Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Фондан за торта

Ре: Фондан за торта 28 Јун 2012 16:32 #205735

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
Moite ne svetat vaka, toa mi prechi, bash se onakvi od shekjerot, matirani, gi premachkav so zejtinche ama ne se smeni mnogu.. Za drugata torta i za prekrivkata kje napravam nov fondan pogoden bez tolku shekjer.

Inaku plavata ja rastvoriv vo nekolku kapki voda i beshe ednolichn a drugive vekje poshto pocna da ne se pogoduva forma i tekstura shlapnav prashkasti, i bash ima tochkici nekade, ama verojtno postho se roneshe fondanot, ako e poubav sigurno polesno se razmesuva, ova beshe nozmozno da se razmesi kolku beshe tvrdo i nesoodvetno za oblikuvanje..

So lokum imam mnogu ikustvo, i koga kje se izvadi lokumot od frizider bash ubavo se ispotuva i stanuva mnogu sjaen.Kako e i da e, veruvam deka pravilno napraven e polesen za manipulacija i ima mnogu poubava boja otkolku lokumot
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 28 Јун 2012 17:40 #205749

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
Moram da doobjasnam za da nema zabuni - znaci mojot fondan mi bese naracan, gotov, mozebi zatoa i sveti, a plus boite se rasporedija vo nego nerastvoreni.
Taka sto koga se gotvi doma fondanot, mozebi e podorbo da e rastvorena bojata, kako sto objasni mama.
Ja se izvinuvam sto ne pojasniv ubavo prethodno! :sram:

so lokum ednas mesev i nikogas. se iznamaciv i go utnav, a be uzas..
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 28 Јун 2012 17:44 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 29 Јун 2012 13:29 #205894

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2895
 • Thank you received: 1855
Супер се Мејо штрумфовите, ко за прв пат со фондан и башка промашен баш добро искочиле.
Погоре прашуваше каква текстура треба да има фонданот- буквално како пластелин треба да биде, ако ти се стврдне можеш на кратко 15-20 секунди да го ставиш во микро да омекне малку.
Инаку фонданот свети т.е. се оросува на готова торта кога ќе се извади од фрижидер. И јас исто како и мама секогаш ја растворам бојата во прав со една- две капки вода, па потоа со чачкалица земам и боцкам во парчето фондан што сакам да го обојам. Никогаш не сум пробала директно.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
Последна промена: 29 Јун 2012 13:32 by bart.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 30 Јун 2012 03:31 #205927

 • Хава
 • Хава's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 182
 • Thank you received: 103
Aко сакате да свети фонданот ,пред замрзнувач,ке ја испрскате готовата торта со малку вода(со тие шишенцата со пумпица),со малку вода, не да ја наѓолете со вода.После кога ке се одмзне свети убаво.
M.2007
A.2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 30 Јун 2012 05:39 #205939

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
супер се штрумфовите :naviva: . Бравооооо како за првпат со фондан одличнооооо. Инаку јас не користам шекер во прав од кам , не е баш нај нај фонданот, многу е поедар за разлика од други. Боите секогаш со 1 капка вода ги растварам затоа што инаку остануваат точки. Фондаднот полесно се обликува доколку отстои на собна температура добро е да стои 1 ден

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 24 Јул 2012 16:26 #208280

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
Ме фати маката. Син ми изричито побара ја да ја правам тортата. И тоа како кимоно за карате. Не е тешка. Среќа е коцка и само еден појас има горе :D

Е сега, за фонданов денес бев прашав во тоа продавничето, пола кг е 250 ден, кој треба да се домеси со уште прав шеќер, околу пола кило ми вели таа.
А имале и готова гумпаста, која веднаш се сука само, aма чини 500 ден.

А бе како ќе знам дали е готов фонданот? Ја ќе дотурам прав шеќер, ама ако го утнам?

Читам дека е подобар да се меси дома, но немам време. Во петок по работа ќе треба торта да правам, за да во сабота сабајле ја декорирам со фондан. :krsti:

П.С. Изгледа затоа лани мислев дека не чини фонданот купен готов, тој сигурно требал да се домеси со прав шеќер :dry:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 24 Јул 2012 16:27 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 26 Јул 2012 06:10 #208489

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
Систер, јас мислам дека кога ти и вака и така треба да го месиш фонданот со прав шеќер, ништо плус не добиваш, ова е моето скромно мсилење. Кога ќе си го направиш дома, пак месењето со прав шеќер е тоа што зима најмногу време и нерви.
Јас кога правев торта со фондан, го направив по рецептата таа со глицерин, фруктоза и т.н.. И размесувањето со шеќерот беше главната постапка, а после нели и на купечкиот треба да му додаваш боја и слично, значи исто би му дошло според мене.
Дента кога го правев фонданот беше изузетно топло и како го размесував со шеќерот, така овој меѓу прсти се топеше, ама и јас нестрплива, не го оставав да одмори малку. После му ја фатив тактиката и одкако убаво одмори после месењето, си дојде во ред, а тука негде прочитав дека може и малку густин да се додаде и од причина што стварно лепеше шеќерот, се осудив додадов сосем малку густин при месењето и веќе беше многу подобро. И мислам дека немаше да згрешам ако му дозволев и на фонданот да се олади малку поубаво во фрижидер.

Ставав од боите во прав, темно плавата ми излезе некоја интересна небесно плава, а црвената-розева :laugh: Ми беше страв да ги ставам боите одеднаш и ставајќи малку по малку одлучив дека нијансиве и ми се допаѓаат, ама не верувам дека ќе добиев на интензитет ако ги ставев и цели. Едино жолтата си беше баш жолта. Ги растварав со неколку капки вода и ја расфрлав бојата низ фонданот при месењето.

Правев торта која не се пече, и одкако постоја во фриз некои си 2 саата, одозгора ја премачкав со butter crem, за да држи фонданот убаво.

Еве кремот како сум го правела (нели колку е потребно према овие мерки сами може да си ја одредиме дозата).
60 грама маргарин, 80гр. прав шеќер и една лажица не преполна, млеко.

Кога ја ставив тортата во фрижидер, фонданот доби многу убав сјај. Инаку изедовме колку изедовме тој ден со луѓе, остана некое парченце недосечено и за тоа време што беше во фрижидер, тортата не изгуби воопшто на лик.

Врти сучи, фонданов и не беше така лесен за месење, захтевна работа беше како за прв пат ама научив сама од себе неколку трикчиња и нареден пат верувам ќе биде полесно. Слика во друга прилика, ја немам на овој компјутер :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 26 Јул 2012 06:37 #208493

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2965
 • Thank you received: 1368
Big Sister wrote:
Ме фати маката. Син ми изричито побара ја да ја правам тортата. И тоа како кимоно за карате. Не е тешка. Среќа е коцка и само еден појас има

A pojasot koja boja treba da bide ? :P lele ako posaka crn...
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 26 Јул 2012 06:38 #208494

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
Ти го месеше фонданот комплетно? Не беше полуготов?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 26 Јул 2012 07:00 #208497

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
Не, homemade беше комплетно :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 26 Јул 2012 07:14 #208499

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
Emilija wrote:
Big Sister wrote:
Ме фати маката. Син ми изричито побара ја да ја правам тортата. И тоа како кимоно за карате. Не е тешка. Среќа е коцка и само еден појас има

A pojasot koja boja treba da bide ? :P lele ako posaka crn...

crn :dry:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 26 Јул 2012 10:37 #208519

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
Jas fondanot ke go pravam po receptot so topeno marschmalou...
pa kako ke izleze ke pisam izgleda prilicno lesno
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 05 Дек 2012 09:27 #224505

 • klea
 • klea's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
здраво на сите ...ги најдов сите потребни состојки за фондан, но сакам само да прашам за што служи глицеринот кој се става во смесата...дали може и без него, затоа што во аптека ми рекоа дека не е препорачливо да се става тоа и наместо тоа да ставам маслинов зејтин..позз :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 05 Дек 2012 13:35 #224553

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2895
 • Thank you received: 1855
Јас веќе долго време правам фондан со глицерин и на никој ништо не му се случило, ако мислиш на штетност по здравје. Маслинов никогаш не сум ставала, ниту пак некаде сум прочитала дека се става такво нешто. Прв пат слушам за тоа. А, еднаш ми се случи да заборавам да ставам глицерин и не приметив дека нешто страшно му фалеше на фонданот. По мене, подобро пробај, ако веќе ти е страв, без глицерин отколку со маслиново, иако пак ќе ти кажам- не е ништо страшно.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фондан за торта 05 Дек 2012 13:43 #224557

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2766
 • Thank you received: 642
jas koga kupuvav glicerin ,bidejki neznaev sto tocno baram ,bev onaka rezervirana so prasanjeto i samata aptekarka me prasa dali mi e za fondan ,ako da, deka toa e toa sto mi treba
kojznae kolku takvi zbuneti faci imase videno predhodno
ne e stetno ,zivi sme eve seuste
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.