Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Фондан за торта

Ре: Фондан за торта 02 Апр 2013 15:19 #236223

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
А знае ли некој со што да го омекнам сега фонданот?Камен се направи и се рони,туу бре што убав беше за правење фигури :yes:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 02 Апр 2013 16:25 #236226

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
Mesi go, ke se stopli od racete I ke omekne. Ili druga varijanta e nekolku sekundi vo mikro pa mesenje dodeka da omekne.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy

Ре: Фондан за торта 02 Апр 2013 16:42 #236228

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
 • Карма: 6
a posle kako go praite vo boja ? neli cel izlaga bel i posle ?
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 02 Апр 2013 17:42 #236234

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Да,делфинче цел излегува бел после тоа му се додава прехрамбена боја,измешана со капка две вода.


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 02 Апр 2013 17:44 #236235

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
 • Карма: 6
mnogu mi se dopaga ovaa recepta od emilija.ima edna druga se pravi so lokum taa ne mi se sviga tolku.
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 03 Апр 2013 18:14 #236297

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
A овај рецепт го има ли некој пробано,мене ми изгледа како најдобар за работа (линк тука)
Само што незнам каде би нашле тука во македонија tylose :unsure:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
Последна промена: 04 Апр 2013 02:40 by Marge.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 04 Апр 2013 15:08 #236373

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Девојки денес го направив фонданот со глицерин,задоволна сум,само ми дојде малку сув,не е баш како пластелин,така ми дојде бидејки шекерот во прав ми е баш покрупен,(од сончева долина е) и не е мазна смесата.ве молам поискусните,кој шекер во прав е најситен?


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 05 Апр 2013 06:48 #236417

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
 • Карма: 7
dijance jas koga go pravev fondanot mislam deka sekerot vo prav bese od MAGIK i koga stavav prehrambena boja ja rastvorav so nekolku kapki alhohol i cuvaj go vo topla prostorija zavitkan vo najlonska folija jas taka napraviv i super mi izleze...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy

Ре: Фондан за торта 05 Апр 2013 15:19 #236453

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2792
 • Thank you received: 645
 • Карма: 26
Frogy wrote:
Девојки денес го направив фонданот со глицерин,задоволна сум,само ми дојде малку сув,не е баш како пластелин,така ми дојде бидејки шекерот во прав ми е баш покрупен,(од сончева долина е) и не е мазна смесата.ве молам поискусните,кој шекер во прав е најситен?
jas koga pravev zemav od toj na Vitaminka od pola kilo pakuvanjeto ,ama malku mi bese pa dodavav od malite po 250gr sto se
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy

Ре: Фондан за торта 05 Апр 2013 19:53 #236462

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
После 3 обиди оваа недела,да направам фондан ,кој ке ми биде совршен за фигури и за покривање на торта конечно успеав,и можам да се нафатам да ја права тортата на керка ми за роденденот.Првиот со медот е супер,ама брзо се суши и фигурите другиот ден се камчиња.Со глицеринот првиот пат го утнав заради шекерот во прав ,ни на крај памет дека шекерот во прав може да влијае на фонданот.Затоа бев во маркет сите пакетчиња со шекер во прав,од сите фирми,ги поминав со прстот преку кесата да видам кој е најситно мелен,и да дефинитивно е MAGIC -охрид прекрасен е,фонданот ми дојде сон.И да има многу разлика од првата фугура што ја правев пред некој ден со денешната,многу е помазна.Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin, mamatobe, Nebo, jasmina 25, Хава

Ре: Фондан за торта 06 Апр 2013 04:20 #236471

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Frogy super ti ispadnale :)
Samo cuvaj gi na sobna temperatura figurite, nikako vo zamrznuvac

Jas za nova godina go pravev fondanot so glicerin I mi izleze super. Mnogu lesen bese za obrabotka.
No mi bese malku, uspeav da ja pokrijam samo tortata koja bese mnogu golema, za figuri ne mi ostana fondan :)

Za rodendenot na moevo malo maze jas ke si ja pravam tortata, ama sega si znam ke si napravam dupla doza fondan.
Figuritd ke si gi pravam edna nedela pred rodendenot, a tortata I fondanot za nea ke gi pravam 2 dena pred rodendenot.


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 07 Апр 2013 15:04 #236540

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Девојки јас фигурите пто си ги правев за тортата на керка ми ,ги чував во спална,и сега влегувам што ке видам,цели деформисани,наросени,на белиот фондан,примено од фонданот во боја.ужас!!Добро што им се деси,знам дека ако се во фрижидер се прават вака,ама во спална,што знам ладничко е,не грееме таму,тоа значи да ги чувам во дневна убаво да се исушат??Леле пак јово на ново фигури треба да правам :grr: :grr: :grr:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 23 Авг 2013 03:40 #243105

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
I jas odluciv da napravam fondan za domasnata torta. Za taa vo igroteka ne rizikuvam :) Ama 3 dena baram zelatin - nema ni vo Tinex, ni SP, ni Vero ... probav vo nekolku marketi. Ideja kaj da najdam?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 25 Авг 2013 04:59 #243154

