Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Книга која најмалку ви се допаднала

Книга која најмалку ви се допаднала 11 Дек 2010 21:19 #86928

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Драги мои, ова е моја прва тема која ја отварам на сајтов..па ве молам бидете нежни :)
Навистина многу сакам да читам, и го вреднувам високо трудот на секој автор..Но, сепак се трудам да бидам и реална, па затоа колку и да ги сакам книгите, морам да кажам дека некои книги не ми се допаднале. Значи, која е книгата која откако сте ја прочитале сте заклучиле дека не ги исполнила вашите очекувања? И секако доколку можете, споделете ги причините зошто Вам делото не ви се допаднало.

Во мојот случај, најсвеж пример е Портрет од Ијан Пирс. Чинот на читање ми се чинеше навистина измачување. Дотрајав до последната страница, но ме остави аполутно рамнодушна..дури помалку и фрустрирана колку ми беше досадна.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Книга која најмалку ви се допаднала откако сте ја прочитале 11 Дек 2010 21:31 #86933

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Mi se slucuvale takvi promasuvanja, i toa imam zabelezeno najmnogu so knigi koi gi smetam za lesna literatura, za na odmor da gi citam pokraj plaza ili pak dobieni na poklon od nekogo.
posledna bese "Kerkata na cuvarot na spomenite" od Kim Edvards.
mnogu ocekuvav, oti bese najavena kako posleden bestseler i golem hit. a mene seuste ne mi e jasno - zosto i kako bila izbrana za takvo nesto
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 05 Фев 2011 04:03 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ананда

Ре: Книга која најмалку ви се допаднала откако сте ја прочитале 11 Дек 2010 21:39 #86937

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Знам дека за вкусовите не се расправа, и познавам многу луѓе на кои им се допадна Тајната од Ронда Бирн..ама ете мене апсолутно, апсолутно ме разочара. А стварно сакам таков тип на книги, ама ми се виде некако повторување на некои други ..нула за креативност, ако јас се прашувам. Но, сепак ова е само мое мислење :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Книга која најмалку ви се допаднала откако сте ја прочитале 11 Дек 2010 22:09 #86940

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
sega me potseti ananda. mene mi ja preporacuvaa knigata Tajna mnogu i od ljubopitstvo ja zedov da ja citam. nikako ne mozev da ja docitam. i ja ostaviv.
sreka moja sto ne ja kupiv. samo pozajmena bese. ke mi bese maka i za parite :hahaha:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Книга која најмалку ви се допаднала откако сте ја прочитале 11 Дек 2010 22:17 #86943

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Последната конкубина од Лесли Даунер....можеби затоа што претпочитам книги со подинамично дејствие, а и премногу описи имаше кои ме деконцентрираа и ми го одвлекуваа вниманието.

Не ја дочитав книгата, прочитав 100-тина страни и ја оставив, можеби погрешив:poimnemam:
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Книга која најмалку ви се допаднала откако сте ја прочитале 11 Дек 2010 22:21 #86944

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Богами Ане, цената на Тајната е така посоленка (барем за мој буџет). И ајде еве да напишам уште една која не можев ни да ја дочитам - Трибини од Џон Гришам. Не знам, ако после речиси 1 саат читање книгата не ми го задржи вниманието, генералната оценка за делото ми е слаба, за жал. Ама тоа е..:)

Annabel, Последната конкубина не сум ја прочитала, но дефинитивно не си единствената на која не ис се допаднала..некои луѓе кои ги познавам истотака дадоа негативни критики за делото. Па така, не планирам (барем засега)да ја читам :)
Последна промена: 11 Дек 2010 22:36 by Big Sister. Причина: edno po drugo poraki
The administrator has disabled public write access.

Ре: Книга која најмалку ви се допаднала откако сте ја прочитале 12 Дек 2010 01:45 #86997

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Пауло Коељо, све од њега..за мене тотални промашај..:dry:
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mila87, Зока

Ре: Книга која најмалку ви се допаднала откако сте ја прочитале 12 Дек 2010 01:55 #87001

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
ZZ wrote:
Пауло Коељо, све од њега..за мене тотални промашај..:dry:
Од сите книги што ги имам прочитано од него, не ми се допаѓа единствено Вероника реши да умре..Искрено не знам зошто..А книгата е екранизирана, па и фимот не можев да го догледам..ете толку ми беше досаден. Но другите дела ми се допаѓаат..посебно Захир :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Книга која најмалку ви се допаднала откако сте ја прочитале 12 Дек 2010 01:55 #87002

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Jas voobicaeno ja citam knigata do kraj i togas zaklucuvam dali mi se dopadnala ili ne, tocno nekoi knigi se podinamicni i prosto gi goltate stranicite, a nekoi se vistinsko izmacuvanje. Jas licno ne mozev da go citam nasiot avtor Slavko Janevski, se obidov so "I bol i bes" i so "Dve Marii" no toa e edinstveniot avtor cii sto dela ne gi docitav do kraj. Toj e eden od doajenite na makedonskata literatura i negovite naslovi se visoko vrednuvani, no ete jas ne mozev da gi docitam, ednostavno ne mi odea.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Книга која најмалку ви се допаднала откако сте ја прочитале 12 Дек 2010 02:02 #87003

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
најголемиот трговец на светот... и сл.книги во коишто со 10 чекори се кажува како да стигнеш до среќа во животот, успех на професионален план и милион долари сватив дека едноставно не се за мене :grr:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Зока

Ре: Книга која најмалку ви се допаднала откако сте ја прочитале 12 Дек 2010 02:25 #87010

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Според мене нема позаникаде книга од "Бакнеж во ноќта"-Шерилин Кенион, катастрофа, ич не ја бендисав....


ZZ
Пауло Коељо, све од њега..за мене тотални промашај..

ЗЗ, како мајка ми да ја слушам :) , истово го збори за Коелјо, голем љубител на пишаниот збор, ама авторов не може да го смисли...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Книга која најмалку ви се допаднала откако сте ја прочитале 12 Дек 2010 02:30 #87013

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Ајде еве уште една од мене - Фотографија од Пенелопи Лајвли.. Ја прочитав, ама со судни маки. И да..сега се сетив..Часови од Мајкл Канингам..лелеееее таа ми бепе отров :tazna:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Книга која најмалку ви се допаднала откако сте ја прочитале 12 Дек 2010 07:27 #87240

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
"Тврдоглави" од Славко Јаневски!!!

Одвај се натерав да ја дочитам. Едноставно досадна, ма повеќе од досадна, удав!!! Убаво рече Срна, вистинско измачување! Четири години подоцна како апсолвент ја имав таа прекрасна можност да преведувам извадоци од книгава на испит. :zid: Тогаш сфатив дека било прилично лесно да се прочита, оди па преведи ја на шпански, да те видам :zelen:
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Книга која најмалку ви се допаднала откако сте ја прочитале 12 Дек 2010 14:51 #87264

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Kerkata na cuvarot na spomenite, tolku mozelo da se napravi so taa tema, a avtorot kompletno ja zeznal rabotata.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Книга која најмалку ви се допаднала откако сте ја прочитале 12 Дек 2010 15:32 #87272

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Вероника реши да умре, нити книгата нити филмот!!!

И „Несоница“ Од Винко Модендорфер, „Деветтиот живот на Луис Дракс“ грррр триста пати сум почнала да ги читам као ајде, можда ќе ми е интересна ама НЕ, џабе...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Книга која најмалку ви се допаднала откако сте ја прочитале 12 Дек 2010 16:52 #87299

 • Mila87
 • Mila87's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 137
 • Thank you received: 23
 • Карма: 28
Се согласувам и јас со ЗЗ , ниту една книга од Коељо не успеа да ме воодушеви. Значи прочитани ми се до крај но, не оставија кај мене никаков впечаток. Некако ништо посебно не ми се неговите книги, немаат никаква цел, поента, поточно и да имаат ја има на самиот почеток па крајот никогаш не го очекував со нетрпение.....
Освен овие други книги што не ми се допаднале се "Голата пионерка"(не успеа да ми го задрже вниманието најверојатно дека се работи за малку историска книга, а таквите не баш ги обожавам,два пати се потрудив да ја почнам но, џабе е:sram2: ) ,а исто и "Бадем"(за книгава низ интернет се изначитав фалби , па си кажав да ја земам да видам за што се зборува.Излезе дека е бетер од пор*о списание, а и некако се околу исто ("бадемот") се врти. За мене оваа книга беше тотално незанимлива , па не успеав ни до пола да ја прочитам :kamsik: )
The administrator has disabled public write access.

Ре: Книга која најмалку ви се допаднала откако сте ја прочитале 13 Дек 2010 01:27 #87481

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Мене сите тие книги со хареми, јареми и жени подложени на неправда баш и не ми лежат. Некои имам прочитано..но колку да бидам во тек со трендот. Инаку искрено, не ми се допаѓа самата концепција на делата (со некои исклучоци секако). :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Книга која најмалку ви се допаднала откако сте ја прочитале 13 Дек 2010 14:55 #87820

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Вкрстени коски од Кети Рајкс. Ја почнував неколку пати со паузи од по неколку месеци и не ја дочитав до крај, едноставно ми беше премногу досадна...
Мајсторот и Маргарита од Михаил Булгаков, исто така неколку пати ја почнував, дури и не се сеќавам дали ја дочитав... ми беше неразбирлива, хаотична и неповрзана.
Очигледно темите во кои се меша религијата не ми лежат.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 13 Дек 2010 14:58 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Книга која најмалку ви се допаднала откако сте ја прочитале 13 Дек 2010 15:01 #87822

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
ZeleniCka wrote:
Вероника реши да умре, нити книгата нити филмот!!!

Iako ima nekoi dela od Koehlo koi mi se dopadnale, ne sum gi procitala site, zatoa sto smetam deka avtor so tolku golema produktivnost na dela poveke e iskomercijaliziran otkolku kavliteten, "Veronika resi da umre" voopsto ne mi se dopadna. Knigata ja procitav do kraj, ne bese komplicirana za citanje Koehlo ima nekoja lesnotija vo zborot, no deloto kako delo, spored mene, nemase nikakva posebna vrednost. Bidejki ne mi se dopadna knigata ne se ni obidov da go gledam filmot.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Книга која најмалку ви се допаднала откако сте ја прочитале 13 Дек 2010 15:08 #87827

 • Candy
 • Candy's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 99
 • Thank you received: 30
 • Карма: 2
Isto i jas nekoi dela od Koeljo veke se dosadni. Veronika resi da umre osobeno ne mi e interesna.
Inaku sto napisa Srna zaSlavko Janeski vo sredno mislev deka polosa i podosadna kniga od Tvrdoglavi ne postoi i ne ja docitav.
Ama... koga ja procitav odnovo toa bese pred 6 godini za na fakultet se vooduseviv. Slavko Janeski me ostavi bez zbor so negovata genijalnost. I ne samo Tvrdoglavi tuku i site drugi dela sto gi procitav od nego.:)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann

Ре: Книга која најмалку ви се допаднала откако сте ја прочитале 19 Дек 2010 05:40 #91081

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Калуѓерот кој го продаде своето ферари и Кој ќе плаче кога ќе те нема - и двете од Робин Шарма..толку се радував кога ги купив, и релативно лесно ги прочитав...ама сепак, не ме бендисаа нешто..баш некако авторот ми е фејк..Барем јас така го доживувам
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann

Ре: Книга која најмалку ви се допаднала откако сте ја прочитале 19 Дек 2010 06:42 #91198

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16
Папокот на светот од Венко Андоновски пред неколку години ја имав земено и само по 1-та страница ја оставив. Никогаш повеќе не зедов книга од него.
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

The administrator has disabled public write access.

Ре: Книга која најмалку ви се допаднала откако сте ја прочитале 03 Јан 2011 00:08 #98011

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Неколку книги од Дитас - Коректори на експериментот, Крив правец..и уште една на која и го заборавив насловот. изразот на авторот едноставно ме става во ситуација да не се пронајдам во книгата (која и да била од овие кои ги наведов). Вложував крајни напори да ги прочитам
The administrator has disabled public write access.

Ре: Книга која најмалку ви се допаднала откако сте ја прочитале 03 Јан 2011 14:49 #98178

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Ананда, да не мислиш на Дупка во мозокот?
Мене сите книги од Дитас ми се толку брутални, што дури и јас што уживам во хорори, од неговите описи ми се згадува. Некаде дали слушнав или прочитав дека книгите му се наводно врз база на реални настани, колку е вистина не знам, а секако не би ме изненадило...
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 03 Јан 2011 14:50 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Книга која најмалку ви се допаднала откако сте ја прочитале 03 Јан 2011 20:01 #98374

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Kinky wrote:
Ананда, да не мислиш на Дупка во мозокот?
Мене сите книги од Дитас ми се толку брутални, што дури и јас што уживам во хорори, од неговите описи ми се згадува. Некаде дали слушнав или прочитав дека книгите му се наводно врз база на реални настани, колку е вистина не знам, а секако не би ме изненадило...
Еј Kinky..ма не знам која беше и да ти кажам искрено не ми се ни подсетува..:laugh: Мм имаше купено 3 книги од него (со посвета :ohmy: ) и викам ај да ги прочитам...Ауууууу ај да не бидам премногу строга..ама ич не ми се допаднаа..И сега искрено не знам ни каде се..Не ми се дома во витрините..којзнае кај сум ги затурила..:laugh: Не знам дали се базирани на вистинити настани, ама стварно стварно не се пронајдов ниту во една реченица од авторот. Ги дочитав од инат, за да си докажам сама на себе дека можам..:laugh: Каква глупост, подобро да не сум губела време :)
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.