Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Препорачај книга

Ре: Препорачај книга 06 Ное 2010 04:20 #69337

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Papata Jovana, stvarno ja goltav dodeka ja citav :OK: TOP
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ананда

Ре: Препорачај книга 06 Ное 2010 04:36 #69347

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Се придружувам кон препораката на Мајси:OK: . Сега сакам и филмот да го најдам да го гледам со мм, оти го 3-4 дена очи ми немаше видено заради книгата:)
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Препорачај книга 06 Ное 2010 05:18 #69360

 • COCKA
 • COCKA's Avatar
 • Offline
 • new born
 • strong enough !!!
 • Теми: 199
 • Thank you received: 95
 • Карма: 4
Леле Наташа, сношти ја дочитав "Никаде без ќерка ми" со еден збор ПРЕКРАСНА книга, се чита во еден здив и со занес...после книгата останав без зборови за муслиманскиот свет, некои мои пријателки рекоа дека откако ја прочитале им требало време да ја вратат довербата во мажите, а јас ќе речам дека ми даде совет очите треба да се секогаш ширум отворени !
Последна промена: 06 Ное 2010 05:19 by COCKA.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ljubavi

Ре: Препорачај книга 06 Ное 2010 06:13 #69367

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Голема мака имам деновиве, слатка мака.
Вчера бев во Топер да си купам некоја книга, барем една, за да имам сега за на пат во белорусија, ќе има кога да се чита по авиони, хотели...
Арно ама, кога некој дома има скоро се што излегло, не може да најде што да си купи.
Што вика маж ми, порано јас не можев да ти погодам книга, сега уште полошо, ни сама не можеш да си погодиш.
Ајде дајте некој предлог, многу ќе ми помогнете.
Сакам убави книги, по можност современи, сега не ми работи мозокот за автори, односно од тие автоои кои ги сакам, се имам прочитано, отворете ми нови видици, плиз!

Скоро се што сте предложиле на темава или имам прочитано, или воопшто не е по мој вкус, од типот на Куељо...
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
Последна промена: 06 Ное 2010 06:16 by MamaMaja.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Препорачај книга 06 Ное 2010 20:14 #69457

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
COCKA wrote:
Леле Наташа, сношти ја дочитав "Никаде без ќерка ми" со еден збор ПРЕКРАСНА книга, се чита во еден здив и со занес...после книгата останав без зборови за муслиманскиот свет, некои мои пријателки рекоа дека откако ја прочитале им требало време да ја вратат довербата во мажите, а јас ќе речам дека ми даде совет очите треба да се секогаш ширум отворени !

оваа книга ја имам специјално нарачано од Хрватска. Тогаш се зачленив во клубот за книги, каков што имаме сега кај нас во Матица. Снимен е и филм по нејзе, со Сали Филд во главната улога, но сепак книгата е далеку помоќна, особено ако знаеш дека е вистинита!
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Препорачај книга 20 Ное 2010 04:24 #74826

 • COCKA
 • COCKA's Avatar
 • Offline
 • new born
 • strong enough !!!
 • Теми: 199
 • Thank you received: 95
 • Карма: 4
Сега во моментов ја читам ПРАШАЊЕ НА ИЗБОР од Нора Робертс (лесна за читање, за опуштање, ништо посебно онака релаксирачки).
на ред чека ЌЕРКАТА НА ПРИНЦЕЗАТА СУЛТАНА од Џин Сасон (откако ќе ја прочитам ќе кажам коментар)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Препорачај книга 30 Ное 2010 19:00 #80250

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
Индиго Бомбај од Јагода Михајловска Ѓеоргиева. Уште не сум ја дочитала цела, до пола негде стигнав, ама уживам додека читам. Прекрасна е.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Препорачај книга 03 Дек 2010 16:29 #82179

 • CACULE
 • CACULE's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 15
 • Карма: 3
JADI MOLI SE UZIVAJ prekrasna kniga na sekoj mu ja peporacuvam da ja procita :OK:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ананда

Ре: Препорачај книга 03 Дек 2010 16:33 #82183

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
Најголемото чудо на светот од Ог Мандино нешто преубаво и поучно за читање мала е и бргу се чита одвојте 2 саати време нема да зажалите :OK:

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ананда

Ре: Препорачај книга 11 Дек 2010 21:28 #86932

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Мојот Господин Совршен од Александра Потер.
Книгата се чита во еден здив, навистина е забавна..а земајќи во предвид дека времето веќе не е така убаво за шеткање, книгава ќе ви легне така убаво, во вашето топло домче и со кафе..мммм
The administrator has disabled public write access.

