Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Фондан за торта

Ре: Фондан за торта 04 Сеп 2013 07:24 #243505

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
Damjana jas go imav istiot problem so poslednata torta, no ne poradi kremot. Kremot ako bese mnogu si bese dovolno cvrst. Mene problemot mi bese vo testoto. Bese premnogu meko t.e. vozdusesto. Imam praveno prethodno torta so fondan so istiot krem no drugo testo i bese super cvrsta i ne se lizna, za razlika od poslednava :dry:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 04 Сеп 2013 07:30 #243508

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Dobro, jas sum epten pocetnik. Ne sum pravela torti mnogu mnogu. Posebno ne so dekoracii i slicno. Ke bide podobro valjda.
Sekako na Damjana mnogu i se dopadna idejata mama da pravi doma torti i sekoj den da si jademe :) Voodusevena bese :)

edit: Moze li preporaka za pocvrsta torta, koja nema da se deformira lesno?
Последна промена: 04 Сеп 2013 07:31 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 04 Сеп 2013 08:09 #243510

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
Najcvrsta torta, sto super si go zadrza oblikot mi bese so
Biskvit: WOW!
Krema: Rolice s kremom od vanilije so plus edno stopeno belo cokolado.

Sum probala i drugi kombinacii no ovaa mi bese najubava za torta so fondan.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher, Dolphin

Ре: Фондан за торта 11 Сеп 2013 02:24 #243794

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Uf, kazav deka se nafativ i za vo igroteka da napravam torta, ama ne kazav sto e "narackata" :) Zamok ! Princezite se odamna kupeni, taka da nema da se pravat figuri. Mislev deka epten ke bide lesno, ama vcera poznav da pravam kuli i sfativ deka nema sansa da napravam se' sama. Zatoa odma nova odluka - ke kupam torti blanko neukraseni i jas samo fondanot :D
Inaku napraviv 1 kula i mi izleze super. Samo mnooogu sporo ... tupaza nevidena. Crcki-prcki. Arno vikam jas - da mi e ova rabota, ke bankrotiram. 3 dena za 1 torta :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Фондан за торта 12 Сеп 2013 03:22 #243822

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Pak jas so fondanov :)
Vcera po preporaka na mama napraviv pomek fondan. Ne puka, polesno se raboti. Ama si se poznava povrsinata koja ja pokriva. Konkretno za kulite na zamokot - edna kula napraviv so tvrd fondan i e kako malterisana kulata. Top. Ajde vtorata so mekiot fondan, oflele majko. Reljef :)
Znaci za pokrivanje na povrsini jas sum za pocvrst fondan, za fugurki pomek.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Фондан за торта 12 Сеп 2013 11:05 #243832

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2895
 • Thank you received: 1855
 • Карма: 1
Дамјана, ако фонданот е многу цврст потешко се растегнува за да се прекрие тортата, ако е па многу мек кога ги правиш фигурите, во моментот на правење ќе ти оди лесно, ама додека се исуши направената фигура може да се изобличи.
Јас обично веднаш го правам фонданот и ја прекривам тортата, а за фигурите го оставам барем саат време да отстои.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mama

Ре: Фондан за торта 03 Окт 2013 10:53 #244487

 • CIPO
 • CIPO's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
zdAVO DRUSTVO SAKAV DA VE PRASAM VO VRSKA SO GLICERINOT . JAS KUPIV ZA NADVORESNA UPOTREBA
POSTO DRUG NEMASE PO APTEKI. I E NA GALA FARM.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 03 Окт 2013 12:16 #244492

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
Cipo те молам не пишувај со големи букви, тоа значи дека користиш повисок тон.

И што е прашањето?
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 04 Окт 2013 02:27 #244511

 • CIPO
 • CIPO's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
:hello:
Da li moze da se koristi toj glicerin za nadvoresna upotreba ili ima nekoj drug za fondan . Ako ima kade da go baram
Последна промена: 04 Окт 2013 05:05 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 04 Окт 2013 22:16 #244543

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2895
 • Thank you received: 1855
 • Карма: 1
Toa e toj, nema drug
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 20 Ное 2013 11:38 #245935

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Дали знаете кај може да најдам бело мачмалоу? Сaкам да го направам фонdанот со мачмалоу само не знам каде има чистo бел. Во Кам има ама шарени како бомбончиња за деца, но јас сакам чисто бел. Дали знаете во некој од маркетиве да има?
Последна промена: 20 Ное 2013 11:41 by Roze.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 24 Ное 2013 12:33 #246126

