Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Убави зборови, изреки, цитати

Убави зборови, изреки, цитати 20 Дек 2009 02:42 #757

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
...имам четириесет години, лоша возраст,човек е сеуште млад за да има желби а веќе стар да ги остварува.....

Зашто триесет години се младост, тоа сега го мислам кога неповратно се одалечив од неа, младост која од ништо не се плаши, па ни од себе.Изговорено од Ахмед Нурудин "Дервиш и смрт" - Селимовиќ Меша
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: nate76, Mariposa

Одг: Убави зборови, изреки, цитати 20 Дек 2009 02:44 #758

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
"Знајте дека нема ништо повишо и посилно, и поздраво, и покорисно за идниот живот, од некаов убав спомен, а особено ако е тој од детството, од родителската куќа...Еден толку прекрасен свет спомен зачуван од детството, можеби е токму најдобро воспитание. Ако човек носи во се*е многу такви спомени, тогаш тој е спасен за цел живот. А ако макар еден убав спомен остане во нашето срце, некогаш и тоа може да послужи како спас. ...Не плашете се од животот! Колку е убав животот кога ќе направиш нешто добро и праведно!"

Браќа Карамазови - Достоевски
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Убави зборови, изреки, цитати 20 Дек 2009 18:51 #1204

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Нека не те остават добрината и верноста, обеси ги околу својот врат, запиши ги врз плочата на своето срце, така ќе придобиеш милост и добро сфаќање пред Божјите и човечките очи.
(Соломонови Изреки)


Најсигурниот начин да не постанеш многу несреќен е да не бараш да бидеш многу среќен.

Богатството е налик на морска вода....колку повеќе ја пиеш толку повеќе си жеден.

Судбината ги меша картите а ние играме.
-Шопенхауер
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
Последна промена: 20 Дек 2009 19:10 by ZZ.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Убави зборови, изреки, цитати 21 Дек 2009 01:25 #1428

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Тажни се твоите принкливи очи. Ја испитуваат мојата душа како месечината кога сака да проникне во морето.Го разголив својот живот пред очите твои од крај до крај, и ништо не сокрив ниту задржав. Затоа не ме познаваш.Да е камен, ќе го скршев на илјада парчиња и ќе ти нанижев гердан околу вратот.Да е цвет, свеж, мал и сладок ќе го откинев и ќе ти го ставев во косата.
Но, тоа е срце драга моја. Каде се неговите брегови а каде е неговото дно?
Не ги познаваш границите на тоа кралство, а сепак си негова кралица.
Да е само момент на радост, ќе расцветаше во лесна насмевка ,и ти ќе можеше да го видиш и да го прочиташ во мигот.
Да е само бол, ќе се растопеше во сјајни солзи , во кои би се огледала неговата најголема тајна, тајна без зборови.

Но, тоа е љубов, драга моја.
Нејзината радост и бол се без граници, бескрајни се нејзините желби и нејзиното богатство.
Таа ти е блиска како живот, но сепак неможеш целосно да ја познаеш.

Тагоре
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Убави зборови, изреки, цитати 27 Дек 2009 22:00 #6779

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
„Светот е поделен на луѓе кои ги извршуваат работите и луѓе кои ги прибираат заслугите. Пробај ако можеш да припаѓаш на првата класа. Таму има доста помалку конкуренција.“

-Dwight Morrow
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi

Одг: Убави зборови, изреки, цитати 28 Дек 2009 03:07 #6871

 • misticia
 • misticia's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Симона и Мартина :)
 • Теми: 107
 • Thank you received: 3
 • Карма: 27
Подобро да се сопнеш со нозете отколку со јазикот....

Од непријателот ќе се ослободиш ако го направиш пријател - Хенри IV

Нема човек кој ја поделил својата радост со пријателите а да не се израдувал повеќе, како што нема човек кој ја поделил својата тага со пријателот а да не тагувал помалку - Бекон
The administrator has disabled public write access.

Одг: Убави зборови, изреки, цитати 28 Дек 2009 03:39 #6888

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
To be good, you need to believe in what you’re doing. (Billy Crystal )
The administrator has disabled public write access.

Одг: Убави зборови, изреки, цитати 28 Дек 2009 03:50 #6896

 • malecka
 • malecka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 15
 • Карма: 0
....ZIVOTOT e sahovska kariera,sostavena od mnogu porazi i pobedi.Porazite se onie koi ne terat da bideme upornii da dojdeme do nasite uspesi.Sekoj nastan e sahovska tabla.Sekoj poteg moze da go resi nastanot,vo koj nema vrakanje,ednostavno morate da se prilagodite na situacijata.i mnogu cesto dodeka se obiduvate d ja osvoite kralicata ke ve zezne nekoj konj...
The administrator has disabled public write access.

