Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Мои слики од детството

Мои слики од детството 08 Ное 2011 18:45 #163678

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Кога се мажев помеѓу сите работи кои си ги запакував за преселбата на народите :hahaha: беа и моите албуми со омилени слики од детството. Во нив (2 или 3 се не сум сигурна) имам фотографии од разни периоди во животот - од кога сум била бебе до девојка. И прееска кога барав низ фиоките нешто го најдов едниот, па си го прелистав со задоволство.
Ми се вратија спомените од минатото - разни...а сепак мои, драги..
И ми текна дека порано, многу почесто знаев да седнам и да ги гледам тие слики, а сега ете дури и сум заборавила на нив...

Колку често ги гледате своите фотографии од детството? Какви спомени ви будат? И постојат ли фотографии кои не сакате никогаш не сакате повторно да ги видите, иако сеуште ги чувате?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 08 Ное 2011 18:46 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мои слики од детството 09 Ное 2011 08:47 #163763

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
уфф ретко ги гледам , но кога ги гледам ми будат убави чуства. Оние од детството ми се омилени ме подсеќаат на караниците со брат ми :hahaha: иима и слики од средношколските денови тие ми будат спомени од моето созревање . :love:

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мои слики од детството 10 Ное 2011 07:11 #163918

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Ane wrote:

И постојат ли фотографии кои не сакате никогаш не сакате повторно да ги видите, иако сеуште ги чувате?


jas i brat mi sme fatile voshki i na kraj chareto bilo-nularica :mdf: ne da nemozam da gi gledam, tuku mi se plache od samata slika shto vo glava ja imam. stalno im vikam, kade kje vi odi dushata :zelen: za toj zlostor? ajde brat mi i nekako, ama jas devojche pa vo fustanche. plus fustanot nekoja dzish zelena boja a kozata pocrneta od sonce... uzas!
ima ushte...

kaj majka mi se site na kupche i zimno vreme ni e omilena zanimacija, pogotovo koga zet i snajka fakjaat seiri :laugh:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Мои слики од детството 10 Ное 2011 07:18 #163922

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Mama Vase wrote:
kaj majka mi se site na kupche i zimno vreme ni e omilena zanimacija, pogotovo koga zet i snajka fakjaat seiri :laugh:


Истово и кај нас, јас, мајка ми и сестра ми знаевме да се занесеме додека ги гледаме сликите и да се смееме до бесвест додека мајка ми ни кажуваше која слика кога како била сликана и тн...
Секако тука имаше слики и од нејзината младост.

Па кога правеа со татко ми годишнина од брак 25, им направивме еден албум со одредени фотки и под секоја пишувавме детали кои ги знаевме или пак некој нивен омилен стих. Мајка ми го чува тој албум (направен беше во голема тетратка, за да може да се пишува, нели) и сега додава фотки од внуците.

Е а за шишањето - во прво одделение кај сестра ми во школо се појавија вошки. А таа од секогаш имаше долга и густа коса. Па мајка ми запна - да ја носиш на шишање, оти не дај боже да фати како ќе ја средам (иако не ми е јасно што имаше тоа врска, ама ај) ме молеше да не ја носам да ја шишаат, плачеше, ама јас морав да си извршам должност. И ден денес кога ќе ја види таа фотка ( не е нуларица, ама од коса до половина и ја скратија до под уши) ми се лути :rofl:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 10 Ное 2011 07:20 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мои слики од детството 10 Ное 2011 07:18 #163924

 • Elenika
 • Elenika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 398
 • Thank you received: 552
 • Карма: 0
Mama Vase wrote:
Ane wrote:

И постојат ли фотографии кои не сакате никогаш не сакате повторно да ги видите, иако сеуште ги чувате?


jas i brat mi sme fatile voshki i na kraj chareto bilo-nularica :mdf: ne da nemozam da gi gledam, tuku mi se plache od samata slika shto vo glava ja imam. stalno im vikam, kade kje vi odi dushata :zelen: za toj zlostor? ajde brat mi i nekako, ama jas devojche pa vo fustanche. plus fustanot nekoja dzish zelena boja a kozata pocrneta od sonce... uzas!
ima ushte...

kaj majka mi se site na kupche i zimno vreme ni e omilena zanimacija, pogotovo koga zet i snajka fakjaat seiri :laugh:

hihihi cigance :hahaha:
Петлето 23.06.2008
Коковчето 18.08.2011
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мои слики од детството 10 Ное 2011 07:57 #163944

