Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Омилени слатки од детството

Омилени слатки од детството 09 Јан 2010 15:01 #12101

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7911
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Мене ми тргна некако со темиве од детството :laugh:

Се сеќавам како дете обожавав кога мајка ми ќе направеше попарена торта - со млеко. Најбично нешто, ама многу вкусно. А исто сакав и една алва која ја правеше сама дома - од гриз пржен. А бе се давев во нејзе :laugh:
А од купените колачи ги сакав - МОТО. Без нив не се одеше на ниедна ексурзија, беа прво нешто кое го купував кога ќе отидевме на пазарење.
А пак ако влезевме во слаткара - немаше излегување без да се касне тулумба. Моите секогаш се чудеа како можам да уживам во нешто толку благо...


Кои се вашите омилени колачи, слатки од детството?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилени слатки од детството 09 Јан 2010 17:08 #12125

 • kiki riki
 • kiki riki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 115
 • Thank you received: 2
 • Карма: 1
i togas i sega SLADOLED, samo togas mi go branea :dry: a sega jadam koga sakam i kolku sakam :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилени слатки од детството 09 Јан 2010 17:10 #12127

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
не сум била никогаш многу по благото, а од слатките најлесни и најубави за јадење ми беа еклерите и индијанките направени од мама
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилени слатки од детството 09 Јан 2010 17:52 #12154

 • kiki
 • kiki's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 102
 • Карма: 12
cokoladnite tortici na Kras sto ni gi davaa za uzinka vo gradinka.Isto ne pominuvase den koga odevme so tatko mi da ja zememe majka mi od rabota, imase edna butka karsi nejzinata baraka kaj sto prodavaa najubav marcipan. Da postoi uste i sega bi go jadela sekoj den
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилени слатки од детството 09 Јан 2010 18:29 #12185

 • EckaGj
 • EckaGj's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • ❤Се што се сака,се може!!!❤
 • Теми: 989
 • Thank you received: 93
 • Карма: 31
Секако парената торта,тостерки знаете кекси што се прават на тостер ги обожавав и ја терав мајкати нон стоп да ми прави,па ќе направеше цела кеса,дури и ги мрзнеше.И ден денес најмногу сакам сладолед,лето зима нема врска,а и индијанки
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилени слатки од детството 09 Јан 2010 19:02 #12193

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Одувек сам волела слаткише и сад их волим и једем све редом, али оно чега се највише сећам је кад није било пара за слаткише баш сваки дан, па узмем парче хлеба, умочим га у млеко и поспем шећером..их бре, како сам то волела, ништа ми тако слатко није било као то, већа радост и од најлепше чоколаде.. :laugh:
Ем се осладим, ем будем сита..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилени слатки од детството 09 Јан 2010 21:07 #12259

 • Freya
 • Freya's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 38
 • Thank you received: 1
 • Карма: 5
Сега ми текна на чоколадото “ Фризби“, многу го сакав, имаше со плава обвивка и со љилакова, јас го сакав со љилакова а сестра ми со плава обвивка . Исто многу ја сакав мрсната торта, и мајка ми нон стоп ја правеше, во градинка едвај чекав да дојде понеделник бидејки за десерт имавме мрсна торта :)
ЕЛИСАВЕТА - 8 години
ИВАНА - 4 години
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ljubica78

Одг: Омилени слатки од детството 11 Јан 2010 17:38 #13149

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Najmnogu gi sakav After Eight, non stop kupuvavme od Freeshop, ama odamna ne sum gi jadela :(
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилени слатки од детството 11 Јан 2010 17:45 #13153

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
 • Карма: 14
Mnogu sakav koga ke pravi majka mi torta pa matenje pa pudinzi . Mnogu mi se dopagaa i macmalo kupenite
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилени слатки од детството 11 Јан 2010 17:46 #13155

 • Zlatna
 • Zlatna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1107
 • Thank you received: 360
 • Карма: 32
Јас многу ги јадев едни БАТОНС стапчиња како наполитанка, долго, полнето со фил, па ги имаше едни чоколадни како топчиња, сплескани во проѕирна кутија- не знам како се викаа, и исто медено срце и мачмелоу ама овие ги има и денес да се купат
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилени слатки од детството 11 Јан 2010 17:54 #13159