Одг: Убави зборови, изреки, цитати 28 Дек 2009 14:44 #7047

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
The only thing to do with good advice is pass it on. It is never any use to oneself.

Oscar Wilde
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Одг: Убави зборови, изреки, цитати 28 Дек 2009 16:49 #7126

 • Mama Nata
 • Mama Nata's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Принцот на мама,роден е 15.07.2007г.
 • Теми: 28
 • Карма: 1
Љубовта расте со секоја добра работа што ке ја споделите и станува посилна со секоја тага со која заедно ке се соочите ( Пам Браун-1928)

Убаво е замене да сум јас убаво е затебе да си ти но најдобро за нас е да сме ние (Пам Браун-1928)

Сакај ме со слободно испружени раце без предрасуди

Љубовта ги омекнува и најтврдите срца (Џорџ Херберт 1593-1633)

Љубовта ме прави храбар и решителен љубовта може да најде пат што не постои, таа е најмоќниот бог меѓу сите богови
( ЕВРИПИД 480-406 ПР.Н.Е.)

Само три работи се бесконечни звездите на небото, капките вода во морето, и солзите во срцето ( Гистав Флобер 1821-1880)

Кога љубовта зборува ,гласовите на сите богови го успиваат небото во хармонија ( Вилијам Шекспир 1564-1616)
ПРИНЦОТ НА МАМА, РОДЕН Е НА 15-07-2007
The administrator has disabled public write access.

Одг: Убави зборови, изреки, цитати 28 Дек 2009 17:31 #7160

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Za mene postojat samo patuvanja kon patistata koi imaat srce. Po niv patuvam i edinstven dostoen predizvik e da se pomine cel pat, do kraj. Patuvam, gledajki, gledajki, bez zdiv... (Don Huan),

...Imame vo dusa i se ona sto nekogas ziveelo vo coveckite dusi. Site bogovi i gjavoli koi nekogas postoele...site tie se naogjaat vo nas, kako nadezi, kako zelbi, kako izlezi... (Herman Hesse),

Najgolemata rabota koja covek na ovoj svet moze da ja napravi e da zivlece najmnogu od ona sto mu e dadeno. Samo toa e uspeh i nisto drugo. (Orison Swett Marden),

Samo dva tipa na lugje postojat na ovoj svet - dobri i losi. Dobrite podobro spijat, no se cini deka losite poveke uzivaat vo casovite koga se budni. (Woody Allen)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Убави зборови, изреки, цитати 29 Дек 2009 00:20 #7444

 • Ivana
 • Ivana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Sweet and Tender Hooligan
 • Теми: 162
 • Thank you received: 16
 • Карма: 6
..Jednog dana kad sam sa njim bio u gradu,podigao sam puza koj je lezao na
sred trotoara i stavio ga pod neku lozu.Bio sam siguran da ce ga ljudi
pre ili posle zgaziti ako ga ostavim nasred puta.Pomislio sam da sam ga
spasio kad sam ga sklonio na bezbedno mesto.
Don Huan mi je mi je ukazao na to da je ta moja predpostavka lakomislena
zato sto nisam uzeo u obzir dve vazne mogucnosti
Jedna je ta da je puz mozda izbegao sigurnu smrt od ljudi pod tom lozom,
a druga da puz ima dovoljno snage da predje na drugu stranu puta.

Ti ustvari nisi puza spasavao svojim mesanjem nego si ga samo od mesta do
kojeg je sa tolikom mukom stigao,vratio na pocetak.

Tada sam hteo da vratim puza tamo gde sam ga nasao,ali mi Don Huan to nije
dozvolio. Kazao je da je tom puzu bilo sudjeno da se na njegovom putu nadje
jedna budala zbog koje je izgubio svoju pocetnu snagu.Ako ga ostavim tu gde
sam ga spustio on ce mozda biti kadar da ponovo skupi dovoljno snage da ode
kuda je naumio.
Carlos Castaneda
The administrator has disabled public write access.

Одг: Убави зборови, изреки, цитати 30 Дек 2009 04:45 #8168

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
"Jučer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe.

(Sri Chinmoy)"
Reci mi s kim se družiš, pa ću ti reći tko si. Znam li čime se baviš, tad znam što možeš postati.

(Goethe)"
Dobar brak bio bi između slijepe žene i gluhog muškarca.
(Honore de Balzac)"
"Čovjek bez mašte je čovjek bez krila.
Muhammad Ali)"
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi

Одг: Убави зборови, изреки, цитати 30 Дек 2009 14:15 #8258

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Odi po svojot pat i gledaj sto ti se slucuva. Ako ti se sluci razocaruvanje, vidi dali toa ke ti donese nekakva uka, nekakva lekcija. Ako ti e OK, taka prodolzi natamu, ako ne, svrti na druga strana.

Ova mi e najomilenata misla, moeto zivotno moto ;)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Одг: Убави зборови, изреки, цитати 30 Дек 2009 15:30 #8317

 • Zaharija
 • Zaharija's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 369
 • Thank you received: 135
 • Карма: 18
Za deteto“… I tagata ke ja delite so nego, a i nea ke ja ima. No, i vo nea ke ima radost. Zatoa sto ve ima Vas, zatoa sto za nego se grizite, a toa znae deka se grizite, negovata taga ne mora nikogas da bide osamena, negoviot problem nikoga{s ne treba da bide ocaj. Bilo sto svetot da mu napravi, toa ve ima Vas. Izgradivte najznacajna rabota, a toa e: noviot covek. No, iako e nov, podgotven e da se obide da postane covek megu drugite luge, se dodeka ste Vie tamu za da moze da vi se vrati.
Koga pocna da lazi, vi se otkina od racete i se upati kon masata za da vi ja donese kuklata. Koga proodi, zamina od Vas, nakaj livadata, za da vi nabere cveke. Koga stana predskolsko dete, gi preskoknuvase ogradite na sosedot, za da vi ja donese topkata. Sega ke odi vo uciliste i ke donese so sebe del od noviot svet. Ke vi gi donese negovite ucitelki, ocenkite… Ke vi gi donese svoite prijateli i neprijateli, ke preraskazuva igri, podvizi i avanturi, ocekuvajki od Vas da mu pomognete, za da gi slozi vo mozaikot, narecen luge. Ke vi donesi i gordi i nepovrzani podatoci, na koi sto ke se gordeete i koi sto ke gi stavite vo soodveten kontekst. A pred se ke se donesi samiot sebe si, da go podgotvite za nov cekor vo `zivotot. Site negovi patista sega vodat kon svetot, kon svetot sto ceka na nego. No, toa e svesno za nevidlivite i elasticni vrski sto seuste go vrakaat kaj Vas. Ke se vraka vo bazata, a toa ste Vie, da soberi sila i energija za sekoj nov skok vo zivotot.”


Penelope Leach
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi, nenuska

Одг: Убави зборови, изреки, цитати 03 Јан 2010 03:49 #9376

 • Rocka
 • Rocka's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • ♥ ★ ♡ ★ ♡ ★ ♥
 • Теми: 82
 • Thank you received: 4
 • Карма: 119
"Experience is the name every one gives to their mistakes."

Oscar Wilde( Iskustvo e imeto sto site go davaat na svojte greski.)
Just because you’re leaving doesn’t mean I’m letting you go.
Time has a wonderful way of showing us what really matters.

Death Of The Poet
The administrator has disabled public write access.

Одг: Убави зборови, изреки, цитати 03 Јан 2010 16:27 #9487

 • Rocka
 • Rocka's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • ♥ ★ ♡ ★ ♡ ★ ♥
 • Теми: 82
 • Thank you received: 4
 • Карма: 119
"The only way you can write the truth is to assume that what you set down will never be read. Not by any other person, and not even by yourself at some later date. Otherwise you begin excusing yourself."

Margaret Atwood
Just because you’re leaving doesn’t mean I’m letting you go.
Time has a wonderful way of showing us what really matters.

Death Of The Poet
The administrator has disabled public write access.

Одг: Убави зборови, изреки, цитати 03 Јан 2010 16:46 #9503

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
 • Карма: 9
Биди благодарен што сеуште немаш се што сакаш,бидејки ако имаш се,што уште да очекуваш ?
Биди благодарен ако нешто незнате ,така имате прилика нешто да научите.
Биди благодарен за тешките времинја тоа е прилика духовно да растеш
Биди благодарен за своите ограничуванја,бидејки тоа ти овозмозува да направиш промена.
Биди благодарен за секој нов предизвик,бидејки тоа ке ти помогне да го изградиш својот карактер
Биди благодарен за направените грешки тие ке ти дадат драгоцени поуки
Биди благодарен кога нешто си уморен,бидејки тоа значи дека нешто си работел
Лесно е да се биде благодарен кога се е добро.Оние кои се благодарни и за поразите го збогатуваат својот живот
Благодарноста може негативното да го претвори во позитивно.Најдете начин да бидете благодарни за неволјите,па на тој начин тие ке се претворат во Благослов
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Одг: Убави зборови, изреки, цитати 09 Јан 2010 02:10 #11922

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
F.Pesoa - "Knjiga nespokoja"

"...Sloboda je moć izolacije. Slobodan si ako možeš da se udaljiš od ljudi a da te ne primorava da ih tražiš ni potreba za novcem, ni nagon stada, ni ljubav, ni žudnja za slavom, ni radoznalost – nijedan od tih poriva koji ne mogu da opstanu u tišini i samoći. Ako ti je nemoguće da živiš sam, znači da si rođen kao rob.