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
abe kakvo ciganche..... bliskite mi vikaat deka sum bila kako luis(bog da go prosti) vo zensko izdanie bidejki imav i obetki-alki. lele mozam da gi tuzam za ova :laugh:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, bubamara, Frogy, Elenika

Ре: Мои слики од детството 10 Ное 2011 08:43 #163957

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Леле Васе како Луис :muahaha: :muahaha: :muahaha:

Јас обожавам да си шуркам по стари работи, и така често си ги гледам сликите, а дедо ми беше фотограф и имам слики за цел музеј :laugh:
Една од посмешните слики ми е сликана во Крушево, бевме на ски школа многу деца, и јас прв пат у живот тогаш стапнав на скии. Наредени сме неколку девојчиња на едно висинче, лизгаво, замрзнато, и сите стојат на едно место, а јас сум на крајот на сликата како 13то прасе :hahaha: пошто се зализгував неколку пати, а сликарот ми даде шанса, ама :sram2: :laugh:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy

Ре: Мои слики од детството 10 Дек 2011 00:12 #169895

 • mama3
 • mama3's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 53
 • Thank you received: 43
 • Карма: 0
Jas imam preku 30 albumi so sliki od koi 5 se od rodena do kaj 16 godini toa se samo kaj mene a ostaj kaj moite i kaj sestra mi.
Decata moi obozavaat da gi gledat pa najmalku 1 nedelno gi gledame i baraat da im kazuvam za slikite. Imam edna taa mi e prvata slika so sestra mi, taa me drzi taman od bolnica dojsena NADVOR i licam ko kukla e sega ke recite nisto strasno, abe se dava na 4 godisno dete bebe da drzi stoecki na cimento bolni luge ke me otepaja uste ne opulena.
Drugi nekolku imam oblecena vo edni spikozni ama bas zatvorenik so rigi portokalevi (koj li gi kupul ziti se)
A za voski :muahaha: nekoj na kraj grad da imase ke gi prefatev, pola zivot bev so glata vkada i kopav na kiselina. Imav i uste imam mnogu gusta kosa smrt bese. 2 pati me imat strizeno ama ne luster i imam slika od 6ti rodenden mislam sme kaj so sum ko tifusar vo glavata ama naj jaka slika mi e posto site osvem 1 od drugarkite bea so crveni hulahopki (neznam dali modata bese ili oti posle veligden ili pa samo to imalo :) ) jas si ja vikam taa slika druzinata crvena carapa :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Мои слики од детството 01 Сеп 2013 19:49 #243378

 • Mama*D*
 • Mama*D*'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • ex.DijanaP
 • Теми: 607
 • Thank you received: 93
 • Карма: 0
Фала богу мама била внимателна, па од најразлични периоди од моето детство вадела слики.
Сеуште сум во заедница, но кога ќе имаме свое катче со мажот ми, дефинитивно некои слики (бидејќи сестра ми и мајка ми сигурно нема сите да ми ги дадат,ќе сакаат нешто и за себе) ќе си ги земам дефинитивно.

Идеална мајка, жешка љубовница, почитувана дама...Сето тоа треба да биде една жена!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мои слики од детството 15 Сеп 2014 11:55 #252430

 • bubale23
 • bubale23's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Vnimavaj sto posakuvas, moze da ti se ispolni! *
 • Теми: 225
 • Thank you received: 60
 • Карма: 2
Imam mnogu sliki od detstvoto, a najomilenite mi se vo kutija vo prvata fioka vo spalna i sekoj sloboden moment, bar na dva dena sednuvam i gi razgleduvam. Pred se koga kje me fati nostalgija i cuvstvoto koga mnogu posakuvam bar da i se javam na majka mi, gi zemam slikite i go ozivuvam toj period koj go imav so nea, im gi pokazuvam na decata,eve ja majka vi bebe, ovaa e vasata baba, iako neja zapoznale ja ima vo nivniot zivot.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мои слики од детството 16 Сеп 2014 23:44 #252453

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Обожавам албуми....и ги мразам денешниве дигитални.
Никако да се решам да развијам а имам 100 фолдери на компјтер. Често знам да си листам слики од кога сум била мала.
А имам такви страва слики што ми е срам да ги гледам. На пр. сите слики од основно ми се се брк а ла Гоце Делчев :(((( Кај тогаш депилација на брк...топки. Па се чудев што не ме сака симпатијата :ljutko:
За модни комбинации не зборам такво било времето, такви биле сите.....ама за бркот не можам да си опростам!!!!!
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.