 • Simona`s mom
 • Simona`s mom's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 184
 • Thank you received: 73
 • Карма: 3
Munchmallow,какви радости беа кога некој ке ми донесеше.Некогаш ја јадев прво бисквитата,а некогаш преливот.И сега ги сакам
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилени слатки од детството 11 Јан 2010 18:00 #13165

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2792
 • Thank you received: 645
 • Карма: 26
ne mi teknuva za blago ama mi teknuva na prosetkite niz turska carsija, kebapcinjata od Destan , sladoledot vo Rigara i limonadite so soda od butkata kaj dzamijata
eh da ima sega ....
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилени слатки од детството 11 Јан 2010 18:24 #13186

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
ahhh rum stanglite na Evropa :) i den denes gi sonuvam :) strudlite so smokvi....i cupavata kata na majka mi ^:)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилени слатки од детството 11 Јан 2010 19:15 #13232

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Ммммм, чоколадниот сладолед на мајка ми со суво грозје, можев да изедам цела кутија пред телевизор, а и денес, со таа разлика што тогаш не се дебелев :)

Ги сакав и чоколадата Сека и Брацо, ледени коцки и шери чоколадни бомбони.

А животинско царство највеќе.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилени слатки од детството 11 Јан 2010 19:20 #13236

 • beti.liz
 • beti.liz's Avatar
najmnogu se raduvav na sekernata tabla od Evropa ,,Kosmos,, mislam deka se vikase i na cokoladnite tortici na Kras,a od domasnite parenite kolaci na mama i obicna torta so puding.Sega takva da napravam na moite deca ke mi ja udrat od glava. :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилени слатки од детството 11 Јан 2010 19:59 #13275

 • rainbow
 • rainbow's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 64
 • Thank you received: 1
 • Карма: 2
од секогаш најмногу сум сакала еклери и домашни и купечки а памтам како мала кога ќе купевме ќе им поделев на моите по еден и ги јадев сите останати сама :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Омилени слатки од детството 11 Јан 2010 21:42 #13356

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Ledenite kocki na mama,parenata torta na baba,kras torticite,cokoladnite napolitanki i plus kokos(im go zaboraviv imeto)gurabii,i najveke krem so solenki......mmmm
The administrator has disabled public write access.

Омилени слатки од детството 14 Сеп 2010 05:11 #51586

 • Barbie
 • Barbie's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 25
 • Карма: 0
Рум-плочки, крем-бананчиња, чоко-локум, киндер јајца.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилени слатки од детството 14 Сеп 2010 05:13 #51589

 • Zlatna
 • Zlatna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1107
 • Thank you received: 360
 • Карма: 32
Батонс наполитанки со вкус на чоколадо, мачмелоу, медени срца итн...:laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилени слатки од детството 14 Сеп 2010 14:59 #51767

 • sonjicka
 • sonjicka's Avatar
Од купечките....било куда кики свуда...:skok: и ден денес им нарачувам на сите кои ми доаѓаат на псоета да ми донесат пакетче.
Од домашните парени колачиња и торта со јаболка....лиги ми потекоа!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилени слатки од детството 20 Сеп 2010 00:07 #53388

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Едни индијанки (мислам дека ги викаа принцес крофни) со светло кафен фил и ореви одозгора (сега ги нема во ниедна слаткарница) и кох тортата на баба ми. Мед во шприцче, шеќерно јаболко и базока мастика
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилени слатки од детството 26 Ное 2010 19:48 #78266

 • dadicka
 • dadicka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 10
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
ne sum bila nikogas po blagoto no nemozam da gi zaboravam KAROLINKITE od kras.
za tie sto neznaat (pomladite generacii) toa se zrnca oriz so cokoladen preliv
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилени слатки од детството 26 Ное 2010 19:51 #78271

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
 • Карма: 37
шампита и омолена ми е до ден денес и бомбонцињата слатка тајна од краш и животинско царство
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилени слатки од детството 26 Ное 2010 20:05 #78290

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Ми беа, и ми останаа, најомилени чоколатца:

Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилени слатки од детството 26 Ное 2010 23:22 #78453

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
dadicka wrote:
ne sum bila nikogas po blagoto no nemozam da gi zaboravam KAROLINKITE od kras.
za tie sto neznaat (pomladite generacii) toa se zrnca oriz so cokoladen preliv

Леле, браво ме потсети, ги обожавав а одамна ми немаше текнато на нив... Исто и едни чоколадни тортици, не се секавам како се викаа и едни чоколатца со кокос внатре. За нив се сеќавам на опаковката ама не и на името.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот