Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Ќе те јаде баба рога!

Ќе те јаде баба рога! 10 Јан 2010 04:30 #12436

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Прво нешто кое ми текнува од кое се плашев како дете, беше фоката! Леле колку имав страв, не можам да ви опишам. :laugh: Зошто и како појма немам, само знам дека уплав имав невиден, а се спомнеше фоката.
И поради таа фока јас - почнував да јадам, слушам, да спијам идр....
Еднаш се сеќавам баба ми ми даваше да јадам, а ја не сакав. И само што рече - еве ја иде фоката, ау! Работата стана лапни голтни :laugh:
Не треба да спомнувам дека цело време додека ме хранеше баба ми, јас со очите вперени во прозорецот зад неа, чекав да се појави пустата фока. Иако имав тогаш само 4-5 години, одлично се сеќавам на таа сцена.

Прашањето е едноставно:
- Со што вас ве плашеа како дете?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ќе те јаде баба рога! 10 Јан 2010 04:42 #12444

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Моите со ништо не не плашеле, никогаш.
Ама кај баба ми ко ќе отидев :laugh: , ако не сакав да јадам ми викаше - јади баба, да не дојде Вељо :laugh: :laugh: . Измислен лик со цел да ме уплаши, ама јас си го замислував голем и дебел со наочари и трегери :laugh: :laugh: :laugh: . Го лижев тањирот од пусти страв :laugh:
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ќе те јаде баба рога! 10 Јан 2010 04:48 #12454

 • vecki
 • vecki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 155
 • Thank you received: 27
 • Карма: 9
haha а јас се плашев од коњот на дедоми ,а од баба рога гајле немав туку сакав да ја видам каква е ,а имав една прабаба беше многу страшна стара, збрчкана и сите деца кај нив во комшии ги плашеа со неа
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ќе те јаде баба рога! 10 Јан 2010 05:45 #12517

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Јас кај баба ми се плашев од старо купујем :laugh: :laugh: леле кога ќе го слушнев дека вика, јас страв во коски имав :laugh:
И познат лик ми беше баба Рога (со оваа незнам дали ме плашела баба ми, ама бев инфоримрана дека таа не е добра баба :laugh: ) и еднаш знам кај нив, од подрумските скали заиде една многу стара жена се качуваше од подрум нагоре..кога му ја спраштивме јас и братучедка ми..ден денес, се спомне ли баба Рога, мене одма ми текнува на таа сцена и сеуште така ја замишљам баба Рога.
А дома, како ме служи сеќавањето еден од браќа ми ми го има направено тој филм, многу имав уплав од одсјајот од лустерот што го имаше навечер во прозорите. Имавме некоја си портокалова кугла лустер, и кога ќе ја видев во стакло, знаев дека дошло време за спиење :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ќе те јаде баба рога! 10 Јан 2010 22:13 #12717

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Не ме плашеле моите со ништо(или пак јас не се сеќавам:))
А баба ми со Баба рога ,и тоа најчесто ако неслушаме со братучетките ,а највеќе сум се палшела како дете од еден братучед на таткоми кој имаше мустаќи,а бре побледував а го видев него.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ќе те јаде баба рога! 10 Јан 2010 22:16 #12718

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
 • Карма: 14
Moite ne me plasesle so nisto,Mislam deka toa e mnogu glupa metoda
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ќе те јаде баба рога! 11 Јан 2010 01:41 #12842

 • kiki riki
 • kiki riki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 115
 • Thank you received: 2
 • Карма: 1
ne se secavam da me plasele so nesto, a i ostro reagiram koga nekoj na moeto dete ce mu kaze *ce te bockaat ako..*, *ide milicija...* ili ide nekoj (izmislen covek, pazi tamu ima *gluvce, kuce, mecka * i sl
edinstveno pomalata kerka koga cepka okolu steker ja plasam so OSA, i da i ostane toj strav ne e strasno i onaka treba da se bega od osi :blush:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ќе те јаде баба рога! 11 Јан 2010 01:51 #12846

 • mama 87
 • mama 87's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 88
 • Карма: 2
Se sekavam kako mala tatko mi imase eden drugar so brada i na edna slika od nova godina izgleda,slikani site a majka mi ne se gleda od toj covek zadskriena zad nego i jas se sekavam go prasav tatko mi kade e majka mi na slikata i toj na sala mi veli Cico Aco ja izel majka ti gledas samo nozee i se gledat,a jas plaak zosto ja izel majka mi a taa doma so nas,posle mu trebase vreme na tatko mi da me smiri.:silly: :silly: Interesni spomeni
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ќе те јаде баба рога! 11 Јан 2010 01:58 #12849

 • rainbow
 • rainbow's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 64
 • Thank you received: 1
 • Карма: 2
мене ме плашеа обично навечер за спиење несакав да спијам и тоа буквално со баба рога а јас ја замислував многу страшна и целата се покривав преку мене не смееше ниту еден дел од телото да ми се гледа,и ова ми остана ден денес ако не сум добро покриена ми се чини некој ќе ме фати за нога или за рака и одма се покривам цела :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ќе те јаде баба рога! 11 Јан 2010 02:21 #12853

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
ne me plasea so nisto, ama koga ke slusnev eden covek...idese po ulica i vikase "pooooooooopravam cadoriiiiiiiiii", mislam deka se zaleduvav od strav i so vristenje doma si odev.
You may kill my deamons, but my angels will die too.
Последна промена: 14 Јан 2010 12:57 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ќе те јаде баба рога! 11 Јан 2010 02:45 #12862

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Не не плашеле ни нас, ама ние сами се плашевме од една стара куќа во близина, збореа дека таму живеел некој старец кој порано бил вештер, глупости, среќа ја срушија и изградија супер објект :) нема од што да се плашат идните генерации :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ќе те јаде баба рога! 11 Јан 2010 02:50 #12868

 • adi
 • adi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • nenaspieni ama srekni
 • Теми: 80
 • Thank you received: 9
 • Карма: 1
Kaj nas kaj sto ziveevme imase romi,a tuka blizu imase edna romka Alisha i moite me plasea "ke dojde Alisha ke te zeme i ke te stavi vo shalvarite" mnogu mi bese strav i togas razmisluvav kako da izbegam od shalvarite... :dry: :) :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ќе те јаде баба рога! 11 Јан 2010 16:27 #13099

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
ne me plasele so nisto , izgleda sum bila mnogu poslusna

a i stvarno ne e dobra taa metoda, sin mi taka go plasea so ciganot pa deteto dobi pogresna slika za ciganite - bog da cuva
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ќе те јаде баба рога! 17 Сеп 2010 18:40 #52826

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
И јас не се сеќавам но многу ме вознемирува кога денес ќе ја слушнам свеки аха иде циганот, или сега ќе дојде Никола - некој што е на гости и детево (зборам за внуче) се плаши од тие луѓе, баш е глупаво тоа, и нема сигурно јас да го плашам моето дете со реални личности, без потреба да стварам страв.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ќе те јаде баба рога! 18 Сеп 2010 01:11 #52902

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
На еден панаѓур во Полска имаше кловнови и идеше таа језивата музика- од која и ден денес имам страв.Ми пришол некој од кловновите и јас со врискање сум фатила штрафта:hahaha:
И од тој ден моите цело време ме плашеа со кловнови и од кои и денес имам страв, ако не јадев или не бев мирна, ќе почнат да прават муабет моите во стил: - Ане не е умна, утре кловнот ќе ја чува:muahaha: :muahaha: И тука одма празна чинија, цела дневна средена, и јас мирна како никогаш претходно:zelen:
На шала, мојот веќе покоен чичко, ми купи голем кловн, и го ставил во плакар за да не го видам,ама скорз заборавил и ме пратија да земам нешто од плакарот, кога го отворив плакарот, кловнот врз мене и јас почнав да вриштам на цел глас.Тоа беше траума од која мораа да ме носат на психолог:laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ќе те јаде баба рога! 22 Сеп 2010 00:50 #54004

 • Anik
 • Anik's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 59
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
Кога не сакав да заспијам ноќе ме плашеа со бамбула (ваљда некоја нивна измислица). Знам дека татко ми ќе ме заспиваше а јас немаше да заспивам и мајка ми ке отидеше во купатило да тропне на ѕидот (спалната соба и купатилото имаа ист ѕид) и као татко ми ке кажеше „ еве го доаѓа бамбула“ и јас ќе заспиев, не толку затоа што се плашев туку повеќе оти некако сфаќав дека сум претерала чим дошло до тоа мајка ми да чука на њид демек бамбула доаѓал.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ќе те јаде баба рога! 27 Ное 2010 23:37 #78832

 • DijanaP
 • DijanaP's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 2006
 • Thank you received: 212
 • Карма: 81
Мене многу многу и не ми беше страв од баба рога, ама од тој СТАРО КУПУЈЕМ кога ќе викнеше ја џом да ме нема одма под маса,зад кревет... со него мнгоу ме плашеле, затоа и ден денес кога ќе ги чујам слатко си се смеам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ќе те јаде баба рога! 27 Ное 2010 23:48 #78836

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Mene me plasea so doktori oti celo vreme se razboluvav i primav 1000 inekcii godisno, imav neverojatna fobija od doktori pa koga kje sakase majka mi nsto da ja poslusam kje recese E eve ide doktorkata so inekcija- i jas odma mirna kako bubace. Fala mu na Boga ne mi ostanala taa fobija, ama brat mi za razlika od mene da umira ne vleguva vo bolnica.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ќе те јаде баба рога! 28 Ное 2010 02:34 #78891

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Mene ne me plasea moite, majka mi ednas se obide so baba roga, ama neuspesno. Ednas komsivkata na baba mi mi kaza deka ako ne sum umna ke me nosi kaj gusterot, a mene mnogu mi stana interesno i posakav da go vidam toj guster, potoa stalno koga ke ja sretnev ja prasuvav koga konecno ke me nosi kaj gusterot :hahaha: Edinstveno mi bese strav od injekcii i doktori, t.e. bel mantil.
Jas kerka mi ne ja plasam so izmisleni nesta (baba rogi, staro kupue) se obiduvam da i ukazam na realnite nesta, da ne zboruva so nepoznati, koga zvoni nekoj da prasa koj e, da vnimava na ulica itn. Taa uste od malecka se plasi od klovnovi, no jas nikogas ne sum ja zaplasuvala so niv, naprotiv se trudev da go nadmineme toj strav i konecno sega na eden rodenden uspeavme :jupi:
Inaku i taa isto kako i jas se plasi od bockanje, ama doktorkata (maticnata) mnogu si ja saka :)
Последна промена: 28 Ное 2010 02:37 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ќе те јаде баба рога! 01 Сеп 2013 19:39 #243375

 • Mama*D*
 • Mama*D*'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • ex.DijanaP
 • Теми: 607
 • Thank you received: 93
 • Карма: 0
Мене многу многу и не ми беше страв од баба рога, ама од тој СТАРО КУПУЈЕМ кога ќе викнеше ја џом да ме нема одма под маса,зад кревет... со него мнгоу ме плашеле, затоа и ден денес кога ќе ги чујам слатко си се смеам.

Идеална мајка, жешка љубовница, почитувана дама...Сето тоа треба да биде една жена!
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.