Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Споменари, песмарици, лексикони, дневници...

Споменари, песмарици, лексикони, дневници... 09 Јан 2010 03:11 #11950

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Имав и споменари и лексикони и песмарици и дневници. Како љубоморно ги чував! Но кога се омажив моите се собрале и во подрум го ставиле, така што пола и повеќе ги изеле глувци или ги уништила влагата. :(
Е не знам како али за среќа останала една кутија во која најдов само две песмарици и баш уживав и се изнасмеав додека ги читав песните, приказните, мислите, гледав слики...Се сетив на тоа време, своите љубови и уште многу убави спомени.
Имаше и некои писма кои си ги праќавме со другарка ми од Панчево.Леле колку се израдував... :skok:

======================================================
Дали вие пишувавте споменари, лексикони, песмарици, дневници? Дали ги чувате сеуште и им се навраќате онака да се потсетите некогаш на едно убаво време?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 28 Апр 2011 15:08 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Споменари, песмарици, лексикони, дневници... 09 Јан 2010 03:20 #11954

 • adi
 • adi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • nenaspieni ama srekni
 • Теми: 80
 • Thank you received: 9
 • Карма: 1
Vo onovnoto uciliste imav leksikoni.Imav mnogu spomenari koi tolku grizlivo i so ljubov gi popolnuvav do nekade do gimnaziskite denovi,a na fax imav dnevnik vo koj si ja olesnuvav dusata i koj go vodev nekolku godini , a potoa ednostavno prestanav,no seuste gi cuvam.Tetratkite so poezija se seuste na policite so knigi.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Споменари, песмарици, лексикони, дневници... 09 Јан 2010 03:22 #11958

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Водев и дневник,имав и споменар пишував и песни.Се секавам собирав и детска пошта,и имав другарки со кои се допишував и разменувавме пликоа.....но сето тоа мајками по грешка (пред 5 год)кога се селеа ми ги фрлила:((Но ми останаа неколку песни објавени во две три книги(одев во секција)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Споменари, песмарици, лексикони, дневници... 09 Јан 2010 04:45 #12015

 • sanja ve
 • sanja ve's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 5
 • Карма: 0
e ubavo e da se potsetis na toa vreme prakticki kazano na detstvoto
a i jas nema takvo nesto zacuvano a bas bi sakal da procitam nesto :)pa nekoj ako cuva neka pise i neka ne potseti na tie spomenarki
The administrator has disabled public write access.

Одг: Споменари, песмарици, лексикони, дневници... 09 Јан 2010 05:02 #12030

 • mama 87
 • mama 87's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 88
 • Карма: 2
Kolku ubava tema,mnogu si gi sakav i cuvav,sum sedela do 2 saat sabajle kako sega na forumov :laugh: i samo ke secam,ke lepam isecoci od vesnici pa crtav prepisuvav lubovni prikazni.
Ama ne gi cuvam,majka mi na sekoe cistenje po nesto frla i pred nekoe vreme bas zdogledav kaj niv edna papaka so detska posta(koga i pobarav na majka mi saren plik za na svadba)i bas mi stana milo sto gi cuva ama tie veke edno po edno de za svadba de za rodenden i tolku ke e.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Споменари, песмарици, лексикони, дневници... 11 Јан 2010 02:52 #12871

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Јас сеуште ги чувам и пред извесно време Марија го нашла и си направила ист таков лексикон, сега е на поплнување кај другарчињата :) Едвај чекам да прочитам :P
Инаку се чувам и се ми е драг спомен, посебно споменарите каде имам убави мисли и цртежи од личности кои за жал повеќе ги нема :( сепак споменот ми е останат и навистина ми се драги.
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Одг: Споменари, песмарици, лексикони, дневници... 11 Јан 2010 03:01 #12880

 • biljann
 • biljann's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Welcome to Bibkoland!
 • Теми: 857
 • Thank you received: 372
 • Карма: 28
Во основно имав и лексикон и споменар преполн со сликички цртежи и убали романтични мисли.Дневник водев редовно-се запишував внатре ми беше најдобар пријател.сега незнам каде се веројатно мајка ми ги има фрлено а можеби и нешто останало треба да побарам.Би било супер да се потсетам на тие времиња кога најголемата грижа ми беше што ке облечам за на училиште
The administrator has disabled public write access.

Одг: Споменари, песмарици, лексикони, дневници... 11 Јан 2010 12:46 #12995

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
 • Карма: 14
Ova se raboti koi gi imav vo osnovno uciliste. Mi teknuva imavme spomenar mislam deka se vikase pa ni se potpisuvaa tuka drugi drugarcinja.Vodev dnevnik sto mi se slucuva. Mislam deka denesnite decinja nemaat nesto takvo tie se preoptereteni od mali uste so kompjuterite
The administrator has disabled public write access.