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2792
 • Thank you received: 645
 • Карма: 26
Pred nekoj den pravev zelatin so vkus banana ,prelien so cok.preliv , vkusot bese original krembanana , na izgled bese kako macmalou ,taka da ako ne stavis ekstrakt ke dobies bel macmalou
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 25 Ное 2013 06:10 #246169

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Јас наскоро ќе имм роденден и ќе направам торта со фондан :) сега имам неколку прашања :-) гледам по јутјуб видеа од торти со фондан и има неккви алатки за вдлабнување , па за правење рецки и др , ќе ми бидат потребни и овие работи или ке треба да купам? Потоа во врска со шеќерот читам по 600-700 гр шеќер се става не ли е многу , нема л да биде преблага тортата? За боите , овде кај нас во Гр многу тешко се наоѓаат бои дали јас незнам кај да барам ама до сега имам видено иа само црвена , жолта и сина и течни се , во слатканициве нема не продаваат, а ќе треба да побарам некоја специјална продсвница за овие работи , па викате да пробам ли со боиве што ги имам дома ќе испадне ли ок фонданот? И каков локум да ставам, тој што е бел или тој розев што мириса на ружи :laugh: напишав еден реферат ама никогаш не сум правела ваков вид торта
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 25 Ное 2013 08:19 #246180

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7912
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
тоа со локум е марципан и не знам дали ќе ти биде ОК за украсување торта, освен за правење фигурички.
ама еве нека кажат поискусниве домаќинки.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 25 Ное 2013 14:57 #246209

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2792
 • Thank you received: 645
 • Карма: 26
ne sum ni jas nekoj strucnjak ama kolku sto sum sfatila , fondan moze da se napravi na dva nacini so lokum(neznam so sto tocno se mesi ova) i so seker vo prav , ovosen seker ...da ne nabrojuvam se
Mozebi i jas pogresno znam
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 12 Мар 2014 05:52 #249164

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
 • Карма: 37
Женски, вие што сте поискусни за работа со фонданов, Ве молам за помош. Јас читајки ја темава сватив дека под фонданот, за да не се лизга, треба да има путер крем. Е сега прашањето ми е дали путер кремот се нанесува врз филот па одозгора се става фонданот или кога сакаме да работиме со фондан најгорниот слој треба да е тесто( односно треба да завршиме со тесто) па путер крем па фондан?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 12 Мар 2014 06:37 #249171

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
Најгорниот слој треба да е тесто, па путер крема па фондан.

Искрено никогаш не сум ставила путер крема. Директно фонданот врз тестото и никогаш не ми се лизгал.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 12 Мар 2014 07:00 #249172

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
 • Карма: 37
фала многу Cinnamon, е сега уште нешто да прашам... може на било кое тесто така? т.е ме интересира дали може да се стави одозгора на тесто кое е само од белки ( белки и шекер друго ништо, како од пуслица торта или шпански ветер)? Затоа што тоа тесто е малку поделикатно, порапаво, покршливо, или само на другиве стандардниве теста со брашно што се?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 12 Мар 2014 07:19 #249175

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
Подобро е да е покомпактно тесто. На помеко тесто т.е. поровко може да пропадне на места, зависи дали ќе биде подебел фонданот и дали ќе има фигури одозгора што ќе тежат.

Подлогата под фонданот по можност треба да е поцврста и порамна.

Не сум правела со такво тесто но кога тестото било поцврсто тортата поубаво изгледа и поубаво се сече. Кај поровкото тест површината не е баш рамна и при сечење пропаѓа, се губи цел облик...
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
Последна промена: 12 Мар 2014 07:21 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: sole

Ре: Фондан за торта 18 Мај 2014 19:59 #250811

 • bubale23
 • bubale23's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Vnimavaj sto posakuvas, moze da ti se ispolni! *
 • Теми: 225
 • Thank you received: 60
 • Карма: 2
Za 10tina dena kje pravam rodendenska torta koja planiram da ja prekrijam cela so fondan i nad nego da stavam figuri, e sega znam pod fondanot da bide puter kremot, no kako na fondanot da gi lepam figurcinjata i formite? Da mackam so blaga voda,topla ili ladna, ili so puter kremot.. kako treba?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 19 Мај 2014 03:33 #250812

