Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Какво млеко/млечни производи користите?

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 19 Мар 2013 07:02 #235239

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Кај нас сите почнаа да лепат на се и сешто етикета органско производство. Од зеленчук и овошје (кои не се одгледуваат на бистра или друга планина) до млеко и млечни производи, а пола стока се пасе на пасишта кои немаат ни О од органско. До вчера таму одгледувале житарици или нешто друго, прскале со триста чуда за заштита од плевели и болести, па после им текнало да одмори почвата некоја година, ја прават пасиште на кое расте „здрава“ трева ...
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 19 Мар 2013 07:08 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 19 Мар 2013 08:30 #235247

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Jas pred izvesno vreme pisuvav deka licno sum videla deka firma vo MK ima odreden sertifikat, a ne gi ispolnuva ni minimum uslovite za istiot. A sertifikatot e izdaden od stranski proveruvach. Toa zbori se' za mene.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 19 Мар 2013 09:40 #235250

 • Snoopy
 • Snoopy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 293
 • Thank you received: 238
 • Карма: 15
Big Sister wrote:
Кај нас сите почнаа да лепат на се и сешто етикета органско производство. Од зеленчук и овошје (кои не се одгледуваат на бистра или друга планина) до млеко и млечни производи, а пола стока се пасе на пасишта кои немаат ни О од органско. До вчера таму одгледувале житарици или нешто друго, прскале со триста чуда за заштита од плевели и болести, па после им текнало да одмори почвата некоја година, ја прават пасиште на кое расте „здрава“ трева ...
Moeto poznavanje na ovaa tema zavrsuva ovde. Ona sto go znam e deka ne moze da stavi nikoj naziv organsko ako nema dozvola-sertifikat od AHV na RM. Se von ova e maltene kriminal. Dokolku imas navistina vakvi soznanija ne znam mozebi ne e loso da pises meil do Org.na Potrosuvaci na RM cisto onaka moze ke izreagira nekoj. Sepak e toa izmama.
Иван А.
с.р
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 19 Мар 2013 14:32 #235279

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
немам што да пишувам мејлови си има надлежни служби, муабетот ми беше не се лажам да давам пари за такви измислици
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 20 Мар 2013 04:10 #235296

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
Damjana wrote:
Jas pred izvesno vreme pisuvav deka licno sum videla deka firma vo MK ima odreden sertifikat, a ne gi ispolnuva ni minimum uslovite za istiot. A sertifikatot e izdaden od stranski proveruvach. Toa zbori se' za mene.

aj pishi za kogo stanuva zbor. a sertifikatot nash beshe ili stranski? zoshto jas lichno na gemancite najmnogu im veruvam.
inaku, vo edno lokalno granapche se prodavaat nekoi keks shtangli na koi pishuva ,,organsko,, a nitu sertifikat, nitu logo..nishto. e toj shto ne znae kje nasedne.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 20 Мар 2013 04:20 #235297

 • Snoopy
 • Snoopy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 293
 • Thank you received: 238
 • Карма: 15
Big Sister wrote:
немам што да пишувам мејлови си има надлежни служби, муабетот ми беше не се лажам да давам пари за такви измислици
Ako se drzis do tvojata logika togas ke pocens da se somenvas vo site proizvodi i ke te fati paranoja deka nisto ne e taka kako sto izgleda.
Иван А.
с.р
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 20 Мар 2013 08:29 #235318

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
За тоа дека не е ништо како што изгледа одамна расчистив и не ме фаќа параноја. И млеко и млечни производи пола и повеќе се со некои мешавини, не можеш да најдеш вистинско млеко во продажба, освен ако немаш шанси да купиш од некој кој се занимава со такво производство.

Во моментов кога знам дека нема кај нас услови за органско производство и ич не се занесувам дека се хранам „здраво“ со органски произведено млеко.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 20 Мар 2013 08:30 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 20 Мар 2013 15:31 #235340

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Во Србија и во органското млеко со назив „Органско бело“ на Имлек кое 750мл чинеше околу 90-95 динари најдоа алфатоксин.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 20 Мар 2013 17:29 #235342

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Сигурно биле хранети со органска пченица богата со афлатоксини :aham:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 20 Мар 2013 17:39 #235347

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Ne se raboti za sertifikat za hrana. Primerov go dadov cisto kako informacija.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 13 Мар 2015 14:37 #253864

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
Jas na decava od pred edna nedela pocnav da im davam kozjo mleko e sega sum vo dilema znam deka se zamrznuva mlekoto no ne sum sigurna kako e podobro dali svareno ili nesvareno, zosto svekor mi nosi po dve tri kila sekoja vecer ,a tie pijat po litar na den pa moram nesto i da zamrznam.
Inace mnogu sum srekna sto sakaat da pijat kozjo zosto ova e 100%organsko i neli velat kozjoto e najzdravo mleko.


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 13 Мар 2015 16:10 #253869

 • Sofija#
 • Sofija#'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 19
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Јас козјото го замрзнувам несварено.Го одмрзнувам,па потоа го варам
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mami-Anje

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 13 Мар 2015 16:10 #253870

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Pred dve nedeli dobiv gaba za mlecen kefir i go pravam sama doma. Odlicen e. Nekogas mi nosi prirodno mleko edna zena, ama koga nema kupuvam obicno za varenje. Dosega najdobro mi se pokaza Alpi.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 13 Мар 2015 16:44 #253873

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
Sister od kade najde gaba jas odamna baram I ne mozam da najdam dali se kupuva od nekade ili samo ako nekoj IMA pa da ti dade malku posle toa neli se razmnozuva


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 15 Мар 2015 02:33 #253878

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
mi ja dade edna zena. ne znam dali se kupuva, jas kolku sto imam info, ako nekoj ja ima moze da ti ja dade. se razmnozuva za edna nedela i mozes da podelis i ti. veke dadov na majka mi, i edna koleska. sega pak imam za davanje, ama posto na majka mi i se rasipa, ne ja cuvala soodvetno, ke i dadam pak. i ke mi ostane edno pogolemo parcence. ako sakas, koga ke se razdeli ke ti dadam. samo ne sum sigurna dali bese od Skopje ili ne?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mami-Anje

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 15 Мар 2015 03:12 #253879

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
E toa e problemot so ne sum od Sk :( a tuka vo Kavadarci nemam slusnato nekoj da ima gaba za kefir jas barav vo pogolemite marketi i mi se cudea sto e toa :) eh da mozese po posta da mi pustis ;)


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 26 Мар 2015 13:17 #253923

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2792
 • Thank you received: 645
 • Карма: 26
и јас почнав да пијам кефир , дома си го правам
нареден чекор ми е да ги научам дома да го пијат , засега одбиваат :wtf:
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 26 Мар 2015 13:39 #253924

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2981
 • Thank you received: 1371
 • Карма: 60
Od pred eden mesec izleze kefir vo prodazba i decava 2-ca od 3-ca go sakaat. Veke redovno imame kefir vo frizider. Za zal kupecki ama toa e...
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 31 Мар 2015 22:44 #253955

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Jas se tokmam veke nekoe vreme da kupam kefir, ovde ne sme go probale uste.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 02 Апр 2015 12:41 #253960

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
A dali ste slusnale deka navodno ne e dobro da se jade postojano kefir. trebalo da se pravi pauza posle eden mesec. posebno za domasniot. mene mi e cudno ova...zosto bi bilo problem ?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 03 Апр 2015 16:10 #253969

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Kupiv nekni kefir mnoguuu vkusen epten se raduvam. Ke si kupuvame redovno od sega, a za muabetot Sister prv :neznam: pat slusam
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 22 Апр 2015 16:50 #254106

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Еве ме пак мене со некои прашања... ;) . Почнав на малата да и давам козјо млеко, бидејки 2 пати во рок од 6 месеци фати бронхит. Си го пие супер. Ама, луѓето од кај што набавувам сега не може да ми носат веќе бидејки се родиле јаренца, па млекото им е потребно на нив. Кажете ми од кај да купам козјо млеко бидејќи не сакам да прекинам да и давам на малата.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.