Možeš posedovati najviše vrline duha i duše, a ipak da ostaneš rob – otmeni rob ili inteligenti sluga – svejedno, ali nećeš biti slobodan. I to nije tvoja tragedija, jer tragedija što si se rodio takav ne tiče se tebe nego samo Sudbine. Ali teško tebi ako te breme života primora da postaneš rob. Teško tebi ako si rodjen slobodan, kadar da budeš samom sebi dovoljan i da se odvojiš od ljudi, a onda te nešto prinudi da živiš sa drugima. Tada je to zaista tvoja tragedija, tragedija koju svuda nosiš sa sobom.

Roditi se slobodan, to je najveća ljudska veličina koja uzdiže bednog isposnika iznad kraljeva pa čak i iznad bogova, koji su sami sebi dovoljni zato što su silni a ne zato što su prezreli silu."
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Убави зборови, изреки, цитати 09 Јан 2010 05:52 #12069

 • Rocka
 • Rocka's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • ♥ ★ ♡ ★ ♡ ★ ♥
 • Теми: 82
 • Thank you received: 4
 • Карма: 119
"When a woman says nothing’s wrong, that means everything’s wrong.
And when a woman says everything’s wrong, that means EVERYTHING’S wrong!
And when a woman says something’s not funny, you’d better not laugh your ass off! "

Homer Simpson


"So you want a heart do you? You don’t know how lucky you are not to have one. Hearts will never be practical until they can be made unbreakable."

The Wizard of Oz
Just because you’re leaving doesn’t mean I’m letting you go.
Time has a wonderful way of showing us what really matters.

Death Of The Poet
Последна промена: 10 Јан 2010 04:14 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Убави зборови, изреки, цитати 09 Јан 2010 23:01 #12287

 • Freya
 • Freya's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 38
 • Thank you received: 1
 • Карма: 5
Сите ние грчевито се држиме за минатото и фантазираме за иднината... Затоа не' нема во сегашноста- Оsho.

Полесно е да му проостиш на непријател, отколку на пријател William Blake

Малку се оние кои гледаат со своите очи, и чуствуваат со нивните срца. - Ајнштајн

Вистината е нашата најценета сопственост. Затоа ја употребуваме толку штедливо:-Марк Твен
ЕЛИСАВЕТА - 8 години
ИВАНА - 4 години
The administrator has disabled public write access.

Одг: Убави зборови, изреки, цитати 10 Јан 2010 02:51 #12362

 • Rocka
 • Rocka's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • ♥ ★ ♡ ★ ♡ ★ ♥
 • Теми: 82
 • Thank you received: 4
 • Карма: 119
Не е битно кој што пробал да ни зборува зад грб....битно е кога ќе се свртиме сите да ќутат ;)
Just because you’re leaving doesn’t mean I’m letting you go.
Time has a wonderful way of showing us what really matters.

Death Of The Poet
The administrator has disabled public write access.

Одг: Убави зборови, изреки, цитати 10 Јан 2010 22:54 #12765

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
 • Карма: 14
Ne pravi go toa sto nesakas da ti go pravat na tebe
The administrator has disabled public write access.

Одг: Убави зборови, изреки, цитати 11 Јан 2010 20:14 #13300

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Biće uvek prevazilazi pojavu - ono što samo izgleda da postoji. Jednom kada počneš da upoznaješ biće iza lica, vrlo lepog ili vrlo ružnog, već prema svom stavu, površinski izgled nestaje i na kraju izgubi svu važnost.


William Paul Young "Koliba"
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Убави зборови, изреки, цитати 16 Сеп 2010 19:24 #52493

 • Zaharija
 • Zaharija's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 369
 • Thank you received: 135
 • Карма: 18
Надеж секогаш има.Кога ќе исчезне надежта ,тогаш и светот ќе престане да постои.И немојте да мислите дека една свеќа е доволна за да ја осветли темницата на очајот.Но,ако секој запали по една свеќа ,тогаш и најцрната ноќ би можеле да ја претвориме во најблескав ден .
-Ог Мандино
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce

Најново на форумот

 • No posts to display.