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
Ja kako najpresna Bubale23 so fondanov da se pofalam vcera go pravev po vtor pat i ovoj pat mi uspea stvarno bese kako plastelin samo sto ja nemav mnogu vreme za cmkanje pa tortata ne bese bas najprecisno napravena se poznavase deka e nabrzinka (ke stavam i slika)mene tortata mi bese zamrznata i ja pokriv so fondan ne i staviv slag odozdola a mozebi i trebase ama nemav vreme bese so fil premackana,i fugurite ne se trudev nikako da gi lepam ednostavno gi stavav vrz nea i sami se zalepuvaa ,i uste nesto da napomenam koga ja sukav korata za odozgora ziva se izedov se mi se zalepuvase i a nemav folija i ja namrsiv masata i taka ja isukav ne mi se zalepi.pozzz


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bubale23

Ре: Фондан за торта 19 Мај 2014 04:47 #250817

 • bubale23
 • bubale23's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Vnimavaj sto posakuvas, moze da ti se ispolni! *
 • Теми: 225
 • Thank you received: 60
 • Карма: 2
Jas kako najneiskusna vo ova a cvrsto resena jas da ja pravam na kjerka mi tortata godinava po sekoja cena, uste od sega mi se tresi snagava od trema i kako po pravilo sekogas koja e nesto vazno go utkam, abe marfiev zakon:) Dali fondanot go pravam istiot den so tortata ( petokot za sabotata e rodendenot) ili prethodno, pa kade da go cuvam nadvot ili frizider. A namrsuvase so sto, maslo, krem puter, puter.... Jas kje te udavam so potprasanja hehe Tnks!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 19 Мај 2014 11:27 #250826

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
Nemaj gajle Bubale23 ne me davis :nono: prasaj slobodno ako ima nes.So maslo ja namrsuvav povrsinata kade go sukav so sukalo fondanot,nema potreba porano da go pravis fondanot koga ke ti bide gotova tortata napravi go ostavi go 15 min da otstoi na masata i pocni so rabota, samo racunaj za ukrasuvanje ke ti treba mnoguu vreme i trpenie posto tebe ti e bitno,kaj mene bese ova nekakva vtora proba, posto prvata ne mi uspea :D pa sega na mm rodendenot mi se vide dobra sansa pak da se isprobam i bidna samo sto nemav vreme na raat da si pravam figuri pa se bese nabrzinka,inace tortata mi bese poracana od kerka mi trebase da bide so :kola topka vinozito i cvekinja a ja od mene dodadov i nekoja peperutka
P.S tebe mozebi ke ti treba da napravis dve dozi fondan oti kaj mene mnogu bese tenok slojot na fondanot sto ja prekriv tortata.


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bubale23

Ре: Фондан за торта 01 Јун 2014 17:27 #251017

 • bubale23
 • bubale23's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Vnimavaj sto posakuvas, moze da ti se ispolni! *
 • Теми: 225
 • Thank you received: 60
 • Карма: 2
Napraviv fondan po receptava -http://www.coolinarika.com/recept/domaci-fondan/ , i zadovolna sum i od lesnotijata i za izrabotkata i za oblozuvanjeto i dekoriranjeto, kako i od kolicinata koja se dobiva od 1 doza, a i za jadenje bese super. Go napraviv den porano i go cuvav vo frizider, koga oblozuvav go staviv vo mikro 30 sek i go sukav na hartija za pecenje. Za dekoriranje napraviv smesa po slexnava recepta- 1 zelatin, 60ml voda, 5 lajci seker vo prav i 7 lajci niseste i sakana prehrambena boja, seto toa se zagreva na ogan duri zovrie, i se ladi i se dobiva smesa kako testo koja e lesna za rabota i ne lepi. Od toa nzpraviv ruzi i gi cuvav vo frizider cela nedela, stvrdnati se i go zadrzuvaat oblikot kako kupeckite i ne se za jadenje ama se ubavi za ukrasuvanje. Ima slika vo rodendenski detski torti.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Фондан за торта 03 Дек 2014 22:51 #253134

 • Ana1912
 • Ana1912's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Sakam da prasam kolku fondan od seker i lokum treba da napravam za da ja obviam ovaa torta
cdn.thatsnerdalicious.com/wp-content/upl...e-442x590.jpg?313ab3

blagodaram odnapred :D
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.