Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Органска храна

Органска храна 21 Апр 2011 17:38 #131661

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Секој од нас сака да купи органски произведена и здрава храна за себе и своето семејство. Овој податок кој го најдов денес, верувам на многумина ќе им користи. Имено промовирана е првата интеренет страница за органска храна во Македонија.
Тука можете да пребарувате по категории на производи каде се дадени и производителите, со адреса, телефон дури и локација.

Секоја чест за оние кои го направиле ова. :OK:

а за сите нас еве го линкот

Органска Македонија
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 21 Апр 2011 17:39 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: anusska, lavce, Nebo

Ре: Органска храна 21 Апр 2011 18:52 #131678

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Одлично, вакво нешто треба и те како, да можеме полесно да се информираме каде може да се набават овие производи, цена, квалитет....Се надевам сајтов ќе се збогатува со производители и поголем пласман до големите места на живеење, гледам дека сите производители си се во малите места што е ок, но се надевам дека ќе ги пласираат производите преку дистрибутери или на друг начин и по поголемите градови и маркети.
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Органска храна 13 Авг 2011 03:41 #148004

 • Disney
 • Disney's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 33
 • Thank you received: 10
 • Карма: 0
А што е со цената на органската храна и воопшто органските производи? Зарем само оние со подлабок џеб да можат да си дозволат "здравo" да живеат? Особено за стандардот на живеење во РМ мислам дека е too much...:pardon:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Meyo

Ре: Органска храна 13 Авг 2011 04:15 #148011

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
KOmpletno se slozuvam so tebe! cenata e previsoka ti treba 3000 evra minumum prihodi mesecno da se hranish i ziveesh organic, se drugo e delumno.JAs odam na moment od site zla najmaloto. PO mene najshtetni se hidrogenizirani masla pa se rtudam maslata da koi gi upotrebuvam da e od organsko proizvodstvo, pcenkata isto taka, no za nea svativ deka e nevozmozno prosto, bidejki testa bash i ne jademe ako koristam brashno, a sveza ima samo ovoj period taka da ja zemam od poznata tezga pa zamrznuvam del koj podozna go koristam. Mlekoto i mlecnite proizvodi se trudam sama da gi prigotvuvam PASTA Za zabi koristam organik ne fluorizirana za site, ete pocnuvam sredstvata na vasidora da gi ucam i primenuvam, i si imam telefoni od bilkari koi mi nosat trevcinja, med od kriva palanka, i taka. Znaci jas ne ziveam organik nitu 100% zdravo no ziveam svesno za toa kako ziveam :)
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Органска храна 13 Авг 2011 05:46 #148026

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Во средина како што е Скопје, односно градска и загадена никако не може 100% здраво и еколошки да се живее. Важно е да се внимава каква храна се користи и од какво потекло. Добро е што во моментов има места од каде што може да се набави органска храна и храна од еколошки чиста средина. Точно нема многу избор и малку е поскапо, ама тоа е, јас секогаш си велам моето тело е мојот храм и внимавам што внесувам, истото го правам за моите деца. Важно е полека да се освестуваме и повеќе да се информираме.
Последна промена: 13 Авг 2011 05:46 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Органска храна 30 Апр 2012 01:53 #196789

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1245
 • Thank you received: 868
 • Карма: 5
Вчера бев во продавницата за Органска храна карши Милениум...БИОКУЛТ мислам дека беше.
Има се и сешто ама многу солено за наши услови. Си викам нешто кашички да видам за малава сите се 110-120 ден. тегла...некои и мало тегличе е толку пари. Тестенините им се исто над 130 ден. Мармаладче во едно тегле маааало 250 ден :what:
Другите работи не ги ни гледав...се извадив од памет од кашичките а друго не ми ни требаше. А голема продавница е има многу избор на секаква храна...ама за наши услови и примања премногу скапо е...ете кој сака нека разгледа...здраво е и се тоа држи ама....:ne:
Последна промена: 30 Апр 2012 01:54 by Марфи.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Органска храна 22 Мар 2013 17:36 #235544

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
Prodis Macedonia

:yes:

inaku, makedonija ima odlichni uslovi za proizvodstvo na organska hrana. gi sledam eko svet i zeshki tochki vo makedonija, navistina postojat uslovi za toa. sheta shto nie ne sme svesni za nashite kapaciteti, pa sekogash nekoj drug od nadvor mora da ne podseti.

ova e istata fabrika koja kje proizveduva i homeopatski lekovi :nanana:
Последна промена: 22 Мар 2013 17:36 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy, Синоличка

Ре: Органска храна 25 Сеп 2014 02:59 #252551

 • baby12
 • baby12's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Na Gospod se nadevam
 • Теми: 35
 • Thank you received: 4
 • Карма: 0
здраво на сите.Само да ви кажам дека познавам човек што одгледува органска аронија и е мнову вкусна и блага.Ја продава 200ден кило.Ако сака некој нека ми пише порака.
Bog go sozdade čovekot spored Svojot obraz.A vie plodete se i mnozete se napolnete ja zemjata i podlozete ja pod sebe.(bitie 9:6–7)
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот