Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Велигденско мени

Велигденско мени 18 Апр 2011 22:46 #131028

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Ајде да ве чујам искусни домаќинки што спремате за Велигден благо или солено. Значи ние сме исто претплатени по ручеци за Велигден и ден потоа, меѓутоа дали нешто си спремате дома за Велигден благо или солено. Поделете ги рецептите со нас.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Велигденско мени 20 Апр 2011 02:03 #131249

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Гледам овде се сами домаќинки.:P
The administrator has disabled public write access.

Ре: Велигденско мени 20 Апр 2011 12:43 #131320

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 952
 • Thank you received: 337
Ajde eve edna domakinka :P

Za veligden nie podgotvuvame mnogu hrana bidejki vo Tetovo tradicija e na veligden cel den da ti doagaat gosti i toa samo tatkovci i ddeca a majkite doma cekaat gosti. :poimnemam:

Podgotvuvame dva vida salati (ruska i pavlaka obicno) mesco peceno, normalno kifli nekolku vida, oredever i nekolku vida slatni. Napravivme so sveki edni kolaci, ke napravime bajadera i nekoja torta, toa vo sabota. inaku serviram svecano si ukrasuvam i se sozdava nekoja praznicna atmosfera
The administrator has disabled public write access.

Ре: Велигденско мени 20 Апр 2011 13:02 #131325

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
Ајде еве уште една тазе домаќинка :laugh:
Еве го планот за овој Велигден:

Обавезно свеки прави милиброТ и погача плетенка украсени со црвени јајца, јас сум задолжена за колачи( руски капи, ледени коцки).

Салати - (павлака, рендана краставица и салама-за со ракија, свежи салати и редената салата).

Кифлици, едни интересни зајачиња/пилиња/прасиња.

Од месо- јагне печено во фурна, шол, некое ребро( или димено или свежо) и ќе видиме уште нешто.

Ние спремаме доста, зошто сме најмали(т.е најтазе во брак) и сите доаѓаат кај нас.

Уште од саботава после црква, се договоривме дека место кафанче некое, цело друштво доаѓа кај нас, па неделата роднини.

И јас украсувам со некој "Велигденски" чаршав, салфетки со пилиња, зајчиња, по некој интересен украс за декор.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Велигденско мени 20 Апр 2011 15:32 #131363

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
Велигденското мени, мислам дека горе-доле е класика во секоја Македонска куќа.... само нека дава Бог, во ова лудо време, секаде да има празнична трпеза :angel: и фина пријатна, полна со љубов и хармонија семејна атмосфера :aleluja:

Традиција е јагнешко нели или друго печење, јагнешка чорбица со оривче итд-незнам што се оди во неа, дроп сарма, милиброд со мармалад или ким, марула салата со јајца :laugh: (обично фарбаните и послабите кои ќе се скршат при ,,ајде да се кршиме,, ) , да не заборавам, млади компирчиња пржени или печени околу јагнешкото (овој период обично искачаат младите компирчиња-омилените :girlpink: )

Нека е за многу години, многу убав, голем, полн со содржина верски празник, кој не учи на упорност, издржливост, верба, нестрашност, големина, спасение, секогаш нов излез, нов живот, ново решение само ако веруваме, се секаме и издржуваме :guskanje:
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Велигденско мени 13 Апр 2012 14:05 #194461

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
Оваа година во недела, како секоја година, кај мама на ручек :roll:
а, во понеделник ќе имаме дома најверојатно скаричка, мешано месо. предјадење ордеверче со француска салата и кифлички (кои биднаа денес), колачи за десерт.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Велигденско мени 13 Апр 2012 14:40 #194467

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
Ние во недела сме кај свеки на ручек, ќе спрема јагнешко печење, а јас ќе правам погача велигденски зајко се надевам дека ќе ми испадне убав, па ќе го сликам да го ставам во испробани рецепти :) Во понеделник кај мама на ручек, а утре кај нас дома се организираме со друштво да готвиме нешто. Туууу што јадење ќе падне деновиве, осеќам од вторник најакутелна тема ќе биде УН диеталки :hahaha:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Велигденско мени 13 Апр 2012 14:50 #194470

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1647
 • Thank you received: 569
I nie bidejki cekame gosti po povod veligden spremame bogata veligdenska trpeza.Ovaa godina na meni e jagnesko pecenje,skara ,ruska i proletna salata,poveke vidovi kifli,piroski,pohovani soleni palacinki,ordever,godinava namesto kolaci se odluciv za dve torti,ovojpat ke bide rojalot i napoleon,plus baklava ,gricki,pienje.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Велигденско мени 13 Апр 2012 16:56 #194495

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
Бре што пари се трошат вака за празници ;)

Ние во недела сме поканети на ручек на јагнешко, ама сепак јас денес цел ден во кујна сум :) Да има нели :) Направив француска и сусам салата, испеков едно така поголемко свинско бутче, направив кифлички и сега направив еден чоколаден колач со вишни. Храната е спремна.
За многу години празникот нека ни е :pijani: од вторник на диета :zelen:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Велигденско мени 13 Апр 2012 17:15 #194505

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
Јас поради милион обврски ништо не спремив и се ми останува за утре :zid:

Милибродот е готов тоа свеки направи. Традиционално секоја година.

Утре треба-

Да фарбам 2 табли јајца
Во план ми е да правам мафини(чоколадни и со брусница),
Руска салата и урнебес.

Ќе правам кифлици и лиснати некои - дали машнички, со виршла ...

Месо јагнешки бут печен, свинско исто печено(ова оставам за во недела) и уште нешто (зависно од тоа колку луѓе ќе дојдат) и нормално салата нејзиното височество -МИМОЗА :zelen:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Велигденско мени 13 Апр 2012 19:07 #194521

 • nate76
 • nate76's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 351
Ceeeeel den sum vo kujna, napraviv ruska salata , kiflici, posna griz alva, edno popareno kolace so mleko , i uste utre da go napravam jaffa kolacot, inaku vo nedela sme kaj moite na rucek,ke ima jagnesko i svinsko pecenje i se znae mimoza salata. Denes i utre postime so mm i plus napraviv i gravce za rucek a za vecera przeni mladi kompiri....i edeeeen kup sadovi koi me cekaat za dobro utro posto ne planiram sega da gi sreduvam posto cel den go pominav na noga , samo sto sednav :aleluja:
Последна промена: 13 Апр 2012 19:08 by nate76.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Велигденско мени 14 Апр 2012 06:59 #194549

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
deneska ke pravam ruska salata i torta vo cetvrtokot napravif kifli i bombici so kafe i biskviti i utre za rucek peceno pile so kompir i nekoja salata ke vidime...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Велигденско мени 14 Апр 2012 10:00 #194558

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
Nie samicki ke si slavime, pa ne pravam mnogu. Cokoladen kolac, salata so kompir, jajca, sirenje i majonez, toa utre i peceno jagnesko za rucek so sveza salata, moze i oriz za prilog.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Велигденско мени 14 Апр 2012 11:27 #194565

 • biljann
 • biljann's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Welcome to Bibkoland!
 • Теми: 857
 • Thank you received: 372
Јас сум задолжена за благото, направив торта,карамел бомбици,бајадера.А да сега ќе ја правам и Мимоза салатата со рендан компир, кашкавал, сирење...
Ќе има и кифлички, свежи салати, јагнешко,мешана скара и некое добро винце
The administrator has disabled public write access.

Ре: Велигденско мени 14 Апр 2012 11:39 #194566

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
jas do denes vkupno ispekov 6 veligdenski blagi pogachi shto za doma shto za podaroci pocnav da mirisam na rendana kora od limon. :mdf:

Kaj moite sme na gosti vikendov, pa poshto nikoj ne e po jagneshkoto sviski but spremila majka mi, jas ne sum po mestoto pa se isto mi e shto oni kje jadat. Ima bombici od orevi i med za decata, blaga pogaca i torta Svaler amica ja spremila, vrzana ni e so edna anegdoda od detstvo pa sekoja godina tradicionalno ja pravi :zelen: kifli nema ama ima preubava solena pogacha so maja , kompir so majonez sirenje i jajca salata,mnogu svezi salati, i edvaj cekam da pocnam da krsham veligdenski jajca... ,
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Велигденско мени 14 Апр 2012 14:22 #194583

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
Од неколку работи, на крај завршивме и уште со торта, француска салата, па денес имавме дури и салата туна со марули.... значи заглавив во кујна поштено. :muahaha:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Велигденско мени 30 Апр 2013 10:09 #238400

 • Mama*D*
 • Mama*D*'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • ex.DijanaP
 • Теми: 607
 • Thank you received: 93
Еве идеа, за декоравија за Велигден

Идеална мајка, жешка љубовница, почитувана дама...Сето тоа треба да биде една жена!
Последна промена: 30 Апр 2013 16:32 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Велигденско мени 30 Апр 2013 20:11 #238487

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
Бидејќи сум на одмор зедов залет да спремам нешто ново и поинакво...ако ме послужи здравјето :)
кифличките и некоја крем салата, не ги спомнувам, оти ни се традиционални.
за десерт се мислам за капри торта...а за главно јадење :poimnemam: тек треба да истражам рецепти :D
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 30 Апр 2013 20:11 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.