Споменари, песмарици, лексикони, дневници... 14 Сеп 2010 05:15 #51590

 • Barbie
 • Barbie's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 25
 • Карма: 0
Пишував лексикони. Во прва година средно го напишав поледниот лексикон. Само него го чувам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Споменари, песмарици, лексикони, дневници... 20 Сеп 2010 00:11 #53390

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Јас пишував песмарици. Имам четири и кога ги читав скоро, слатко си се изнасмеав. Пола се со српски стихови (и тоа на лош српски јазик), нешто на англиски и нормално на македонски. Најсмешно е што една песмарица до пола ми е пишувана за една симпатија, а од пола натаму за друга. Сум се премислила:) Љубов невидена. Инаку имам еден тефтер со мои песни. Првите ми се детски и наивни (со некои смешни рими), а како сум растела, така и се поубаво сум пишувала. Мислам дека денес не би можела да напишам нешто толку убаво.
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Ре: Споменари, песмарици, лексикони, дневници... 20 Сеп 2010 00:24 #53397

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Како помала имав споменари и лексикони. Си ги чувам, пред некое време читав еден од нив, се изгазив од смеење. Трагично е што сум му дала на братучед ми да ми се потпишува, а тој такви безобразлауци напишал и потоа веќе никому не сум го дала да се потпише, ме зезнал!

Од шесто одделение почнав да водам дневник и истовремено таму и творев-поезија и проза, со трагично-љубовна тематика :hahaha: Напишав 13 девници!!! 13тиот не е довршен, одеднаш, во прва средно, решив дека немало потреба да пишувам што ми се случува. Инаку не пишував се, само за љубовните маки и се што ми се случувало на јуниор забавите во скопските дискотеки :hahaha: :hahaha: !!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Споменари, песмарици, лексикони, дневници... 20 Сеп 2010 00:26 #53399

 • Bogdana
 • Bogdana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Милувам прашинка да си, тих повеј да ми те донесе
 • Теми: 279
 • Thank you received: 48
 • Карма: 14
јас водев дневник од некаде осмо одд па се` до четвртта година средна.тогаш раскинав со дечкото со кого идев цела средна и ги изгорев.кога и да ми текне ,ми е ептен криво.едно време се сомневав дека сестра ми, ми ги наога и ги чита,колку и да им го менував местото на криење,па почнав да пишувам шифрирано еххххххххх колку сакам сега да ги имам,но лудост-младост,една минута од еден ден полн со нервози(кои тогаш сум мислела дека се големи:laugh: )и отиде се` по гаволите
The administrator has disabled public write access.

Ре: Споменари, песмарици, лексикони, дневници... 30 Окт 2010 04:48 #66717

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Споменарите ми беа пишувани од песнички на српски јазик, лексикони колку сакаш, секој ми пишуваше некоја карактерна особина за себе и мене. Дневници сум пишувала а денеска воопшто не пишувам и ништо не чувам - не сакав никој ништо да прочита хахахаа и сите ги фрлив. Сега да ги чував ке ми беа успомен. Али јб га :pukam:
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Споменари, песмарици, лексикони, дневници... 28 Мар 2012 07:19 #191343

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Eeee si imam i spomenari i 3 dnevnici...sum se skapala pisuvajki :muahaha:
bas pred nekoj den sreduvav fioki i gi listav...sum secela, sum lepela od bravo slikicki pa sum pisuvala pesni za nekoi (da me ubies nema da mi tekne koi se) :rofl:
A dnevnicite mi se ziva smeska....na edno mesto sum pisala....ja neznam so mu e na ovoj tatko mi,zasto ne me pusta da iskacam vo leptokarija (ziveev vo vlae) pa golema sum veke 13 ke punam :muahaha:
Offff matea moja na 13 garant uste na klupi ke ja pustam pred vlez :pukam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Споменари, песмарици, лексикони, дневници... 23 Ное 2012 11:59 #222658

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
JAs gi zemav skoro od kaj majka mi, i se nekako nemam vreme da gi razgledam, a bas ke sednam da se potsetam na se, a imam eden kup :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Споменари, песмарици, лексикони, дневници... 26 Ное 2012 09:00 #223104

 • blue eyes
 • blue eyes's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 72
 • Thank you received: 15
 • Карма: 0
Vo osnovno obavezno imav spomenar,pa se potpisuvavme so drugarkite,neznam kako se vikase ona sto imase nekolku prasanja pa trebase da gi odgovarame...Vo sredno vodev dnevnik ama bikvalno sekoj den,tefteri kolku sakas,jas neznam kako enme mrzelo da pisuvam sekoj den...sega stvarno neznam kaj se,mozebi sde frleni ili kaj moite nekade vo podrum...
Duri i den denes si pisuvam dnevnik,ne tolku cesto ama znam po edna stranicka da si pisam,koga mi e tesko da si ja olesnam dusickata...mislam deka ubava rabota e covek da si ima dnevnik :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Споменари, песмарици, лексикони, дневници... 01 Сеп 2013 19:10 #243368

 • Mama*D*
 • Mama*D*'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • ex.DijanaP
 • Теми: 607
 • Thank you received: 93
 • Карма: 0
Се имав, и многу си бев педантна во врска со нив.
Знам пукав од мака кога некоја другарка ќе ми ја позајми тетратката со песни и ќе и свитка лист или слично.
Или кога некој во лексикон ќе ти се потпишува а нема убав ракопис. :D

Идеална мајка, жешка љубовница, почитувана дама...Сето тоа треба да биде една жена!
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.