Ре: Препорачај книга 12 Дек 2010 06:32 #87236

 • COCKA
 • COCKA's Avatar
 • Offline
 • new born
 • strong enough !!!
 • Теми: 199
 • Thank you received: 95
 • Карма: 4
ЌЕРКАТА НА ПРИНЦЕЗАТА СУЛТАНА од Џин Сасон - едноставно немам коментар. Штета што јас почнав од втората книга од трилогијата за принцезата Султана, па сега чекам на ред за првата и третата книга. Ме импресионира колку реалистчно е прикажан муслиманскиот свет, животот на муслиманската жена до некаде пред 2000 год.

Во меѓувреме ја прочитав и Ќерката на чуварот на спомените од Ким Едврадс. Интересна, се чита во еден здив, но за мој вкус не споредлива со претходно споменатата.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Препорачај книга 12 Дек 2010 06:37 #87238

 • COCKA
 • COCKA's Avatar
 • Offline
 • new born
 • strong enough !!!
 • Теми: 199
 • Thank you received: 95
 • Карма: 4
MamaMaja wrote:
Голема мака имам деновиве, слатка мака.
Вчера бев во Топер да си купам некоја книга, барем една, за да имам сега за на пат во белорусија, ќе има кога да се чита по авиони, хотели...
Арно ама, кога некој дома има скоро се што излегло, не може да најде што да си купи.
Што вика маж ми, порано јас не можев да ти погодам книга, сега уште полошо, ни сама не можеш да си погодиш.
Ајде дајте некој предлог, многу ќе ми помогнете.
Сакам убави книги, по можност современи, сега не ми работи мозокот за автори, односно од тие автоои кои ги сакам, се имам прочитано, отворете ми нови видици, плиз!

Скоро се што сте предложиле на темава или имам прочитано, или воопшто не е по мој вкус, од типот на Куељо...

MamaMaja и јас сум прибирлива...се согласувам со тебе во однос на Коељо, неможам да го поднесам неговиот стил на пишување.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Препорачај книга 21 Јан 2011 04:56 #104064

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Samo sto pisav vo 'Која книга сте ја прочитале повеќе од еднаш?', izvinete sto malku ke se povtoram:)

Emotional Intelligence od Daniel Goleman
Sneg od Orhan Pamuk
Angela's Ashes od Frank McCourt
King Rat od James Clavell
Vojna i Mir od Tolstoj
The Kite Runner od Khaled Hosseini
A Thousand Splendid Suns od Khaled Hosseini
Zivotinska Farma od Orvel

Valjda ne e problem sto se povekje. Vie sto nemate bebcinja uzivajte dodeka mozete, jas sega sum samo na spisanija i knigi za bebinja:)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ананда

Ре: Препорачај книга 21 Јан 2011 05:01 #104067

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Нова Земја, Моќта на сегашниот миг...и најновата која ја прочитав пред некој ден...Единство со сиот живот - сите од Екарт Тол.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Препорачај книга 21 Јан 2011 15:15 #104169

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Девојчиња денес планирам да одам до Матица и да направам добар "шопинг"
Кои книги од нивната понуда би ми ги препорачале?

www.matica.com.mk/
The administrator has disabled public write access.

