Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Какво млеко/млечни производи користите?

Какво млеко/млечни производи користите? 20 Јан 2012 10:06 #175862

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Tuka moze da postavuvate prasanja okolku site dilemi povrzani so mlekoto i mlecnite proizvodi vo ishranata:kade da kupite odreden proizvod, koi proizvodi poveke gi preferirate, na koj nacin potkvasuvate mleko, nekoj interesen recept i slicno.

Jas sinoka probav da potkvasam kozjo mleko mislejki deka se potkvasuva isto kako i kravjoto, ama najverojatno ima nekoja finta :poimnemam:
Ne mi izleze dobro, kravjoto mi se potkvasuva super, ama ova izleze tecno i ligavo ne znam zosto.

Kako vie potkasuvate mleko i dali nekoj ja znae fintata za potkvasuvane na kozjo mleko?
Последна промена: 20 Јан 2012 10:11 by Fairy.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 20 Јан 2012 10:26 #175869

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Mona Lisa, navistina e tesko da se potkvasi kozjo mleko , za zal:) Jas imam eden kup neuspesni obidi , iako barav soveti i dobivav od tipot: treba mlekoto da e potoplo, pa da se stavi mnogu povekje kvas od voobicaeno (pr. cel fildzan) pa da se zavitka mnogu dobro tendzereto, da se stavi na potoplo, da se cuva povekje vreme itn itn..No ,sepak mi doagjase kako ligav jogurt:( Se dodeka zenata sto mi nosi mleko ne mi kaza deka za da dojde mlekoto onaka ubavo kvaseno, kako pavlaka MORA da se stavi nekolku kapki (kaj nas go vikaat MAJA, ili sirilo , sto se stava za da se napravi sirenje ) go ima sekade po prodavnicite ..I taka napraviv, go kvasuvav onaka obicno, kako sto si kvasuvam kravjo, samo sto mu kapnav od toa siriloto nekolku kapki, mnogu malku ) i ETE cudo:) si dojde gusto, ubavo, kako pavlaka..Taka da , mislam deka samo toa e fintata, drugo care nema, barem jas se probav ..
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Fairy, Синоличка

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 20 Јан 2012 10:41 #175874

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
A kako se prodava siriloto Nataly vo kesicki posebno, znaci si ima posebno kozjo sirilo ili zaedno so kozjoto sirenje?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 20 Јан 2012 11:02 #175879

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Ne, ne, toa si e sirilo za site vidovi mleko, se koristi za pravenje na sirenje od bilo koj tip na mleko. Сe prodava vo shishe, vo tecna sostojba e .I kako sto procitav na nego ( ne se razbiram mnogu vo hemija) ama nekoja hemija e , sega ne se sekjvam bas, toa proletoska go pravev ..Se nadevam deka ne e stetno, sepak se stava po mnogu malku ..kojznae ..
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Fairy

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 20 Јан 2012 15:52 #175937

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
Nataly wrote:
Mona Lisa, navistina e tesko da se potkvasi kozjo mleko , za zal:) Jas imam eden kup neuspesni obidi , iako barav soveti i dobivav od tipot: treba mlekoto da e potoplo, pa da se stavi mnogu povekje kvas od voobicaeno (pr. cel fildzan) pa da se zavitka mnogu dobro tendzereto, da se stavi na potoplo, da se cuva povekje vreme itn itn..No ,sepak mi doagjase kako ligav jogurt:( Se dodeka zenata sto mi nosi mleko ne mi kaza deka za da dojde mlekoto onaka ubavo kvaseno, kako pavlaka MORA da se stavi nekolku kapki (kaj nas go vikaat MAJA, ili sirilo , sto se stava za da se napravi sirenje ) go ima sekade po prodavnicite ..I taka napraviv, go kvasuvav onaka obicno, kako sto si kvasuvam kravjo, samo sto mu kapnav od toa siriloto nekolku kapki, mnogu malku ) i ETE cudo:) si dojde gusto, ubavo, kako pavlaka..Taka da , mislam deka samo toa e fintata, drugo care nema, barem jas se probav ..