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2792
 • Thank you received: 645
 • Карма: 26
Vo Ovaleks ili vo Don marketot bi trebalo da ima
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher

Ре: Фондан за торта 25 Авг 2013 11:29 #243160

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7912
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Jas posledno kupiv zelatin vo Zito market
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher

Ре: Фондан за торта 26 Авг 2013 02:27 #243167

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Најдов во Рамстор. Фала ви.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin

Ре: Фондан за торта 29 Авг 2013 02:32 #243246

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Go napraviv vcera. Mnogu lesno mi se vide. Ni pola saat ne mi odzema. Prvite 600-700gr seker gi mesav so lazica, pocnav da mesam posle 800gr. Vkupno 900-950 mi otide. Receptot e skros tocen i dobar.
Inaku prethodno (tnx Frogy) procitav deka ne se site sekeri vo prav isto fino meleni, pa jas si go proseav. I vistina mi ostanaa celi zrnca seker na krajot. Taka da nema da gi imam vo fondanot :)

Eve edna matematika od mene. Taka spremen tezi 1080gr :) i ne kosta poveke od 150denari. Ako 250denari e navistina pola kilo i uste pa da mesis so seker - nema zosto da kupuvas. I onaka mesenjeto e "problemot", drugoto se sreduva za 10min. Ili se' komplet so se torta za ic da ne se macis, ili nisto. Da davam pari samo za fondan :ne:

Denes ili utre planiram da pravam figurki, pa ke vidime kako ke ispadnat.
Последна промена: 29 Авг 2013 02:33 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 29 Авг 2013 05:49 #243263

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7912
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
По која рецепта го правеше?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 29 Авг 2013 07:58 #243271

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Toj so zelatin, fruktoza, seker vo prav ..
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin

Ре: Фондан за торта 02 Сеп 2013 02:48 #243380

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Pravev figurki ... tesko mi se vide za obrabotka. Izgleda deka stoese 2-3 dena. Toa so mikrobranovata pomaga, no za 2-3 min pak po staro. A i ne mi bese bas mazen. Najverojatno sekerot vo prav ima vrska. Jas rekov deka go proseav, ama izgleda i toa ne bilo dovolno.
Domasnite rekoa deka super mi izleglo - ja pravev Hello Kitty inaku :) Samo ne e toa toa, valjda ne treba da mi se lepi na race i da puka. Ke ima i slika, samo da dosredam :)
Последна промена: 02 Сеп 2013 02:57 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 02 Сеп 2013 04:05 #243387

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7912
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Ja mislev dali si pravela po receptata od nekoj od formdzikive ili od net. najcesto ja falat onaa od Minjina kuhinjica.
Ja nemam iskustvo so doma mesen fondan, no pretposatvuvam deka kolicinata seker i stoenjeto napravilo problem pri modeliranjeto, oti prv pat koga koristev fondan i mi go donesoa stoese vo frizider nekolku dena. dusa mi izvadi pri obrabotkata. a vtoriot pat go kupiv i vednas go mesev.
I ako preteras so prav seker puka smesata
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 02 Сеп 2013 04:20 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 02 Сеп 2013 04:12 #243388

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Pa taa recepta e, od Minjina kuh. I valjda detalji mi falat ... iskustvo. Ne deka e epten loso, ama jas ocekuvav plastelin :) Taka barem mi izgleda na slikite. Rabotata se olesnuva mnogu so malku gustin.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Фондан за торта 04 Сеп 2013 02:25 #243491

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Eve ja helou kitty :)
Fondanot go pravev na narosena masa so gustin i bese 5 za rabota sega. Jas sum zadovolna od celata prikazna. Edinstvena greska so napraviv i posle poradi toa se vlecea problemite e tipot na torta. Izbrav torta so mnoooogu krem. Iako na coolinarika tvrdea deka kremot e cvrst, ne e opcija za torta so fondan. Poradi ova ne mozev ubavo da ja oblozam so buttercream. Na slikata se gleda deka malku pukna i se izdeformira na mesta kade kremot popusti.
Nema vrska, za doma bese super. Za jadenje njam, za secenje isto bese lesno.
Duri razmisluvam sega i za igroteka da napravam edna :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cinnamon, mamaAnita, mama, Marge, mamatobe and this user have 6 others thankyou

Ре: Фондан за торта 04 Сеп 2013 04:13 #243496

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 953
 • Thank you received: 338
 • Карма: 7
Bravo Damjana, mnogu ubavo izgleda se. Pravi i za igroteka stom olku te biva, ic ne mu se misli :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher

Ре: Фондан за торта 04 Сеп 2013 07:15 #243504

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 902
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Damjana odlicna e tortata!
Drug pat koga ke rabotis so fondan,stavaj pomalku seker od kolku sto treba(jas stavam po 700 gr)za da bide fondanot pomek i polesen za rabota.Ako i pokraj toa ti se stvrdne i ti e rapav slobodno dodadi mu 5-6 kocki razmesen lokum.Ubavo izmesi go testoto i ke vidis deka e mnooogu polesen za obrabotka :loveya:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher

Најново на форумот

 • No posts to display.