Ре: Препорачај книга 21 Јан 2011 15:28 #104175

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
Папата Јована и јас планирам да ја купам денес најмногу ми ја препорачуваа.
Под мермерно небо - Џон Шорз
Сенка на ветрот -Карлос Руис Зафрон
Марина - Карлос Руис Зафрон
Последна промена: 21 Јан 2011 15:39 by mami29.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ананда

Ре: Препорачај книга 21 Јан 2011 15:43 #104182

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
 • Карма: 37
Zenski kade vo Skopje moze da se kupi "Nikade bez kerka mi"?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Препорачај книга 21 Јан 2011 15:51 #104186

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
Во Култура на Плоштад по цена од 200 ден беше на попуст, инаку редовна цена 200ден.
Прекрсна книга, една од моите омилени.:hug:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: sole, Ананда

Ре: Препорачај книга 21 Јан 2011 18:15 #104268

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Anna Molly wrote:
Девојчиња денес планирам да одам до Матица и да направам добар "шопинг"
Кои книги од нивната понуда би ми ги препорачале?

www.matica.com.mk/
Анна Молли, двете книги од Зафон барем според мене се екстра, многу ми се допадна и Десеттата симфонија од Јелинек (која по фул цена беше скоро 500 ден, сега е 290), Последното предавање од Ренди Пош, јас си земав сите од Џозеф Марфи - Моќта на подсвеста за 21ви век (има 4 дела)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Препорачај книга 21 Јан 2011 18:50 #104275

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Фала на предлозите :cmok:

Земав две книги од Џон Гришам- Без збогување и Повик :poimnemam:
Последна промена: 21 Јан 2011 18:50 by Molly.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Препорачај книга 21 Јан 2011 18:55 #104277

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Ананда wrote:
Anna Molly wrote:
Девојчиња денес планирам да одам до Матица и да направам добар "шопинг"
Кои книги од нивната понуда би ми ги препорачале?

www.matica.com.mk/
Анна Молли, двете книги од Зафон барем според мене се екстра, многу ми се допадна и Десеттата симфонија од Јелинек (која по фул цена беше скоро 500 ден, сега е 290), Последното предавање од Ренди Пош, јас си земав сите од Џозеф Марфи - Моќта на подсвеста за 21ви век (има 4 дела)
Ананда колку е сега Моќта на позитивното мислење?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Препорачај книга 21 Јан 2011 19:08 #104281

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
Anna Molly wrote:
Фала на предлозите :cmok:

Земав две книги од Џон Гришам- Без збогување и Повик :poimnemam:

Ај баш пиши коментари кога ќе ги прочиташ. Мислам по 100 ден. дека беа. Ако се убави вреди да се купат.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Препорачај книга 21 Јан 2011 20:54 #104318

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Sara wrote:
Ананда колку е сега Моќта на позитивното мислење?
Сарич, од Џозеф Марфи има 4 книги - Моќта на подсвеста за 21век (за здравје, духовен равој, за активирање на подсвеста и за успех)..тие се по 220 ден, ама ја има има и како една книга Моќта на подсвеста (онаа класичната на која накратко се објаснети овие сегменти од човековиот живот т.е. примената на подсвеста) и таа е 390 ден. Земав уште една од Марфи - Големите библиски вистини - таа е 150 ден. Ти ми велиш моќта на ПОЗИТИВНОТО милсење???Таа да не е од Норман Винсент Пил???Таа не ја видов дека е на попуст. Од Норман Винсент Пил ја земав Можеш ако веруваш дека можеш, таа е 220 ден. Анна Молли, со убаво да си ги читаш книгите, пиши какви се. Јас од Гришам ја читав Трибини, и искрено - ич не ми се допадна. Па затоа сега не земав ништо од него...но извести какви се книгиве - сигурно ќе одам уште еднаш до Матица да докупам некоја книга :)
Последна промена: 21 Јан 2011 21:02 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Sara, Molly

Ре: Препорачај книга 22 Јан 2011 03:02 #104503

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Anna Molly wrote:
Фала на предлозите :cmok:

Земав две книги од Џон Гришам- Без збогување и Повик :poimnemam:

Леле каква утка сум направила :tupco:
Без збогување е од Линвуд Баркли, а не Џон Гришам
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ананда

Ре: Препорачај книга 22 Јан 2011 03:10 #104506

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Е Анна Молли...за таа книга Без збогување слушнав одлични коментари!!!Јас се мислев дали да ја земам, ама знаејќи дека пак ќе одам..ништо чудно да си ја земам утре. Ме замоли една другарка од Штип да и купам некои книги и пак треба да одам во Матица. И се знам себе, пак ќе поарчам пари..:laugh:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Molly

Најново на форумот

 • No posts to display.