Свеки моја кваси козјо млеко и излегува мммммммммм превкусно, нема споредба со друг вид кисело млеко. Фината е во квасот, т.е мајата. Првите неколку тури кога се квали со маја од друг тип на млеко излегува чудно. Затоа секогаш се кваси со претходното кисело млеко кое сте го направиле и по неколку квасења се добива правиот вкус. И да, отпрво треба повеќе околу цел мал филџан но понатаму козјото е јакомлеко, па свеки само го сипува млекото со малки неколку лажици квас и излегуа густо како овчо кисело млеко. Исто го витка во едно огрооомно дебело ќебе да се олади така.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Fairy, Dilberta

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 20 Јан 2012 16:02 #175938

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Vasidora aj te molam pisi kolku kvas se stava za prv pat kolku e toplo mlekoto i kolku vreme stoi za potkvasuvanje zavitkano? Jas go kvasev so kiselo kozjo mleko staviv 3 lazici golemi ama nisto ne izleze moze ne sum ja pogodila temperaturata :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 20 Јан 2012 17:08 #175946

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Јас веќе подолго време квасам домашно кравјо млеко и претежно ми излегува прекрасно, неколку пати не ми се погодило ама заради моја грешка кога го заборавам па го оставам предолго да се кваси. Сум пробала да квасам и козјо ... жената што ми го донесе козјото млеко ме предупреди дека козјото млеко за квасење излегува поретко како јогурт ... и навистина ми испадна и ретко и неубаво на вкус ... а не сум сигурна ама мислам дека го квасев со кравјо кисело млеко и плус секогаш квасам со повеке потквас ... околу 2/3 од шолја за млеко. Значи бев убедена дека од козјото млеко не може да се добие густо кисело млеко, ама сега Васидора ме замисли ... може ќе пробам повторно.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 20 Јан 2012 17:41 #175950

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
Девојки не знам точно колкава треба да е температурата на свареното млеко при квасење, веројатно како за секое друго (сега е доцна да се јавувам да прашувам за ова, ќе се чуди жената што ми станало :blink: ).

Но, првите квасења млекото е поретко заради мајата што се користи (обично првата е купечка од кисело млеко), меѓутоа потоа се згуснува ако се користи како маја дел од претхото скиселено млеко. Исто густината многу зависи и од периодот поточно со што се храни козата, како иде према зима млекото е густо со нож да го сечеш, а во лето е за нијанса поретко, но далеку погустичко од обичен јогурт.

Исто знам дека уште стои топло млекото откако ке се скисели, сакам да кажам дека процесот на формирање се завршува додека е уште топло млекото, знам бидејки кога ни го дава свеки откако ке го одмота од тоа дебелото ќебе уште е топло шишето.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nataly, Fairy

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 13 Апр 2012 15:00 #194472

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Ме интересира какво млеко им давате да пијат на вашите дечиња. Јас му давам свежо млеко кое се преврива, земам од Тетовското, ама искрено не сум сигурна кое е со најдобар квалитет? Од кое сте вие најзадоволни?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 13 Апр 2012 15:54 #194483

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
mikimaus wrote:
Ме интересира какво млеко им давате да пијат на вашите дечиња. Јас му давам свежо млеко кое се преврива, земам од Тетовското, ама искрено не сум сигурна кое е со најдобар квалитет? Од кое сте вие најзадоволни?

