Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Фондан за торта

Ре: Фондан за торта 26 Јул 2012 07:14 #208499

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7912
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Emilija wrote:
Big Sister wrote:
Ме фати маката. Син ми изричито побара ја да ја правам тортата. И тоа како кимоно за карате. Не е тешка. Среќа е коцка и само еден појас има

A pojasot koja boja treba da bide ? :P lele ako posaka crn...

crn :dry:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cinnamon

Ре: Фондан за торта 26 Јул 2012 10:37 #208519

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
 • Карма: 11
Jas fondanot ke go pravam po receptot so topeno marschmalou...
pa kako ke izleze ke pisam izgleda prilicno lesno
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 05 Дек 2012 09:27 #224505

 • klea
 • klea's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
здраво на сите ...ги најдов сите потребни состојки за фондан, но сакам само да прашам за што служи глицеринот кој се става во смесата...дали може и без него, затоа што во аптека ми рекоа дека не е препорачливо да се става тоа и наместо тоа да ставам маслинов зејтин..позз :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 05 Дек 2012 13:35 #224553

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2895
 • Thank you received: 1855
 • Карма: 1
Јас веќе долго време правам фондан со глицерин и на никој ништо не му се случило, ако мислиш на штетност по здравје. Маслинов никогаш не сум ставала, ниту пак некаде сум прочитала дека се става такво нешто. Прв пат слушам за тоа. А, еднаш ми се случи да заборавам да ставам глицерин и не приметив дека нешто страшно му фалеше на фонданот. По мене, подобро пробај, ако веќе ти е страв, без глицерин отколку со маслиново, иако пак ќе ти кажам- не е ништо страшно.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 05 Дек 2012 13:43 #224557

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2792
 • Thank you received: 645
 • Карма: 26
jas koga kupuvav glicerin ,bidejki neznaev sto tocno baram ,bev onaka rezervirana so prasanjeto i samata aptekarka me prasa dali mi e za fondan ,ako da, deka toa e toa sto mi treba
kojznae kolku takvi zbuneti faci imase videno predhodno
ne e stetno ,zivi sme eve seuste
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 06 Дек 2012 12:48 #224781

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
 • Карма: 7
gledav na you tube figuri sto gi pravat so fondan dali nekoj znae so sto se macka ako sakas da stoi t.e da ne paga na primer ako sakam da stoi raka,noga i sl... mislam me razbirate...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 07 Дек 2012 03:23 #224872

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 902
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Во филџан ке ставиш малку шекер и вода и со тоа ке го премачкаш местото каде што сакаш да залепиш нешто.Со мала четка :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bubamara

Ре: Фондан за торта 07 Дек 2012 05:17 #224885

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
фонданот е шеќер така да само вода е доволно за да се залепи, но мора да отстои фигурата за да се исуши инаку и доколку е свежа може пак да падне а доколку нешто поголемо сакаш да споиш можеш да користиш чачкалици

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 08 Дек 2012 06:46 #225045

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
 • Карма: 7
fala za odgovorite predpostavuvav deka se premackuva so seker...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 28 Дек 2012 06:18 #227804

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Девојки каде можам да најдам од оние жиците за ставање на ѕвезди од фондан на торта. Вакви нешто

Последна промена: 28 Дек 2012 06:19 by Roze.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 28 Дек 2012 07:33 #227841

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
Roze pa mozes od onie cackalicite dolgi sto se kako za raznicinja.
Jas da vi kazam vcera go napraviv fondanot so gliceri i fruktoza ama izglea ja utnav rabotata vo mesenjeto mnogu seker imam staveno i mnogu bese cvrst ne se rabotese bas najdobro go staviv vo relna malku da omekne ,omekna ama mnogu pukase koga go sukav a isto i figuri ne se pravea se rasturaa i tortata ne ispadna kako sto sakav edvaj edna nikakva elka napraviv i posle so Elena si igravme stavavme bez vrska i sega barem ni e sarena tortata,bas ke stavam slika da ja vidite mojata "novogodisna torta"


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 28 Дек 2012 08:16 #227850

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Mami Anje wrote:
Roze pa mozes od onie cackalicite dolgi sto se kako za raznicinja.
Jas da vi kazam vcera go napraviv fondanot so gliceri i fruktoza ama izglea ja utnav rabotata vo mesenjeto mnogu seker imam staveno i mnogu bese cvrst ne se rabotese bas najdobro go staviv vo relna malku da omekne ,omekna ama mnogu pukase koga go sukav a isto i figuri ne se pravea se rasturaa i tortata ne ispadna kako sto sakav edvaj edna nikakva elka napraviv i posle so Elena si igravme stavavme bez vrska i sega barem ni e sarena tortata,bas ke stavam slika da ja vidite mojata "novogodisna torta"

Мами Ање ако ти пука фонданот (ако не се растегнува како мастика) додади уште глицерин во тестото и меси. Додавај глицерин додека не направиш тесто како гума. Јас вчера го направив првиот фондан и исто така ми се кинеше, ама после со глицеринот и месењето стана топ.
Јас ја правам тортата на Буце за крштевката, па кога ќе ја направам ќе се пофалам. Бацки
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mami-Anje

Ре: Фондан за торта 28 Дек 2012 08:20 #227852

 • Хава
 • Хава's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 182
 • Thank you received: 103
 • Карма: 0
Tакви метални жици се продаават на метро,потоа си сечеш колкави сакаш должини.Пробај во тие продавници специјализирани за кондиторски и слаткарски раб. да најдеш.Јас конкретно имам купено од Овалекс.
M.2007
A.2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 28 Дек 2012 08:21 #227853

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
А во маркетите има зошто не сум во Ск....?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 28 Дек 2012 09:16 #227863

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
Eve ja tortata na lik e nikakva ama cim Elena ja bendisana ne se zamaram mnogu inace na vkus e TOP

Roze ni na kraj pamet ne mi tekna da dostavam glicerin aj sledniot pat ako voopstp ima sleden pat :hahaha:


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Фондан за торта 12 Јан 2013 06:21 #229408

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2895
 • Thank you received: 1855
 • Карма: 1
Roze wrote:
А во маркетите има зошто не сум во Ск....?


Јас такви жици купив од цвеќара, ама малце се соленки...
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Roze

Ре: Фондан за торта 02 Апр 2013 06:02 #236175

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Девојки а дали го имате пробано фонданот со мед и маргарин?Јас разгледував низ нет,сакам да правам денес,прво ке го правев овој со глицеринот,па сега повеке ми се свига фонданот со медот,поприроден е.
Рецептот е овој:
50гр маргарин
1 супена лажица светол мед(цветен или багремов)
пола кесичка желатин
30мл вода(за желатинот)
600гр шекер во прав
капка екстракт од ванила(или било кој друг безбоен)

Се топи на оган медот,се трга на страна се додава маргаринот и желатинот предходно потопен во вода,сето ова се меша,му се додава шекер во прав,и се место тесто.

Викаат дека е полесен за правење фигури,па ке видиме,баш ке го пробам,на керка ми и е роденден на 13 ти,бидејки ке ми требаат 2 торти,една за во игротека една за дома,таа за дома сакам јас да и ја направам,а со фондан никогаш не сум правела :D


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 02 Апр 2013 06:12 #236178

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
Ako e onoj od coolinarika jas go imam praveno. Ne pravev figuri, pa ne mozam da ti kazam kako izleguvaat od nego ama go koristev za prekrivanje na tortata i bese bas OK za rabota. Nekade zgresiv, mislam vo kolicinata na voda pa morav da dostavam seker i poradi toa ne uspeav tenko da go rasukam, ne bese mnogu elasticen. Se spremam pak da go pravam denes ;)
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy

Ре: Фондан за торта 02 Апр 2013 06:40 #236180

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Да од кулинарика е рецептот.А што мислиш кој е полесен за правење овај со медот или со глицеринот?


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 02 Апр 2013 07:10 #236185

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
Ne znam, samo ovoj sum go pravela. Kraen rezultat: fondan so vkus na med ;)
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 02 Апр 2013 10:22 #236203

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
ок,го направив фонданот,ставив само 400гр шекер во прав и многу ми е суво,се рони и не се меси веке.Го ставив во кеса сега,нека стои да одморам,што да му ставам сега?Хелп?


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 02 Апр 2013 10:29 #236205

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
Mojata recepta e so poveke med....ustvari e dupla doza od tvojov...ama so poveke med
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 02 Апр 2013 10:47 #236207

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Низ тестото ми се познаваат точки од желатинот,мислам дека си ја најдов грешката,не сум го стопила скроз желатинот ,бидејки го оставив да набобри,па го додадов во маргаринот со медот и го измешав само.толку!

едит:Емилија пиши ми го твојот рецепт,ке правам пак :pukam:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
Последна промена: 02 Апр 2013 10:49 by Frogy.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 02 Апр 2013 11:47 #236211

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
Sorry Frogy sto docnam so odgovor, i jas go pravev fondanot :D. Poveli recepta

Epten ubavo mi se zamesi. Stavam obicen livadski med i zatoa ne e bas bel fondanot ama ne mi e bitno, sekako ke mi treba vo boja. Nemav 100 gr margarin pa staviv 50 gr margarin i 50 gr nesolen puter. Otide tocno 1 kg seker vo prav i uste mnogu malku za posip. Eve kako izleze
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
Последна промена: 02 Апр 2013 11:49 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy

Ре: Фондан за торта 02 Апр 2013 13:59 #236216

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Успеав!!!!! До желатинот беше,не бил растопен ама па затоа вториот обид ми испадна супер.Направив и една фигуричка,многу сум срекна дека успеав :cvet:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamaAnita, mama, Marge, nate76, Nebo and this user have 3 others thankyou

Најново на форумот

 • No posts to display.