сок 09 Сеп 2012 15:49 #212783

 • mama ana
 • mama ana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 455
 • Thank you received: 166
Jas pravam sok so cveklo,morkov,jabolka,portokal.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Соковник - рецепти за сок 09 Сеп 2012 16:38 #212786

 • organic_mk
 • organic_mk's Avatar
Во 90% од случаите правам морков и јаболка, каде доминира морковот. Много полезен сок. Исто може да се додава и цвекло, но ако се минува низ процес на детоксикација, добро е да доминира цвеклото. Кога има повеќе јаболка, правам и само јаболка. Во последно време додавам и пиперки. Друго нешто многу полезно е целерот, но не овој што овде се одгледува и сади, туку еден друг тип кој личи на праз и се прави сок од стеблата.
Последна промена: 09 Сеп 2012 16:40 by organic_mk.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Соковник - рецепти за сок 10 Сеп 2012 02:38 #212810

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
Јас правам секакви комбинации. Во лето од јаболка, праски, кајсии, црни сливи и круши, по некоја цреша или вишна. Во зима јаболко и портокал ни се задолжителни, а во тоа може да додадам морков или манго, ананас, круши. Есенва може и грозје. Цвеклото не го поднесувам во сок, па додавав само кога морав да закрепнам после царскиот.
ММ понкеогаш си цеди домати, во тоа можеш да додадеш и морков и многу е убаво.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Соковник - рецепти за сок 11 Сеп 2012 06:32 #212971

 • iva.siskova
 • iva.siskova's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 562
 • Thank you received: 70
Omilen i najosvezitelen mi e portokal,limon,mandarina i nane svezo
The administrator has disabled public write access.

Ре: Соковник - рецепти за сок 11 Сеп 2012 06:51 #212975

 • organic_mk
 • organic_mk's Avatar
iva.siskova wrote:
Omilen i najosvezitelen mi e portokal,limon,mandarina i nane svezo

Оваа комбинација е прекрасна, но мислам дека е подобро да се прави во блендер, не на соковник. Во блендерот се ставаат цели лимонот, портокалот (без кората се разбира) и со додава неколку коцки лед и вода и се добива прекрасна лимонада.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Соковник - рецепти за сок 11 Сеп 2012 12:27 #213025

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
mesham od ona shto imam doma, najchesto se raboti za zimsko ovoshje zoshto leto retko cedam osven chista limonada. vo posledno vreme pochnav da stavam i zelenchuci (morkovot vekje poodamna go koristam, kako i cvekloto) ama chitav deka zelenchuk i ovoshje ne se meshaat poradi razlichnite enzimi potrebni za varenje. ima povekje na net kako food combining.

se raboti za vkusovi, eksperimentiraj eden mesec pa kje si napravish lista so omileni. ako neshto ne ti izleze ok na vkus, dodaj samo banana.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Соковник - рецепти за сок 11 Сеп 2012 14:52 #213029

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
Eve nie do sega probavme jabolko i morkov - odma go ispivme :-))) i deneska pievme sok od ananas, mango i dinja, isto dobra kombinacija...na prviot den izmesavme premnogu razlicno ovosje, mnogu bese gust - praski, jabolko, kruska, banana, kivi.....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Соковник - рецепти за сок 11 Сеп 2012 18:11 #213047

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
Devojki sakav da ve prasam a vo kakvi sokovnici pravite sokovi vo onie sto cedat kako pauer gjuserot li? Jas imam sokovnik na gorenje ama od onie obicnite ima i blender i samo nego go koristam a sokovnikot ne pa ako nekoja od vas pravi sokovi vo vakov ke zamolam da mi kaze kako gi pravite kolku ovosje so kolku voda itn (ednas napraviv i mnogu gust mi bese a plus i parcinja ostanaa i ne probav poveke) :zid:


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Re: Соковник - рецепти за сок 12 Сеп 2012 05:18 #213084

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
Go imam power jouser.Obicno pravam sokovi preku zima,levoto poveke jademe svezo ovosje.

Ovosje i zelencuik voopsto ne mesam,osven sokot sto go pravam so jabolka,cveklo i morkov.

Lani esenta pravev i sok od praski i grozje za sinko-mnogu go sakase.Nemam nekoja posebna kombinacija ili merka.Ako mu e gusto ke dodadam malku poveke grozje,moze i malku vodicka,kako sto kazuvaa vo Vita diet klubot deka malku voda vo svezo ceden sok zadolzitelno.
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Ре: Re: Соковник - рецепти за сок 05 Дек 2012 16:27 #224593

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
Цвекло-морков-портокал
Потребни состојки:

2 цвекла, средно големи
2 моркови, средно големи
4 портокали
1 лимон
1-2 лажици ленено семе
Со оваа количина намирници и вода, ќе добиете 2L густ кремаст сок, а доколку сакате да направите помала количина, соодветно намалете ја количината на намирници и водата. За најдобар вкус и густина, најдобро е водата да го облие нивото на намирниците кои се ставени во садот.


Цреша-Мандарина-Круша

150 грама цреши (може замрзнати)
3 мандарини излупени
1 голема круша или 2 помали
10 урми без семки (излупени и без семки)
1-2 лажици ленено семе
The administrator has disabled public write access.

Ре: Re: Соковник - рецепти за сок 05 Дек 2012 16:45 #224601

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
Дива праска за воодушевување
1 дива праска
1 лимон
1 резан ананас

сок од зеленчук
1 домат
2 стракчиња целер
2 големи моркови
5 големи цвета од брокула
1/2 краставицаРучек во чаша
2 домати
2 моркова
1/2 главица зелка
2 стракчиња целер
1 глава брокула


Енергетски удар – после напорна работа

1 лимон
1 портокал
1 праска
1 јаболко
5 големи цветови брокула
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.