Nie kupuvame tetrapak, od Zbregov najcesto, Dukat.
Voglavno birame po cenata :) mislam deka vnatere site se gore, dolu isti.
A ne sakam mleko sto se vari, me obvrzuva da go potrosam i koga nemam potreba, plus ova e pasterizirano, pa mi e posigurno.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 13 Апр 2012 17:59 #194509

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Исклучиво Битолско за варење. Сметам дека е секако поздраво од тетрапак млеко кое со месеци стои на рафт во продавница и кое има чудно долг рок на траење.Го варам убаво, во росфрај тенџере исклучиво за таа намена, и го ставам во фрижидер откако ќе се олади. Ако не се потроши за 2-3 дена го фрлам. И најчесто барем пола тенџере фрлам, зашто Јана не пие воопшто млеко, го конзумира само во комбинација со житарки.
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 13 Апр 2012 19:00 #194520

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
И јас го користев битолското за варење ама сега ми е чудно бидејќи му е премногу долг рокот на користење, претходно обично имаше 2-3 дена рок на користење сега и по недела и повеќе :wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Какво млеко/млечни производи користите? 13 Апр 2012 19:10 #194522

 • nate76
 • nate76's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 351
 • Карма: 15
Nie go kupuvame bitolskoto tetrapak, ne znam kako po navika nekako, i mi e ok mlekovo :OK:
Последна промена: 13 Апр 2012 19:11 by nate76.
The administrator has disabled public write access.

Какво млеко пиеме 08 Фев 2013 17:24 #232032

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
IZ TRGOVINA SE POVLAČE NAMIRNICE U trajnom mlijeku Vindija i Dukat pronašli Aflatoksin M1! U tuni Rial histamini!


Iz trgovina se povlače neka pakiranja trajnog mlijeka Dukat i Vindija jer su potencijalno OPASNA ZA ZDRAVLJE!
Na Hrvatskom veterinarskom institutu su u spornim uzorcima pronašli povećanu koncentraciju kancerogenog Aflatoksina M1. U Ministarstvu poljoprivrede kažu da su odstupanja minimalna i da
'nema razloga za zabrinutost'
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 08 Фев 2013 17:57 #232036

 • Inicka
 • Inicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 291
 • Thank you received: 196
 • Карма: 4
Mama Vase wrote:
IZ TRGOVINA SE POVLAČE NAMIRNICE U trajnom mlijeku Vindija i Dukat pronašli Aflatoksin M1! U tuni Rial histamini!


Iz trgovina se povlače neka pakiranja trajnog mlijeka Dukat i Vindija jer su potencijalno OPASNA ZA ZDRAVLJE!
Na Hrvatskom veterinarskom institutu su u spornim uzorcima pronašli povećanu koncentraciju kancerogenog Aflatoksina M1. U Ministarstvu poljoprivrede kažu da su odstupanja minimalna i da
'nema razloga za zabrinutost'


Nie bas pievme nekoe vreme od toa mleko ali na srekja vo posledno vreme go smeniv,mada kako sto citav na internet vo globala mlekoto e vekje mnogu stetno.Isto taka sovetuvaat voveduvanje na zelena glina vo mlekoto bidejki na toj nacin se namaluva stetnosta na Aflatoksinot i se cisti organizmot od toksini.Ima nekoj iskustva za zelena glina kaj mali deca?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 08 Фев 2013 18:31 #232043

 • LiMan
 • LiMan's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 55
 • Карма: 2
Јас пред неколку месеци купив две литра козјо млеко од Виндија, рокот беше добар, малиот го пиеше и кога дојдовме до крај на првото пакување, млеко нема внатре а кутијата тешка.. Ми падна чудно, земав нож ја исеков, и на дното од тетрапакот имаше еден прст дебел слој, незнам како да ја опишам смесава... како прашак растопен во маст. Лизнав малку, имаше вкус на млеко. Си реков ај може требаше малку да го клумкам млекото пред да истурам, ама и покрај тоа пак се случи истото и со следното пакување. Инаку пред тоа имаме испиено сигурно едно 30 тина вакви пакувања и никогаш не се случило ова, ама дефинитивно тоа што го видов тогаш беше одвратно и решив повеќе Козјо млеко од Виндија - НЕ!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 08 Фев 2013 19:05 #232054

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
imashe na tv i na socijalnive mrezi okolu ovoj talog. lugje masovno otvaraa tetra pakuvanja od mleko, od razlichni proizvoditeli. kolku shto pamtam se raboti za talog od surutkata. se oglasi i bitolska mlekara, navodno potvrdija.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 09 Фев 2013 05:04 #232066

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Jas se otkazav od nabavuvanje na mleko od lugje. Sega kupuvame kravjo vo kesa od Bucen Kozjak i jas sum zadovolna. No dali nekade ima kaj nas da se procita izvestaj od analiza ili bilo sto slicno? Bi sakala da znam kolku e prirodno, iako vaka deluva skros OK.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 09 Фев 2013 05:31 #232070

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Jas kupuvav mleko na mlekara Leskovac, ama nekako mi e so cuden miris vo posledno vreme, pa kupuvav na Megle ama i toa ne mi se dopaga.
Damjana bas dobro me potseti, ke pocnam i jas kesicki da kupuvam i da go varam, nekako naj prirodno ke dojde.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 18 Фев 2013 14:46 #232953

 • ummi
 • ummi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 18
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Nie nabavuvame mleko od selata sto ni se vo blizina a potoa majka mi pravi sirenje. Ima 8 meseci i vo konsultacija so pedijatar i go davam 2 pati nedelno.
Drugo mlecen proizvod ne i davam.
Sakav da prasam za Hipp zitarkite. I kupiv od onie so biskvit i na niv pisuva deka treba da se pravat so mleko ili nekoja mlecna formula.
E kakva e taa mlecna formula, so sto da gi mesam biskvitnite zitarici?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 18 Фев 2013 14:57 #232957

 • Inicka
 • Inicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 291
 • Thank you received: 196
 • Карма: 4
Damjana wrote:
Jas se otkazav od nabavuvanje na mleko od lugje. Sega kupuvame kravjo vo kesa od Bucen Kozjak i jas sum zadovolna. No dali nekade ima kaj nas da se procita izvestaj od analiza ili bilo sto slicno? Bi sakala da znam kolku e prirodno, iako vaka deluva skros OK.

Damjana kade go naogas toa vo kesa od Bucen Kozjak ?jas podolgo vreme ne sum go videla,znam imase na zdravje pa sega i oni go pasteriziraa a pasteriziranoto mleko e smrt za organizmot i za deca i za vozrasni,se povrzuva so pojava na kancer.
Nie momentalno zemame od kaj edna zena od pazar ali posle aferava so mlekava nekako mi e bezveze bidejki tek toa mleko ne znam sto moze da sodrzi.sven da go nosam da go ispitaat ama toa e sega dolgo na shiroko.Edina varijanta ostanuva nepasterizirano vo kesa kako porano sto kupuvavme.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 18 Фев 2013 14:58 #232958

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Mlecna formula vsusnost e Adaptirano mleko, jas ne bi ti preporacala da pocnes so kravjo mleko seuste.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 18 Фев 2013 16:09 #232966

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
stochnata hrana za kozi i kravi e ista?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 18 Фев 2013 16:15 #232967

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Mama Vase wrote:
stochnata hrana za kozi i kravi e ista?

Ista e, se hranat so koncentrati napraveni od meleni zitarki i plus dodatoci od se i sesto.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky

Ре: Млеко и млечни производи 18 Фев 2013 16:25 #232968

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Козите претежно пасат надвор и плус количински помалку јадат така да колку што знам се поедноставни за исхрана ... зимно време ги хранат со јачмен и сушена трева... бар тие селските по неколку што ги чуваат. Кравите повеќе ги хранат со концентрати зашто јадат многу повеќе.

Но она што мене ме секира е што слушнав дека и селаните го мешаат млекото со млеко во прав за да добијат на количина... што е многу загрижувачки ... многу е комплицирано веќе да се најде здрава храна дури и за висока цена.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.